הכל פוליטיקה פנימית

אחד המפתחות להבנת המופע התיאטרלי שהתרחש בבניין האו"ם היה מצבם של הדוברים בבית: צניחתו של אובמה בסקרים, הקואליציה של נתניהו ומעמדו של עבאס בשטחים. פרשנות
יוסי דהאן

"כל פוליטיקה היא פוליטיקה פנימית" – האמירה הזאת מיוחסת ליושב ראש הקונגרס המנוח טיפ אוניל. ההבדל בין דבריו של הנשיא אובמה לפני שנה על הסכסוך לבין נאומו השבוע באו"ם, אינו נובע ממהפך מחשבתי אידיאולוגי וגם לא משינוי במפת האינטרסים של ארצות הברית במזרח התיכון. להיפך, דבריו של אובמה השבוע פגעו במידה ניכרת באינטרסים ובמעמד של ארצות הברית במזרח התיכון ובעולם. נשיא צרפת ניקולא סרקוזי זיהה את החולשה הזאת והציג עמדה שונה ומתריסה כלפי האמריקאים, מועד סיום של שנה לתום השיחות הישירות בין ישראל לפלסטינים, על מנת למצב את עצמו בעמדה מרכזית במצב הבינלאומי החדש שנוצר.

אובמה שקוע בבוץ עמוק מאד, וסיכויו להיבחר מחדש הולכים ומצטמצמים. יומני החדשות כאן מציגים בכל יום סיפורים של אנשים שאיבדו את מקום עבודתם ונזרקו מבתיהם, חלקם משפחות מהמעמד הבינוני שלא מצליחות לראות שום אור בקצה המנהרה. השבוע צנחו שוב המדדים בבורסה וכך גם כספי הקרנות הפרישה של הרבה אמריקאים. הדמוקרטים צפו בסימן לבאות לפני שבועיים בבחירות שנערכו לבחירת חבר קונגרס באחד המחוזות בניו יורק, בחירות שנערכו בעקבות פרישתו של חבר הקונגרס אנתוני וינר שפרש לאחר פרסום תמונות מביכות שלו באינטרנט. במחוז הבחירות מתגוררים יהודים רבים והוא נשלט על ידי הדמוקרטים במשך עשרות שנים, החודש הפסידו הדמוקרטים את הכיסא הזה לרפובליקנים.

לקונגרס נבחר בוב טרנר, איש עסקים רפובליקני חסר כריזמה שההישג המשמעותי בקריירה שלו הוא הפקת המופע של מנחה תוכניות הטראש ג'רי ספרינגר. מהניתוח שלאחר ההלם הדמוקרטי עולה שהסיבה לבחירתו של טרנר על פני דיויד וופרין המועמד הדמוקרטי, הייתה חוסר שביעות רצון של הבוחרים מניהול אובמה את הכלכלה האמריקאית ועמדתו כלפי ישראל. לא ברור עד כמה עמדתו של אובמה כלפי ישראל היוותה גורם משמעותי בהצבעתם של הבוחרים היהודים, אולם לנשיא ולמפלגה הדמוקרטית הרושם הציבורי הזה הספיק ונקלט היטב. מסקר שערך מכון גאלופ באחרונה ופורסם אתמול ב"ניו יורק טיימס", עולה ששיעור היהודים התומך באובמה ירד מ-83% ב-2009 ל-54% כיום, לעומת ירידה בתמיכה מ-66% ל-41% בקרב כלל הבוחרים האמריקאים. כוחם של הבוחרים היהודים אינו מתמצה בכוח הצבעתם, הם בעלי אמצעים ובעלי השפעה בפוליטיקה האמריקאית הרבה מעבר למספרם בכלל האוכלוסייה.

המועמדים הרפובליקנים לנשיאות החובטים באובמה, וגם זה בזה בימים אלו, התחרו ביניהם השבוע מי מהם ניצב במיקום הרחוק ביותר מימינו של נתניהו, ולא חדלו מלפקפק ב"מחויבותו של הנשיא לביטחונה של ישראל". הגדיל לעשות המועמד המוביל, מושל טקסס ריק פרי, שאף הודיע שהוא יהיה אורחו של חבר הכנסת דני דנון, המשתייך לקצה הימני של "מסיבת התה" של הליכוד; ואם גם זה לא יספיק להוכחת נאמנות, פרי לא יהסס מלהזמין את חברי הכנסת מיכאל בן ארי ואיתמר מרזל, שתמונת עולמם אינה שונה במידה רבה משלו, לפתיחת כנס הוועידה הרפובליקנית הבאה שהשתלטות מחנה מסיבת התה עליה הופכים אותה ללאומנית, שמרנית, פנאטית וחסרת אחריות.

היעדר כל יכולת של אובמה להשפיע, וודאי שלא ללחוץ על ישראל, התגלתה במחזה האבסורד שבו ממשל אובמה נדרש לסיועו של נתניהו על מנת למנוע מהרוב הרפובליקני בקונגרס להפסיק את הסיוע לפלסטינים, פקידי הממשל פנו לנתניהו על מנת שיפעיל את השפעתו בקרב חברי הקונגרס הרפובליקני וימנע החלטה כזו. נתניהו נחלץ לעזרתו של הנשיא.

המטרה המרכזית של אובמה בימים אלה היא להגדיל את סיכויי הבחירה שלו מחדש, כאשר הצגת עמדה אמריקאית המנוגדת לעמדת נתניהו הינה בגדר התאבדות פוליטית עבורו. במופע התיאטרלי שהתרחש השבוע בבניין האו"ם ברק אובמה, בנימין נתניהו ומחמוד עבאס, עסקו בעיקר בפוליטיקה פנימית לא בפתרון הסכסוך. אובמה דיבר אל הציבור האמריקאי, נתניהו לליברמן, יעלון ומתנחלי השטחים ועבאס למפגינים ברמאללה ותושבי רצועת עזה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמית

  ראשית, אין שום דבר חדש בנאום אובמה. הוא אמר בנוגע לישראל רק את מה שכבר אמר בנאומים קודמים. ההבדל בנאום הזה הוא שלא הופיעו בו כל ה״איזונים״ הסטנדרטים לטובת הפלסטינים.

  הסיבה לכך היא לא הפוליטיקה הפנימית. דיי כבר לעורר את הפרוטוקולים – הם מזויפים. רק לפני כחצי שנה אובמה נכנס ללוע האריה – ועדת אייפאק – ונאם שם נאום שהוא שנות אור שמאלה לנאום שהוא נשא באו״ם. הסיבה היא אחרת ומהותית – והיא רצון לגבות תג מחיר מהפלסטינים. 

 2. סמולן

  תמכו באובאמה 83% מהיהודים, והיום תומכים בו רק 54% מהיהודים. כלומר, ירידה של 35% בשיעור התמיכה בו בקרב יהודים.

  "לעומת" זאת, שיעור התמיכה באובאמה בציבור הרחב, הוא מ 66% ל 41%. כדאי לשים לב ש"לעומת" היהודים, מדובר בירידה של 37%. הלעומת הזה, משמעותו היא בפועל שאצל היהודים – ולמרות המדיניות הלא מבריקה במזרח התיכון – אובאמה במצב מעט יותר טוב מאשר אצל בוחריו שאינם בני דת משה.

 3. מורן

  ברוך מרזל, ולא איתמר. איתמר זה איתמר בן-גביר- חברו הטוב.

  השורה התחתונה, כמו שניסח אותה פעם קיסינג'ר- "לישראל אין מדיניות חוץ- יש רק מדיניות פנים שמופנת החוצה."

 4. ... והם בגדו בו

  איך תגדירו מנהיג שמינה לעצמו יועצי סתרים חסרי אחריות, ובעזרתם הפך חסר אונים? מנהיג שלא מצליח להשתחרר מאחיזת Wall St ומלובי ה-Apartheid Wall?
  לומר את האמת — וזו אינה "האמת של נתניהו" — רבים וטובים האמינו בברק [לשעבר חוסיין] אובמה.
  ביניהם מצאתי את גם יעל שטרנהל (הבת של). לפני שנה פלוס יעל כתבה: "כן, ברק אובמה יכול והוא גם מצליח"… אובמה "בלם את המשבר הכלכלי"… אך באותה נשימה שטרנהל כתבה ש"אובמה ניכשל בתחום הרגולציה של הבנקים". בספר חדש של רון זוסקינד Confidence Men: Wall Street, Washington, and the Education of a President מסופר בפרטי פרטים איך גייטנר התעלם מהוראת הנשיא לתכנן את "הרגעת" הבנק Citigroup (הגדול בבנקים בארה"ב). כך נסתרה גם הטענה שמינוי טים גייטנר לשר הכלכלה הרגיע את Wall St. מסתבר שגייטנר פעל נגד הוראות מפורשות של אובמה. אבל לא רק הוא. גם Peter Orszag כלכלן יהודי הונגרי שניהל גם את משרד התקציב של אובמה עד לפני שנה, והיום הוא סמנכ"ל …ניחשתם… CITCORP.

  עברו שנים מאז שקראתי את ספרי אובמה, והתפעמתי. אבל כשאובמה הפנה גב ל-Jermeiah Wright, שהיה הכומר שלו, ידעתי שאובמה מכר את נפשו לוול סטריט וגם לגנרלים שמבזבזים את כספי ארה"ב באפגניסטן [כפי ש-Bob Woodward מתאר בספרו "מלחמות אובמה"], וכמובן את שרידי נפשו נתן חינם ל- AIPAC שמייצגת את הימין הציוני.

  גם יעל שטרנהל למדה והבינה "עד כמה נשיא ארצות הברית חסר אונים לנוכח המציאות המזרח תיכונית". שאובמה "מוכה מכל הכיוונים. שארצות הברית אינה מתאוששת מהמיתון. שהציבור האמריקני ממורמר ומאוכזב ממנהיגותו". צודקת שטרנהל שקובעת ש"זו חולשתה של מדינה שלמה, שנכנסת לשנה רביעית של מיתון חמור… שנשלטת על ידי מערכת פוליטית מושחתת ומשותקת למחצה… מדינה שמסובכת במלחמות בהן אי אפשר לנצח, ומתמודדת עם קריסת ביטחונה העצמי".

  דומה לאובמה רק נתניהו השקרן שחולה זה מכבר במחלת הספין, וכשהוא מטפס על קירות בניין האו"ם, הוא מאמין שהוא עצמו "דובר אמת".

  כדי להבין את המהפך כדאי לקרוא, את ספריו של אובמה הישן והטוב:
  The Audacity of Hope: Thoughts on Reclaiming the American Dream

  Dreams from My Father.

  Of Thee I Sing: A Letter to My Daughters

 5. ביבי לא שכח לדבר אמת

  * ביבי לא שכח לדבר אמת. הוא אף פעם לא עשה זאת…
  * ואובמה שכח את אימרתו המפורסמת של מרטין לותר קינג:
  "הזמן תמיד נכון לעשות את הדבר הנכון" — Dr. Martin Luther King Jr — “The Time Is ALWAYS Right To Do What’s "Right
  לכן גם נאום אובמה באו"ם מוכיח את נכונות האמירה ש"כל פוליטיקה היא פוליטיקה פנימית". ולא צריך סטטיסטיקה להוכיח שממשל שחסר מדיניות של שלום דועך מהר — שם בארה"ב וזה יקרה גם בקרב הציבור המטומטם כאן.

 6. בשביס זינגר

  אמריקה והעולם כולו על סיפו של ארמגדון. במילים אחרות, העולם בסכנה.

  אנחנו סובלים מסרטן מפושט ששמו שווקים/פיננסריות/הררי כספים – כל מיני שמות שמכוונים לאותו דבר: כיליון הכלכלה והחברה על-ידי הפוסט-פרודקשן, הלופט-געשפטן והגורנישט–אקונומיק.

  קרוויל, היועץ של הדמוקרטים, טבע בשעתו את הסיסמא האפקטיבית: "זה הכלכלה טמבל". הוא לא דייק. זה מזמן לא הכלכלה, זה השווקים הפיננסיים שאין להם הרבה עם כלכלה, אבל הם מרעילים את האטמוספירה כולה.
  (לאסוננו, היהודים בשל סיבות ונסיבות היסטוריות מזוהים עם הדרעק הזה יותר ממה שרצוי. למזלנו הם גם מזוהים עם דברים אחרים).

  אובמה נתון בצבת נסיבות קטסטרופאליות שהוא לא חולל אותן: התמכרות העולם לאוויר חם ומורעל (בורסות), מפלגה רפובליקנית שגולשת למחוזות הטירוף, לובי יהודי שאינו יודע את מגבלות ומושכלות הכח
  וביבי ועבאס שמתחרים מי פטריוט יותר גדול של עמו.

  שהשם יברך את אובמה ושיבוא שלום על כל ישראל ואימרו אמן.

  תודה ליוסי

 7. המגיד/ים ממזריטש/דובנא קוזניץ/מזריץ

  אם רוצים עננות (ולא בשווקים), אם חפצים בחילופי עונות סדירים, בטל ומטר על הארץ, בחורפים וקייצים, סתוים ואביבים, חילופי דורות ומשמרות, ותהליך אבולוציוני תקין והמשך קיומה של ציביליזצייה – הרי שאין מנוס מלהכרית את "וול-סטריט".

 8. הרבי מקוצ'ק

  היהודים באמריקה אינם מבחינים בין טיפוח כח לצרכי הגנה לבין כוחנות.

  היהודים באמריקה אינם ערים למוסרות, לתיחום האמור שבין כח וכוחנות ובין לאומיות ללאומנות.

  משהו לא טוב קרה ליהדות אמריקה (אולי זה קשור לכסף גדול שסימא אותם ואולי לשנים ארוכות מדי של שלטון ריאקציונרי שיצר מציאות שהם סבורים בטעות שהיא אקסיומטית ואינם מבינים שהיא סופ-יומטית וסוציומטית).

  חבל, אנחנו במזרח אירופה, בשטייטל ובשטיבל, בכויילל וברחבי העיירה, מתנהלים יותר בתבונה (תמיד יש לנו איזה קויתל להשתיק את הגוי ולשרוד ועוד כמה שטיקים קטנים, אבל באמריקה הם חושבים היודן שהם חכמים גדוילים. זה ייגמר באסון).

 9. תום

  אין ספק שכאשר אובמה נוטה ימינה, הוא לא ענייני והוא רק מובל ע"י פוליטיקה פנימית.

 10. אורלי נוי

  מביכה ומייאשת לא פחות היא עמדתו של הג'יי-סטריט נגד ההכרה בעצמאות הפלסטינית. חברה טובה שעובדת בארגון הסבירה תוך התנצלות שלא היתה להם ברירה: תמיכה במהלך הפלסטיני היתה מוציאה אותם לגמרי מחוץ למחנה (היהודי), וכקול שמתיימר להיות משמעותי בהקשר הישראלי הם גם לא יכלו להרשות לעצמם פשוט לשתוק. אז הם התנגדו גם מתוך מחשבה שזה ממילא לא ישנה כי הוטו האמריקני מובטח בין כה וכה. אם ג'ייסטריט עושה חשבון לגלן בק וידידיו, מה לנו כי נלין על אובמה?

 11. משה מהיאור - חירות לכל

  האם ייתכן שהסיבה היא רצון ממשל אובמה לגבות תג מחיר מהפלסטינים, ולהעביר את 'הסחורה' למתנחבלים?

 12. הציונים ימציאו לו פטנט מחלץ

  מי יציל את אובמה ויוציאו מהבוץ הציוני אם לא ביברמן את ברק? שקרניהו מתנדב לעזור בעזרת פטנט "חצציהו". נקווה שהפטנט לא יהיה תקיפת איראן. כי פטפטנט כזה עלול גם לחסל את כל המדינה, וזה כולל גם את התעשיה הביט-ביט-ביטחונית.

 13. נתן.

  הרכז האגדי של נבחרת ישראל בכדור-סל וקבוצת הפועל גבת-יגור המיתולוגית.

 14. אורלי נוי צודקת -נחוץ BDS- נגד J Street

  מסתבר שההבדל בין AIPAC ל –
  J Street דומה לזה שבן הקו המדיני של ציפי לזה של שלי שלהם, של ביברק או ביברמן.

 15. Sam

  Liar and a psychopath!!
  Slightly contradicting his pathetic gig at the UN:
  His name is Milikovsky! and not Netanyahu since biblical times!!
  The guy is a psychopath!

 16. תנחום כהן-מינץ

  מרזל הרכז כאמור וינאי הפיבוט – שחקן הציר.

  הצרה שהיום הלך הציר ולרכז אין למי למסור

 17. רמי

  אבל על מותו של אדם אהוב. זה כבר קרה לי בעבר (למשל כשפרץ שיגר חיסול "ממוקד" יומים לאחר שמנונה לשר הבטחון), אבל הפעם זה כואב יותר מבעבר. אולי זה הגזענות שלי ("שחור עדיף") ואולי הרהיטות שלו, אבל בכל מקרה זה מדכא.

 18. יגאל

  נניח פלסטין באו"ם – חברה מלאה.
  מה הגבולות שלה? 67'?
  מה המצב המשפטי של ההתנחלויות?
  ושל המתנחלים?
  מה מצב הפליטים?
  מה קורה בירושלים?
  הר הבית? הכותל? אבן השתיה?

 19. מומחה לחוק בינלאומי

  גם אם פלסטין לא תתקבל מיד לאו"ם בגלל ניתאי, אובמיהו ושות' גבולותיה ידועים. גם זה ידוע שחוק העולם אוסר לבנות התנחלויות במדינה אחרת. ואשר לפליטים החלטות מועה"ב קובעות שישראל חייבת להתיר את חזרתם. מועה"ב גם מחתה נגד "איחוד ירושלים" הכפוי.
  לעניין חראם א שאריף [הר הבית]
  יימצא ודאי פתרון. המסגדים יהיו ברשות הוואקף והכותל ברשות יהודית. ויש גם הצעה לבינאום י-ם.
  Palestine Question (1948) United Nations Security Council Resolution #49, adopted 22May1948, "considering that the previous resolutions of the Security Council in respect to Palestine have not been complied with"… Resolution 54, adopted 15July1948, determined that the situation in Palestine constitutes to be a threat to the peace within the meaning of Article 39 of the Charter of the United Nations…
  Resolution #89 Calls on Israel to allow the Palestinian refugees their right to return.
  וכך הלאה וכך הלאה, אלא שישראל לא מילאה אחר 89 החלטות של מועצת הביטחון, שמהוות חלק בלתי נפרד מהחוק הבינלאומי.

  החלטות מועה"ב בעניין ירושלים:
  #267 Censures Israel for changing the status of Jerusalem. #271 Condemns Israel's failure to obey U.N. resolutions on Jerusalem… #298 (1971) Deplores Israel's changing the status of Jerusalem.

  אקווה ששיכנעתי אותך בכך שישראל הפרה וממשיכה להפר את החוק.