תשעה חודשים אחרי

ויכוחים על זכויות נשים וערכים חילוניים לצד הרבה התרגשות וחששות מלווים את הבחירות הדמוקרטיות הראשונות בתולדות תוניסיה, שיתקיימו ביום א'. נדב פרנקוביץ' עם סקירה מקיפה
ליקט, תירגם וערך: נדב פרנקוביץ'

מחרתיים (ראשון), תשעה חודשים לאחר סילוקו של הנשיא בן עלי במהפכת היסמין, ייערכו בתוניסיה הבחירות הדמוקרטיות הראשונות בתולדות המדינה. בבחירות ייקבע הרכב "הפרלמנט המייסד", שאמור לשמש כפרלמנט זמני שישקוד על ניסוחה של חוקה חדשה, יתווה רפורמה כוללת של מבנה השלטון, ויקבע את לוח הזמנים לשם עריכתן של בחירות כלליות לנשיאות ולפרלמנט.

המפלגה אשר לפי ההערכות צפויה לזכות במספר המושבים הרב ביותר ב"פרלמנט המייסד" הינה מפלגת התקומה, מפלגה אסלאמית ותיקה שהוגדרה כבלתי חוקית עד לנפילת המשטר, ושמזוהה עם הזרם הרפורמי של תנועת האחים המוסלמים. לנוכח החששות מפני השתלטות הזרם האסלאמי משתדלת מפלגת התקומה להציג קו פייסני, והיא אף שיבצה בראש רשימת מועמדיה לאזור הבחירה מספר 2 את סעאד עבד א-רחים, מועמדת אלמונית וגלוית ראש, בצעד שהוגדר על ידי פעילי שמאל כ"ניתוח פלסטי".

תעמולת בחירות בבירה תוניס. צילום: European Parliament, cc by-nd-nc

מועמדותה של עבד א-רחים הוצגה בכנס הבחירות המסכם של מפלגת התקומה. הכנס נפתח בתפילה, ולאחר מכן נאם ראשד ע'נושי, מנהיגה הוותיק של המפלגה, ששב לא מכבר מגלותו בלונדון: "איננו חותרים להפרדה בין המינים, להיפך. אנחנו שמים דגש על חינוך לזכויות האשה ועל שיתופה בחיים הציבוריים וכמובן גם על שוויון", אמר, וכמו כדי להוכיח את רצינות דבריו תפסה עבד א-רחים גלוית הראש את מקומה על במת הדוברים, בין הגברים. ניכר היה שהופעתה החילונית למראה, עם שרוואל שחור הדוק למדי ושיער גולש על הכתפיים, רק הגבירה בקרב הקהל את הסקרנות לגבי המועמדת, רוקחת במקצועה, שמנהלת סניף גדול של בית מרקחת המתמחה במוצרי טיפוח.

המועמדת הראשית הרבתה לחייך ולמחוא כף לדוברים שלצידה, לא התערבה בדיונים שהתפתחו על הבמה, והסתפקה בכך שהציגה את עצמה לקהל, והסבירה את המניעים להצטרפותה למפלגה האסלאמית. היא ציינה כי בעבר הייתה פעילה באיגוד עובדים, ואמרה כי שורות המפלגה פתוחות לכל הנשים התוניסאיות: "אני מאמינה ביושרת דרכה ובכנות כוונותיה של מפלגת התקומה, אחרת לא היו מציבים אשה כמוני בראשות הרשימה". היא הוסיפה ואמרה כי הסכמתה להצטרף למפלגה נובעת מהשכנוע העמוק שיש לה בצדקת מצעה: "דבקות המפלגה בשמירה על הזהות הערבית והאסלאמית מעוררת השראה".

עבד א-רחים המשיכה וסיפרה כי את דרכה הפוליטית החלה בתקופת לימודיה באוניברסיטה, כשהצטרפה לאחת מאגודות הסטודנטים האסלאמיות, ותיארה כיצד עוררה מעורבותה את זעמו של המשטר הישן, עד שלבסוף סולקה מן האוניברסיטה ונאלצה לדחות את השלמת התואר במספר שנים. לסיכום אמרה כי המהפכה התוניסאית היא בבחינת לידה של תוניסיה חדשה, וכי מפלגת התקומה עתידה, כפי שמעיד שמה, להכשיר את הקרקע להתחדשותה ולתקומתה של הארץ.

איך קרה שתמונתו של הדיקטטור המודח שבה לעטר בניין באחד הרחובות?

וכך, בעוד המתח ואווירת הבחירות ניכרים ברחובות שבהן התחוללה המהפכה, פתחה עבד א-רחים את הקמפיין שלה שאותו היא מנהלת מלשכתה שבבניין הנהגת המפלגה, שניחוחות הטריות של קירותיו המהודרים ממלאים את חלל מסדרונותיו הממוזגים. ברחבי המשכן תלויות תמונותיו של ראש ממשלת תורכיה, רג'ופ טייפ ארדואן, שדמותו מסמלת בעיני רבים את היתכנות שילובם של האסלאם הפוליטי והמדינה האזרחית. אבל יש הטוענים כי המפלגה איננה בעלת אוריינטציה תורכית, וכי מהירות הבזק שבה נבנו מרכזי וסניפי המפלגה ברחבי הארץ, מיד לאחר המהפכה, מקורה במימון בסכומי עתק מטעם מדינות המפרץ, ששואפות לקעקע את הסצינה החילונית התוניסאית ולהניח את היסודות למשטר דתי שמרני. עבד א-רחים מכחישה זאת מכל וכל, ומבקשת להבהיר כי "החשש שתוניסיה תיהפך למדינה אסלאמית כדוגמת איראן ואפגניסטן הינו פרי התעמולה של המשטר הקודם, שביקש לצייר תמונה מעוותת של הזרמים האסלאמיים. מפלגת התקומה היא מפלגה מתונה".

כ-25% מהנשאלים בסקרי דעת הקהל מצהירים כי יצביעו למפלגת התקומה, והיא צפויה להביס בהפרש ניכר את כל המפלגות האחרות – ליברליות, מרקסיסטיות, לאומיות או אסלאמיות – שרק כ-25% אחוז מן הנשאלים מצהירים כי יצביעו בעד מי מהן. יתר הנשאלים, כ-50%, אינם בטוחים אם וכיצד יצביעו. ואילו בבחירות ללשכת עורכי הדין, שנערכו באפריל, זכתה "התקומה" בניצחון מוחץ: כמעט 90% מן המושבים. הנעלם הגדול הוא מה תהיה מידת הצלחתם של המועמדים העצמאיים, הלוקאל-סקטוריאליים, שמהווים כ40% מן המתמודדים באזורי הבחירה השונים, ושעשויים אולי להוות מעין גוש חוסם שימתן את הדומיננטיות של מפלגת התקומה.

ג'ווהר בן מבארכ, עורך דין המתמחה במשפט חוקתי, רואה בעליית הזרמים האסלאמיים איום על ערכיו החילוניים. הוא טוען כי הצבתה של עבד א-רחים בראשות רשימת מפלגת התקומה לאזור הבחירה מספר 2 הינה אחיזת עיניים: "מפלגת התקומה מדברת על מדינה אזרחית, אבל בעצם מעוניינת להפוך את ההלכה האסלאמית לעמוד התווך של החוקה".

מקצת מחוויותיה של עבד א-רחים כמועמדת המפלגה עשויות דווקא לאשש את חששותיו של בן מבארכ. מועמדות מפלגה עוטות חיג'אב כבר הספיקו לבקר את סגנון לבושה המערבי, ואילו בתה בת הארבע עשרה באה אליה בטענות על שהצטרפה למפלגה אסלאמית, מפני שחששה כי מעתה תיאלץ להתלבש בהתאם לציפיות המפלגה ולהימנע מקשרים עם נערים. עבד א-רחים משתדלת להפיג את החששות: "מוטלת עלי החובה לנסות ולעורר את מודעות הצעירים לכך שהמפלגה לא מעוניינת להגביל אותם בשום צורה".

באותה נשימה היא גם מבקשת להבהיר שהיא איננה פמיניסטית: "התנועה האסלאמית מסוגלת לייצג את האינטרסים שלי בצורה המוצלחת ביותר. אני מכבדת את המסורות של החברה התוניסאית ומחויבת להן, ואנחנו במפלגת התקומה מעוניינים לשמור על המסורות הערביות והאסלאמיות הללו". כאשר היא נשאלת האם יש מקום גם לדמוקרטיזציה, עונה עבד א-רחים: "לאסלאם פנים רבות. אי אפשר לומר שאין כלל דמוקרטיה במדינות אסלאמיות, ותוניסיה הולכת להיות המדינה הראשונה באזור שתוכיח שזה אפשרי".

לא הרחק מלשכתה החדשה של עבד א-רחים, ברחוב חביב בורגיבה, עומדים כמה גברים מזוקנים, עוטי עבאיות רחבות, ומשוחחים על פוליטיקה. אחד מהם מגנה בתוקף את הפרדת הדת מהמדינה ומכנה אותה "כפירה", אחר מתלונן על "השחיתות החברתית". לפני שנה הייתה המשטרה החשאית ממהרת להעלימם מהרחוב הקרוי על שם "אבי האומה", ששלט במדינה במשך שלושים השנים הראשונות של עצמאותה, ניסה לכפות את החילוניות, ודיכא את התנועות האסלאמיות ביד ברזל. מאז מהפכת היסמין ונפילת יורשו של בורגיבה שבו המדוכאים לרחובות, ובגדול.

מעברו השני של הרחוב העמוס, באחד מבתי הקפה הפזורים לכל אורכו, יושבת סירין עבד אל-האדי עם כמה מחבריה, צעירים וצעירות. הם מעשנים סיגריות ושותים קפה, תה ובירה, ומדי פעם בפעם מגניבים מבטים ספקניים אל חבורת הגברים המזוקנים. "הטיפוסים האלה מפחידים אותי", אומרת סירין בת ה-27, מהנדסת במקצועה. "אם האסלאמיסטים יגיעו לשלטון, נידרדר חזרה לימי בורגיבה, או אפילו גרוע מזה. אנחנו ניאלץ לעזוב את הארץ, והמהפכה שלנו תלך לעזאזל".

בורגיבה "משחרר" נשים מן הניקאב ומן החיג'אב – סרטון תעמולה משלהי שנות ה-70, לקראת החלת האיסור על לבישת החיג'אב והניקאב (ללא קול):

בשלהי יוני התפרצו מאות מתומכי הזרם הסלפי הדתי שמרני אל אחד מבתי הקולנוע שבלב הבירה תוניס, והתנפלו על המבקרים. מטרתם היתה למנוע את הצגת סרטה התיעודי של הבמאית נאדיא אל-פאני, "אין אלוהים, אין אדון". הסרט בוחן באופן ביקורתי את מקומה של הדת בחברה התוניסאית, בודק איך באה לידי ביטוי עלייתן של התנועות הדתיות, ומתיימר לחשוף כיצד משמשת הדת כלי לשליטה חברתית – כאשר המצג של אדיקות הלכתית הינו, במקרים רבים, כסות ריקה מתוכן. בעקבות התקרית החליטה אל-פאני להחליף את שם הסרט למשהו קצת פחות פרובוקטיבי, ומעתה הוא נקרא: "חילונית, בעזרת השם".

הבמאית נאדיא אל-פאני. עכשיו זה הזמן לעסוק בשאלת החילוניות

זה לא הפחית מעוצמתן של המתקפות על הסרט ועל הבמאית שיצרה אותו – אף בית קולנוע בתוניסיה לא מסכים להקרין אותו, והיא מקבלת איומים רבים על חייה. אבל אל-פאני בטוחה שאין מנוס מהתמודדות נוקבת וגלויה עם השאלות שהסרט מעלה: "עכשיו זה הזמן לעסוק בשאלת החילוניות, ובדת, ובסוגיה של הפרדת הדת מהמדינה. עכשיו – לפני שמנסחים את החוקה החדשה", היא אומרת.

סרטה של אל-פאני אינו היחיד שמעורר שערורייה רבתי על רקע כבודה של הדת. לפני כשבוע וחצי צרו מאות מתומכי הזרם הסלפי הדתי שמרני על בניין תחנת הטלוויזיה הפרטית "נסמה", כיוון שזו שידרה את הסרט המצויר "פרספוליס". הסרט עורר את זעמם כיוון שהוא מתאר את חוויית התבגרותה של נערה איראנית בצל המהפכה האסלאמית, ואף מונפשת בו דמותו של אלוהים. הסלפים ניסו להצית את בניין הטלוויזיה, ובימים שלאחר מכן נערכו הפגנות ענק ברחבי המדינה במחאה על התועבה. בחלק מהמקרים אף התפתחו ההפגנות לכדי עימותים אלימים עם כוחות המשטרה.

לבסוף נאלץ מנהל הערוץ נביל אל-קרווי להתנצל בשידור ישיר בפני העם התוניסאי, ולהבטיח כי שוב לא יקרה כדבר הזה. אך נציגי הזרם השמרני סירבו לקבל את ההתנצלות. הם טענו שהיא נובעת אך ורק מהפחד שנפל על אל-קרווי, הודיעו כי הם דורשים כי יוטל על התחנה גם קנס כספי, תבעו מאל-קרווי כי יתנצל בשידור גם בתחנות טלוויזיה נוספות ואף זרות, וקראו לציבור להחרים את שידוריה של התחנה.

הפגנה נגד תחנת הטלוויזיה נסמה, ששידרה את הסרט "פרספוליס", ביציאה מאחד המסגדים בבירה:

ההפגנות ההמוניות היוו תזכורת לעוצמת הרגשות שמעוררות שאלות של דת ומדינה, וראש ממשלת המעבר, קאאד א-סבסי, הכריז כי ביום הבחירות יאיישו את הרחובות ואת הכניסות לקלפיות כ-25,000 חיילים. בתגובה אמר מנהיג מפלגת התקומה, ראשד ע'נושי, כי הוא חושש מאוד מפני זיוף של תוצאות הבחירות, ואיים כי תומכי המפלגה יגיבו בעוצמה אם החשש הזה יתממש. ההתבטאויות מעידות עד כמה רב המתח השורר במדינה, כמו גם על תחושתם של תומכי מפלגת התקומה כי רק הטיה של התוצאות עלולה לאיים על ניצחונם.

המתח בתוניסיה גובר גם בעקבות המתרחש במצרים, שגם בה ניכרת עלייה בהשפעתן של התנועות האיסלאמיות. בשתי המדינות התקיימה דיקטטורה צבאית פרו-מערבית וקפיטליסטית, והמהפכות יצרו בהן דינמיקה פוליטית מקבילה, כאשר מוקדי הכוח הם מחד האליטה הצבאית, שכוחה נובע מהגייסות שבידיה ומאחיזתה במוסדות המדינה (מועצת המעבר), ומאידך התנועות האסלאמיות, שבידיהן מצויה מרביתו של הפוטנציאל האלקטורלי. כל ההתמודדויות בקלפי שנערכו עד כה במצרים של אחרי המהפכה – משאל העם על התיקונים המוצעים לחוקה, הבחירות לאגודות הסטודנטים, הבחירות לאגודת המורים והבחירות לאגודת הרופאים – הסתיימו בניצחונן הגדול של התנועות האסלאמיות, ובראשן תנועת האחים המוסלמים. במקביל גוברת גם ההסתה כנגד המיעוט הקופטי, ובחודשים האחרונים אירעו במצרים תקריות אלימות רבות על רקע דתי, ולפני כשבועיים טבחו כוחות הצבא המצרי בקופטים שהפגינו במחאה על המתרחש.

אבל לצד המתח והחששות ניכרות בתוניסיה גם ההתרגשות הרבה והגאווה על היותן של הבחירות ל"פרלמנט המייסד" צעד ראשון מסוגו במדינות אביב העמים הערבי. הדרך לגיבוש חוקה חדשה ולהעברת השלטון מן הצבא אל העם עוד ארוכה, אך תוצאות הבחירות שייערכו ביום ראשון עשויות להצביע על הכיוון שאליו תפנה המדינה, ועיני האזור נשואות אל תוניסיה בציפייה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.