• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

לכבוש את וול סטריט

המחאה בוול סטריט מתחילה לתפוס תאוצה למרות התקשורת העוינת, ההתנהגות האלימה של משטרת ניו יורק מגבירה את נחישותם של המפגינים, והידיעות ממדורי הכלכלה מדגימים על מה הם מוחים. יוסי דהאן עם האירועים הבולטים בשבוע האחרון
יוסי דהאן

בשבת שעברה הלכנו בברודווי ושמענו צעקות ושירה של מפגינים. מולנו הגיחה קבוצה של כמאתיים אנשים הצועדים לכיוון יוניון סקוור. קהל המוחים היה מגוון מאוד: כמה צועדות מבוגרות עוטות שכמיות עליהן כתוב Grannies for Peace, אחרים נשאו שלטים בגנות וול סטריט ובעד צדק חברתי. את החבורה הלא גדולה הזאת של מפגינים הקיפו עשרות שוטרים, ומכוניות משטרה צופרות המשיכו להגיע בדהירה מהרחובות הסמוכים. עשור ל-9/11, המשטרה כאן מתייחסת לכל סימן של מחאה כאל איום על ביטחון האומה.

בשלב מסוים, כמה שוטרים תופסים מפגינה צעירה וכובלים אותה באזיקים. חבריה מנסים לחלץ אותה בצעקות "Let her go", אולם ללא הצלחה. מאוחר יותר עצרה המשטרה שמונים מפגינים נוספים. עד ליומיים האחרונים התקשורת המקומית התייחסה למפגינים שהתמקמו באזור וול סטריט כאל חבורת תמהוניים ומקבץ של טראבל מייקרז מקצועיים. כתבה מרכזית ב"ניו יורק טיימס" השבוע מתלוננת על היעדר מסר מרכזי ברור במחאה וחוסר פירוט של דרישות ספציפיות – אותן טענות מוכרות שהועלו נגד מחאת האוהלים בתל אביב. כפי שכותבת איימי גודמן ב"גרדיאן" בשבוע שעבר, אילו 2,000 מפגינים מתנועת "מסיבת התה" היו מתנחלים בוול סטריט, האמריקאים לא היו מפסיקים לשמוע עליהם.

וול סטריט. המשטרה מתייחסת לכל סימן של מחאה כאל איום על ביטחון האומה

אולם הסטודנטים, המובטלים והפעילים החברתיים המייצגים מגוון אידאולוגי רחב מאורגנים היטב. מדי יום מתקיימות אסיפות שבהן מחליטים על סדר היום, יש מרכז תקשורת, עמדת עזרת ראשונה ותרומות המגיעות מתומכים מכל רחבי ארצות הברית. השבוע מבליטים אמצעי התקשורת גם את תלונות השכנים על הרעש והלכלוך שגורמים המוחים. בכלל, לתנועת המחאה הזאת יש לא מעט קווים מקבילים באופני הפעילות וההתארגנות למחאות המתרחשות בספרד ובישראל בחודשים האחרונים. בניגוד לתחזיות, גם זו שלי, מדי יום זוכה המחאה ליותר ויותר סיקור. במאי הקולנוע מייקל מור הגיע להזדהות עם המפגינים, גם השחקנים רוזאן בר וסוזן סרנדון והפרופ' והפעיל הפוליטי קורנל ווסט הגיעו להביע תמיכה. תמיכה בלתי צפויה קיבלו המוחים מארגון עובדי התחבורה הציבורית בניו יורק, MTA.

אתמול גם התרוצצה שמועה שלהקת רדיוהד הבריטית תופיע לתמוך במפגינים, הופעה שהייתה מביאה עשרות-אלפי אנשים למתחם המחאה. בדיעבד הסתבר שלשמועה אין רגליים, הלהקה הוציאה הודעת תמיכה במפגנים בטוויטר, אבל לא הייתה לה כל כוונה להופיע. מחאה אינה עסק רווחי.

הסיקור הנרחב הוא גם תוצאה של התגובה האלימה של השוטרים, שהתיזו על המפגינים גז פלפל. ביום שישי צעדו מאות מהמפגינים לכיוון מטה המשטרה למחות על התנהגות השוטרים. המחאה היא ביטוי לזעם נגד שליטת האליטה הפיננסית, נגד תאוות הבצע שלה וחוסר היכולת של האזרחים לקבל הזדמנות להשמיע את קולם נגד ההשחתה הכלכלית והפוליטית. המחאה היא גם נגד האליטה הפוליטית שאצה לחלץ את הבנקים שגרמו למפולת אולם מניחה להם לזרוק מבתיהם דיירים, קורבנות ההונאה שרקחו המוסדות הפיננסיים.

המחאה היא ביטוי לזעם נגד שליטת האליטה הפיננסית. צילום: mat, cc by-nd-nc

ביטוי להשחתה ולתאוות הבצע המוסדית שנגדה מוחים המפגינים, אפשר היה למצוא בכמה ידיעות שפורסמו במדורי העסקים בשבועות האחרונים. בשבוע שעבר פוטר ליאו אפוטקר כנשיא חברת HP, לאחר 11 חודשים בלבד בתפקיד בשל כישלונו להנהיג את החברה. בתמורה לכישלונותיו זכה אופטקר למענק בסך 13.2 מיליון דולר, זאת בנוסף לבונוס חתימה בסך 10 מיליון דולר שהכניס לכיסו בשל הסכמתו לקחת על עצמו את התפקיד. גם רוברט קלי, שנבעט על ידי הדירקטוריון של ניו יורק מלון בנק, קיבל בונוס כישלון בסך 17.2 מיליון דולר, וכך גם קרול ברץ שפוטרה מיאהו באי-מייל וזכתה ב-10 מיליון דולר מתנת פרידה – ואלו רק שלוש דוגמאות.

הסכומים הללו נלקחים מכיסיהם של בעלי המניות, שכספי הפנסיה שלהם מושקעים במניות החברה אולם הם אינם זוכים להשמיע את קולם גם לאחר רפורמת הרגולציה שעליה הכריז הנשיא אובמה בעקבות המשבר הפיננסי העולמי של שנת 2008.

כנראה שיעניין אותך גם: