עסקת ישי

טרור הוא טרור, ומדאיג שיש נבחרי ציבור אשר אינם מבינים זאת. על הקריאה המתעצמת לשחרר טרוריסטים יהודים כ"פיצוי" על שחרור טרוריסטים פלסטינים
אורן יואלי

לקח לנו זמן להפנים זאת, ומכבסת המלים הציבורית ממתנת את המשמעות החבויה מתחת לכך, אבל מזה זמן שבישראל פועלת כנופיית מחבלים יהודיים, טרוריסטים לכל דבר ועניין. כנופייה זו, הקוראת לעצמה "תג מחיר", מנסה להניא את ממשלת ישראל מלפנות מאחזים לא-חוקיים בדרכי טרור ואלימות. נראה כי פעולתה, התופסת תאוצה, מממשת כמיהה נסתרת המקננת בלבותיהם של לא מעט ישראלים: לקחת את החוק לידיים ולפגוע אחת ולתמיד בציבור הערבי החי כאן.

לא ברור מהי רמת התמיכה הציבורית לה זוכה פעילות טרור זו, משום שמעטים יתמכו בה באופן מוצהר. עם זאת, ביום שישי האחרון נחשפה העובדה שיש המתייחסים לטרור היהודי בסלחנות: דרישתו של יו"ר ש"ס ושר הפנים, אלי ישי (אליה הצטרפו עמיתו למפלגה השר משולם נהרי, ומשה כחלון ויולי אדלשטיין מהליכוד) לחנון אסירים יהודים שביצעו פיגועי טרור נגד פלסטינים, כשהנימוק לכך הנו "המתקת הגלולה" שבשחרור המחבלים בעסקת גלעד שליט. היום (שני) פורסם כי רשימת התומכים בחנינה מתרחבת.

ישנו עיוות פנימי בדברי ישי ונהרי, הסבורים ששחרור מחבלים יהודים ירומם את מורל הציבור הישראלי. טרור פסול מכל כיוון שבו הוא ננקט, וטרור שמבצעים יהודים אינו פחות בחומרתו מטרור שמבצעים פלסטינים. נקודת מבט הומניסטית, המגנה מעשי טרור אלימים מכל כיוון שהוא, אינה יכולה להבחין בין טרור יהודי לטרור פלסטיני. נקודת מבט חוקתית, המתבוננת במעשה לגופו, בוודאי שאינה יכולה לעשות כן. טרור הוא טרור. והנה, דווקא בבית המחוקקים יושבים נבחרי ציבור אשר אינם מבינים זאת.

שחרור המחבלים בעסקת שליט לא נעשה מתוך מחילה לאותם מחבלים, אשר בחלקם רצחו בני אדם חפים מפשע, אלא מתוך שאיפה פרגמטית להצלת נפש אחת. אלמלא העסקה שנתגבשה, מן הסתם המחבלים היו ממשיכים להינמק בכלא. לעומת זאת, שחרור מחבלים יהודים, כפי שמציעים השרים ישי ונהרי, לא רק שאינו נוגע לעניינו של עסקת שליט מכיוון שלא יהיה בשחרורם משום סיוע להשבתו הביתה, אלא אף יוצר אפליה בוטה ומעודד יחס סלחני כלפי טרור יהודי אל מול טרור פלסטיני.

נקודה זו צריכה להדליק נורה אדומה. יש להניח, שהשרים ישי ונהרי אינם תומכים בפעולת טרור מכל סוג. עם זאת, נראה שמכיוון שהתכלית הפוליטית של פעולת הטרור היהודי תואמת את השקפת עולמם המדינית של השניים (התומכים בהתיישבות יהודית ביו"ש), ואת פרשנותם לאינטרס הציבורי הישראלי, הקלה בעונשם של טרוריסטים יהודים נתפסת בעיניהם כמעשה מנחם ומפצה.

הבעייתיות שבפרשנות השניים לאינטרס הציבורי הישראלי, היא באבחנה הבלתי-צודקת שבין אנחנו – היהודים, לבין אתם – הפלסטינים. ייתכן שבהקשרים מסוימים אבחנה זו הינה חיונית, אולם השימוש בה במקרה דנן הנו פסול מוסרית ומעוות אינטלקטואלית. אבחנה שכזו משתמשת בפרמטר של מוצא המחבל, שהוא פרמטר חיצוני לעצם המעשה שהוא ביצע, בשביל לדון ולאמוד את חומרת מעשיו. זוהי אבחנה תרבותניות, מפלה, שאינה נוגעת לגוף מעשה הטרור. שימוש באבחנות מסוג זה רק ייתן יד לנגע הטרור היהודי ההולך וממאיר בקרבנו.

מאין שואבים השניים את הלגיטימציה לקדם את האפשרות האבסורדית לשחרר טרוריסטים כפיצוי על שחרור טרוריסטים? האם הניחו שהמחבלים היהודים, בשונה ממה שמניחים לגבי המחבלים הפלסטינים, ישפרו את התנהגותם ביציאתם המוקדמת מן הכלא ולא ישובו לסורם? מהו האקלים החברתי, המעודד את האקרובטיקה המחשבתית המעוקמת הנדרשת לצורך האבחנה המפלה בין שחרור טרוריסטים יהודים לבין שחרור טרוריסטים פלסטינים? ניתן להמשיל זאת לאדם שידו נכרתה, ומחליט שעליו לכרות גם את ידו השנייה כדי שלא לעורר את קנאת היד הכרותה.

בזמנים שבהם המתיחות ביחסי יהודי-ערבים מאיימת לעלות על גדותיה, וביטויי שנאה וגזענות חשוכים מושמעים ללא חשש, ישנה חשיבות יתרה לשמירה על שוויון באכיפת החוק מבלי לנקוט איפה ואיפה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמוס

  בשנת 1990 השתחרר מהכלא הישראלי מחבל מסוכן עם דם על הידיים, לאחר פחות משבע שנים של כליאה בתנאים נוחים למדי. המעשים שבגינם הורשע ברצח, ניסיון לרצח, קשירת קשר לביצוע פשע, אחזקה והובלה של נשק, פעילות בארגון טרור, ופגיעה בזדון ברכוש צבאי, כללו גם רצח של שלושה נערים, תלמידים במוסד חינוכי דתי, ופציעת שלושים ושלושה נוספים. שמו של המחבל הוא עוזיה שרבף, אחד מ"רבני" המתנחלים בחברון, שאליה הוא חזר ובה הוא פעיל גם היום.

  לא שמעתי דובר אחד שמזכיר שחרורים מסוג זה בדיון הציבורי. לא ראיתי אם אחת של הילדים הנרצחים ההם שרואיינה בטלוויזיה ושדעתה נשמעה….

 2. נפתלי אור-נר

  כל טרוריסט יהודי – ואנו יודעים שיש כאלו לא מעט – פוגע במעשי הטרור שלו גם ביומרתה של ישראל להיות מדינה המושתת על עקרון "שלטון החוק". אבל אל תנסו להסביר זאת לשר ישי ולשרי הליכוד התומכים בהצעת החוק הבזויה הנ"ל: הם אינם מבינים "שלטון החוק", מהו?

 3. עוזי

  אנא לא לסלף עובדות.
  1. הנרצחים היו סטודנטים במוסד מוסלמי קיצוני שחרט על דגלו חיסול המדינה היהודית.
  2. הרצח היה נקמה על רצח תלמיד ישיבה באותו חודש.
  3.השחרור היה לאחר עיסקת ג'יבריל שכידוע כללה שחרור של למעלה מאלף מחבלים…

 4. ישראל - צרפת

  שלום עוזי,

  אתה בדיוק הדוגמא ל"איפה ואיפה" שאליה מתיחס אורן.
  אתה מסביר ש "הנרצחים היו סטודנטים במוסד מוסלמי קיצוני שחרט על דגלו חיסול המדינה היהודית" וכך אתה מוריד מחומרתו של מעשה הרצח.
  ומוסיף ש"הרצח היה נקמה על רצח תלמיד ישיבה באותו חודש". זאת אומרת שזה לא היה סתם רצח אלא נקמה.
  אז בא ננסה לאזן קצת ונאמר שאולי ישיבות מסוימות הן אירגונים יהודיים קיצונים שחרטו על דיגלם חיסול כל אפשרות של מדינה פלסטינית ?
  ושרצח תלמיד ישיבה היא נקמה על רצח תלמיד בית ספר או מוסד מוסלמי ?
  אתה מתחיל להבין שאין לכך קץ ?
  או אתה ממשיך לחשוב שדם תלמיד ישיבה יותר אדום מדם תלמיד מוסלמי ?
  אם כך הוא יש מושג בעברית שחבל שאורן לא השתמש בו: גזענות !