לכבוש את וול סטריט

המחאה בוול סטריט מתחילה לתפוס תאוצה למרות התקשורת העוינת, ההתנהגות האלימה של משטרת ניו יורק מגבירה את נחישותם של המפגינים, והידיעות ממדורי הכלכלה מדגימים על מה הם מוחים. יוסי דהאן עם האירועים הבולטים בשבוע האחרון
יוסי דהאן

בשבת שעברה הלכנו בברודווי ושמענו צעקות ושירה של מפגינים. מולנו הגיחה קבוצה של כמאתיים אנשים הצועדים לכיוון יוניון סקוור. קהל המוחים היה מגוון מאוד: כמה צועדות מבוגרות עוטות שכמיות עליהן כתוב Grannies for Peace, אחרים נשאו שלטים בגנות וול סטריט ובעד צדק חברתי. את החבורה הלא גדולה הזאת של מפגינים הקיפו עשרות שוטרים, ומכוניות משטרה צופרות המשיכו להגיע בדהירה מהרחובות הסמוכים. עשור ל-9/11, המשטרה כאן מתייחסת לכל סימן של מחאה כאל איום על ביטחון האומה.

בשלב מסוים, כמה שוטרים תופסים מפגינה צעירה וכובלים אותה באזיקים. חבריה מנסים לחלץ אותה בצעקות "Let her go", אולם ללא הצלחה. מאוחר יותר עצרה המשטרה שמונים מפגינים נוספים. עד ליומיים האחרונים התקשורת המקומית התייחסה למפגינים שהתמקמו באזור וול סטריט כאל חבורת תמהוניים ומקבץ של טראבל מייקרז מקצועיים. כתבה מרכזית ב"ניו יורק טיימס" השבוע מתלוננת על היעדר מסר מרכזי ברור במחאה וחוסר פירוט של דרישות ספציפיות – אותן טענות מוכרות שהועלו נגד מחאת האוהלים בתל אביב. כפי שכותבת איימי גודמן ב"גרדיאן" בשבוע שעבר, אילו 2,000 מפגינים מתנועת "מסיבת התה" היו מתנחלים בוול סטריט, האמריקאים לא היו מפסיקים לשמוע עליהם.

וול סטריט. המשטרה מתייחסת לכל סימן של מחאה כאל איום על ביטחון האומה

אולם הסטודנטים, המובטלים והפעילים החברתיים המייצגים מגוון אידאולוגי רחב מאורגנים היטב. מדי יום מתקיימות אסיפות שבהן מחליטים על סדר היום, יש מרכז תקשורת, עמדת עזרת ראשונה ותרומות המגיעות מתומכים מכל רחבי ארצות הברית. השבוע מבליטים אמצעי התקשורת גם את תלונות השכנים על הרעש והלכלוך שגורמים המוחים. בכלל, לתנועת המחאה הזאת יש לא מעט קווים מקבילים באופני הפעילות וההתארגנות למחאות המתרחשות בספרד ובישראל בחודשים האחרונים. בניגוד לתחזיות, גם זו שלי, מדי יום זוכה המחאה ליותר ויותר סיקור. במאי הקולנוע מייקל מור הגיע להזדהות עם המפגינים, גם השחקנים רוזאן בר וסוזן סרנדון והפרופ' והפעיל הפוליטי קורנל ווסט הגיעו להביע תמיכה. תמיכה בלתי צפויה קיבלו המוחים מארגון עובדי התחבורה הציבורית בניו יורק, MTA.

אתמול גם התרוצצה שמועה שלהקת רדיוהד הבריטית תופיע לתמוך במפגינים, הופעה שהייתה מביאה עשרות-אלפי אנשים למתחם המחאה. בדיעבד הסתבר שלשמועה אין רגליים, הלהקה הוציאה הודעת תמיכה במפגנים בטוויטר, אבל לא הייתה לה כל כוונה להופיע. מחאה אינה עסק רווחי.

הסיקור הנרחב הוא גם תוצאה של התגובה האלימה של השוטרים, שהתיזו על המפגינים גז פלפל. ביום שישי צעדו מאות מהמפגינים לכיוון מטה המשטרה למחות על התנהגות השוטרים. המחאה היא ביטוי לזעם נגד שליטת האליטה הפיננסית, נגד תאוות הבצע שלה וחוסר היכולת של האזרחים לקבל הזדמנות להשמיע את קולם נגד ההשחתה הכלכלית והפוליטית. המחאה היא גם נגד האליטה הפוליטית שאצה לחלץ את הבנקים שגרמו למפולת אולם מניחה להם לזרוק מבתיהם דיירים, קורבנות ההונאה שרקחו המוסדות הפיננסיים.

המחאה היא ביטוי לזעם נגד שליטת האליטה הפיננסית. צילום: mat, cc by-nd-nc

ביטוי להשחתה ולתאוות הבצע המוסדית שנגדה מוחים המפגינים, אפשר היה למצוא בכמה ידיעות שפורסמו במדורי העסקים בשבועות האחרונים. בשבוע שעבר פוטר ליאו אפוטקר כנשיא חברת HP, לאחר 11 חודשים בלבד בתפקיד בשל כישלונו להנהיג את החברה. בתמורה לכישלונותיו זכה אופטקר למענק בסך 13.2 מיליון דולר, זאת בנוסף לבונוס חתימה בסך 10 מיליון דולר שהכניס לכיסו בשל הסכמתו לקחת על עצמו את התפקיד. גם רוברט קלי, שנבעט על ידי הדירקטוריון של ניו יורק מלון בנק, קיבל בונוס כישלון בסך 17.2 מיליון דולר, וכך גם קרול ברץ שפוטרה מיאהו באי-מייל וזכתה ב-10 מיליון דולר מתנת פרידה – ואלו רק שלוש דוגמאות.

הסכומים הללו נלקחים מכיסיהם של בעלי המניות, שכספי הפנסיה שלהם מושקעים במניות החברה אולם הם אינם זוכים להשמיע את קולם גם לאחר רפורמת הרגולציה שעליה הכריז הנשיא אובמה בעקבות המשבר הפיננסי העולמי של שנת 2008.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מנחם מנדל

  ואילו הספרדים אומרים למוחים: חזק וברוך.

  אגב, בברכת "יישר כח" נהוג לברך חזנים לאחר התפילה, כהנים בתום ברכת הכהנים ודרשנים לאחר הדרשה.

  ומעתה, גם לוחמים לתיקון חברתי, כמו אלה הקמים למחות כנגד ההשחתה, הטומאה והרוח הרעה של הבצע, המגולמים ב"וול-סטרייט".

  נ.ב. נמצאה כת של יהודים שלא שולחים את ידם בהימורים.(מקוה שההלצה הזו לא תגרור איזה מכתב אזהרה או נבוט מהליגה נגד השמצה).

 2. חנן שליב.

  אכן קפיטליזם חזירי במרעו.
  אפילו לא מנסים לקשור בין "הצלחה עיסקית" לתגמולי עתק.מספיק שיש כח,חוצפה,ואיזה חוק מפוקפק שיווצר ע"י עיוותי המערכת האולטרה קפיטליסטית
  ולצד זה הצעקה הדמגוגית האקסיומטית: "זהירות קומוניזם" והדרך לשוד לאור היום של החברה ככלל ושל אזרחיה כפרטים פתוחה,שם וכאן ובכל מקום.