אל מעבר לנאומי ספטמבר

מהעזובה של ניר אליהו, דרך פוארטו דל-סול הנטושה ושתייה לשוכרה עם עבאס וביבי בתל אביב, יובל בן-עמי מצא שמחה רגעית דווקא בשכם. מסע בספטמבר: חלק חמישי
יובל בן-עמי

קיבלתי שתי הזמנות פתאומיות: אחת לחקירה בתחנת חברון של משטרת ישראל, לאור האירועים שתוארו בפרקיו הקודמים של המסע הזה, השנייה לספרד.

עד לחקירה נותר שבוע כמעט. לספרד, לעומת זאת, היה עלי לטוס באופן כמעט מיידי. המשימה: לחבר כתבה לעיתון גדול על נושא מסוים שקשור בהיסטוריה יהודית. מאחר וזו עדיין לא הופיעה, אשמור את הנושא בסוד, אבל מיותר לספר לקוראי טור זה שהעניין העיקרי שלי בנסיעה היה ספטמברי לחלוטין. הנה באה הזדמנות להביט בארץ מן הכיוון היחיד שממנו באמת ניתן לראות אותה – מבחוץ.

ספרד נראתה אידאלית. הרי היא יעד רלוונטי לשני נושאי הליבה של החודש הזה מחאת האביב שלה היתה ההשראה הבולטת ביותר למחאת הקיץ שלנו. ממנה שאלנו את מחוות הידיים של מעגלי הדיון ואת מעגלי הדיון עצמם. ספרד היתה גם המדינה האירופאית הראשונה שתמכה במהלך הפלסטיני באו"ם. היה ברור לי ש-72 שעות בה לא יהיו בגדר בגידה במשימת המסע, אלא להיפך.

1.

פעילי האיחוד החקלאי בשנת שירות בשדה ורבורג. היש ערך שאינו פוליטי?

רגע לפני הנסיעה יצאתי לספוג קצת מאוויר המושב והקיבוץ. על הדשא בשדה ורבורג פגשתי פעילים של האיחוד החקלאי בשנת שירות. כשנשאלו האם חברותם בתנועה משפיעה על ראייתם את אירועי החודש השיבו מיד בחיוב, אבל לנדב את דעתם התקשו מאוד. כמדריכים הם לומדים להימנע מלהביע דעה פוליטית, כדי שלא לכפות את תפישת עולמם על אחרים.

השו"שניקים מגדירים את תפקידם "הקניית ערכים". האם יש ערך שאינו פוליטי בדרך זו או אחרת? מבחינתם, יש. מחאת האוהלים, למשל, נחשבת כשרה לחלוטין והאהדה לה מונחלת בפעולות, ניצחון קטן ולא קטן לדפני וליתר.

2.

קיבוץ ניר אליהו. מי שלא מוכר את נשמתו, קורס בהדרגה

לא הרחק משדה ורבורג ובמרחק זעום מקלקיליה וחומתה, נמצא קיבוץ ניר אליהו. הוא נראה לא משהו. כמי שמיעט לבקר בקיבוצים בשנים האחרונות, אני נרתע ממראה ההזנחה והעזובה.

הלב נכמר – כי קיבוצים הם מתוקים תמיד. זו תזכורת לעוד אחת מאלף הסיבות שבעטיין אנחנו חייבים להיאבק. קיבוץ שאינו מוכר את נשמתו ושאינו מקים על שדותיו ערי ישימון של בתים זהים, קורס בהדרגה, מזדקן ומתקשה לתמוך בקשישיו, מדשאותיו צומחות פרא וחבריו, בשיחה עם אורח פורח, מביעים תסכול רב. חבל ומוזר שדווקא הביקור במקום עדין כל כך מעורר בי שמחה לקראת המסע הקרב.

3.

החוף הספרדי. מענה בכתב ראי לחוף שלנו

הנה החוף הספרדי, מענה מדויק בכתב ראי לחוף שלנו. הנוף ירוק בתחילה אבל מהר למדי משתרעת למטה ארץ ציה שצבעה כצבע שדות הבור בין חדרי ניר אליהו. אולי באמת אפשר יהיה ללמוד כאן משהו על הבית.

4.

פוארטה דל-סול. שבה להיות נחלתן של חבובות ושל בוב-ספוגים

סימנים למחאה הספרדית שהיתה, ושהיתה עצומה, קשה למצוא. כיכר פוארטה דל-סול שבמרכז מדריד היתה זירה להפגנות, למהומות ולכמה צבירי אוהלים קטנים. מאז החודש שעבר היא שבה להיות נחלתן של חבובות ושל בוב-ספוגים. המראה מדכא את היצר ממש כמו הבלוקים הריקים מאוהלים שמדרום לרחוב שינקין בתל אביב, או המאהלים המפורקים בבית שאן ובאשדוד.

הספרדים השיגו משהו. הם זכו בהקדמת הבחירות. האם זה מה שביקשו? לאו דווקא. לא ברור האם ממשלה חדשה תצליח לחלץ אותם מבוץ 21% האבטלה ממנו סובלת הארץ, וברור שהשיטה הדו-מפלגתית שהיתה שנואה על המוחים לא מוגרה. הבחירות המוקדמות מסתמנות כמעין ועדת טרכטנברג ספרדית. מענה מיניאלי שנועד בעיקר להרגיע את הרוחות. אולי דווקא אצלנו, מאחר ולא הועלתה דרישה קונקרטית ושום דרישה קונקרטית לא נענתה, יהיה קל יותר להצית מחדש את הלהבה.

5.

מוניוגלינדה. העתק של "גרניקה" על קיר של דיר חזירים

על הדרך מערבה, כשעתיים מחוץ למדריד, עצרה הקבוצה אליה נלוויתי לשתות כוס קפה בכפר זעיר ושמו מוניוגלינדה. הוא הזכיר לי במידותיו, בשקט שלו, ובנוף הצהבהב שסביבו, את הכפר תל אל-ביידה בו ביקרתי ביומו הראשון של מסע זה. שוב התעורר התסכול שאוחז בישראלי בכל פעם שהוא מבין עד כמה אירופה פשוטה ורגועה יותר מן הבית. למה מוניוגלינדה נח בשלווה בעוד תל אל-ביידה נתון תחת כיבוש צבאי? איפה הצדק?

צדק, מסתבר, הוא שאלה של זמן. בלבו של הכפר, על קיר של דיר חזירים, נגלה לי העתק גדול של ציור המלחמה המבעית "גרניקה" מאת פיקאסו. זו הייתה תזכורת: במאה החולפת לבדה ידעה ספרד מלחמת אזרחים איומה ודיקטטורה מרה. זו אינה ארץ פשוטה ואת שלוותה הרוויחה בכבוד. בקרוב אצלנו.

6.

המוזיאון היהודי בבחאר. מזכיר משהו?

במוזיאון היהודי שבעיירה בחאר, מקורן של המשפחות בכר ובז'ראנו, תלוי מפתח ענק, זכר למפתחות אותם לקחו איתם יהודי ספרד בצאתם לגלות. הוא מזכיר לי את מפתחות הענק שבכניסה למחנות פליטים פלסטינים, אבל אזכור האסוציאציה לא מתקבל יפה אצל יתר חברי הישראלים למסע. מסתבר שלפעמים עדיף לשתוק ולא לטוות אנלוגיות.

נו טוב. אולי בכלל בריא יותר לחפש את הארץ בארץ ולא בקצה מערב. מבחאר יוצאת הדרך חזרה לשדה התעופה. מותר לי לקחת איתי יותר מאשר מפתח, אז הבאתי איתי 800 גרם של חמון, נקניק צ'וריסו רוחו באורך מטר כמעט, שני בקבוקים של ליקר שקדים וארבעה גרם זעפרן. ויוה אספניה.

7.

אחרי הנאומים של ביבי ואבו מאזן. דרינקינג גיים

יום שובי הוא יום נאומם של נתניהו ואבו מאזן באו"ם. הפעיל החברתי צביקה בשור המציא משחק שתייה לכבוד היום הזה: על כל משתתף ללגום כוסית בכל פעם שראש ממשלתנו משתמש באחד מהמונחים הבאים: "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון", "הזכות להגן על עצמה", "השואה", "מדינה יהודית", "התנ"ך" ”טרור" ו"ג'יהאד".

נאומו של אבו מאזן מותיר רושם רב עלי, על רותי ועל האורחת נועה שהצטרפה אלינו. נאומו של ביבי מותיר אותנו שתויים לחלוטין. הוא אמנם לא הזכיר את המילה ג'יהאד, אבל אמר "איסלם מיליטנטי" שש פעמים ואף כינה אותו "קרוקודיל שאינו יודע שובע". נתניהו גם לא אמר את המילה שואה, אבל התייחס לשואה מספר פעמים, למשל בשימושו בביטוי "יודנריין". הנה הספירה הסופית:

שואה: 4 כוסיות.

מדינה יהודית: 6 כוסיות.

הדמוקרטיה היחידה: כוסית יחידה.

התנ"ך: 2 כוסיות.

הזכות להגן על עצמה: 3 כוסיות.

טרור: 3 כוסיות.

איסלם מיליטנטי (קרוקודילי): 6 כוסיות.

השתכרנו לחלוטין, ושאף אחד לא יגיד שאנחנו שמאלנים חסרי כבוד. הברנדי היחיד שהצלחנו להשיג יוצר בהתנחלות והוא בהכשר הרבנות הראשית אריאל. לא נשארה ממנו טיפה.

8.

שאהידים בשכם. תמיכה גורפת באבו מאזן

למחרת התעורר בנו צורך עז לברר איך חוו שכנינו הפלסטינים את אותה חוויה ואנחנו יוצאים לשכם. עיר יפה. יפה – אבל קשה. ממערב לעיר העתיקה, בשכונת יסמין, מלאים הקירות בפוסטרים של שאהידים, חלקם מוארים, חלקם מאיימים מאוד.

ממש כמה מטרים מן הכרזה שבתמונה מזמינה אותנו חבורה של צעירים לשבת איתה וליהנות מנרגילה. אנחנו מעמידים פני אמריקאים וזוכים בהמייה של אכזבה. איך יכול הנשיא שלנו להשיב כך את פני העם הפלסטיני ריקם? לא נורא. הם סולחים לנו ומארגנים לנו גם שתי כוסות קפה.

במהלך ליל הנאומים דיווחה כתבת אל-ג'זירה בעזה, שחמאס עצר רכבים בעיר והחרים כל דגל פלסטין שנמצא בהם. "עם זאת," היא ציינה, "התחושה שלנו משיחות עם האוכלוסייה היא שהעזתים תומכים עד מאוד במהלך באו"ם." תחושה דומה חווינו בשכם. לאורך כל השיחה העמיקה הודאות שגם כאן, במעוז חמאס בגדה, ועוד בשכונה ניצית למראית עין, התמיכה במהלך כמעט גורפת. אבו מאזן הנחית לחמאס מהלומה פוליטית שקשה לתארה. בין כל הפוסטרים האלה, אי אפשר היה שלא לברך על כך.

נאחזתי בשמחה הרגעית. למחרת המתינה לי החקירה המלחיצה בחברון, עליה יסופר ברשימה הבאה. עד אז, יאירו הדרכים פנים לכם, קוראי וקוראותי. הישמרו מלשתות יותר מדי עם נאומים פוליטיים, אבל שתמיד יהיו כוסותיכם מלאות, בין אם בליקר שקדים איברי או בברנדי מן הצד המועדף עליכם של הקו הירוק.

לפרקים הקודמים במסע:

חלק רביעי – אל מעבר לדעה הקדומה

חלק שלישי – אל מעבר לצריח המסגד

חלק שני – אל מעבר לבית של סבתא

חלק ראשון – אל מעבר לחומת הברושים

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. נפתלי אור-נר

    האחת, ההשוואה בין המפתחות של האוכלוסיות המגורשות: היהודית והפלשתינאית, הייתה במקומה. אין להירתע מחוסר הנחת שהשווה זו גורמת לאחרים.
    שניה, אותי במסגרת חקירת כותב המאמר במשטרת חברון יואיל הוא לשאול את חוקריו מתי חקרו הם – ברצינות, ולא במגמה שלא להגיע לתוצאות כלשהן – את החשודים בפרעות בפלשתינאים ובביצוע פשעי"תג מחיר"