• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

יש דברים שפחדנו לומר

המפגינים בניו יורק אמרו בבירור את כל מה שלא נאמר פה בקיץ האחרון. עדיין לא מאוחר ללכת על כל הקופה
אפרת ירדאי

הנה, הם אמרו הכל. כל מה שפחדנו לדבר עליו במחאה של הקיץ האחרון נאמר על ידי הדודים מאמריקה, הבוסים הגדולים. אנחנו פחדנו להתייחס לזכויות להט"ב ושקלנו היטב באיזה מינון להזכיר את זכותם של מיעוטים שונים בישראל לשוויון, אבל הם אמרו את זה. אנחנו פחדנו לדבר על זכויות בעלי חיים, וגם את זה הם אמרו חד וחלק בהצהרת הכוונות של תנועת Occupy Wall Street (למטה בווידאו, וכאן בתרגום לעברית):

רצינו להיות ממוקדים כי ביבי צחק עלינו, וגם כי אי אפשר לעשות שינוי בן לילה. אז אמרנו שאנחנו ממוקדים, הנה אנחנו מדברים רק על דיור, זוהי מחאה על דיור. אבל רגע זה לא רק דיור, זה גם חינוך והון-שלטון ויוקר מחיה וזכויות עובדים ואפליה והפלא ופלא הכל קשור להכל. אבל בממשלה אימצו את האִמרה "הציבור מטומטם והציבור ישלם", ולכן אנחנו נמשיך בשיטה ולא נשבור את התקציב כי אנחנו צודקים. הממשלה שלנו, שלמרות הכישלון הקטסטרופלי של השיטה הכלכלית עדיין מאמינה בצדקתה. גם את זה הם אמרו.

לא כל כך רצינו ללכלך על הצבא או על המשטרה, הם בסך הכל פה כדי להגן עלינו, כפי שבא לידי ביטוי בסיסמה: "אדוני השוטר, גם אתה שווה יותר"; אז העלו להם את המשכורת והשוטרים המשיכו להגביר את האלימות המשטרתית. גם לזה הם התייחסו בהצהרה הניו-יורקית: לאלימות הלא-חוקית של אנשי החוק, לשחיתות בממשלה, לעסקאות ממשלתיות נגד המין האנושי לטובת רווח כלכלי והמשך הקולוניאליזם במאה ה-21 במעטה דמוקרטי.

רצינו להיות א-פוליטיים, שעה שהקמת האוהל הראשון בשדרות רוטשילד היא אקט פוליטי. מתי נבין שכלכלה היא פוליטיקה?

לא השכלנו להבהיר שהחלוקה בין שמאל לימין היא כלי בידי השלטון למגר את ההיענות העממית ולפלגה. השתמשנו בשיטות שיצאנו נגדן, הלבשנו את דפני ליף בלבוש הילדה הרגשנית ושוב אפשרנו את השוביניזם החוגג בממשלתנו.

רוב המוחים לא מחו נחרצות כשהשתוללה האלימות המשטרתית במאהל לוינסקי חדשות לבקרים, התעלמו מהפגנת הענק בבאר שבע נגד תוכנית פראוור, מהאלימות בענתות וממחוסרי הדיור שעכשיו גם אוהל אין להם. המוחים התעלמו גם מהאלימות הקשה שהופנתה כלפי אב לשישה ברחוב סלמה, שמצא מחסה במבנה נטוש, שעה שהשתלטותם של פעילי המחאה על בניין בתל אביב קיבלה גיבוי מלא. אנשי הצדק החברתי התעלמו התעלמות פושעת מהילדים בפתח תקוה.

והתשובה לא איחרה לבוא: דו"ח טרכטנברג, המתייחס בעיקר למעמד הביניים ומתעלם כמעט לחלוטין מהשכבות המוחלשות.

מוחים יקרים, גם אתם כמו כולם עברתם שטיפת מוח. לימדו אתכם איך לעבוד עם התקשורת ואיך לייפות (שלא לומר להלבין) את עצמכם. אני קוראת למנהיגי המחאה ולמוחים ללכת על כל הקופה, להעלות הילוך ולדרוש דמוקרטיה שהיא לא רק פרוצדורלית. כי רק כשתפגינו ביטחון יתייחסו אליכם ברצינות. צאו ולימדו!

הכותבת היא דוברת האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה, סטודנטית לתואר שני במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון

כנראה שיעניין אותך גם: