נשיקה סטירה

הלינץ' שערכו ההמונים במועמר קדאפי הוא התשליל של רצון ההמון המצטופף סביב ביתו של גלעד שליט. יזהר באר על אלה שביקשו לקרוע לגזרים את סמל הטרור המדינתי, ואלה שמבקשים לחנוק באהבה את סמל הישראליות, מוזנים בפמפומיה הדביקים של תקשורת פטריוטית
יזהר באר

חמישה ימים אחרי שחרורו מהשבי, מדווח בליל שישי כתב ערוץ 1 על אלפים שמצטופפים מול ביתו של גלעד שליט במצפה הילה. לולא מחסומי המשטרה – אין כמעט ספק ששום דבר לא היה עוצר מבעד ההמון לשעוט דרך המדרגות היורדות, לפרוץ את דלת העץ ולזנק על המשוחרר הטרי, לחנוק אותו באהבה. לדוגמה מלי וקנין, שהגיעה במיוחד מקרית חיים ועומדת על דעתה כשהיא מכריזה בפני הכתב בתקיפות: "אנחנו רוצים את גלעד שליט. מחכים לו", כאילו היה מבוקש רם מעלה, כמעט אומרת: "חי או מת!".

"בטלוויזיה, לא מספיק?" מיתמם השדרן מרוממה. "לא!", עונה וקנין, כמי שמכירה היטב בזכויותיה. "אני רוצה לראות אותו ולחבק אותו. מאד". "כמוך יש אלפים?", מרמז הוא על הסכנה הצפויה לחייל השברירי שלא ראה אור יום במשך חמש וחצי שנים, אם אלפיים כמוה יזנקו עליו באהבה כזאת. אבל וקנין לא מתבלבלת. "בסדר", היא אומרת. "אבל זה מה שאני מצפה, שהוא ייצא. בגלל זה הגעתי לפה".

מה אכפת לה ממנו. אכפת לה ממנה. היא, כמו האלפים, הזרים, שלא הכירו את גלעד שליט אבל חשים כמי שהוציאו אותו במו ידיהם מהבור בעזה, הגיעה ממרחקים והיא רוצה תמורה על תלאות המסע. גלעד הוא לא אדם בשר וחי, מבחינתה. הוא סמל. וסמל שייך לכולם.

גלעד שליט נכנס לביתו במצפה הילה. אהבה חונקת. צילום: דובר צה"ל

כמה ימים אחר כך, במקום אחר, בממלכה הלובית המשתחררת, התחנן המנהיג המוכה בפני ההמון שהסתער עליו: "חראם! חראם!" (זה אסור). אבל ההמונים, אחוזי אקסטזה, חבטו בו ואחר כך גם ירו. למחרת הפכה הגופה לאטרקציה ואלפי אזרחים צבאו על חדר הקירור להזדמנות צילום עם הגוויה.

"כל חיי הייתי תחת שלטונו", אמרה אזרחית אחת שהמתינה בתור לחדר הקירור במיסרטה, "מגיע לו על מה שעשה לנו, לילדינו ולמדינה". גם היא, כמו וקנין, הגיעה כנראה מרחוק, מאמינה שלא ניתן להפקיע ממנה עכשיו את זכותה להצטלם עם הסמל. מבחינתה אין הוא אדם, בשר ודם, שזה עתה נקרע לגזרים בלינץ' מזוויע. עבורה הוא סמל. וסמל שייך לכולם.

אטרקציה במיסרטה. השפעתו המסממת של כוחו של ההמון

יש אולי משהו מזוויע בעצם החוצפה להזכיר בנשימה אחת את הרודן מלוב, את השבוי הסימפטי ממצפה הילה ואת ההמונים מפה ומשם – שהרי אלה באו בשנאה תהומית ואכזרית ואלה באו מאהבה. אבל כבר אמר המשורר שאלה וגם אלה מיררו את חייו, "אלה מתוך שנאה ואלה מתוך אהבה". הלינץ' שערכו ההמונים בקדאפי הוא התשליל של רצון ההמון המצטופף סביב ביתו של גלעד שליט; אלה ביקשו לקרוע לגזרים את סמל הטרור המדינתי ואלה מבקשים לחנוק באהבה את סמל הישראליות של סתיו 2011, שיצא מהחושך אל האור, מוזנים בפמפומיה הדביקים של תקשורת פטריוטית שלא ידעה לשים מחסום ליצר המציצנות המצוי בטבעה.

"תקשורת המונים", דרש פעם דויד גרוסמן על המושג המוכר, היא תקשורת שעלולה להפוך את נתיניה להמון. ואם הלינץ' בלוב לא היה אלא ביטוי של התלהמות המונית, שגרמה לכך שקדאפי הוענש מבלי שניתנה לו הזכות למשפט הוגן, הרי החיבוק הקולקטיבי של ההמון את החייל המשוחרר, שזקוק אליבא דכל עלמא לשקט, יותר מכל דבר אחר, גם הוא מהווה ביטוי של התלהמות המונית, ללא שימוש בכלי בקרה ושיפוט, שתוצאתה יכולה להיות מרה עד מאד ולהזיק למושא האהבה עד בלי די.

בשני המקרים פרץ ההמון את הגבולות המפרידים בין בני האדם, הפקיע לעצמו את האדם היחיד מתחום התייחסותו הרגיל, והפך אותו לאטרקציה. אותו המון, שעל פי ההגדרה הסוציולוגית הוא ציבור גדול של בני אדם בני אותה חברה, אשר בו הפרט לא רואה עצמו אחראי להתנהגות הכוללת של הציבור. מכיוון שהפרט אינו שולט ואחראי להתנהגות ההמון אליו הוא משתייך, אין הוא מפעיל ביקורת פעילה והוא נתון להשפעה המסממת של כוח ההמון, שיוצרת, לעתים קרובות, תופעות ועיוותים כמו תוקפנות יתר.

מבחינה עקרונית, המוני הלובים שהסתערו על גופתו של הרודן שהוצא להורג, אוחזים במצלמותיהם בקולות צהלה, חולקים צרכים רגשיים דומים במידה רבה לאלה שבאו ממרחקים לדרוש מהסלב הישראלי החדש שייצא אליהם, כדי שיוכלו לחנוק אותו מאהבה.

הכותב הוא מנכ"ל קשב – מרכז להגנת הדמוקרטיה בישראל

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורית

  "ואהבת לרעך כמוך" פירושו לעזוב את גלעד שליט לנפשו כדי להחזיר לו את חייו.

 2. סמולן

  אפשר מן הסתם לנתח את הטקסט הזה בכלים פוסט קולוניאליסטים, ולהצביע על ההקבלה שנערכת כאן בין המזרחית שרוצה לראות את שליט – הלבן הנסתר – ובין מבצעי ומתענגי הלינץ' בלוב. אממה, נדלג על הבולשיט הזה, כי הוא טוב רק אם המטרה ציונית. ההקבלה איכשהו כן רלוונטית.

 3. דב פוניו

  אני ממתין לתגובות של "מגלגלי העיניים" כנגד הפגיעה בתחושות נעלות של התלכדות העם בשמחתו על חזרת הבן האובד.
  אמנם, יותר טוב מאוחר מאשר אף פעם לא. אבל הפסטיבל בעיקר נועד להשכיח שני מרכיבים מרכזיים. האחת , שגלעד היה בשבי יותר מדי באשמת אותה מנהיגות שלא ידעה לקבל החלטה אמיצה מהיום הראשון של השבי. אותה מנהיגות( תקראו לה ציפי או ביבי) שהמתינה חמש שנים עד שהתעורר צורך נואש בעשן וורוד להסתיר יציאת המונים לכיכרות למען שינוי המשטר.
  הפסטיבל גם מנסה להשכיח שמנהיגות זו גם היום אינה עושה דבר למנוע חזרת התסריט על עצמו מחר בבוקר והכל יתחיל מחדש.

 4. שושנה חן

  גם אם באופן עקרוני צודק הכותב בהצביעו על תופעות של התלהמות, הרי שהטענה בדבר הקבלה בין התלהבות ההמון עם שחרור גלעד שליט לבין ההסתערות על קדאפי היא שגוייה מבחינה לוגית, מביכה, מניפולטיבית ואינה מעידה על כוונות טובות. התביישתי במקום הכותב הסבור כנראה שפרסם דברים מתוחכמיים ומקוריים. יש גבול לפלפול! 

 5. כל עוד הם שולטים

  אם ביבי לא היה נאחז בספין שחיכה לו 1,941 יום, הוא היה נאלץ לחפש ספין אחר. והילארי? בטריפולי אמרה We Want to See Gaddafi Captured or KILLED.
  ואתם, מדוע אינכם מבינים שכך הביעה הגב' קלינטון את רצון הממשל שיתבצע עוד "חיסול ממוקד", בדומה לזה שהם עשו באוסמה בן-לאדן, ובאזרח אמריקאי (ממוצא ערבי). כי הלינץ' שערכו ההמונים בקדאפי קיבל רשות מוקדמת מהאחראים האמריקאים ל"מורדים" האיסלמיסטים המתונים. אחרת החיסול לא היה קורה. אגב, גם המילה LYNCH מקורה בארה"ב – ע"ש Charles Lynch].

 6. נתן.

  מאמרים מהסוג הזה הביאו את השמאל הישראלי לתדמית ההזויה עד הפתטית שיש לו (בצדק) בציבור.

  השואה בין מי שרוצים לעשות לינץ באדם למי שרוצים לראות אדם שיצא מהגיהנום כמוה כמו השוואה בין יזהר באר לאיתמר בן גביר כי לשניהם יש אוזניים.