להפסיק להביט מבחוץ

פשיעה נגד ערבים אינה עניין פנימי, פשיעה נגד נשים אינה עניין אישי: דורית אברמוביץ' על הקשר בין נפגעות אלימות מינית שעדיין מחכות ליום בו קצב ייכנס כבר לכלא, לבין נפגעי אלימות גזענית שאיש לא ממהר לחקור
דורית אברמוביץ'

מאז 2006, עת פרצה לתקשורת פרשת משה קצב, ובעקבות הרשעתו בדצמבר 2010, אנו עדיין מחכות ומחכים שהאנס ייכנס לכלא. בינינו ממתינות באי-ודאות גדולה נפגעות האלימות המינית של נשיא המדינה לשעבר, מצפות לכך שעבריין המין הסדרתי ישלם על פשעיו. וכמו נפגעות האלימות המינית – אוכלוסייה שקופה בסדר היום הציבורי – כך גם אינספור נפגעות ונפגעים ערבים של מדיניות מפלה, מסיתה וגזענית. שתי קבוצות גדולות אלה נותרות לרוב ללא תשובות ראויות. תשובות שצריכות לכלול הכרה באפליה נגדן, הכרה באלימות מולן, הכרה בצורך של כל אחת ואחד לחיות במדינה בכבוד.

קצב נותר עדיין חופשי בביתו בעוד נפגעותיו, יש לשער, שילמו וישלמו כל חייהן על הכלא שבו סגר אותן על ידי האלימות שהפעיל כלפיהן; האלימות הזאת סוגרת דלתות גם בפני אותם ערבים בצפת שלא משכירים להם דירות. וכמו שקצב עדיין חופשי, כך הרב הראשי של צפת שהתבטא באופן גזעני שהדעת לא סובלת – גם הוא לא שילם על מעשיו, לא כל שכן הוא עדיין נושא במשרה ציבורית כאילו היה חף מכל עוולה. אז שערו בנפשכן/ם, ולו לרגע אחד, איך חשה נפגעת תקיפה מינית, איך חש נפגע אלימות גזענית, כאשר אלו האחראים להפצת מעשים או דברי שטנה נגדם/ן לא משלמים מחיר על התנהגותם.

"נשיא, אנס". עד מתי נחכה? צילום: העין השביעית, cc by-nc-sa

דמיינו לעצמכן/ם ולו לרגע אחד, איך מרגיש ערבי כאשר מתברר לו כי בשל זהותו לא יוכל לשכור דירה. חשבו איך הייתם חשים אם את הטרור שהיו מפעילים נגדכם היו מכנים במכבסת המילים "תג מחיר" ולא מוקיעים אותו כאלימות יזומה שמכוונת נגד אוכלוסייה אזרחית ערבית רחבה. השוו זאת לרגע לחוויה של נפגעות תקיפה מינית, המואשמות לרוב כי המציאו, כי הגזימו, כי בעצם הן אלו שאשמות בטרור שהופעל נגדן או אף הזמינו אותו בשל מופען-מגדרן. כי לא נפגעות תקיפה מינית אשמות באלימות שהופנתה נגדן, לא נפגעות ונפגעי אלימות נגד ערבים אשמים בכך, וודאי שלא הזמינו אותה. יש לומר בקול בהיר וצלול: אלימות נגד נשים ואלימות נגד ערבים נעשית לאור יום – לא במחשכים. אולם אוכלוסיות אלה נותרות פעמים רבות שקופות מצד תרבות וממסד שלא מכירים בהן כא/נשים שלהם/ן זכויות שוות לחיות בביטחון אישי מלא במדינה הזאת.

זכותו של כל אחד ואחת, תהא אשה, יהא ערבי, תהא ערבייה, להלך בביטחון ובחופש מפגיעה במרחב הפרטי, והציבורי בוודאי. לא יעלה על הדעת שנשים יחששו לצאת מביתן מחשש של הטרדות מיניות סדרתיות שמתקיימות בתוך יומיום רגיל ומוכר לכל אשה. לא יעלה על הדעת כי ערבים וערביות יחששו להלך במרחב ציבורי פן יבולע להם מצד "תג מחיר" – טרור יהודי. לא ייתכן כי ערבים יחששו שמא לא יצליחו למצוא לעצמם מגורים בצפת ויחוו השפלה שאין כמותה, של שלילת זכות קיומית כה בסיסית, בשל מדיניות מפלה. לא ייתכן כי ערבים ימצאו את עצמם מודרים כשארגון כמו להב"ה מכנה נישואים איתם כ"שואה". לא ייתכן כי אם מתבצע פשע ביישוב ערבי, כמו שקרה בשבוע שעבר באום אל פחם, ייוותרו הקורבנות ללא מענה ראוי מצד משטרת ישראל הנוקטת מדיניות של איפה ואיפה.

פעולת "תג מחיר" במסעדת אבו אל עבד ביפו, 31.10.11. זכותו של כל אחד ואחת להלך בביטחון במרחב הפרטי והציבורי. צילום: אורן זיו / activestills.org

פשיעה נגד ערבים אינה עניין פנימי. פשיעה נגד נשים אינה עניין אישי. יש לקוות כי נפסיק להביט מבחוץ על החוויה היומיומית של נשים וערבים בישראל, יש לייחל שיגיע היום בו כל תושבת ותושב כאן ייהנו מאותן זכויות, מאותו מעמד, מאותו ביטחון אישי-קיומי. ומכאן יש לאחל כי לא ירחק היום בו נתבשר על גזר דין מרשיע מצד בית המשפט העליון נגד משה קצב, ובאותה הזדמנות גם כי כל נושא משרה ציבורית שהתבטא באופן מדיר ומפלה נגד ערבים לא ימשיך ליהנות ממשרה שמשולמת על ידנו, אזרחיות ואזרחים, וישלם הוא על מעשיו.

הכותבת היא רכזת תקשורת בפורום שותפות-שראקה, ריכזה את קמפיין ארגוני הנשים להרחקת עברייני מין מהשלטון

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נפתלי אור-נר

  זה מתחיל בהעדפת ההתנחלויות על פני השגת השלום. לשם קיומן ושגשוגן מתחילים בסיסמת ה"שכנות הטובה" (שהייתה סיסמת המתנחלים בראשית מפעל ההתנחלויות) ומגיעים לאלימות מכוונת ויזומה כלפי הפלשתינאים (מה שקרוי "תג מחיר"), כאשר, בדרך, מפקיעים מהם את אדמותיהם ורכושם בדרכים "חוקויות", כביכול, ובאלימות ברוטלית.
  ההשפעות על המרחב האזורי בלתי נמנעות: היא מביאה להימנעות ממתן כל סיכוי לשלום אשר יחייב את החזרת השטחים ופירוק ההתנחלויות. עקב כך, מחשש להתלקחויות מלחמתיות, יש צורך להגדיל את תקציב הביטחון תוך הזנחת הצרכים של החברה בישראל.
  וההידרדרות ממשיכה פנימה. האלימות כלפי הפלשתינאים, אזרחי ישראל, גולשת מהשטחים לתוך ישראל. גם זה מחיר שההנהגה בישראל מוכנה לשלם ובלבד ש"פלוגות הסער" היהודיות יוכלו להמשיך לפעול נגד הפלשתינאים, כחלק ממנגנון הכיבוש והדיכוי שלהם.
  ומההנהגה אלינו פנימה – במצב דברים זה, בהשתתפותה הפעילה של התקשורת בישראל, מופעל מנגנון עצום של "שטיפת מוח" המציג אותנו כקורבן מתמיד וככאלו הנתומים בסכנת השמדה מיידית. ככאלו, אנו זכאים, כביכול, לפעול באופן אלים וחסר מעצורים כנגד כל אלו שאינם יהודים. כך גם עולה וצןמחת לה יהדות פונדמנטליסטית המטופחת ע"י השלטון. כל עוד ה"פרדיגמה" של המשך הכיבוש לא תשתנה, אין כל סיכוי לשוויון אמיתי במדינה

 2. בני ברק

  גברת אברמוביץ' היקרה…
  לגבי קצב – צודקת ב-100%, וכל הכבוד.

  לגבי הערבים – את מסתכלת אך ורק מצד אחד של המטבע. האם את מכירה ערבי שמוכן להשכיר דירה ליהודי? בואי נלך צעד אחד אחורה אפילו -מדוע את לא מתייחסת כגזענות, אפרטהייד, טיהור אתני, לטענות של נציג אש"ף על "פלסטין ללא יהודים"
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4122365,00.html

  השמאל הרדיקלי מעודד אלימות כאשר לא יוצא נגד האלימות הקיימת במגזר הערבי, על המשאבים הבלתי נדלים שנדרשים להילחם בכך, על התאונות והנהיגה המסוכנת שלהם, על הקיצוניות בדת, על זכויות האישה בעולם הערבי??? איפה זה???

 3. אלולה אבאנגה

  לדעתי הצנועה, הדיון על קצב ונפגעותיו עומד בפני עצמו. חבל שנושא הגזענות, המורכב כל כך, ואינו מצטמצם לערבים, נקשר עם אלימות מינית.

  בנוסף, נאמרו משפטים כמו "לא יכול להיות"… מה לא יכול להיות? הרי יום יום ושעה שעה אנו עדים לכך שישראל מאבדת את עצמה לדעת בנושאי זכויות אדם, אז מה הדיבור המתפלא כאן?

  אגב, שמעת פעם על גזענות נגד שחורים בישראל, גם של ערבים?