האשמה: הסטת ממטרה

"פרובוקציה של העירייה, 48 שעות לפני מועד הפינוי שקבע בית המשפט, הביאה ל-12 עצורים, מתוכם שתי נשים. עוד 4 נעצרו כשניסו לחסום ממטרה (!)" – עדויות וסרטונים מהפינוי האלים של מאהל לוינסקי שלשום
עמית יולזרי

הפוסט פורסם באתר הרשמי של המחאה J14

בית משפט השלום בתל אביב שיחרר אתמול (ג') את העצורים והעצורות ממאהל לוינסקי בדרום תל אביב, שנעצרו בחשד ל"התנהגות פסולה במקום ציבורי" וחלקם אף בחשד לתקיפת שוטרים, והרחיק אותם לחמישה ימים מהמאהל – ששימש לרובם בית מאחר שהם מחוסרי דיור. זאת, בניגוד לבקשת המשטרה להרחיקם ל-90 יום. בנוסף, חויבו העצורים לחתום על ערבות עצמית בסך 500 שקלים וערבות צד ג', אך טענו כי אין מי שיחתום עבורם על ערבות וכי אין להם מקום אחר לישון בו, לכן סירבו להשתחרר מהמעצר.

העצורים ממאהל לוינסקי בתחנת המשטרה. צילום: שלומית כרמלי

סדרת המעצרים בלוינסקי החלה לאחר שהפקחים והשוטרים הגיעו למאהל כדי לנתק חיבור חשמל פיראטי, לטענתם. לאחר שאחד הנוכחים במקום התנגד לכך פרץ עימות עם השוטרים, והם החלו לעצור רבים מאנשי המאהל ותוך כדי כך הפעילו, לטענת הפעילים, אלימות רבה, ואף השתמשו בשוקרים חשמליים. כמו כן, הם גם פירקו לא מעט אוהלים – אף שאינם רשאים עדיין לעשות זאת לפי החלטת בית המשפט.

פעילים רבים במאהל לוינסקי בטוחים כי עיתוי הגעתם של פקחי עיריית תל אביב ערב קודם, כשהם מלווים בשוטרים, לא היה מקרי. "הם עצרו את כל מובילי המאהל", אומרים הפעילים. "אין לנו שום ספק שהפעולה נעשתה להחליש את מאהל לוינסקי לקראת הפינוי הצפוי, והיא הייתה אלימה, מבישה ומשפילה". הפעילים והפעילות מעלים לרשת עדויות מצולמות המציגות אלימות משטרתית רבה, וקוראים למי שיש לו תמונות מזמן המעצרים לשלוח אותם אליהם (ניתן להעביר תמונות או סרטונים כאלה לכתובת media@j14.org.il).

עדויות בדבר האלימות שננקטה מצד המשטרה בעת הפינוי הצטברו בחדר המצב של האתר J14:

15:07 קובי ממאהל לוינסקי מדווח: כוחות משטרה בלוינסקי עומדים מול עוד ועוד פעילים שמגיעים למקום. יש פינוי אלים שכולל שימוש בשוקרים חשמליים. 10 עצורים. האירוע עדיין קורה. מבקש להגיע למקום!

16:08 הגיעו היום שוטרים, פקחים ויס"מ למאהל לוינסקי לנתק את החשמל ולעשות שרירים. אחד מדרי המאהל קרא להם לא לנתק את החשמל ומיד זינקו עליו עם שוקרים חשמליים (!) וגם על עוד אנשים ועצרו עשרה (!!!). אלימות מזעזעת של המשטרה. אנו מבקשים מכולם להגיע ולתמוך בדרי המאהל – כולם חסרי דיור וקל מאוד למשטרה לנהוג כלפיהם באלימות.

16:56 פינוי ואלימות משטרתית במאהל לוינסקי, מדווח על כ-15 עצורים. העירייה פתחה את הממטרות בגינה כדי להבריח את הפעילים, מי שניסה לחסום את זרם המים נעצר…

17:23 היה אחר צהריים אלים ועגום במיוחד בדרום העיר. פרובוקציה של העירייה, 48 שעות לפני מועד הפינוי שקבע בית המשפט, הביאה ל-12 עצורים, מתוכם שתי נשים. עוד 4 נעצרו כשניסו לחסום ממטרה (!). אנשי לוינסקי יוצאים כעת לעירייה – להפגין כנגד האלימות והרוע, והם קוראים לכולנו להצטרף אליהם. שאגת הדרום תישמע!

23:13 כמה פעילים מהמאהל עומדים מחוץ לגדר תחנת המשטרה הצמודה למאהל ומוחים על האלימות הקשה ומעצר חבריהם קודם לכן, כשפקחים מלווים כוח משטרה גדול מגיעים לנתק את המאהל מחשמל. הממטרות מופעלות לפתע ומרטיבות את הפעילים. אחת הפעילות חוסמת ברגלה את זרם המים. שוטר מבקש ממנה לא לגעת בממטרה. היא שואלת מדוע ונעצרת מיד באשמת הסטת ממטרה ציבורית.

שוטר מטריד צלמת שעומדת על המדרכה: השוטר מאיים על הגברת שמצלמת שהוא יעצור אותה על הפרת סדר, משום שהיא לא שומרת על מרחק מתחנת המשטרה. היא מראה לו שהיא על המדרכה, בשטח ציבורי, לחלוטין מחוץ לתחנת המשטרה, ולא מבינה למה זה מפריע. מתברר שזה אותו שוטר שבעט בפעילה כמה שעות לפני כן – כשהוא קולט את המצלמה הוא מתקפל מהר:

מפקד התחנה אוסר לצלם, על אף העובדה שהדבר חוקי לגמרי, וחוסם את עדשת המצלמה בידו:

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.