ב-1.1 לא יהיו יותר ספרים

ספריית גן לוינסקי בצרות. תקראו, אולי יש לכם/ן איך לעזור
מָרית בן ישראל

לפני כשנתיים נחנכה בטקס מרשים "ספריית גן לוינסקי לקהילות הזרות ולתושבי שכונות הדרום בתל אביב". את הספרייה הגתה והקימה קבוצת אמנים בשם "ארטים" שהחליטה לקום ולעשות מעשה למען קהילות השכונה המגוונות. למדנו להכיר את אלה שהבאנו לארצנו לסעוד את זקנינו וחולינו, לבנות את בתינו, לזרוע את שדותינו ולנקות אחרינו, כמו גם את אלה שנסו לארצנו למצוא מחסה ממשטרים עריצים, רעב, עינויים ורצח.

הספרייה היא מבנה אדריכלי ייחודי שהוצב בלב הגן. היא מכילה ספרים ב-16 שפות, כולל עברית, ומתופעלת על ידי מגוון מעורר השראה של מתנדבים: מצעירים בשנת שירות ועד פנסיונרים; מוזיקאים, אמנים, מהנדסים, בעלי חברות, דוקטורים לפילוסופיה, מידענים, כלכלנים, וחיילים שמקדישים את סופי השבוע שלהם להתנדבות בספרייה.

פורים בספרייה. מקום בטוח ומחבק בשכונה הסובלת מדורות של הזנחה

בשכונת נוה שאנן אין מתנ"ס, אין מרכז תרבות למעט הספרייה שהפכה מרגע הקמתה לאבן שואבת לילדי השכונה. סביב מחלקת ספרי הילדים האיכותית והעשירה של הספרייה מתקיימות פעילויות מגוונות – שעות סיפור, הצגות ותיאטרוני בובות, חוגי שחמט, ריקוד ולהטוטנות, הקרנות סרטים, מפגשים עם סופרי ילדים, חגיגות פורים, שבועות, ימי עצמאות, חנוכה, חג המולד, ועוד ועוד. הקשרים שנטוו בין מתנדבים ומבקרים לבין ילדי זרים, פליטים ומשפחותיהם, נהפכו לערוצי סיוע פרטיים במגוון רחב של תחומים. הספרייה הפכה לגשר חי בין זרים וותיקים, אי של שפיות וידידות, מקום בטוח ומחבק בשכונה הסובלת מדורות של הזנחה.

וכל זה עומד להיעלם.

כמו כל מוסד, גם ספריית גן לוינסקי זקוקה למשאבים ולמימון. התקציב משמש לביטוח המקום ויושביו, תיחזוק המבנה הפתוח, החשוף לפגעי מזג האוויר, איתור ספרים בשפות נדירות מסביב לעולם, מימון ארועים, ניהול ועוד. התקציב הדרוש לצרכים אלה הוא 294,000 שקל לשנה. גיוס הכספים היה קשה מלכתחילה, אולם מצאנו שותפים בקרב קרנות סיוע יעודיות, מוסדות עירוניים ותורמים פרטיים שהתגייסו להפוך את החלום למציאות חיה ומוארת. אולם, עם חלוף הזמן, מצאנו עצמנו נאבקים על הישרדותנו ואחרי שנתיים של מאמצים בלתי פוסקים, אנו חוששים שאפסו הסיכויים. אם לא יימצא תוך חודשיים תורם פרטי או גוף שיממן את תפעול הספרייה, יושבת המעשה האזרחי והיקר הזה.

אנא, אל תתנו לאור הזה לכבות.

ספרים ב-16 שפות. צילום: טל רוגובסקי

זהו הקומוניקט לתקשורת שפותח את הקמפיין להצלת הספרייה. בשנתיים האחרונות פנינו לכל קרן ומוסד אפשרי. פרוייקט יום במתנה העניק לנו (בזכות נדיבותכם) עוד כמה חודשים של חסד, אבל גם המקור הזה יבש. הקופה ריקה. אם לא יימצא מימון מסודר מגורם ציבורי או פרטי עד לראשון בינואר 2012, ניאלץ בצער גדול, אבל גם בידיעה שאין ברירה, לסגור את הספרייה.

איך אתם יכולים לעזור? קודם כל בהפצה. אם יש לכם קשרים עם קרנות ונדבנים, מה טוב. ספרו להם על הספרייה. נשמח לקרוא את הספרייה על שם מי שיבטיח את המשך קיומה.

הכל על ספריית גן לוינסקי. לפרטים: הדס עפרת 054.4717100 | ophrat@gmail.com

הפוסט פורסם בבלוג של הכותבת – עיר האושר

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. דפנה

  מחזקת את ידיכם, הלוואי שימצא תורם/פתרון

 2. ורדה ברקן

  אם הכול מבוסס על התנדבות, למה תיסגר הספריה?

 3. תמר

  עיריית תל אביב לא יכולה לתקצב את הספרייה? הגיע הזמן לא כן?- גם כך רוב האנשים מתנדבים

 4. aliza

  מופעלת על די מתנדבים?