אתה הישראלי היחיד היום

הודיעה לי בודקת הדרכון במסוף טאבה, ואיחלה לי חופשה נעימה. רשמים מסיני
איתן ברונשטיין

כשהותרתי השבוע את הצד הישראלי במסוף טאבה מאחורי ונפגשתי עם החייל המצרי הראשון, שקיבל את פניי בסלאם עליכום, הבנתי שהחלַטַתי לנסוע למרות הכל היתה טובה לי. התכנית המקורית היתה לנסוע כרגיל למיראג' ווילג' בדהב עם משפחה וכמה חברים. רוח המחאה תרמה לאופטימיות, ובעיני רוחי ראיתי את עצמי משוחח עם מצרִים מתוך הזדהות על תקוות להחלפת המשטר אצלנו ואצלם. בפסח האחרון, כשביקרתי בפעם האחרונה בסיני, יכולתי רק להשתאות מסממני המהפכה אצלם ולקנא.

הפעם היציאה לסיני הסתבכה באופן חסר תקדים כשבנוסף להתראות הרגילות והמוזרות על חטיפת ישראלים, הרגו חיילינו חמישה חיילים מצריים. ככל הנראה זה היה בשוגג, אבל התוספות השחצניות של ברק ואחרים על "האחיזה הביטחונית הרופפת של המצרים בסיני" הגדישו את הסאה אצל המצרים. על הפחד הקבוע מפני "ערבים רעים" (איסלאם קיצוני), נוסף הזעם של המצרי הממוצע בגין התנהגות הישראלים כלפיהם. זה היה כבר מפחיד מדי גם עבור משפחתי הקרובה שמתורגלת לנסוע בצל התראות מסע.

כשבתי יסמין בת ה-11 אמרה לי ערב הנסיעה המתוכננת שמאז הצהריים יש לה גוש כואב בבטן מהפחד, ויתרתי ואמרתי שיהיו עוד הזדמנויות לנסוע יחד בעתיד. גם אחיה, נועם בן ה-8, אמר ש"כל השנה אני מחכה לנסיעה הזאת ובסוף לא נוסע".

הכותב במסוף טאבה. שַעְבּ יוּרִיד אִסְקַאט אְנִנְזַאם

עצוב ובודד עליתי לאוטובוס לאילת. מסוף הגבול היה ריק. שאלתי את העובדות הישראליות המשועממות האם שמעו מישראלים ששבו מסיני על יחס לא נעים מצד מצרים כלפיהם ונעניתי בשלילה. "אתה הישראלי היחיד שעובר היום לסיני", הודיעה לי בודקת הדרכון ואיחלה לי חופשה נעימה.

במסוף המצרי שאלתי האם עלולות להיות בעיות לישראלים בסיני כיום, ואמרו לי שהכל כרגיל ושמחים לארח אותנו. אחר כך הפעילו את המחשב לצורך בדיקה וזכו לראות על המסך שלי את נועם מחזיק שלט עם סיסמת המהפכה במצרים עם תרגום לעברית: אשַעְבּ יוּרִיד אִסְקַאט אְנִנְזַאם (העם רוצה להפיל את המשטר). הם צחקו ושאלו איזה שלטון אנחנו רוצים להוריד – בישראל או במצרים? אמרתי שקודם כל בישראל ונשמח שגם בעולם הערבי יהיה משטר דמוקרטי.

אחד התפלא: "למה לכם להחליף את השלטון? אִנְתוּ מְרְתַחִין (אתם מחוסרי דאגות)", קבע וחשף את בורותו בהבנת הישראלים. בטח חושב שישראל, הנהנית מתמיכת העולם כולו, בעלת צבא אדיר ועושר כלכלי רב, מעניקה ביטחון מלא לאזרחיה. ניסיתי להסביר לו שבישראל כרגע חיים מאות-אלפים תחת איום פצצות שנוחתות עליהם משמים, ובכלל – שהפחד הקיומי אצלנו הוא כמעט חזות הכל.

"לא פגעו בך אבא?" שאלה אותי יסמין רגע לפני שנעלמתי מעבר לגבול הקליטה הטלפוני. "מי יפגע בי, יסמינצ'יק? האוטובוס עשה עיקוף גדול מאד כדי להתרחק מבאר שבע המוכה וכאן מסביב כולם מסבירי פנים". היא נרגעה וצחקה ואני התמוגגתי מאושר. את בקאר, הנהג שהסיעני, שאלתי אם הוא כועס על ישראל. בשתי שניות שלקח לו לענות פניו אמרו כעס. "כבר סלחנו. כעסנו, בטח. אבל אחרי הבעת הצער סלחנו", הבהיר.

תל אביב-סיני. בשנה הבאה, אינשאללה

על הריף עכשיו מולי שלושה ילדים בדואים בני גילו של נועם עוסקים בדיג. לפני שנה, אחרי ששבנו מסיני, המורה של נועם דיברה בכיתה על משהו שהוא פירש כעליונות שלנו הישראלים היהודים על הערבים. "חחח, אין לנו הישראלים סיכוי מולם? היא לא ראתה את הילדים הבדואים אלופי הדיג!" צחקתי ואמרתי לו שאחרי שצפה בהם באדיקות, בשנה הבאה יוכל להצטרף אליהם ולנסות לדוג. עכשיו הוא לא כאן איתי. גם את ההבטחה הזו לא הצלחתי לקיים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דוד

  "הפעם היציאה לסיני הסתבכה באופן חסר תקדים כשבנוסף להתראות הרגילות והמוזרות על חטיפת ישראלים, הרגו חיילינו חמישה חיילים מצריים"

  כמה מנותק מהמציאות אפשר להיות? זה כבר מעבר למגוחך. כשאיתן ברונשטיין כותב על אירועים שהתרחשו לפני 60 שנה הוא גם מפגין ניתוק מעורר השתאות כזה מהעובדות? תמהני…

 2. שמשון

  מה, לא הרגנו חמישה חיילים מצריים?

 3. דוד

  אני לא מאמין שאני צריך לפרט, אבל מילא:
  1) מבחינת העובדות היבשות, חיילי צה"ל הרגו 3 חיילים מצרים, מחבל מתאבד הרג שניים אחרים. (לעולם לא נסלח לציונים שגורמים לפלסטינים להרוג חיילים מצרים?)
  2) מתקפת טרור נגד אזרחים שיוצאת משטח ריבוני של מצרים, מתחת לאף של מוצב מצרי, כאשר הטרוריסטים לבושים במדים הנראים כמו מדי צבא מצרי, ומישהו מצליח לסכם את העניין כ "חיילינו הרגו חמישה חיילים מצרים" (שגם זה כאמור, פשוט לא נכון)… זה מנותק מהמציאות, וזה בדיחה.
  עוד שאלות?

 4. שמשון

  עוד כמה עובדות: צה"ל פלש לשטח המצרי והרג את החיילים המצריים בלי סיבה. עובדה שישראל התנצלה בנידון (כמובן, אחרי שסירבה להתנצל בהתחלה, כי זה פוגע בזקיפות הקומה הלאומית או משהו כזה).

  אח"כ ישראל מפציצה את עזה בלי סיבה (הרי המחבלים היו מצרים, כאמור).

  עוד שאלות?

 5. סיני בנפשי ונשמתי

  הכתבה הזאת הגעילה אותי. אני גם מושבעת של סיני, נוסעת כמה פםעמים בשנה (הייתי שם בזמן הפגוע ליד אילת), וצער לי ברמות על אובדן הפרנסה אצל חבריי הבדואים והסודאנים. אבל בא נהיה פיירים. ישראלים הרגו 5 מצרים. ככה. בלי שום הסבר שזה היה במסגרת פגוע של מחבלים שעברו מתחת לאף של תחנת משטרה מצרית, ושבפגוע נהרגו 8 ישראלים. וכנראה יש מצב שלא הרגנו את כל המצרים. ובנוסף, טילים לא נופלים על ישראל "מהשמיים." הם נופלים מעזה. למה אתה לא רוצה להגיד את זה לחביריך הבדואים?ישראל היא מדינה שכולם אוהבים? באיזה עולם אתה חי? מאמר מעוות לחלוטין. תתבייש. אפשר להיות נאמן לסיני בלי ללכלך על ישראל.

 6. נוסע מתמיד משנות ה-70

  המחבלים היו מצריים…
  תיאור וניתוח המצב – הזוי ולא אמין!

  המלצה חמה: הסר לאלתר את תמונת בנך עם הכיתוב התמים ונוטף הבורות…