זמן שביתה

עובדים הם לא מטבע עובר לסוחר, ואם עד היום דאגו לגמישות ניהולית ולא לעובדים הגיעה העת שהגלגל יתהפך. איציק ספורטא על הדרך היחידה: העסקה ישירה
איציק ספורטאאיציק ספורטא

מרצה בכיר בפקולטה לניהול שבאוניברסיטת תל אביב ופעיל חברתי סוציאל-דמוקרט. חבר בוועד המנהל של מרכז אדוה לחקר השוויון בישראל ובאספה הכללית של עמותת הל"ה, ממקימי הקשת הדמוקרטית המזרחית.

מחר שביתה, מאוחר אבל טוב מספיק. פתאום שומעים משר האוצר ובכיריו שגם בשבדיה, בפינלנד ובהולנד יש מיקור חוץ, אז למה לא כאן? בואו נעשה הסכם, נאמץ את כללי המערכות הכלכליות באותן מדינות, נגיע לאותם הישגים באי-שוויון ועוני ואהיה הראשון שאתמוך במיקור חוץ. העוני בישראל כפול: עוני של ילדים שבישראל הוא 36%, בפינלנד ובשבדיה אינו עולה על 5% ואי-השוויון גדול ב-60% מאשר במדינות הללו, אז למה לבלבל את המוח.

במדינת ישראל אין אופציה קיימת שתגרום לכך שעובדי קבלן יזכו לתנאי שכר ועבודה שדומים במשהו למה שצריך להיות. חוקי המגן במשפט העבודה הישראלי סבירים ויותר מכך, בתי דין לעבודה פועלים גם הם, ויותר מכך יש הסכמים קיבוציים כלליים בשני הסקטורים העיקריים של עובדי קבלן, ניקיון ושמירה מהשנים האחרונות. הסכמים כאלו היו קיימים כבר משנות השבעים ולאחר עשרות שנים חודשו ב-2008 ו-2009.

אם כל אילו לא עזרו, ברור שיש למצוא דרך אחרת. והדרך היחידה האפשרית במצב זה היא העסקה ישירה. מעניין שההסתדרות שהיא הכוח העיקרי ביחסי העבודה בישראל מכריזה על שביתה ושוכחת להזכיר את אותם הסכמים. בעצם חתימת ההסכמים ההסתדרות הופכת לצד שאחראי לקיומם, מה שעשתה בלי הצלחה. אולי ההכרזה על שביתה מהווה גם הודאה של ההסתדרות שאין בכוחה להגן על אותם עובדים ועל כן יש לפעול כדי לשנות את המצב מן היסוד.

צילום: בלוג התקשורת "ולווט אנדרגראונד"

אופן ההעסקה הופך לנושא מרכזי כאשר מעסיקים מנצלים מצב קיים כדי להרחיק מעצמם אחריות להעסקה של עובדים רבים. לא מכבר נסתיימה השביתה בחיפה כימיקלים צפון, חברה שעובדים בה 500 עובדים אבל בעצם עובדים בה 350 עובדים: 150 הם עובדי קבלן, וגם היתר הם בעלי מעמדות שונים, דור א', דור ב' ועובדים בחוזים אישיים. למה בחברה תעשייתית צריכים 30% מן העובדים להיות עובדי קבלן?

במקום נורמלי שבו יש כבוד לעובד ולעובדת ושמירה על החוק ועל הסכמים קיבוציים אינה הצעה אלא חובה, אולי הבעיה לא היתה מתעוררת. אבל אין זה כך כאן, עבירה על החוק היא לחם חוקם גם של המעסיקים וגם של המדינה, שום דבר לא מונע את זה מהם. לכן נקוטה מדיניות הדלת המסתובבת שבה מפוטרים עובדים כל 9 חודשים כדי שלא יזכו להטבות שבאות עם זמן העסקה. כל זה צריך להיפסק.

אם מישהו יכול להמציא איזו סיבה למה שקורה בארגונים כלכליים, הרבה פחות ברור למה השירות הציבורי אימץ בחום את שיטת ההעסקה הזאת. הדיבורים על גמישות ניהולית הם קוד שנועד לתמוך במה שאסור לתמוך בו, כך גם נושא ההתמחות שעולה והתמקדות בליבה הארגונית. מי שרוצה להיות גמיש שילך ויעשה פילאטיס, עובדים הם לא מטבע עובר לסוחר, ואם עד היום דאגו לגמישות ניהולית ולא לעובדים הגיעה העת שהגלגל יתהפך.

המסקנה היחידה מכל זה היא שללא העסקה ישירה, לא תיפתר הבעיה. לכן זה זמן לשביתה.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. פריץ היקה(הצפונבוני)

    עיני שלא דאג לעובדים מוחלשים מופיע פתאם כמגינם כדי לצבור הון פוליטי. אז יצא משהוא מהמחאה החברתית ( מיתוך שלא לשמה, בא לשמה). עדיין לא הרגשתי שההסתדרות נהיתה דמוקרטית יותר. אני חבר ההסתדרות, דרך ארגון הגמלאים ואני לא זוכר שאי באים נקראתי להשתתף בבחירות למוסדות שאמורים ליצג .אותי. נדמה לי שיש או היה מוסד שנקרא הועידה הכללית שבחירות אליה היו אמורים להתקים כל כמה שנים. אתמהה?