We are the 99%

תנועת המחאה Occupy Wall Street מתפשטת לעשרות ערים נוספות בארה"ב. אל תבקשו מהם רשימת דרישות ספציפיות, הם רוצים צדק חברתי, קץ לקשר הון-שלטון וסדר חדש שבו אנשים מתייחסים זה לזה ולסביבתם בכבוד. ויש להם סבלנות
יוסי דהאן

הבוקר ב-Zuccotti Park מחלקים את The Occupied Wall Street Journal, ביטאון תנועת המחאה והאלטרנטיבה לביטאון האליטה הפיננסית Wall Street Journal. בעמוד הראשון תמונה גדולה של אלפי אנשים שהפגינו ביום רביעי האחרון ב-Foley Square, תחת שתי כותרות ענק שאינן מצניעות את יומרות התנועה. כותרת אחת זועקת "המהפיכה לא תיעצר":

אלוהי הפיננסים בגורדי השחקים המקיפים את זוקוטי פארק, המשתעשעים עם כסף וחיים, והגורמים לאליטה הפוליטית, העיתונות ושופטים לקפוץ ולמלא את דרישותיהם, ההורסים את המערכת האקולוגית עבור רווח ומרוקנים את אוצר המדינה להימורים וספקולציות, לא התייחסו לאקטיביסטים הראשונים שהופיעו ברחוב למטה לפני מספר שבועות. האליטות מתייחסות לכל אחד החי מחוץ לספירה שלהם כשולי ובלתי נראה".

תחת הכותרת השנייה, "הדבר החשוב ביותר בעולם", דבריה של נעמי קליין בהפגנה ביום רביעי, המשבחת את המבנה הדמוקרטי של התנועה, את הבחירה שלהם במטרה ברורה והמחויבות שלהם לפעילות בלתי-אלימה למרות הברוטאליות של המשטרה.

הכיכר הקטנה מלאה במוחים ובשקי שינה, במרכז עמדות חלוקת מזון, ספרייה, עזרה ראשונה ומרכז מדיה. מסביב עשרות שוטרים, מכוניות משטרה ומגדל פיקוח המתנשא מעל הכיכר בקצהו של מנוף משטרתי. הכיכר זרועה בכרזות המביעים את מחאת ה-99% נגד ה-1% השולט בכלכלה ובפוליטיקה. חלק מהמוחים עומדים כשהשלטים שלהם פונים לכביש: "צפצף אם אתה לא יכול לממן לעצמך לוביסט". רשתות הטלוויזיה שלגלגו על התנועה בראשית דרכה מקצות כתבים מיוחדים לעקוב אחר מה שהופך לאחד הסיפורים המרכזיים בארצות הברית.

מתוך הבלוג wearethe99percent.tumblr.com

מה שהתחיל כיוזמה של כתב העת Adbusters שקרא למפגינים להגיע לוול סטריט ולכבוש אותו, מתפשט לערים נוספות, לסיאטל, סן פרנסיסקו, לוס אנג'לס, בוסטון, פילדלפיה, סירקוז ועשרות מקומות נוספים בארצות הברית. התמיכה בתנועה הולכת ומתרחבת, רשימת ארגוני העובדים התומכים במחאה הולכת וגדלה וגם הממסד הדמוקרטי מתחיל לגלות סימני אהדה מקווה שאולי צומחת כאן תנועת מחאה נגדית לתנועת "מסיבת התה" הימנית והשמרנית שהשתלטה על המפלגה הרפובליקנית ובמידה רבה מגדירה כיום את סדר היום הפוליטי והתקשורתי.

ראש עיריית ניו יורק, מייקל בלומברג, איל הון וטייקון תקשורת שעשה את הונו מהפצת מידע פיננסי, הון שבעזרתו הוא קנה את מושב ראש העיר, אינו מסתיר את חוסר שביעות רצונו מהמפגינים. "המשכורות שלהם מגיעות מהמיסים שמשלמים האנשים שאותם הם מכפישים", הוא אומר ושוכח שכספי המיסים של המפגינים חילצו את הבנקאים, שתאוות הבצע שלהם המיטה אסון כלכלי וחברתי על העולם, מפשיטת רגל, ודקה לאחר מכן הם חזרו לסורם ושילמו לעצמם עשרות מיליונים בונוסים על ביצועיהם המופלאים. לא רק ראש העיר לא מרוצה, גם כמה שכנים ברוטשילד מעוניינים בפינוי המפגינים, הם רוצים פארק נקי ושקט.

בינתיים התקשורת לא מפסיקה להציק למפגינים ודורשת שהתנועה תציג רשימת דרישות ספציפיות. כשקוראים ומאזינים לדברי המפגינים אפשר להבין מדוע הם לא עושים זאת. מה שהמפגינים דורשים זו שינוי השיטה הכלכלית והפוליטית, הטענה שלהם היא שהמערכת הפוליטית הנשלטת על ידי האליטה הכלכלית היא חסרת לגיטימציה. הם ממשיכים להציג רשימה כללית של עקרונות מוסריים ופוליטיים. כך למשל האסיפה הכללית, שהיא המוסד הריבוני היחיד של התנועה, אימצה רשימה של עקרונות סולידריות כלליים, בהם דמוקרטיה ישירה והשתתפותית, העצמה הדדית נגד דיכוי, הזכות לחינוך כזכות אדם, קדושת פרטיות הפרט ואפשרות לדמיין אלטרנטיבה חברתית, פוליטית וכלכלית שוויונית (חגי מטר תירגם את עיקרן לעברית). מתוך העקרונות הללו אמורים לדברי התנועה להיגזר דרישות ספציפיות יותר. יש להם סבלנות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמית

  העתונות משתמשת כשליחת ההון הגדול, בדרישה לספציפיזציה של המחאה כמכשיר לריסוק המחאה.
  דרישות ספציפיות קל יותר למסמס, לדרוס, להבטיח ולהתעלם בעתיד ועוד…
  הדרישה לשינוי צורת החשיבה, לשינוי התנהלות המשטר, לשינוי הדמוקרטיה…דרישות אלו הן שמפחידות את ההון השולט.

 2. יאיר

  מעניין כמה סבלנות באמת תהיה להם?

 3. תודה ליוסי דה-האן על הדיווח

  היא טענה שמשימתה היא "להציל את אובמה". היא דבי וסרמן-שולץ, יו"ר המפלגה "הדמוקרטית". ניחשתם? — היא ציונית יהודייה ילידת רובע קווינס בניו יורק. היא אלופה בגיוס תרומות לקמפיינים "דמוקרטים" ומנצחת על מסע הבחירות של המפלגה לקראת הבחירות ב-2012. נטשה מוסקוביה ראיינה אותה ב"הארץ".
  http://www.haaretz.co.il/news/world/1.1517795
  אם חשבתם שהראיון נסב על תנועת המחאה Occupy Wall Street או על תמיכת אובמה במחאה, טעיתם. דבי וסרמן-שולץ דיברה כציונית "דמוקרטית": "הנשיא אובמה תומך בישראל — שיתוף הפעולה הצבאי נרחב מאי פעם, לא רק עם סיוע לכיפת ברזל, הרי אובמה אישר גם פצצות חודרות בונקרים, שזה משהו שהנשיא ג'ורג' בוש דחה. הטלת הווטו במועצת הביטחון על גינוי ההתנחלויות היא דוגמה נוספת".

  — הבנתי: מאובמה לא יצמח שלום, וגם לא שיפור מצב העניים והמעמד הבינוני — לא שם ולא כאן.

 4. גדעון

  "כמו במחאה הישראלית – גם שם העתונות היא חלק מההון…" טוען עמית. מה שמוכיח שיש תקווה גם לעמית… מי נדרוש מעמית? שיבין שגם ויתור על הנדל"ן הפלסטיני הגזול מפחיד את הצבועים בהון-שלטון-צבאון.

 5. בין WALL St ל APARTHEID WALL

  ברור שתנועות מחאה לומדות זו מזו. המחאה של תנועת האוהלים באה לאחר זו של תנועת השחרור מכיכר תחריר… וזו אחרי טוניסיה שהיתה ראשונה להצית את המרד בדיקטורות העולם הערבי. [מהפכת היסמין ثورة الياسمينבתגובה על מות ‏מוחמד בועזיזי שהצית את עצמו לאחר שהמשטרה סגרה את דוכן הירקות שהקים לאחר שלא מצא פרנסה במדעי המחשב]. והשאלה החשובה היא האם ישלימו זו את זו, או שלא ילמדו דבר האחת מהשניה – כפי שרוצה ההון-שלטון-עיתון. והאם למפגינים בארה"ב איכפת ממה שקורה מחוץ לארצם הגדולה…

 6. צ'רלס פונזי וברני מיידוף

  וול-סטריט גם איננה הכנסייה הפרנסיסקנית. "וול-סטריט גם איננה "הכעבה".

  "וול סטריט" ונגזרותיה – שווקי הפיננסים בעולם והעיתונות הכלכלית (שאיננה אוונגליונים), כל אלה אינם ליבת הכלכלה ואף לא שוליה. מה שאמור היה להיות ספיח פיננסרי, קיבל בשלושת העשורים האחרונים, מימדים של מארה אלימה וקטלנית. הזנב החל לקשקש בכלב.

  הצרה (אחת מהן), היא שהשווקים והטלטלה בהן לופתת את השיח הכלכלי ובעצם מונעת אותו. היכןדנים בשאלות כגון תעסוקה לכל כיעד לאומי? שכר מחייה (להבדיל משכר מינימום).

  אנחנו חיים בעולם שיש בו הכל מכל ולכל, וגם מנגנונים משוכללים שיכולים להתחיל להסדיר את חלוקת הטובין באופן הוגן יותר.

  אבל במקום זאת אנחנו שבויים ברעש הבלתי פוסק שמייצרים השווקים וזה כל מה שהם מייצרים (כבר עדיפה הסימפונט של שוק הכרמל).

 7. ‎הטיימס פירסם מסמך סודי

  ‎הטיימס פירסם מסמך סודי שהתיר לרצוח אזרח‬. ממשל אובמיהו ניסה להסתיר את התזכיר הסודי שהתיר לחסל אזרח אמריקאי מחוץ לארה‫"‬ב‫ "‬באופן חוקי‫, היות ולא ניתן להביא אותו למשפט". גם ב"דמוקרטיה היהודית" ‫‬אין עונש מוות‫,‬ אבל לשב‫"‬כ יש היתר גורף 'לחיסול ממוקד' שעליו לא ניתן לערער אפילו בפני בג‫"‬צ‫ [וגם אילו היה מותר, זה לא היה יעיל כי השב"כ לא מודיע לרשויות החוקן לפני שהוא עושה לאדם 'חיסול ממוקד'.‬

  אבל שם בעיתון היהודי הגדול, הניו יורק טיימס מוחים על כך ומפרסמים
  בכותרת
  Secret U.S. Memo Made Legal Case to Kill a Citizen

 8. דברים בשם אומרם

  הירחון WIRED גילה שלשום לקוראיו שהושתל 'וירוס מרגל'בבסיס המל"טים האמריקאיים, ליד קזינו במדינת נבאדה. בעוד בניו יורק עוסקים סוכניו של הציוני מייקל בלומברג בריגול אחר הסניף האמריקאי של "העם דורש" – WIRED כותב [וזה לא מצוטט ב"עיתון לאנשים חושבים"] ש"מאז שאובמה נכנס לבית הלבן, צי של כ- 30 מל"טים היכה כ- 230 "מטרות" בפקיסטן. המל"טים הרגו יותר מ- 2,000 לוחמי גרילה ואזרחים… ומל"טים היכו "מטרות" בלוב 92 פעם. ומתי יכו מל"טים באר"הב?

 9. הילי

  לגבי המאמר של קליין
  המאמר חשוב ביותר ולו בגלל שתי השורות להלן:
  What climate change means is that we have to do this on a deadline. This time our movement cannot get distracted, divided, burned out or swept away by events.

  . This time, let's treat each other as if we plan to work side by side in struggle for many, many years to come. Because the task before us will demand nothing less.

  אך יש בו גם משהו שכדאי לערער עליו:
  התנגדות אמריקאית לסדר הקיים, כלומר מעין הסערה, והאימפריה, היא בעלת חשיבות רבה.
  אבל לא הם לא "הדבר החשוב בעולם". לא חשוב יותר מההתנגדות ביוון, ספרד, איסלנד,
  לא יותר מוונצואלה או בוליביה; לא יותר ממצרים, תוניסיה או סוריה; שקליין לא מזכירה.
  זה חלק ממה שכרוך בלהתנגד לסדר הקיים

 10. אמנון פורטוגלי

  כדאי לעקוב אחרי תנועת המחאה הצומחת בארה"ב 'לכבוש את וול סטריט'

  מה שהתחיל כהפגנה צנועה של כ-200 איש בוול סטריט באמצע ספטמבר נגד תאוות הבצע של התאגידים האמריקאים הפך למחאה חברתית כלל ארצית די נרחבת

  הקישור הבא נותן תמונות מעולות מההפגנות ברחבי ארה"בhttp://occupyweb.org/photos.html

  אמנון