ללא תג מחיר

הסרט "אנשים חופשיים", העוסק במוסלמים ויהודים בתקופת השואה בפריז, מספר על אפשרויות אחרות ליחסים בין-דתיים
יוסי דהאן

בעוד חבורות הקו קלוקס קלאן היהודיות, מגובות בברכת מוריהם הרוחניים הממומנים מכספי ציבור ובעצימת עין של הממונים על שלטון החוק, מציתות שדות תבואה ומסגדים משני צדי הקו הירוק, בפריז מקרינים סרט עלילתי חדש על מערכת יחסים בין-דתית אנושית יותר. הסרט Les Hommes Libres ("אנשים חופשיים") עליו כתבה לפני שבוע איליין סיולינו ב"ניו יורק טיימס", מספר סיפור שלא היכרתי על אומץ לב. סיפור על אנשי המסגד הגדול בפריז שהעניקו מחסה ליהודים בתקופת הכיבוש הנאצי בצרפת.

בשנות הארבעים חיה בצרפת אוכלוסייה גדולה ממוצא צפון אפריקאי, חלקם יהודים. היהודים המזרחים חיו בקרבת האוכלוסייה הערבית. "הרבה נכתב על שיתוף הפעולה בין המוסלמים לנאצים", אומר בנג'מין סטורה ששימש יועץ לסרט, "אולם מעט יודעים שהיו מוסלמים שהצילו יהודים, ישנם עדיין סיפורים שצריך לספר ולהיכתב". הסרט, בבימויו של איסמעיל פרוקי, מספר בין היתר את סיפורם של מנהיג מוסלמי, בנגאברית, והזמר היהודי סלים היללי, שהצליח לשרוד את השואה באמצעות התחזות למוסלמי. מספר היהודים שניצלו בזכות הסיוע הזה לא ידוע ושנוי במחלוקת. אלברט אסולין, יהודי שברח ממחנה השמדה גרמני, טוען שיותר מ-1,700 לוחמי מחתרת, חלק קטן מהם לא-יהודים, מצאו מחסה במסגד. אחרים טוענים שמספר נמוך בהרבה, עשרות ולא מאות, זכו לעזרה, בעיקר בזכות האימאם של המסגד. שלטונות הכיבוש הנאצים חשדו שהמוסלמים מסתירים יהודים ומספקים להם מסמכים מזויפים, והאימאם זומן לפגישה בה איימו עליו והוא נצטווה להפסיק.

סיפור המסגד תואר גם בסרט דוקומנטרי בשנת 1991 בשם "ההתנגדות שנשכחה – המסגד של פריס" ובספר ילדים שיצא לאור בשנת 2007 – "המסגד הגדול בפריז: הסיפור כיצד מוסלמים הצילו יהודים במהלך השואה". הסרט צולם במרוקו ונתמך על ידי ממשלת מרוקו. במהלך הקרנת הסרט, הבמאי פירוקי שמע סיפורים חדשים על אירועי המסגד באותה תקופה: באחת ההקרנות ניגשה אליו אישה ממוצא אשכנזי ושאלה אותו מדוע הסרט לא מזכיר שהמסגד הציל גם יהודים ממזרח אירופה, היועץ סטורה ענה לה ש"המסגד לא התערב לטובתם של יהודים שלא דיברו ערבית". האשה ענתה שזה לא נכון, שאמה ניצלה בזכות מסמכים שקיבלה במסגד.

להקרנת הבכורה של הסרט הוזמנו 300 תלמידי תיכון מבתי ספר מעורבים שבהם לומדים יהודים, מוסלמים ונוצרים. הוא יוקרן בקרוב בהולנד, שוויץ ובלגיה וזכויות להפצה נרכשו גם בארה"ב. פרוקי מקווה שהסרט יוקרן בכמה שיותר בתי ספר. נמתין להקרנה בישיבות האברכים בצפת ובמרכזי התרבות שבהם מבלה נוער הגבעות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. Sam

  Thank you noble Muslim brothers and sisters. I hope we would help you back against the same diabolic troublemakers who have ruined us both.
  This is how it was before the zio-khazars, it was reciprocal, God is our witness and may God help us get back to it.
  Free free Palestine.

 2. סלונים (חברון)

  גם במאורעות תרפ"ט (הטבח), בחברון, היו ערבים שהגנו בגופם על יהודי העיר.

  אבו-עיד זייתון, ערבי מחברון הציל כמה משפחות של יהודים בכך שיצא חמוש להגן עליהם, ונתן להם מקלט במרתף ביתו.

  גם משפחת עזרא ניצלה מהטבח בזכות ערבים.

  (האינפורמציה לקוחה מויקיפדיה ויש לי תחושה שהערך מקטין, לא במזיד חלילה, את עניין הצלת היהודים בידי ערבים.
  שמעתי בשעתו את אברהם בורג – נצר לשושלת סלונים החברונית מצד אמו – טוען שעל כל יהודי שנטבח בידי ערבי היה יהודי שניצל בידי ערבי). על כל פנים, גילויים של אנושיות נשמרים גם שהכל משתבש.

 3. אלי

  ממעשה גבורה של אנשים נאורים עשו פה תעמולה שמאלנית. בשביל העובדות שהיו ערבים שהצילו יהודים אומר רק דבר אחד – בכל אומה יש אנשים נורמליים.
  את הסרט צריך להקרין קודם כל בעזה וברמאללה שידעו מה זה להיות בנאדם.
  יוסי דהאן – שמאלן שלא רואה מעבר לאף שלא.