או עכשיו או לעולם לא

מערכת הבריאות התאוששה ודורשת צדק חברתי כפתרון למחלת הקיצוצים הממשלתיים. גם אם יש הסכם "על פי חוק"
מתי שמואלוף

מחאתם המוצדקת של המתמחים מלמדת אותנו רבות על הדרך בה מפעילים את מדיניות ההפרד ומשול בשוק העבודה, למשל בדרך שבה ניסתה הממשלה לקנות את ציבור הרופאים ולהתעלם מהמתמחים; האחרונים לא הסכימו לשתוק ולהפסיד, ומאבקם אף עומד לפרום את הסכם הרופאים של יו"ר הר"י, ד"ר ליאוניד אידלמן. בית הדין חייב את המתמחים לחזור לעבודה, אך כ-300 מהם ממספר בתי החולים התפטרו בצדק בשנית כדי למחות על ההסכם המשפיל, וכרגע אף ישנה עלייה במספרם של מי שהגישו מחדש מכתבי התפטרות לבתי החולים הכלליים.

לעומתם ד"ר איתן בן-עמי, שפתח בשביתת רעב בלילה שבין ראשון לשני, לא התפטר וממשיך לעבוד כרגיל כמתמחה באונקולוגיה. אתמול הוא סיפר לווינט: "אני לא מצפה שאנשים נוספים יצטרפו אליי ואני לא בא בדרישות לאף אחד. אני שובת כדי שאנשים יראו שאם ההוא שם, איתן, מוכן כל כך לסבול, הם יגידו 'מה אני יכול לעשות למען המאבק הזה?'". סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הביע נכונות לסייע לרופאים הצעירים, אך שב והבהיר כי לא ניתן לפתוח מחדש את ההסכם.


לא פלא שקולה של ההסתדרות כמעט ולא נשמע במחאה ההמונית של החודשים האחרונים. העובדים המוחלשים לא מצליחים להגיע לוועדים החזקים, אולי בגלל שעופר עיני לוטש עיניו לעולם העסקים. ההסתדרות הרפואית מתנהגת כחלק מהמטרייה של ההסתדרות, ושוכחת שהאינטרסים של הרופאים שונים מהאינטרסים של המתמחים. יתרה מכך, המתמחים הם דור חדש וצעיר שלא מוכנים להעסקה בתנאי עבדות, רק כדי שיום אחד יגיעו למעמד של רופאים חסרי זכויות. הם רוצים שינוי חריף במערכת הבריאות הציבורית, שיהדהד למחאה החברתית המתרחשת בכל תחומי החיים בישראל.

כן, ההסתדרות הרפואית תבוא ותבקש מכולם לקבל את פסיקת בית הדין לעבודה, הם יטענו שיש כאן הסכם קיבוצי שחייבים לקיים. אך כנראה שתהליכי עומק בחברה הישראלית הביאו למודעות והכרה שאי אפשר למלא את החוק ולהישאר חסר זכויות. החוק חייב לעמוד לצד החלש ולהעניק לו זכויות וחיים בכבוד. הצעירים לא מוכנים לשכוח מעתידם וביטחונם התעסוקתי בשביל פרוטות, והם למדו כבר מהעיסקה הגרועה שנחתמה עם העובדות הסוציאליות. הם מודעים להיותם חלק מקבוצה גדולה שזועקת זה או עכשיו או לעולם לא.

לא כל הרופאים שמרנים ומתיישרים עם ההסכם החדש. ישנם כמה – ביניהם ועדי הרופאים של בתי החולים איכילוב בתל אביב, מאיר בכפר סבא, רמב"ם בחיפה ואברבנאל בבת-ים – שכבר קוראים לד"ר אידלמן לבטל את ההסכם. ויש גם רופאים שעומלים על הקמת ארגון יציג חדש לעובדים. ההסתדרות הרפואית, כמו אחותה הגדולה ההסתדרות החדשה, חייבות להבין כי השתנתה המציאות. לעובדים יש כוח בתקופה שבה למעלה מ-400 אלף אזרחים צועדים ברחובות וזועקים לצדק חברתי. הממשלה אינה זאת שצריכה לייצר את האופק התעסוקתי, כי אם העובדים – ואם אפשר אלו שהכי פחות מיוצגים. העובדים השקופים חייבים להשמיע את קולם.

אחת מהאמירות שנשמעו על ידי המתמחים היא שזכויות אדם ועבודה בכבוד גוברות על כל חוק. התפקיד שדורשת מערכת הבריאות הציבורית צריך לקבל אופי אנושי במלוא המובן של המילה. הרופאים מאסו במרמור, בהתשה, בכפייה. הם רוצים לעבוד במקצוע מכובד, ועלינו להעניק להם את התנאים לכך. שכן אם הרופאים שלנו יהיו אדישים, אנו לא נירפא. ראש הממשלה ושר הבריאות בנימין נתניהו חייב להתעורר, כי מערכת הבריאות התאוששה ודורשת צדק חברתי כפתרון למחלת הקיצוצים הממשלתיים.

המתמחים במאבקם (שהוא גם דורי באופיו) שוברים את ההתקפלות המבישה של הדור הקודם שלהם. צריך ללמוד איך לסגור את ההסכמים עם האוצר, צריך לשמור על סולידריות של עובדים ותיקים ובו בזמן של המתמחים. צריך לדעת במה מערכת הבריאות לא עוסקת. אם רוצים עסקים כרגיל, אסור לנו להתפשר ולחזור חסרי זכויות למקום עבודה דיקטטורי. הדמוקרטיה מקומה גם בתוך מקום העבודה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עדנה גורני

  אכן שיטת הפרד ומשול מקשה מאד על מאבקי עובדים כפי שציינת.
  דוגמא נוספת במאמר שכתבתי שהתפרסם בהעוקץ ב 5 לספטמבר על הפרד ומשול באקדמיה.

 2. אשר עידן

  הספירלה לתהום: פערי ההכנסה והצריכה הם כאיין וכאפס, לעומת הפערים העצומים בהצבר ההון בין המעמד הנמוך (הצבר שלילי והשתעבדות לחוב של 6,000 ש"ח בשנה), למעמד הבינוני (הצבר זעיר של 6,000 ש"ח בשנה), למעמד הגבוה (הצבר עצום של 60,000 ש"ח בשנה)

 3. אלי אמינוב

  למרות תרועות הנצחון של תומכיו ההולכים ומתמעטים של הד"ר אידלמן, היום ברור לכל שמאבק הרופאים להצלת הרפואה הציבורית ולמען תנאי שכר סבירים, נכשל באופו קשה ביותר. שכר המתמחים ותנאי עבודתם ימשיכו להיות מהנחותים במשק והרפואה הציבורית תמשיך להיות חלום באספמיה. לא אכנס כאן לסיבות המניעות את ממשלות ישראל במניעת רפואה מתאימה מאזרחיהן, אלא אסתפק בהגדרת הסיבה הישירה לכשלון. סיבה זו היא בגידת הנהגת האיגוד המקצועי של הרופאים והתנהגותו הבלתי דמוקרטית אותה אימץ העומד בראש האיגוד כמדיניות של תלמיד ההסתדרות הכללית.
  ביציאה למאבק העלול להיות ממושך, חייבת הנהגת האיגוד המקצועי לקבל אישור מחודש של האסיפה הכללית או של אסיפת הנציגים שנבחרו באופן דמוקרטי.
  צוות המשא ומתן עם נציגי המעביד/הממשלה חיב גם הוא להיות מאושר ע"י אסיפת הנציגים וחבריו יכולים להיות מוחלפים בכל עת
  המו"מ לא יכול להיות חסוי מפני חברי האיגוד והדרישות לסודיות הינן פתח לקנוניה אנטי דמוקרטית.
  כל הסקטורים של ארגון העובדים חייבים להיות מיוצגים בהנהגה הכללית ובצוות המו"מ. במקרה שלנו אי ייצוג המתמחים הפך את ההנהגה מראש להנהגה בירוקרטית ואנטי דמוקרטית.
  חתימה על הסכם יציג מצד האיגוד המקצועי לא תתרחש אלא לאחר שההסכם אושר או על ידי האסיפה הכללית של חברי האיגוד או של אסיפת הנציגים.
  המסקנה היא שחברי איגוד היוצאים למאבק חייבים שהאיגוד יתנהל באופן עצמאי ודמוקרטי והחברים חייבים לפקוח עין על ההנהגה באופן עקבי.אין לאף אחד מאיתנו את הפריבילגיה שלא להיות פוליטי, אזרח לא פוליטי יהפוך בקלות ללא אזרח.
  בברכה אלי אמינוב