חזות מאיימת?

התגלית האחרונה של פרקליטות המדינה: חזותו של אדם משקפת את אופיו, או: מי שמתחרווט נופל בפח

האם חזותו של אדם משקפת את מזגו או את אופיו? אם עד היום הדיונים הגלויים בסוגיה זו סחטו תגובות של מיאוס והסתייגות, באה פרקליטות המדינה ומאשרת באופן רשמי את תגלית הקשר ההדוק בין חזותו של אדם בישראל (וכנראה בכל מקום על פני כדור הארץ) ובין אופיו. תחת הכותרת: "מי שמתחרווט נופל בפח" (ידיעות אחרונות, 30.8) שוטחים בפנינו הכתבים מאיר תורג'מן וירון דורון את כתב האישום המתרקם בפרקליטות נגד מרגלית צנעני ומיכאל חזן, "שמוצג בכתב האישום כבעל חזות מאיימת". בצדה הימני התחתון של הכתבה מופיעה תמונה גדולה של חזן: פנים שמנמנות וחייכניות, זקן לא מסודר, כשבידו הימנית הוא מסמן משהו בשובבות מה. בהיתי שעה ארוכה בתמונה ועשיתי מאמצים עילאיים לחוש מאויים מחזותו של חזן. נאדה! גורנישט!

מיכאל חזן. אמא'לה

אבל התחושה הסובייקטיבית שלי בטלה כמובן בשישים אל מול א-נשיה המוכשרים והמלומדים של הפרקליטות. חזקה עלי, שתגליתם החשובה פותחת לנו צוהר לאי-אילו תופעות חברתיות, שלמרבה בערותנו לא השכלנו להבין ולקשור בינן ובין חזותם של הניזוקים או המתוגמלים מהן, בהתאמה. כי החברה הישראלית, זו שמוביליה לובשים, מן הסתם, חזות מאויימת, ושפרקליטות המדינה היא מרכיב חיוני בזהותה הנאורה, מבינה כבר עתה שדי בתווי הפנים, הארשת, צבע העור, מידות גולגולת, מבנה הלסת ועומק עיניו של אדם בישראל כדי לאפיין ולנבא את דפוסי התנהגותו בחברה ובכלל. ואם לא זו ה"דיאגנוזה" הגאונית של מנסחי כתב האישום, יואילו נא פרקליטי מדינתנו לסבר את אוזנינו באשר לזיהוי מאפייניהם ומזגם של אנשים בישראל על פי חזותם.

כתב אישום זה, שכותביו לוקחים לעצמם חרות לנסח בו, בשורה קטנה אמנם – ובאופן רשמי, כאמור – את תפיסת עולמם החשוכה כלפי האחר והשונה (המזרחי, במקרה זה), אינו יכול לעבור לסדר היום. אופן ניסוחו הגזעני מחייב חקירת עומק של כותביו תוך הוצאת מסקנות אופרטיביות ומרתיעות כלפיהם, כי הכוח העצום שהאצילה המדינה בידיה של פרקליטות המדינה גובל בדיני נפשות, פשוטו כמשמעו. כל אימת שמבקריה של מערכת המשפט בישראל (האמונים על שלטון החוק לא פחות מאביריו המקצועיים) תוהים באשר לשיטת בחירת השופטים ודורשים שימוע פומבי למועמדי בית המשפט העליון, הם נתקלים בתגובות מזלזלות או זועמות. נכון, אהרון ברק כבר הטיל פעם וטו על מועמדת שהייתה לה, כך אמר, אג'נדה, כאילו הוא חף מעולם האג'נדות. אלא שבעוד הרכבו של העליון מוכר לנו, ויודעים אנו בדיוק אילו אג'נדות אין לשופטת זו ולשופט אחר – פרקליטות המדינה היא נעלם גדול בעינינו.

אי-הידיעה המוחלט בדבר השקפותיהם וערכיהן של הנפשות הפועלות בפרקליטות המדינה, כמו גם בית המשפט העליון (לפחות באופן רשמי וגלוי), היא אחת הסכנות לדמוקרטיה ולחירותו של אדם בישראל. איננו יודעים, אנו בעלי החזות המאיימת, איך ומתי ניפול, חלילה, לידיהם של הפרקליטים הנמרצים, ומה יהיה משקלה של חזותנו המאיימת בחומר הראיות שיעמוד לרשותם. המחשבה שעשבים שוטים גדלים ומתעצמים באחד ממוקדי הכוח המשמעותיים ביותר בישראל, החורץ גורלם של בני אדם לשבט או לחסד, על פי חזותם – מצמררת.

לא אתפלא אם יתגלה, בסופו של יום, שחזותה המאיימת של צנעני היא, ורק היא, הראייה המטריאלית וכבדת המשקל של הפרקליטות. כי כשיוצרים תמהיל של דעות קדומות ועובדות, אתה באמת לא יודע למה להאמין. איך אומרים? מי שמתחרווט נופל בפח.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אסף דרעי

  אני חושב שאפילו מיכאל חזן בעצמו היה מסכים לתיאורו כבעל חזות מאיימת. רבאק, האיש גורם לשוטרי-הליווי להיראות כמו ליליפוטים. העור שלו לא כהה במיוחד, וזקן יש גם לליברמן. בואו נשמור את ההאשמות בגזענות למקומות בהן יש לכך גיבוי של ממש בשטח.

 2. ג. אביבי

  אין ספק שהיות מרגלית צנעני מסומנת ע"י כנופית "אוכפי החוק" (הפרקליטות וגורמים במשטרת ישראל) כמזרחית, מוציא מהם את מרב המאמצים בהרשעתה ובהכפשתה בציבור עוד לפני המשפט. הביטוי "בעל חזות מאיימת" כנגד מ. חזן המזרחי מבטא את גודל המשטמה של "אוכפי החוק" כלפי המזרחים בישראל באשר הם וללא קשר למעורבותם בפלילים.
  הסגנון של הפרקליטות מזכיר את המוטו של מועדוני הסלקציה הגזענית שמסרבים להכניס מזרחים, ערבים ואתיופים למועדון. הם להגנתם טוענים תדירות בנוסח: "המראה של התובע (כגון מזרחי שמנסה להיכנס למועדון ונדחה) הוא מאיים ואלים…". זכורה לי החלטת השופט פרידלנדר בתביעה שהגיש 'מרכז תמורה נגד אפליה' (ד"ר יפעת ביטון, עו"ד ארז יוסף ואחרים/ות) נגד דיסקוטק גזעני אחד מיני רבים המתקרא "מועדון החתול והכלב", בעבור סלקציה גזענית נגד מזרחים. השופט דחה את טענת בעלי המועדון (שטענו בסגנון הפרקליטות). בנימוקו, בין השאר, קבע פרידלנדר: "…כשאותו מראה, סגנון ולבוש עטויים על אשכנזי, זה פתאום לא מאיים." [לא זוכר את הנוסח המדויק, ג.א]. לרוע המזל לא כל השופטים מסוגלים להיפרד מהדעות הקדומות הללו בעת מתן פסק דין.

 3. Diogenes

  Well, those theories about Race and Super-Race were practiced in Palestine – EI since practiced initially by Dr Rupin (Yes, that guy from the street…).

  It is a testament to the increased lack of professionalism and common wisdom in the Justice Dept, and, unavoidably, in Israel at large. If the Courts allow segregation of girl-students, it is just propagating Dr. Rupin's legacy !

 4. נתן.

  ברור שלא. זה בגלל שהוא אשכנזי.

 5. ג. אביבי

  צודק דיוגנס. ארתור רופין הכניס את תורת הגזע הגרמני העליון, שהוא היה אחד ממנסחיה הבולטים בגרמניה, לתוך האידיאולוגיה ה"פועלית" של ההתישבות הציונית בא"י. אלא שהיחס הגזעני כלפי מזרחים ופלסטינים מצד התנועה הציונית לא היה צריך את רופין. הגזענות הלבנה הזאת היא מטבע בריאתה של התנועה הקולוניאליסטית האירופאית הזאת, מראשית צעדיה בא"י – סוף המאה ה19.

 6. גרי רשף

  מהפוסט עולה שהתובעים החליטו שלמיכאל חזן "חזות מאיימת" רק מפני שהוא מזרחי, וזו העילה להאשים אותו.
  מי שקורה מתרשם שעצרו ברחוב אדם תמים, האשימו אותו שיש לו חזות מזרחית- וכעת לכלא.

  בכתב התביעה נכתב כך:
  לאור חשדותיה אלו של נאשמת 1 כלפי אטדגי וטענותיה אליו, כמפורט לעיל,
  החליטה נאשמת 1 לערב את נאשם 2, אותו הכירה כאדם המזרה אימה על
  כל סביבתו, בעל חזות והתנהלות מאיימת, ה"עוקר שיניים" לפרנסתו.
  נאשמת 1 פנתה לנאשם 2 על מנת שישמש לה כ"גב", בכל מהלך התנהלותה
  אל מול אטדגי, סביב טענותיה הרבות אליו.

  זה מתחיל להישמע קצת אחרת: נכון שהמלה "חזות" מופיעה, אלא שלא היא העיקר ולא היא העילה למעצר ולכתב האישום.

  תוהה הקורא: כיצד אותו מיכאל חזן מזרה אימה? יכול להיות שהוא השתמש במילה "תחרווט" והתובעים הגזענים שאינם מורגלים בסלנג מזרחי החליטו לעצור אותו בשל כך כי חשבו שזה סוג של איום ברצח?

  כתב האישום מפרט קצת יותר מה אמר מיכאל חזן חוץ מ-"תחרווט":
  "אני אוציא אותך זין, ואני אשים לך גם זין בפה עכשיו. בסדר?! עכשיו
  תבדוק אותי, אני גם אשים לך את הזין שלי בפה שלך, שמעת מה אני אומר
  לך?! ולא תופיע ערב אחד בכל חודש 12 … הינה מילה שלי, עכשיו תבדוק
  אותי… ביי יא אוכל בתחת, יא מניאק."

  אני מבין שלשיטת כותב הפוסט אלו דברי הלצה משעשעים שרק אשכנזים גזענים רואים אותם כאיום..

  מתברר שהגזען האמיתי אינו התובי, אלא מאיר בביוף שרואה במיכאל חזן אדם חף מפשע חרף כל מעלליו, רק בגלל שהוא מזרחי.

 7. ג. אביבי

  אחת מטקטיקות התעמולה של הניאו-נאצים ומכחישי השואה באירופה היא להאשים את המוחים נגד הגזענות בגזענות. כך נוהגים אחיהם לאידיאולוגיה בישראל.
  טוען מיתמם סדרתי למען הגזענות האשכנזית: "מי שקורה מתרשם שעצרו ברחוב אדם תמים, האשימו אותו שיש לו חזות מזרחית- וכעת לכלא.". מילא קורה במקום קורא, אלא שזה בפרוש לא מה שנטען. האם חזותו של אדם יכולה לשמש ארגומנט בטענה כלפי פשע שמייחסים לו או מחשידים אותו? רק אצל רפי-שכל וגזענים פתולוגיים התשובה היא חיובית. הנטען במאמר הוא שכדי להעצים חשד הוסיפו את 'המראה המאיים' הננקט בתדירות גבוהה כשמדובר הן בחשוד מזרחי והן במאשים מזרחי.
  עוד טוען תועמלן הכזבים למען הנצחת הגזענות האשכנזית: "מתברר שהגזען האמיתי אינו התובי, אלא מאיר בביוף שרואה במיכאל חזן אדם חף מפשע חרף כל מעלליו, רק בגלל שהוא מזרחי.". בביף לא טען שמיכאל חזן חף מפשע, אלא טען נגד השימוש הסלקטיבי שעושים בביטוי חזות מאיימת כשמדובר במזרחי. הביטוי הזה שגור מאוד בפי גזעני אשכנז הנוקטים סלקציה גזענית נגד מזרחים, אתיופים ופלסטינים. זאת ניתן לראות בתמליל של משפט מועדון "החתול והכלב". מי שמצדיק את השימוש בביטוי הזה ומנסה לסתום פה למי שמציין עובדה עניינית זאת הוא גזען פתולוגי – אחד מיני רבים מדי שצצים בכל הזדמנות. כל זה כאמור לא מפריע לתועמלן הרפש להאשים בגזענות את מי שמצביע על הגזענות של דומיו, ממש באותה טקטיקה בה נוקטים הניאו-נאצים באירופה בתעמולתם.

 8. גרי רשף

  >B/B<

  בתור מי שנלחם נגד גזענות לא הייתי מעז לקרוא לך ניאו נאצי רק בגלל שאתה מאשים אותי בגזענות, אבל אם אתה מתעקש להוכיח שאתה כן- מה אומר ומה אגיד?

 9. ג. אביבי

  כתבת על עצמך: "בתור מי שנלחם נגד גזענות…"? לרגע חשבתי שהתכוונת לכתוב (על עצמך) "בתור מי שנלחם להעמקת הגזענות האשכנזית…", אבל נמלכתי בדעתי. בעצם למה לא? הרי אתה פטריוט. בתור פטריוט גרמני אנטי גזעני בשנות ה40 הראשונות, היית ללא ספק נלחם נגד הגזענות של היהודים והצוענים כלפי הגרמנים, בעיקר נוכח שקרים חוזרים מצדם על מעשי זוועה הזויים כביכול של הגרמנים. בתור פטריוט אמריקאי בשנות ה60 היית ללא ספק נלחם בשורות הKKK נגד הגזענות של השחורים כלפי הלבנים, בעיקר נגד מסיתים מהסוג של מרטין לותר קינג ושות'.