ביי ביי צדק חברתי

תגובתה של המחאה החברתית לאישור דו"ח פראוור תכריע: האם באמת התחולל פה שינוי, או שמא שבנו לפוליטיקת ההפרד ומשול הישנה
נדב פרנקוביץ'

שלשום נפל דבר במדינת ישראל: עם אישורה את דו"ח פראוור, הממשלה החליטה לנשל 40 אלף בדואים משארית אדמותיהם, להרוס את כפריהם ולישבם מחדש בניגוד לרצונם. ההחלטה היא מקרה קלאסי של "הרצחת וגם ירשת". משך עשרות שנים סירבה המדינה להכיר בכפרי הבדואים, למסדם ולחברם למים, חשמל וביוב, וכך התעללה בהם והפלתה אותם בחריפות. עתה, מקץ פרק זמן ארוך של המתנה להכרה ולקבלת הזכויות הבסיסיות ביותר, מתבשרים הבדואים באופן חד-משמעי כי אזרחותם אינה אלא בדיחה. הממשלה מבהירה להם חד וחלק, שאל להם לצפות לצדק חברתי.

בראש הוועדה ש"המליצה" על הגזירה, העמידה המדינה את האלוף יעקב עמידרור (הבחירה באיש צבא היא עדות עגומה לאופן שבו ביקשה הממשלה לבחון את הנושא). הבחירה בעמידרור לתפקיד מאלפת. עושה רושם שהממשלה בחרה דווקא בו משום שמישהו אחר עלול היה להיות רחמן יותר, ולמתן מעט את בולמוס הגזל והמדון של הממשלה. איש צבא מן המניין עוד עלול היה להיתקף סנטימנטים מיותרים של אחוות לוחמים וללכת שולל אחר מליצות "ברית הדמים" הריקות. אך עמידרור, לעומת זאת, מהווה הימור נהדר: הוא משמש כפרשן הצבאי של ביטאון הממשלה וכראש המטה לביטחון לאומי (מיסודה של לשכת ראש הממשלה), וכן נמנה על אדריכלי מפלגת "הבית היהודי".

לעומת זאת, נציג בדואי לא הייתם יכולים לפגוש בהרכב הוועדה.

אל-עראקיב, 25.01.11. לא להזניח את חלום הסולידריות. צילום: אורן זיו / activestills.org

ההחלטה תעמיד במבחן חשוב את התנועה לצדק חברתי. אזרחי ישראל הערבים, ובכלל זה הדרוזים והבדואים, הינם הפלח המופלה ביותר באוכלוסייה. מצוקת הדיור של המגזר הילידי לא נובעת רק מהתפתחות בועת הנדל"ן או מהפרטת הדיור הציבורי, אלא מן המדיניות ארוכת השנים של שלילת אדמותיהם ומסירתם השיטתית לידי האוכלוסייה היהודית. אם נפנה את הגב לאוכלוסייה הערבית הסובלת מאפליה נוראית, אשר מתבטאת בין השאר בהיעדר מכוון וזדוני של תוכניות מתאר מאושרות ושל עתודות קרקע לבנייה, הרי שסימן שאלה גדול יהא תלוי ועומד מעל מחויבותה של התנועה לעקרונותיה המוצהרים.

בגידת תנועת המחאה בחבריה הלא-יהודים תיתן את האות לדעיכתה. תהא זו שיבה מייאשת לפוליטיקת ההפרד ומשול הישנה נושנה, ולאותה הדינאמיקה שהנציחה את השיח הביטחוני-לאומי ודחקה את הסוגיות האזרחיות לשוליים. מארג הקבוצות והמגזרים שמרכיבים את התנועה ייפרם אט-אט והיא תתאייד, עד שלא תיוותר ממנה אלא תראפיה קבוצתית מגזרית – מקסם שווא של כוח פוליטי מתחדש, שירת זן מסוים של ברבורי המעמד הבינוני אשר עורג בנוסטלגיה להגמוניה המפא"יניקית הישנה והמעתירה.

מי שצדק חברתי וחברה אזרחית חשובים לו צריך להיאבק מבפנים על כך שהתנועה לצדק חברתי לא תזנח את חזון הסולידריות. אחרת אפשר להגיד יפה שלום לכוחה הייחודי של תנועת המחאה, וביי ביי לצדק החברתי.

פורסם באתר mysay

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דב פוניו

  גזל כבשת הרש מעולם לא הוליד הליך של צדק חברתי אמיתי.

 2. חיה נח

  זו באמת שעת מבחן. התכנית מעידה כאלף עדים שהממשלה איננה מתייחסת ברצינות לתנועת המחאה של קיץ 2011 ואינה יודעת צדק חברתי מהו. עוד לא נדמו קולות המחאה וכבר נגזרות גזירות חדשות ואולי סופיות על הבדואים של הנגב והבדואים המצויים בשטחי הכיבוש (ראו כתבתה של עמירה הס מהבוקר). הגיע העת לראות את הדברים נכוחה. גם על כך ראוי להפגין בלב תל אביב!

 3. פריץ היקה(הצפונבוני)

  תודה לנדב עד כה תנועת המחאה הססה להכנס ל,,שדות מוקשים" העלולים לפגוע בפופולריות שלה( ראה מקרה שלי יחמוביץ'). בסופו של דבר אם תנועת המחאה לא תאבק על צדק לכול תושבי ישראל ולא תנער מעליה את המתנחלים, שותפים לגזל כבשת הרש בשטחים הכבושיםהיא תתנון .תהפך לאפיזודה לשמחת לב הממסד השלטוני.

 4. זיו אלי

  כפר בדואי שהיה קיים עד שנת 1951 ותושביוגרשו ע"י הממשל הצבאי.
  כפר זה נבנה ונהרס כמה פעמים.על חורבתיו רוצים לטעת את יער"השגררים" ולסתום את הגולל על הכפר.
  תשביו דבקים באדמה ומתגררים בבית הקברות בו המנהל לא פוגע.
  לאחר שמדינה מתנהגת לכפרים
  הלא מוכרים איך יצפו שצערים בדואים יתגיסו לצבא?
  בכבוד רב זיו אלי