זמן שביתה

עובדים הם לא מטבע עובר לסוחר, ואם עד היום דאגו לגמישות ניהולית ולא לעובדים הגיעה העת שהגלגל יתהפך. איציק ספורטא על הדרך היחידה: העסקה ישירה
איציק ספורטאאיציק ספורטא

מרצה בכיר בפקולטה לניהול שבאוניברסיטת תל אביב ופעיל חברתי סוציאל-דמוקרט. חבר בוועד המנהל של מרכז אדוה לחקר השוויון בישראל ובאספה הכללית של עמותת הל"ה, ממקימי הקשת הדמוקרטית המזרחית.

מחר שביתה, מאוחר אבל טוב מספיק. פתאום שומעים משר האוצר ובכיריו שגם בשבדיה, בפינלנד ובהולנד יש מיקור חוץ, אז למה לא כאן? בואו נעשה הסכם, נאמץ את כללי המערכות הכלכליות באותן מדינות, נגיע לאותם הישגים באי-שוויון ועוני ואהיה הראשון שאתמוך במיקור חוץ. העוני בישראל כפול: עוני של ילדים שבישראל הוא 36%, בפינלנד ובשבדיה אינו עולה על 5% ואי-השוויון גדול ב-60% מאשר במדינות הללו, אז למה לבלבל את המוח.

במדינת ישראל אין אופציה קיימת שתגרום לכך שעובדי קבלן יזכו לתנאי שכר ועבודה שדומים במשהו למה שצריך להיות. חוקי המגן במשפט העבודה הישראלי סבירים ויותר מכך, בתי דין לעבודה פועלים גם הם, ויותר מכך יש הסכמים קיבוציים כלליים בשני הסקטורים העיקריים של עובדי קבלן, ניקיון ושמירה מהשנים האחרונות. הסכמים כאלו היו קיימים כבר משנות השבעים ולאחר עשרות שנים חודשו ב-2008 ו-2009.

אם כל אילו לא עזרו, ברור שיש למצוא דרך אחרת. והדרך היחידה האפשרית במצב זה היא העסקה ישירה. מעניין שההסתדרות שהיא הכוח העיקרי ביחסי העבודה בישראל מכריזה על שביתה ושוכחת להזכיר את אותם הסכמים. בעצם חתימת ההסכמים ההסתדרות הופכת לצד שאחראי לקיומם, מה שעשתה בלי הצלחה. אולי ההכרזה על שביתה מהווה גם הודאה של ההסתדרות שאין בכוחה להגן על אותם עובדים ועל כן יש לפעול כדי לשנות את המצב מן היסוד.

צילום: בלוג התקשורת "ולווט אנדרגראונד"

אופן ההעסקה הופך לנושא מרכזי כאשר מעסיקים מנצלים מצב קיים כדי להרחיק מעצמם אחריות להעסקה של עובדים רבים. לא מכבר נסתיימה השביתה בחיפה כימיקלים צפון, חברה שעובדים בה 500 עובדים אבל בעצם עובדים בה 350 עובדים: 150 הם עובדי קבלן, וגם היתר הם בעלי מעמדות שונים, דור א', דור ב' ועובדים בחוזים אישיים. למה בחברה תעשייתית צריכים 30% מן העובדים להיות עובדי קבלן?

במקום נורמלי שבו יש כבוד לעובד ולעובדת ושמירה על החוק ועל הסכמים קיבוציים אינה הצעה אלא חובה, אולי הבעיה לא היתה מתעוררת. אבל אין זה כך כאן, עבירה על החוק היא לחם חוקם גם של המעסיקים וגם של המדינה, שום דבר לא מונע את זה מהם. לכן נקוטה מדיניות הדלת המסתובבת שבה מפוטרים עובדים כל 9 חודשים כדי שלא יזכו להטבות שבאות עם זמן העסקה. כל זה צריך להיפסק.

אם מישהו יכול להמציא איזו סיבה למה שקורה בארגונים כלכליים, הרבה פחות ברור למה השירות הציבורי אימץ בחום את שיטת ההעסקה הזאת. הדיבורים על גמישות ניהולית הם קוד שנועד לתמוך במה שאסור לתמוך בו, כך גם נושא ההתמחות שעולה והתמקדות בליבה הארגונית. מי שרוצה להיות גמיש שילך ויעשה פילאטיס, עובדים הם לא מטבע עובר לסוחר, ואם עד היום דאגו לגמישות ניהולית ולא לעובדים הגיעה העת שהגלגל יתהפך.

המסקנה היחידה מכל זה היא שללא העסקה ישירה, לא תיפתר הבעיה. לכן זה זמן לשביתה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. פריץ היקה(הצפונבוני)

    עיני שלא דאג לעובדים מוחלשים מופיע פתאם כמגינם כדי לצבור הון פוליטי. אז יצא משהוא מהמחאה החברתית ( מיתוך שלא לשמה, בא לשמה). עדיין לא הרגשתי שההסתדרות נהיתה דמוקרטית יותר. אני חבר ההסתדרות, דרך ארגון הגמלאים ואני לא זוכר שאי באים נקראתי להשתתף בבחירות למוסדות שאמורים ליצג .אותי. נדמה לי שיש או היה מוסד שנקרא הועידה הכללית שבחירות אליה היו אמורים להתקים כל כמה שנים. אתמהה?