ארץ ישראל נקנית בגפרורים

בקרב הנוער היושב במאחזים יש לא מעטים שאוהבים לשחק באש ליד רכוש פלסטיני, בדרך כלל זה לא ממש מזיז למישהו ברשויות. בעקבות שריפת המסגד בקוסרה
אבנר וישניצר

בשבוע שעבר הוצת עוד מסגד, הפעם בכפר קוסרה שמדרום לשכם. ראשי המערכת יסתפקו ודאי בגינוי המעשה כפי שעשו בכל הפעמים הקודמות. ב-12 בדצמבר 2009, לדוגמה, גינה ראש הממשלה את שריפת המסגד בכפר יאסוף והורה לזרועות הביטחון לפעול בנחישות "כדי לחשוף את העבריינים בהקדם ולהעמידם לדין". הוא הוסיף כי "הממשלה תפעל בתקיפות נגד כל גילויי האלימות". גם נשיא המדינה גינה את המעשה, והוסיף "שלא ייתכן שקבוצה קיצונית תסכן את מעמדה של ישראל כמדינה שומרת חוק". בעקבות הצתת מסגד בכפר מורייר, ב-7 יוני 2011 שוב גינה ראש הממשלה את המעשה ואמר כי "זהו מעשה נפשע שבא לעורר פרובוקציה. מדינת ישראל שמה לה לדגל את כיבוד חופש הדת והפולחן ותפעל בנחרצות נגד כל מי שיפגע בעיקרון זה". גם שר הביטחון, אהוד ברק, אמר אז כי "המעשה הנפשע נועד ללבות יצרים ולפגוע בסיכוי לחיים בשלום זה לצד זה. אני מאמין שצה"ל וכוחות הביטחון ישימו ידם על מבצעי המעשה הזדוני."

תושבי קוסרה לא קונים את הסחורה הזו. יומיים לאחר שהוצת המסגד היינו שם, בקוסרה, נציגות של תנועת "לוחמים לשלום". שוב שמענו על ההצקות הבלתי פוסקות של תושבי המאחזים הסמוכים, על הרג העזים וגדיעת הזיתים באישון לילה, על התנכלות לרועים. בביקורים קודמים שלנו בכפר חזינו במו עינינו באלימות המתנחלים ובגיבוי שלו הם זוכים מן הצבא והמשטרה. דבר, כך סברנו, כבר לא יוכל להפתיע אותנו ובכל זאת, הפעם הגדילו הפורעים לעשות. ברוח הימים האלה הם ריססו את הכתובת "עלי עין ומגרון – צדק חברתי" וגם "מוחמד חזיר".

צילום׃ סלמא א-דבעי, בצלם

התפיסה הייחודית הזאת של צדק וחברה היא חדשה ככל הנראה, אבל החיבה לגפרורים היא כבר סיפור ישן. אכן, בקרב הנוער היושב במאחזים יש לא מעטים שאוהבים לשחק באש. בשבע השנים האחרונות הסתובבתי בכל רחבי הגדה המערבית והרבה אפר ראיתי. ראיתי בתים פלסטינים שנשרפו בכפר בורין, ושדות שרופים באיזור אום אל ח'יר וח'רבת א-טוואנה, דרומית לחברון. ראיתי מטעי זיתים שעלו בלהבות באזור שכם, וכבשים שהורעלו בפאתי רמאללה. לצד בית פלסטיני שרוף בחברון קראתי כתובות שרוססו על קירות הבתים הפלסטיניים: "מוחמד חזיר" כתבו גם שם וחתמו במגן דוד. לכן, כשהאזרח מספר אחת, אומר כי שריפת המסגד עומדת "בניגוד לערכים של מדינת ישראל", אני תמה אם כל אותן מדורות כן היו בהתאם לערכיה של המדינה.

אני שואל זאת פשוט מכיוון שבכל הפעמים שרכוש פלסטיני עלה באש, לא שמעתי את נשיא המדינה מגנה או את ראש הממשלה מתייחס בחומרה. גם שר הביטחון לא הפגין אף פעם עניין רב בנושא, והמערכת עליה הוא מופקד, בניגוד להבטחות החגיגיות שלו ושל ראש הממשלה, לא תפסה מעולם את המציתים. ספק אם הושקעו מאמצים של ממש. רק לאחר שהתבצעה פעולת תג מחיר ביום שלישי בלילה בתוך בסיס צה"ל ליד רמאללה, החליט מפכ"ל המשטרה להקים צוות חקירה מיוחד. אולי עתה, משהצבא הפך למושא ההתקפות יהיה סוף-סוף כיסוי לאיומים.

אכן, דברי הגינוי הריקים של ראשי המדינה אין להם דבר וחצי דבר עם כבוד לדתות או עם אכיפת החוק בשטחים. הם פשוט חוששים שהלהבות שהציתו האלמונים יעלו גבוה מדי ויגרמו נזק לתדמיתה החבולה ממילא, של מדינת ישראל. שהרי כל עוד שורפים לכמה ערבים שדות וכרמים זה אולי לא יפה אבל זה גם לא כל-כך נורא, ובוודאי לא מצריך התערבות של רשויות החוק. אבל כששורפים מסגד, זה כבר נראה די רע. לשרוף בית תפילה זה משהו שעושים קוזאקים, או פולנים או ערבים, לא אנחנו.

אז עכשיו, כמו על פי תסריט שנכתב מראש יגיעו הגינויים. תחילה, ראשי המתנחלים. בכל פעם שהחבר'ה הצעירים משתוללים קצת יותר מדי, הם מגלגלים את עיניהם, מנופפים באצבעותיהם, ואומרים שככה לא מתנהגים. אפשר הרי לגזול אדמות מערבים בצורה מסודרת, עם צווי הפקעה, וליווי של משטרה וצבא. לכן, כהרגלם, הם יביעו שאט נפש, ומיד יעשו כמה טלפונים על מנת לוודא שלא יפנו בטעות את המאחז ממנו יצאו המציתים. פטרוניהם בכנסת וסביב שולחן הממשלה יגנו גם הם, ויוודאו שהזרמת הכספים למאחזים תימשך. כך, יוכלו הפרות החוק בשטחים להימשך בסמכות וברשות, כמו על פי חוק.

במלים אחרות, כדאי להזכיר למר פרס, שבשטחים הכבושים לא נאכף החוק מזה שנים, ועל כך מעידים דו"חות שונים של רשויות המדינה. האחראים האמיתיים לפגיעה במעמדה של ישראל כמדינה שומרת חוק הם אפוא לא אותם צעירים "מצוינים" מהמאחזים (שרבים מהם הרי משרתים ביחידות המובחרות ביותר בצה"ל). האחראים הם העומדים בראש הפירמידה; האחראים הם אותם בכירים בחליפות אשר בפיהם שלטון החוק והדמוקרטיה, ובמו ידיהם, שאינן מכירות מגבלות חוקיות כלשהן, ממשיכים בבניית אותה מערכת אנטי-דמוקרטית של התנחלות וכיבוש.

כך, אחרי שיתפסו (אם יתפסו) את האחראים למעשה החמור ויתנו להם פליק נוראי על היד, נוכל סוף-סוף לחזור לשגרה הברוכה, ליום הקטנות ה[פוסט] ציוני: עוד דונם שרוף ועוד עז מורעלת. ארץ ישראל נקנית בגפרורים. את השאלה האחרונה אפנה אפוא לראש הממשלה ולשותפיו בהנהגת המדינה: כשתסיימו את תפקידכם, מה יישאר לנו מלבד אדמה חרוכה?

אבנר וישניצר הוא חבר בתנועת "לוחמים לשלום"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. פירומאנצ'יק

  ה"שביבה" ו"השביחה" היהודים, הרוקדים פחות כבני צאן ויותר כבני בליעל, הם בבחינת עדר נטול רועה. גם השגחה אין ומורא כלשהו אין עליהם.
  הדיבורים התכופים על "קומץ", ההסתייגויות ההצהרתיות, הגינויים ושאר מילים שנועדו לחפות על העדר מעשים אכיפתיים ועונשיים כלפיהם, כל אלה הם ריטואל מעייף ומיואש.
  לא מדובר בקומץ וגם אם כן, מעשיהם ספק אם מעוררים שאט נפש אצל חלק ניכר מהציבור בהתנחלויות שאינו נוטל חלק פעיל בונדליזם, אבל כאמור חי עימו בסוג של שיויון נפש מטריד.

  ישעיהו ליבוביץ המנוח, הציג את המדינה ככלי ("אינסטרומנט" בלשונו), שכל תכליתו: קיום מסגרת של עצמאות לאומית לעם היהודי.

  התפתחות הקולוניאליזם "הנציונל-ציוני" שהחל לאחר מלחמת ששת-הימים יצר סתירה שהלכה והחריפה בין התכלית של מדינת ישראל כאמור – בית לאומי ליהודים -לבין התכלית החדשה שהלכה והתגבשה והפכה את המדינה למנגנון שלטוני דכאני על עם אחר ואף על חלקים בעמה.

  הצלילה המוסרית והונדליזם היהודי הם שיבוש עמוק והתרחקות מסוכנת מהמקור.
  השאלה עתה האם בכלל יש סיכוי להפיכות או שהמסע שאולה יימשך.

 2. איתמר

  התחושה הראשונה שעלתה לי למראה התמונה, שיש גם מסר של "תג מחיר" למאבק הצדק החברתי שקורה בחברה האזרחית בישראל. רוצים לומר: "צדק חברתי יכול להיות רק ע"פ בית המדרש של עלי עין ומגרון"

 3. נפתלי אור-נר

  אחרת היו הם נתפסים זה מכבר. בשטחים מתפתחת תרבות של שקר בה כביכול המשטרה וצה"ל פועלים כחוק ובהגינות ובפועל מחפים – ולמעשה, בכך תומכים – על מעשי הוונדליזם של הפורעים הנ"ל.
  מעשים אלו משתלבים במגמת המדיניות הכללית של הממשלה לדלל את אוכלוסית הפלשתינאים, כך ששלטון הכיבוש יוכל להיות קל יותר. הדילול יאפשר גם סיפוח השטחים בשלב מאוחר יותר.
  אכן, הפגיעה בצה"ל מטרידה את השלטון אולם, להערכתי, ניווכח כי הממשלה תהא מוכנה לשלם מחיר זה ובלבד שהפגיעה בפלשתינאים – שכאמור, הינה לרצון הממשלה – תימשך.
  מעבר לאוילות הפוליטית המאפיימת את התנהלות המדינה, התמיכה בפעולות "תג מחיר" מצביעה על עומק הדרדור המוסרי של המדינה

 4. פריץ היקה(הצפונבוני)

  אישיות שמלאה תפקידים בכירים בצבא פעולות תגמול בשנות ה50 הפלישה הראשונה ללבנון. תוך שימוש בתירוץ שקרי.ונהיה גם אח"כ ראש ממשלה. אחרי משבר הנפט 73 הוא אמר: לערבים יש נפט, אבל לנו יש גפרורים.
  כנראה שמשחק בגפרורים ואש ההיא מסורת ותיקה במקומותינו.