בעוד הדם רותח: חדל אש

פעמי המבצע המתקרב בעזה מהדהדים את הפזמון המוכר של פיגוע, פעולת תגמול, נקם נגדי וחוזר חלילה. ארבע סיבות שיעזרו לגנרל ברק להימלך בדעתו לפני שהוא ממיט עלינו אסון וחונק את המחאה החברתית
יוסי גורביץ'
אהוד ברק. רק הציניות שלו מתחרה בתיעוב שחש כלפיו הציבור. עיבוד: cc by-gyuval

אנחנו עוד לא יודעים מי ביצע את שורת הפיגועים בדרום, אבל שר הבטחון אהוד ברק כבר מצא את האשמים – תושבי עזה – ובסגנונם של פוגרומצ'יקי הגבעות כבר הבטיח "תג מחיר". בעזה כבר נכנסים למקלטים, ומי שעוקב אחרי צייצני טוויטר משם, חש את הייאוש, את הרגשת האימה, את תחושת ה"לא שוב."

הגלגל הזה מוכר לכולם: פיגוע, תקיפה, פיגוע, תקיפה, פיגוע גדול (או לא), מבצע רחב היקף, פיגוע, תקיפה וכן הלאה. אולי, פעם אחת, נעצור אותו? ומכמה סיבות:

א. להפסיק עם הפבלוביות. ברק רוצה להוציא אותנו למבצע גדול בעזה? יואיל נא ויסביר לציבור מה הראיות שלו שהפיגוע מגיע משם (על פניו, ובהחלט יתכן שאתבדה, הוא נראה הרבה יותר כמו הפקה של אל קאעדה מכל מה שהחמאס הצליח להרים אי פעם), ושנית – מה בדיוק התכנית שלו לשינוי המצב. מספיק עם קלות הראש שבה ממשלה יכולה לצאת למלחמה/מבצע בלי לתת דין וחשבון לאוכלוסיה שלה.

ב. כבר לא עושים את זה יותר. ישראל היא בין המדינות האחרונות שעדיין נוקטות בשיטת פעולות התגמול של שנות החמישים. אהוד ברק טוען שהחמאס אחראי לרצח אזרחים ישראלים על ידי ירי טילים על אוטובוסים? יואיל נא לדרוש חקירה של האו"ם על מה שהוא פשע מלחמה לכל דבר.

מה יש לישראל להפסיד, אם פעם אחת מאז 1948 היא לא תיקח את החוק לידיה ותיתן סיכוי לחוק הבינלאומי? מה, המכה שהוא מתכנן עכשיו תשיג תוצאות שונות מכל קודמותיה? קחו אוויר, תנו לצבע האדום להיעלם מהעיניים, בואו נדבר על זה. לא מקבלים החלטות במצב כזה.

ג. חשש לחיי אזרחים. צה"ל לא יודע להלחם מבלי לפגוע באזרחים – לא שהוא מעוניין בזה יותר מדי. חלק ניכר מתורת הלחימה שלו – מהפצצת ערי התעלה במלחמת ההתשה ועד למבצעי "ענבי זעם" ו"דין וחשבון", שתוכננו על ידי ברק – מיועד במכוון לתקיפת האוכלוסיה, כדי שזו תפעיל לחץ על הממשלה שלה. ספק אם אחרי עופרת יצוקה ישראל יכולה להרשות לעצמה עוד מהלך כזה.

ד. חשד הפוטש. חלק ניכר מהאוכלוסייה הישראלית לא יאמין שליציאה למבצע נרחב בעזה יש קשר לפיגוע עצמו, אלא תראה בו נסיון לדכא את המחאה החברתית. בהתחשב בכך שאיוב קרא כבר קרא לפירוק המאהלים, ובהתחשב בכך שרק הבוקר חווינו בתקשורת אש כבדה בין משרדי האוצר והבטחון, קשה מאד יהיה להפיג את החשד הזה. במיוחד כששר הבטחון הוא אהוד ברק, שרק הציניות שלו מתחרה בתיעוב שחש כלפיו הציבור.

בואו, פעם אחת, ננסה לא לירות כתגובה ראשונית. אם זה לא יעבוד, תמיד נוכל לירות אחר כך.

התפרסם בהחברים של ג'ורג'

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גרי רשף

  ..ממשלת ישראל ואהוד ברק.

 2. כפיר אזולאי

  ועוד משהו, היום מוכח שקווי 67 אינם ברי הגנה. ישראל הקטנה בגבולות המצומצמים לא מסוגלת להגן על עצמה

 3. עידו

  אני שונא אותו מ-2 סיבות.

  קודם כל, אתה באמת חושב שטיעון בטחוני כזה יכול להצדיק דיכוי של מיליונים שחיים בגדה המערבית ובעזה? אם אתה באמת מאמין בו, אז בכיף, תספח את כל השטח, תן להם אזרחות כמו שצריך (ולא הקומבינה שעשו במזרח ירושלים) ותפסיק את הכיבוש. אם אתה באמת מאמין שנאלץ להחזיק בשטחים האלה לנצח, אין בשביל מה להשאיר אותם "כבושים", הפוך אותם לחלק אינטגרלי במדינה.

  שנית, מה שאתה אומר לא מחזיק מבחינה היסטורית. בשנת 67' איזה שטחים היו לנו? בדיוק את גבולות 67'! עכשיו תגיד לי אתה איך מלחמה של כל מדינות ערב מסביבנו (ש-2 מהם חתמו איתנו על הסכם שלום מאז, לא שזה מבטיח משהו במאה אחוז אבל עדיין) הסתיימה אז.

  אפשר אפילו להתנות את ההסכם בשמירה של ישראל על כמה מאחזים צבאיים בסביבות הגבול הירדני אם זה עושה אותך יותר בטוח. אפשר לחשוב על עשרות פתרונות קטנים כאלה שיתרמו לך לבטחון ועדיין יאפשרו הקמת מדינה פלסטינית.

 4. מעיין

  מה הקטע הזה? לכל דיון כאן מתפרץ איזה כפיר אזולאי תורן, בשם בדוי כזה או אחר, ומפריח איזו שטות, שמסיטה את כל הדיון המקורי לאיזו סמטה צדדית אפלה ובואשת שאין לה שום קשר לדיון המקורי. צריך לשים גבול בר הגנה – בדרך של התעלמות מתוך בוז – לטרור הטוקבקיסטי האוילי הזה. שום גבול אינו בר הגנה בסיטואציה של מלחמה, התקוממות, או מאבק עממי, וכל גבול הוא בר הגנה בשלום, ברגיעה, ובחיים של תקווה. כי הגבול הוא בלב כל אדם – בין טוב לרע, בין קשקוש מטופש ודיון כנה ורציני

  לגופו של עניין – כמה נוח למערכת הביטחון חיסולו של הדיון בתקציב הבטחון. כה נוח, כמה מקרי, כמה מפתיע, כמה לא צפוי. ככה חוסלה מחאת הפנתרים, והאוהלים, ובהתחזקות המזרחית של שנות התשעים – בצירוף מקרים ממוזל ומוצלח. תודה לאלילת המזל ולעוזריהם בצמרת השלטון 

 5. מני אביב

  כפי שמציין יוסי, פעולות תגמול הרסניות כבר החלו משחר קיום המדינה ותוצאותיהן היו תמיד נוראות.
  טבח קיבייה, למשל, בוצע לאחר רצח אם ושני ילדיה ביהוד, וזאת למרות שלא הייתה אף הוכחה שהרוצחים הגיעו משם.
  באותה שנה, לאחר תקיפת אוטובוס במעלה עקרבים ורציחת 10 ישראלים, תקף צהל את הכפרים נהלין וחוסאן בגדה, למרות היעדר ראיות לגבי זהות הרוצחים, והרג אזרחים רבים. וישנן דוגמאות נוספות.
  זהו יום קשה. האיפוק, נוסח גאנדי ומרטין לות'ר קינג, הוא התגובה הנעלה ביותר.
  הלוואי…

 6. חנן שליב

  טוב,אז כבר יורים והרבה,בכל זאת "חבורת הביטחון" שמשום מה אתם פוטרים ממנה את הליברמנים לדורותיהם (אריק למשל) ואת הבוגים שתמיד סיפקו את גופם ומוחם המוגבל "לבצע את הנדרש" אבל גם על המוחים מוטלת אחריות לחדש וליזום פתרונות שונים וחדשניים למציאות הקשה החוזרת על עצמה.דוגמה אחת ל"6 אחרי המלחמה": ".אוניברסיטת המזרח התיכון בירושלים".

 7. כפיר אזולאי

  ראשית אכן כל גבול יכול להיות בטוח. אבל לא הימין הקים את החומה האומללה. זו תפיסת השמאל הלאומי הגורסת 'אנחנו כאן והם שם'. בקרב המתנחלים דווקא צומחת התובנה ש'אנחנו כאן והם כאן' וכל הגדרות המחסומים והקו הירוק הם קישקוש. אז בבקשה, גם אתם צאו מהקונספציה ובואו נחשוב יחד איך שני העמים גרים בשלום מהנהר עד הים ביחסים סבירים, בלי העברת אוכלוסיות מחד ובלי אוטופיה דו לאומית מאידך. אגב, לא לחינם בתקופות ממשלות נתניהו לא נהרגים מאות פלסטינים בהפצצות. אנחנו זעקנו לפני גירוש היהודים מרצועת עזה שמגירוש לא יצמח שום טוב ושגם הפלסטינים וגם היהודים רק יסבלו ממנו. בבקשה, תמשיכו להטיף לטיהור אתני של יו"ש ותקבלו בסוף מלחמה אינסופית. אני גם חושב שפעולות ופעולות נגד הן טרגדיה חסרת טעם. אבל את הטרגדיה בה הפריפריה היא קורבן של הזיות השמאל לא אני יצרתי ולא אניש הישובים בגוש קטיף. השמאל החילוני אשכנזזי גרש דתיים ומזרחים מגוש קטיף וגרם למזרחים, דתיים ורוסים לרוץ למקלט בגלל הפגזות. אל דאגה, בתל אביב הכל שקט ולהגמוניה שלום. היא לא רצה למקלט היום

 8. פריץ היקה(הצפונבוני)

  הפיגוע הזה מתנה משמים או שלוחיהם כאן. לכנופית ביבי-ברק. חסל קיצוץ תקציב הבטחון. באופק עוד איזה מלחמה נחמדה. השמאל הציוניי תמוך , הדברים ישתבשו ואז הם יגידו ,,לא לזה התכונו" חסל סדר מחאה חברתית. ממאהל שד"ר לאהלי הסיירים של המילואימניקים. ,,סרבני השלום משני עברי הגבעה. התאחדו!"

 9. נתן.

  1. איך יתכן שהארגון שלו ישראל מייחסת את הפיגוע(הועדות העממיות) מכחיש כל קשר לפיגוע, הרי יש לו אינטרס ברור דוקא להתגאות בפיגוע כזה במיוחד אחרי שההנהגה שלו חוסלה.

  2. איך יתכן שבזמן של פיגוע כזה כל ההנהגה של הארגון שכביכול מבצע את הפיגוע יושבת לה בבית אחד ברצועת עזה ללא הגנה ובלי מסתור, האם מדובר במטומטמים?

  התשובה לדעתי ברורה – לארגון הזה אין שום קשר לפיגוע, אלה מכיון שלצה"ל היתה אפשרות מזדמנת להרוג את כל מנהיגיו היא גלגלה אליו את האחריות – זה שבדרך הרג צה"ל גם כמה חילים מיצרים וילד אחד זה רק מראה מה היכולו שלו.

  ועוד הערה קטנה , בתיקשרות הישראלית הדבר לא הוזכר אבל ככל הנראה רוב המחבלים שהשתתפו בפיגועים נמלטו בחיים לשטח מצריים.

 10. השב"כ העביר אזהרה ממקודת - הצבא לא פעל!

  במאמרו כותב אורי אבנרי: "בתחילת השבוע, בנימין נתניהו חיפש בקדחתנות מוצא מן המשבר הפנימי. תנועת המחאה החברתית צברה תאוצה והסכנה לממשלה הלכה וגברה… ואז זה קרה. קבוצה אסלאמית קיצונית קטנה ברצועת עזה שלחה חוליה למדבר סיני…" – אכן, זו היתה מתנה לביובי ולאהוד ולאיבט. ביברק גם לא שומע, כי הוא לא רוצה לשמוע, אפילו את אזהרות השב"כ [שכידוע כפוף לרה"מ]. האם מה שאני שמשרבט כאן מקיווליסטי מדי? האם היה איזה סוג של תיאום בין הקיצונים משני הצדדים שעזרו זה לזה? ומדוע שיתוף-הפעולה ביניהם יותר יעיל מאשר הקשרים בין פעילי-השלום?

  העם שדורש צדק חברתי חייב לחסל את ממשלת הנקמות, את "מר ספין" שנובח נגד השלום וגם נגד העם שדורש צדק חברתי – המסקנה חייבת להיות להעביר אותם למכלאה לכלבים שוטים.

 11. הו הא-מה קרה? האם זו סתם "פאשלה"?

  האם זו היתה סתם פאשלה, חראגיל במקומותינו, או שהעיכוב היה מתוכנן? עד עכשיו אף קודקוד לא הגיב, והדבר אומר דרשני.

  במקום לבטל את המצור על עזה, ולתת לאזרחיה לנשום, מראה אהוד ברק את "עוזו"… כי זה צבא שדורש עוד ועוד תקציב וכל תכניתו נקמה במליון וחצי פליטי הנכבה שלא פשעו, אבל גורשו לרצועה. אז מה צריך לעשות? אם אם טענות השב"כ נכונות צריך לפטר כל כל המטכ"ל!

  כאשר ראש המוסד בדימוס, מאיר דגן בא טען נגד ביברק ואמר ש"תקיפה באיראן – הדבר הכי מטופש ששמעתי… פגיעה בה היא פעולה בלתי חוקית בעליל מבחינת החוק הבינלאומי" ציחקקו בממשלה. עכשיו מסתבר שגם השב"כ, שכפוף לראש הממשלה, הבין ש"הדג מסריח מהראש", וניסה להזהיא מהסתבכות. אבל כנראה bb החליט שעדיף להשתמש בצבא כדי להילחם נגד העם באוהלים. זה לא חדש!

  ב- 5.8 השנה שאל יוסי מלמן בכותרת ב"הארץ": "האם נתניהו יוציא את צה"ל לסיוט צבאי של ליל קיץ"
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1237142.html
  התשובה היא שזה כבר קרה! כך אמר שאול מופז על אריאל שרון. כאשר שרון פירק את הליכוד והקים את קדימה יצא מופז נגדו וקיבל "כותרת אדומה" בידיעות אחרונות
  "ש ר ו ן_מ נ צ ל_ א ת_ ה צ ב א_
  למ ט ר ו ת_פ ו ל י ט י ו ת" (9.12.2005) יומיים אח"כ שינה מופז את 'דעתו' והצטרף לקדימה. והיום, מי יורד לסוף דעתו?
  אורי בלאו הביא ציטוט שמסביר את עמדות "הבכיר באופוזיציה", שאול מופז: "אם אינך משתמש בזמן לקידום מטרותיך ולשיפור מצבך – גורמים אחרים עלולים לעשות זאת לרעתך". עוד כתב בלאו: "מופז אמר שהוא רוצה עשרה הרוגים בכל גזרה חטיבתית כל יום, ולא משנה לו מאיזה ארגון". חראגיל בגועליציה-או-פוזיציה "אף אחד לא קם ואמר לו שזה לא חוקי". והנה נתניהו הוכיח שגם הוא נוהג כמו מופז ואריק שרון. היזהרו – יש לישראל הנהגה מ ס ו כ נ ת! ממשלה מ ט ו ר פ ת, שנתונה בשגעון גדלות.

 12. אין פתרון צבאי!!!

  ולשם כך צריך לסלק את מטילי המצור ומחרחרי המלחמות מממשלת ישראל.