• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מחכים להוריקן איירין

הסערה עדיין לא כאן, אבל תחנות הטלוויזיה עסוקות ביצירת היסטריה; מדפי המים, הלחם והסוללות במרכולים ריקים לחלוטין
יוסי דהאן, ניו יורק

הזוג לפניי בתור לקופה בסופרמרקט במנהטן מגיש לקופאית ערימה גדולה של מגזינים, האישה מאחוריי בתור אומרת להם, "איך בדיוק אתם מתכוונים לקרוא את כל המגזינים האלה? Irene אמורה לנתק את כל מערכת החשמל בעיר". איירין הוא שמו של ההוריקן שעומד להכות את ניו יורק ואת שאר החוף המזרחי (בעבר אסונות טבע כונו רק בשמות נשים, בעקבות מחאות הונהג עקרון השוויון, ואסונות טבע מכונים מאז גם בשמות גברים). מוקדם בשבת בבוקר חלק מהמדפים – מדפי המים המינרליים, הלחם וסוללות החשמל בסופרמרקט ריקים לחלוטין.

בטלוויזיה מראים תורים ארוכים גם ליד חנויות יין. בעוד שהתושבים כאן חרדים מאוד, רשתות הטלוויזיה חוגגות, מתחרות ביניהן על העלאת מינון ההיסטריה. כיוון שמדובר באירוע שעדיין לא התרחש ואין למעשה על מה לדווח, השדרים והכתבים מגייסים את מיטב כושר יצירתיותם בשרטוט התרחיש האפשרי הגרוע והנורא ביותר. מגוחכים במיוחד הם כתבי השטח המצטלמים על החוף בקוני איילנד עטויים במעיל סערה על רקע רוח המצליפה בכמה קני שיבולים. הסערה עדיין לא כאן, אבל כתבנו בשטח מחרף את נפשו עבורכם צופינו היקרים (אני נזכר בכתבינו הצבאיים בבטלדרסים, המדווחים בחיתוך דיבור קרבי מגבעה בדרום הארץ על המתרחש בעזה).

כאמור, כיוון שאין עדיין על מה לדווח כל הרשתות מציגות את אותן תמונות שוב ושוב, אותו מקבץ חדשות ממוחזר שוב ושוב. תמונות ממסיבת העיתונאים של ראש העיר בלומברג ותמונות של אותו ברנש המכסה את חלונות ביתו בלוחות עץ, על פי הטלוויזיה הבחור הזה דופק את אותו דיקט כבר יומיים ברציפות. ראש העיר בלומברג, שזכה לביקורת חריפה בעקבות הימצאותו בחופשה בעת התרחשות סופת השלג האחרונה ששיבשה לחלוטין את החיים בניו יורק בינואר, מגיב לדעת מבקריו תגובת יתר, המתבטאת בכינוס תכוף של מסיבות עיתונאים שיוצרות אווירת לחץ מוגזם.

יש כאלה שדיווחי התקשורת ואיומי ראש העיר לא משפיעים עליהם כלל, אלה הם "מכחישי הסערה". הם מודיעים שהם לא עוזבים את בתיהם הנמצאים באזור המועד להצפה, חלק מהם טוענים שלדעתם ההוריקן יסטה ברגע האחרון מערבה לים, חלק אחר אומר שיש להם את כל מה שנחוץ על מנת להילחם באיירין. המומחים מזהירים שמה שצפוי לקרות זה שהם עלולים לטבוע כתוצאה מהצפת גלי הים. לצד "המכחישים" יש את "המתמהמהים", אלה המחכים לעזוב רגע לפני הגעתה של איירין. באזורים עניים כמו רוקוויי בקווינס לא ברור אם הם יצליחו לעלות על הרכבת האחרונה שתעזוב את התחנה היום ב-12 בצהריים (שעון ניו יורק), השעה שבה התחבורה הציבורית בניו יורק תפסיק לפעול.

אבל יש גם כאלה שהגעתה של איירין היא בשורה נפלאה עבורם. קבוצה אחת כזו הם נהגי המוניות, היחידים שימשיכו להסיע נוסעים בכבישי העיר לאחר השעה 12, חלק מהם יחליטו בעצמם על גובה התעריפים. כאמור, בעוד שתחנות הטלוויזיה לא פוסקות מלטרטר לצופים על תרחישי אימה ומחלקות הוראות כיצד יש להתכונן לסערה, דיון אחד כמעט שאינו מתקיים: תופעת אסונות הטבע ושינוי המזג הקיצוניים והתכופים, והקשר של זה להתחממות כדור הארץ כמו תרומתם של הצופים ובני אדם אחרים להתחממות זו.

אם מערכת החשמל לא תקרוס בבניין שבו אני גר, אדווח מה קרה. בינתיים אני רץ לחנות חומרי הבניין הסמוכה לראות אם נשארו פנסים.

כנראה שיעניין אותך גם: