שתי מדינות לאום

ביום שנגדיר עצמנו כמדינת לאום של העם היהודי, נהיה מחויבים למצוא פתרון אמיתי וטריטוריאלי לאלו המבקשים הגדרת לאום פלסטיני. תגובה למאמרו של ד"ר יובל אילון, "חוק יסוד האפרטהייד"
ניסן זאבי

לאורך השנים, ידענו תמיד בלשכת דיכטר לקבל דברי ביקורת ולנסות להפיק מהם את המירב. לצערי הרב, זהו אינו המקרה במאמרו של ד"ר יובל אילון: "חוק יסוד האפרטהייד" (העוקץ, 01.09), המתייחס להצעת חוק יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי. מעבר לביקורת על תוכן הצעת החוק, נראה כי הכותב לא קרא אותה במלואו. אחת המטרות המוצהרות של חוק זה הוא לקדם מציאות של שתי מדינות לאום. כיצד? פשוט מאוד, ביום שנגדיר עצמנו כמדינת לאום של העם היהודי, נהיה מחויבים למצוא פתרון אמיתי וטריטוריאלי לאלו המבקשים הגדרת לאום פלסטיני. ישראל אינה יכולה להתקיים כמדינה דו-לאומית, ופה נמצא המפתח לפתרון מדיני – בין אם ירצו אנשי הימין ובין אם לא.

מתנחלים מפגינים נגד מדינה פלסטינית בצומת חווארה, 20.09.11. צילום: אורן זיו / activestills.org

הצעת החוק מביאה לפתחם של אנשי הימין את השאלה המכרעת מכל: האם נקבע עצמנו כמדינה מספחת או כמדינה יהודית. ברור לכולנו כי שתי השאיפות הללו של הימין הקיצוני אינן יכולות להתקיים בכפיפה אחת. טענה זו מבוססת על סעיף מרכזי וקריטי בהצעת החוק, אשר משום מה זכתה להתעלמות מצידו של ד"ר אילון; סעיף 6 של הצעת החוק קובע: "המדינה תעודד התיישבות יהודית בתחומיה" – המילה "תחומיה" לפי כל הגדרה משפטית וחוקתית כיום בישראל, מתייחסת לגבולות 67' (הקו הירוק).  סעיף שכזה אינו משאיר מקום לפרשנות.

הסעיף המרכזי בהצעת החוק שעליו בנה ד"ר אילון את טיעוניו, הוא "מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי, בו הוא מממש את שאיפתו להגדרה עצמית על-פי מורשתו התרבותית וההיסטורית". ניתן לראות כי במכוון בחרנו שלא לציין את המישור הדתי וכך למעשה סעיף שכזה משקף בתוכו קונצנזוס ציוני רחב – ממגילת העצמאות ועד אמנת כנרת. לצערי, הורגלנו לבחון הצעות חוק דרך עין פופוליסטית בלי באמת להעמיק לתוכנם המדיני והפוליטי. נחיצותו של חוק היסוד מקבלת משנה תוקף בזמנים בהם יש המבקשים לבטל את זכותו של העם היהודי לבית לאומי בארצו. לדוגמה, החלטת ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל לקראת ועידת אנאפוליס ששללה את האפשרות כי ראשי הרשות הפלסטינית יכירו במדינה ישראלית כמדינה יהודית, אפילו תמורת הכרה במדינה פלסטינית; או הטענה המובאת במסמך החזון של ערביי ישראל כי "ישראל היא תולדה של פעולה קולוניאליסטית אותה יזמו האליטות היהודיות-ציוניות באירופה ובמערב".

נחיצותו של חוק יסוד הקובע את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי מתחדדת היום יותר מתמיד, בעקבות דרישתו של ראש הממשלה מהפלסטינים להכיר בישראל כמדינת העם היהודי, כתנאי סף מקדים למו"מ. אבו מאזן, ובכירים נוספים כמו נביל שעת', קבעו כבר יותר מפעם אחת כי לא יכירו בישראל כמדינת העם היהודי. ואתם יודעים מה? אין לי בעיה עם זה. נראה לי מופרך לדרוש מהצד שני שיכיר בנו כמדינת העם היהודי כאשר אנחנו עדיין לא הכרנו בעצמנו ככאלה.

למי שעדיין לא הבין ומעדיף מתוך יצר פבלובי לפתח תסריטי אימה בעקבות הצעת החוק, אומר זאת בפשטות: הכרה עצמית בנו כמדינת הלאום של העם היהודי תייתר את תנאי הסף של רה"מ לכניסה למו"מ מדיני, ותעמיד אותו מול ציבור מדינתנו שלו תוך נימוק מדוע הוא מסרב להיכנס למו"מ מדיני.

טור פובליציסטי רשאי לעצב את טיעוניו למען חידוד המסר או הבנייתו, אך פה נראה כי הכותב לא השכיל להפנים את המשמעויות הנלוות של הסעיפים השונים, אשר בסופו של דבר מקדמים את מציאות של שתי מדינות לאום, זו לצד זו. לכאשר נכיר אנו בעצמנו כמדינת העם היהודי בהגדרת חוק יסוד, תישמט הקרקע תחת תנאי הסף של רה"מ להיכנס למו"מ.

הכותב הוא הדובר של ח"כ אבי דיכטר

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שרלוק

  איכשהו הצלחת להסיק מסעיף חוק הצהרתי מתגרה-גזעני שהוא בעצם סעיף שתפקידו לסיים את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. על פרשנות כל-כך תכליתית גם השופט ברק לא היה חושב.
  אתה באמת חושב שאנחנו מטומטמים, הא?

 2. שיר חבר

  את התגובה של זאבי היה יכול לכתוב כל תועמלן של האפרטהייד בדרום אפריקה. גם שם נטען שהגדרת דרום אפריקה כמדינה ללבנים קשורה באוטונומיה לבנטוסטנים של השחורים.
  זאבי, כמו דיכטר, רואה את עצמו כעובד בממשלה של היהודים. הוא אינו מייצג את הפלסטינים, גם לא את הפלסטינים האזרחים ולכן הוא מרשה לעצמו לקדם הפרדה ואפליה בין יהודים ללא-יהודים. המילה "הפרדה" באפריקנס, אסור לשכוח, היא "אפרטהייד."
  את הבלוף שגם לפלסטינים יהיו זכויות במדינה נפרדת וזה פותר את הממשלה בישראל מלייצג את כל אזרחיה כבר למדנו להכיר מההיסטוריה של משטרים אפלים אחרים.

 3. הבנרו חריף חריף

  הגזענות מבעבעת מכל מילה

 4. עמית

  מדובר בשאיפה דתית להגיע לגבולות ההבטחה התנכית, ועד אז לשלוט בארץ התנך
  לכן כל ההגדרות הללו שהכותב מביא, אין להן קשר למציאות כלשהי לבד מהרהורי ליבוהבלתי מובנים של דיכטר.

 5. יוסי ברנע

  הגדרה עצמית לאומית. של מי? מיהו הלאום שישראל היא מדינת הלאום שלו? אם תאמרו למשל היהודים, אז יש לשאול. האם ישראל היא מדינת לאום של היהודים באשר הם בעולם? האם הם שואפים שהיא תבטא את הריבונות שלהם? האם ישראל היא מדינתם של: ג'וזף ליברמן,הנרי קיסינג'ר וברונו קריסקי?
  אם תאמרו שבכל זאת הציונות היתה התנועה השחרור של העם היהודי, אז יש לשאול:ומה היו המפלגות האוטונומיסטיות? התפיסה הטריטוריאליסטית? היהודים לא היו מעולם לאום כי הלאום היא תופעה מודרנית ואצל היהודים התפתחו גישות מספר לגבי התופעה הזו. הישוב העברי אמור להיות גרעין ללאום עברי אבל התפיסה היהודית שינתה את המגמה הזו. בתפיסה היהודית אוחזות כל המםלגות הציוניות ממר"צ ועד ישראל ביתנו. הראשונה בעד מדינת העם היהודי וכל אזרחיה, שזה יצור שאין ולא יכול להיות בר מימוש והוא בגדר אוקסמירון תעלולני.
  מדינה אינה רק מסגרת לאזרחים אלא לתפיסת זהות טריטוריאלית , וכזו אין בישראל. כל עוד מצדה (ביטוי למעשה להתאבדות המונית) תוחלף ע"י נסיעות הצבא לאושוויץ, לא נוכל ליצור תשתית כלל אזרחית בארץ,מה גם שלא נפנים את המשמעות האוניברסלאית של השואה מבחינת המוסר. אם לא ניצור מדינת לאום ישראלית הפתוחה לכל אזרחיה, לא נוכל לחיות במדינה דמוקרטית של כל אזרחיה.

 6. יובל א

  מדוע – באמת מדוע – כל מיני הצהרות שאינך אוהב או שמביאות לך את הסעיף הן הצדקה לחקיקת חוק יסוד שמשנה סדרי משטר ומקדים "יהודית" ל"דמקורטית"? מה קרה מה?