ללא תג מחיר

הסרט "אנשים חופשיים", העוסק במוסלמים ויהודים בתקופת השואה בפריז, מספר על אפשרויות אחרות ליחסים בין-דתיים
יוסי דהאן

בעוד חבורות הקו קלוקס קלאן היהודיות, מגובות בברכת מוריהם הרוחניים הממומנים מכספי ציבור ובעצימת עין של הממונים על שלטון החוק, מציתות שדות תבואה ומסגדים משני צדי הקו הירוק, בפריז מקרינים סרט עלילתי חדש על מערכת יחסים בין-דתית אנושית יותר. הסרט Les Hommes Libres ("אנשים חופשיים") עליו כתבה לפני שבוע איליין סיולינו ב"ניו יורק טיימס", מספר סיפור שלא היכרתי על אומץ לב. סיפור על אנשי המסגד הגדול בפריז שהעניקו מחסה ליהודים בתקופת הכיבוש הנאצי בצרפת.

בשנות הארבעים חיה בצרפת אוכלוסייה גדולה ממוצא צפון אפריקאי, חלקם יהודים. היהודים המזרחים חיו בקרבת האוכלוסייה הערבית. "הרבה נכתב על שיתוף הפעולה בין המוסלמים לנאצים", אומר בנג'מין סטורה ששימש יועץ לסרט, "אולם מעט יודעים שהיו מוסלמים שהצילו יהודים, ישנם עדיין סיפורים שצריך לספר ולהיכתב". הסרט, בבימויו של איסמעיל פרוקי, מספר בין היתר את סיפורם של מנהיג מוסלמי, בנגאברית, והזמר היהודי סלים היללי, שהצליח לשרוד את השואה באמצעות התחזות למוסלמי. מספר היהודים שניצלו בזכות הסיוע הזה לא ידוע ושנוי במחלוקת. אלברט אסולין, יהודי שברח ממחנה השמדה גרמני, טוען שיותר מ-1,700 לוחמי מחתרת, חלק קטן מהם לא-יהודים, מצאו מחסה במסגד. אחרים טוענים שמספר נמוך בהרבה, עשרות ולא מאות, זכו לעזרה, בעיקר בזכות האימאם של המסגד. שלטונות הכיבוש הנאצים חשדו שהמוסלמים מסתירים יהודים ומספקים להם מסמכים מזויפים, והאימאם זומן לפגישה בה איימו עליו והוא נצטווה להפסיק.

סיפור המסגד תואר גם בסרט דוקומנטרי בשנת 1991 בשם "ההתנגדות שנשכחה – המסגד של פריס" ובספר ילדים שיצא לאור בשנת 2007 – "המסגד הגדול בפריז: הסיפור כיצד מוסלמים הצילו יהודים במהלך השואה". הסרט צולם במרוקו ונתמך על ידי ממשלת מרוקו. במהלך הקרנת הסרט, הבמאי פירוקי שמע סיפורים חדשים על אירועי המסגד באותה תקופה: באחת ההקרנות ניגשה אליו אישה ממוצא אשכנזי ושאלה אותו מדוע הסרט לא מזכיר שהמסגד הציל גם יהודים ממזרח אירופה, היועץ סטורה ענה לה ש"המסגד לא התערב לטובתם של יהודים שלא דיברו ערבית". האשה ענתה שזה לא נכון, שאמה ניצלה בזכות מסמכים שקיבלה במסגד.

להקרנת הבכורה של הסרט הוזמנו 300 תלמידי תיכון מבתי ספר מעורבים שבהם לומדים יהודים, מוסלמים ונוצרים. הוא יוקרן בקרוב בהולנד, שוויץ ובלגיה וזכויות להפצה נרכשו גם בארה"ב. פרוקי מקווה שהסרט יוקרן בכמה שיותר בתי ספר. נמתין להקרנה בישיבות האברכים בצפת ובמרכזי התרבות שבהם מבלה נוער הגבעות.

כנראה שיעניין אותך גם: