אז כמה שווה גלעד שליט?

ישראל קורסת מבית ומחוץ, אבל הקוסם נתניהו לא שכח את השפן שיש לו בכובע. כי מהם 1,027 אסירים תמורת קמפיין מנצח לראש הממשלה? אילנה ברנשטיין על עסקת שליט
אילנה ברנשטיין

גלעד שליט חוזר הביתה אל אמו, אל אביו, אל אחיו, אל משפחתו. יותר מחמש שנים מסויטות מגיעות אל קצן. על המחיר הנפשי ששילמו ועוד ישלמו גלעד שליט ובני משפחתו בגלל מדיניות כושלת, צינית וחסרת אחריות של ממשלות ישראל אין מדברים עכשיו. כל דבר בעתו. לכל היותר אומדים את שווי העסקה, כמו בשוק בשר, ולכל אחד מאזני הצדק שלו. עבור אחד העסקה שווה 280 אסירים עם דם על הידיים מתוך 1,027 אסירים בתפזורת, כלומר לא-ממוינים, עבור אחר היא שווה הרבה יותר, ולמה בעצם לא ניתן היה לסגור אותה עוד בימי אולמרט האומללים.

הכול מצקצקים בצער או בביטול, אין זה משנה. אז כמה בעצם שווה גלעד שליט? זאת השאלה. ויש די זמן, כמה ימים לפחות – אולי במהלך סוכות, ועם קצת מזל בשמחת תורה – ללהג באולפני הטלוויזיה ובעמודי הדעות בעיתונות היומית. בינתיים – כולם כאחד – לשמחה ולהילולה שיתעצמו עשרת מונים עם שובו של גלעד שליט לישראל.

ישראל קורסת מבית ומחוץ, על כך כבר אין חולקים. אבל הקוסם נתניהו לא שכח את השפן שיש לו בכובע. העסקה שהוא עשה מוצלחת פי כמה – מהם 1,027 אסירים תמורת קמפיין מנצח לראש הממשלה? שכן תמורת גלעד שליט ניתן להלבין 120 מאחזים שנבנו על קרקעות פלסטיניות פרטיות; ניתן להשיב ריקם את תביעותיהם של המתמחים ולגרור את מערכת הבריאות לאסון שישראל לא ידעה כמותו (אני לא רוצה לחשוב אפילו על כל אותם מאושפזים, ממתינים לניתוח, גוססים בשעה שאין די כוח אדם לטפל בהם). תמורת גלעד שליט ניתן לסתום את הפה למחאה החברתית המתחוללת בימים אלה, והרשימה עוד ארוכה. כולנו גלעד שליט ואכן אילו חלילה הייתי אמו… מוטב שלא אומר מה הייתי עושה אילו הייתי אמו של גלעד שליט.

איני יודעת אם התמזל מזלו של נתניהו או שהוא נזקק לקצת עזרה כדי להחזיר את שליט הביתה בעונת החגים, כשעמישראל יושב סביב שולחן החג. גלעד שליט הוא שירת הללויה שתישמע בכל בית בישראל. אבל כשייגמר החג – חגו של שליט ובני משפחתו – החברה בישראל תתעורר ותבין שבשעה שישבנו בסוכות מכרו את המדינה. וכי 1,027 אסירים הם המחיר הקטן בעסקה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמית

  ישראל לא קורסת, לא מבית ולא מחוץ.

 2. אילן

  זה לא מזל. אותה עסקה בשינויים מינוריים היתה יכולה להיחתם כבר לפני זמן רב ולחסוך למשפחה צער – אבל נתניהו היסס, חשב שהמחיר גבוה מדי ומסמס את הזמן עד שהרגיש כנראה שזהו הדבר היחיד שהוא עוד יכול לעשות כדי להציל מעט מהתמיכה בו.
  בזבוז זמן הוא ללא ספק העשיה המרכזית בכהונתו.

 3. דרור בל"ד

  כתבנו לענייני התוקפנות הציונית, הציוני יוסי מלמן, הארץ: "העסקה היתה על סף ביצוע בשלהי שלטונו של ראש הממשלה אהוד אולמרט אולם אולמרט והממשלה לא היו מוכנים בסופו של עניין לחתום על עסקה כזו, במיוחד בשל הספקות שעוררו ראש השב"כ יובל דיסקין ומאיר דגן. לימים טענו השניים כי הם לא התנגדו לעסקה, אלא רק דרשו כי המחבלים לא ישוחררו לבתיהם בגדה המערבית…".
  מתוך: "מתווה עסקת שליט נסגר כבר לפני ארבע שנים".
  http://www.haaretz.co.il/news/shalit-deal/1.1521512

  יובל דיסקין ומאיר דגן. את השמות האלה צריך לזכור ולהזכיר גם כאשר מדברים על מה שמכונה "אסירים בטחוניים". נכון לעכשיו עדיין יושבים כרבבת לוחמי שחרור פלסטינים שנחטפו ונשבו בידי שני אישים אלו.

  ברכות לכל השבויים והחטופים בין הנהר לים המשתחררים ואיחולי שחרור מהיר לאלה שעדיין נמצאים בשבי הציוני.

 4. עמירם

  שליט
  השאלה היחידה שנשארה מדוע לא לפני מספר שנים. אפשר לשער הרבה השערות, אבל קשה לשכוח שבין המחאה הציבורית, לבין המתמחים, לבין הקופונים שמנסה עיני לגזור בסעיף עובדי הקבלן, נתניהו הזדקק לאהדה ציבורית. הנימוק של 'חלון הזדמנויות' טוב כמו כל נימוק אחר, והיה טוב גם בתקופת אולמרט, וגם בתחילת הקדנציה של נתניהו. הטענות של המתנגדים מבית מדרשו של ליברמן והבית היהודי לא מחזיקים מים. מאז הפיגוע במעלות שבו לא החלפנו אסירים בבני ערובה, בתי העלמין מלאים נפגעי טרור. מה שלא יפריע בפיגוע או בחטיפה הבאה לאותם מתנגדים להשתמש בגלעד שליט כהסבר לקורבנות הבאים. וכל זמן שלא יהיה שלום יהיו קורבנות.

  http://www.monitin.org.il

 5. נתן

  אפשר להעביר ביקורת על נתניהו אבל במקרה הזה הוא הוכיח מנהיגות.

  רוב הציבור הישראלי תומך בעסקה אבל בקרב ה30 אחוז שמתנגדים לעסקה ישרוב ברור לימין. רוב המתנגדים באים מתומכי ממפלגתו או מ תומכי מפלגות שותפות פוטנציאליות לממשלה בראשותו.

  נתניהו בהחלט הלך פה נגד הבוחרים שלו.

 6. עידו לם

  שביבי עשה מהלך ציני? קרוב לוודאי אבל לא ברור מה את חושבת על עיסקת שליט כשלעצמה.

 7. רואה שחורות (ובהירות)

  ראשית, שהחיינו וקיימנו והגענו לזמן הזה.גלעד שליט חוזר הביתה – זו בשורה משמחת מאוד עם כניסתנו לסוכה (הנופלת?)

  מי שסבור שיש בשחרורו כדי לשחרר את נתניהו מקריסת המערכות שמתרחשת כאן, לוקה בהבנת הדינמיקה המואצת של החיים כאן.

  בחלוף שבוע-שבועיים משובו, שליט ירד כליל מהכותרות. המתמחים עוד כאן והמחאה החברתית כאן והתהליך המדיני המקרטע כאן (וגם הידיעה שגלעד היה בשביו יותר משש שנים ושחרורו היה כרוך בקמפיין ציבורי בלתי פוסק, בהפרטת הערבות ובהפיכת זוג הורים מעוכים למקוששי הזדהות – כל אלה לא יימחו).

  הדיאלקטיקה ההסטורית נשענת על זכרון, תודעה ותהליכי הבשלה. כל אלה עודם קיימים. כדי לשחרר את ביבי.

 8. תם עידן הסחות הדעת (ספינים)

  קונסטרוקטיבי: בונה, יוצר, משקם, להבדיל מדסטרוקטיבי – הורס

  (המלון העברי המרכז)

  המשטר בירושלים קרב ל"דד-אנד" שלו ויש להתרכז בשימור הרוח האזרחית שנשבה כאן זה לא מכבר ובישרה על הבשלה תודעתית. ככזו, היא תמחה מעל פניה בבוז את הספינים ובכוחה אף לחולל תמורה שלטונית.

 9. קרני

  אני מסכימה שאין ספק ששחרור גלעד שליט הוא מהלך שביבי עושה למטרות פוליטיות ציניות. אבל אפשר לראות את זה גם אחרת – קודם כל, אם כבר עושים את ההקשר אז אין ספק שהמחאה החברתית עודדה את שחרור שליט. ואני חושבת ששחרורו גם עשוי לקדם את תהליך השלום. בקיצור, אני מנסה להיות אופטימית… המחאה לא תשכח וגל המחאות בעולם מחייה אותה…

 10. דן

  לכי עם הדמגוגיה שלך עד סוף.

 11. צילה

  כל מה שעולה מהכתבה זהו החשש שמא יעלה קרנו של ביבי….
  כל הבליל נושאים שהוזכר – איך הוא קשור לשחרורו של גלעד שליט?

 12. אמיר פכר-אריה

  ממשלת ישראל היתה יכולה להסכים להסכם חילופי השבויים הזה מזמן.
  וגם לנצל את ההזדמנות שמדברים עם החמאס כדי לקדם מ"מ להפסקת אש.
  (ראיתי כבגידה, לא פחות את זה שפרץ לא עשה זאת אז)
  ישראל יכולה גם עכשיו לדרוש כיוון כזה, אבל הספין של נתניהו מוביל לשנאה ואומללות לא למ"מ.

 13. דב פוניו

  תעזבו אותי שאחרי 5 שנים ביבי הפך להיות מנהיג.
  תעזבו אותי ממחיר המציאה של העסקה. האם טרם שחרור הרוצחים אין די כאלה שמתהלכים חופשיים?
  כל בני האדם- גם ביבי- מגיע להם הרגע שרוצים להיות אטופים באהדה מקיר לקיר. רגעים של חסד שעבורם ביבי ישלם כפל כפליים למפעיליו.
  העיקר:ברוך בואך גלעד שליט!

 14. סמולני1

  אחרי הכל, גלעד שליט שרת בצבא הציוני, ולעומת לוחמי החופש הפלסטינים שבסה"כ רצו להרוג כמה ציוניים (וחלקם הצליח),
  גלעד בהחלט יכול להיחשב פושע מלחמה….

 15. נמרוד

  חבר שנולד באירופה ב1943 אמר לי: כשנולדתי יהודי היה שווה כקליפת השום. היום אויבנו מעלים את שוויו כדי אלף בני-אדם ויותר.

  גם זו דרך להבין את חשיבות הקמת המדינה עבור העם היהודי.

 16. מרדכי

  איזה תמונה על ישראל,יקבל קורא שיקרא רק את העוקץ?