• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

רחוק מעין הציבור

חשבתי שהוא מת, צעקתי "תזמינו אמבולנס" אבל אף אחד לא התייחס. עדותו של הפעיל טל קינג מהאירועים האחרונים בענאתא/ענתות
טל קינג

השטח החשוף שנראה בסרטון הווידיאו שלמעלה היה פעם מטעי זיתים. אבל כבר ארבע שנים שמתנחלים מענתות שבצפון מזרח ירושלים שורפים את עציו של בעל הקרקע החוקי, יאסין עבד אל-סלאם אל-רבעי מהכפר ענאתא, ונוהגים באלימות קשה כלפיו וכלפי אשתו אימן, יהודייה ממוצא רוסי. המתנחלים אף חיללו את קברו של סבו של יאסין, שייח מכובד, הנמצא בשטח. יאסין, איש שוחר שלום, מגיש כבר ארבע שנים תלונות במשטרת מעלה אדומים ומתעד את המעשים – אך דבר לא נחקר או מגיע לבית המשפט.

בייאושו, פנה יאסין דרך האינטרנט ודרך מכרים לחפש עזרה מבחוץ. אנחנו, קבוצת פעילים מכמה ארגונים, החלטנו לבדוק את השטח באופן עצמאי לאחר שסיפורו נגע ללבנו. באנו כדי לפגוש את האיש שארבע שנים נלחם נגד התנחלות שלמה ונגד החוק לבדו, כנגד כל הסיכויים. המטרה היתה לשבת איתו בשטח שלו, להרים דגל פלסטין, לשמוע ממנו מה המצב ותוך כדי אוכל ושתיית קפה ותה לחשוב מה אפשר לעשות. וגם, כמובן, לנטוע כמה עצים באופן סמלי.

קצת על ענתות: ההתנחלות שהוקמה ב-1982 יושבת על מאות דונמים של אדמות פלסטיניות פרטיות הרשומות בטאבו אך בעליהן הפלסטינים אינם יכולים להגיע אליהן. מדובר בהתנחלות חילונית ימנית קיצונית של אנשי ויוצאי צבא ומשטרה. החוק איתם, ורחוק מעין הציבור הם עושים מה שהם רוצים ומשתוללים ללא רסן. כבר שנים שהם מתעללים בתושבי ענאתא, שהרימו ידיים מזמן – חוץ מיאסין, שבעיני הוא גיבור (כאן ניתן לצפות בכתבה של "הערוץ האדום" עליו).

בטח שלא חיפשנו צרות. היינו עשרה פעילים ופעילות עצמאיים בגילאים שונים. עצרנו במאפייה בענאתא לקנות אוכל, ויצאנו לשטח. כשהגענו, ראינו חורבות והריסות ומערה שרופה, אז התחלנו בכמה תיקונים. באיזשהו שלב הנחנו את הציוד החקלאי, ובעודנו מחכים לשתילים שהיו בדרכם עם קרוב משפחה של יאסין, תוך כדי שאנחנו אוכלים וצוחקים, ראינו את רכבו של רכז הביטחון של ההתנחלות מסייר הרחק על הכביש. באותו רגע קיבל יאסין שיחה לנייד – רכז הביטחון איים עליו שאם לא נזוז משם ונוריד את הדגל "הוא ישלח את האנשים שלו בנו" (שיחת הטלפון מוקלטת). לאחר מכן מגיעות לכביש כשבע ניידות משטרה וצבא שעמדו שם כחצי שעה, ולא הרבה זמן לאחר מכן גם כלי רכב אזרחיים. הם יוצאים מהמכוניות ומדברים ביניהם.

ואז בבת אחת עוזבות כל הניידות את המקום חוץ מניידת אחת של משטרה ואחת של מג"ב, ותוך דקות מגיעות לשם עוד עשרות מכוניות אזרחיות שמהם יוצאים עשרות בני אדם. הם יצאו כגוש אחד לעברינו, כאשר בראשם צועדים קצין צבא וקצין מג"ב. אלה לא עשו דבר כדי לעצור את מה שיקרה לאחר מכן.

מפה, התחילו המתנחלים לקלל, להכות באבנים, באלות ובמוטות ברזל. ניסינו לתעד, אבל הם גנבו ושברו לנו את רוב המצלמות. יאסין נזרק לאחור וראשו נחבט בסלע בחוזקה. הוא שכב כמה דקות ללא תזוזה עם הראש מדמם כשאשתו תופסת לו את הראש ומנסה למנוע מהדם לזרום החוצה. עשינו טבעת הגנה מסביבו על מנת שהמתנחלים צמאי הדם לא יגיעו אליו, בשלב הזה חשבתי שהוא מת, צעקתי "תזמינו אמבולנס", אבל אף אחד לא התייחס.

מירי, אחת הפעילות (שראיון עמה ניתן לקרוא פה, באתר "במחשבה שנייה"), ראתה איך חוטפים מעידו את מצלמת הווידאו הפרטית שלו ומכים אותו. לידה עמד הקצין שראה גם הוא הכל ודיבר בטלפון, מירי צעקה לו "הם גנבו לו את המצלמה ומכים אותו". התשובה הקרירה של הקצין היתה: "את מפריעה לי בשיחה". אני עמדתי שם וניסיתי לחסום את המתפרעים מלהגיע ליאסין, אז הגיע שוטר במדים והרחיק אותי מהמקום בטענה שהוא שומר עלי. אף אחד מהם לא שמר על יאסין, אף אחד מהמתפרעים לא הורחק מהמקום ולא נעצר, שלושה מאיתנו נעצרו בהאשמות שווא ושוחררו בשעות הערב. שלושה פונו לבית החולים, ביניהם יאסין שפונה עם גולגולת פתוחה ואשתו ששברו לה מקל של מטאטא על הראש ולאחר מכן הטרידו אותה מינית. המתנחלים רדפו אחרינו במכוניות עד לכניסה למערב ירושלים – אבל השוטרים שליוו אותנו החוצה לא חשבו שצריך לעשות עם זה משהו. באירוע השתתפו ילדים ובני נוער מכל הגילאים, צעירים, מבוגרים ואנשים ונשים בני שישים פלוס.

לאחר שברחנו משם, התארגנו פעילי סולידריות, תעאיוש ואנרכיסטים נגד הגדר להפגנת מחאה נגד האלימות ואזלת ידם של כוחות הביטחון מחוץ לשערי ענתות. "המתנו מחוץ לשער ההתנחלות אך סירבו להכניס אותנו בדרך לחלקה", סיפר אסף שרון, פעיל סולידריות שייח' ג'ראח, לוואלה. "אז הגיע רכז הביטחון השוטף של הההתנחלות, שאיים עלינו ואמר שאם באנו לחפש צרות אנחנו נמצא אותן. הוא גם אמר לשוטר שהיה שם שאם לא נלך, הוא ידאג שכל ההתנחלות תהיה בחוץ. תוך עשרים דקות הם היו כמאה איש ואנחנו כמה עשרות. כעבור כמה דקות, בהוראת הרבש"צ, השער נפתח והם פשוט הסתערו עלינו באגרופים ובמכות, וכל זאת מתחת לעיני השוטרים שבחרו דווקא לעצור אותנו. לא ראיתי לינץ' כזה בחיי".

שרון המשיך וסיפר: "התחננו לשוטרים שישלחו עוד ניידות אבל כלום לא קרה, ובמקום זה עצרו פעילים שלנו. חטפנו מכות רצח באירוע החמור ביותר שאני אי פעם נתקלתי בו".

הכותב הוא פעיל סולידריות שייח' ג'ראח ותעאיוש

כנראה שיעניין אותך גם: