כוח לשובתים

מתי שמואלוף על השביתה השבוע, שחיברה בין מגזרים נשכחים ושיכללה את המחאה שראינו הקיץ
מתי שמואלוף

הצלחת השביתה החלקית של ההסתדרות ביחד עם ארגוני העבודה מוכיחה שהעם בישראל התעורר. בתחילה היו האוהלים, אחר כך הגיעו ההפגנות הגדולות וחרמות הצרכנים, ועכשיו – שביתות; הסולידריות של מעמד הביניים עם המעמד הנמוך מגיעה ישר למרכז הבמה. עובדי קבלן היו קבוצה שקופה, מודרת ונשכחת בחברה הישראלית, שקודמה בזכות פעילים חברתיים, כמו למשל יצחק ג'קי אדרי. אדרי הוא דון קיחוטה שהצליח כנגד כל הסיכויים: הוא עבד בחברת הברום מקבוצת כי"ל והתפרסם בסרט "זהב לבן עבודה שחורה" של הבמאית טלי שמש (2004).

בסרט, שהוקרן במסגרת התוכנית "עובדה", נחשפו תנאי העבודה של עובדי הקבלן במפעלי ים המלח ובעקבותיו פוטר אדרי מעבודתו. אך הוא לא ויתר, חבר לארגונים חברתיים כגון המכללה החברתית-כלכלית ויצא למאבק עיקש למען זכויות עובדי הקבלן וצמצום כוחן של חברות כוח אדם. מאבקו השתלם והוא הגיע להסכם פשרה בבית הדין לעבודה. לפני כמה חודשים הוא אף הגיש בג"ץ להקמת ועדת חקירה ממלכתית נגד חברת כימיקלים לישראל ומפעלי ים המלח, אך זו לא התקבלה. יחד עם זאת, הוא קיבל את אות אומ"ץ לשנת 2011 בגין מאבקו להשוואת זכויות של עובדי קבלן בכי"ל.

יצחק ג'קי אדרי. מאבק עיקש למען זכויות עובדי הקבלן וצמצום כוחן של חברות כוח אדם

ההסתדרות, שבתחילה זנחה את מאבק עובדי הקבלן, הפכה אותו לחלק מהסדר היום חברתי. עופר עיני עומד כיום בראש חזית מאוחדת הן נגד המדינה כמעסיק ציבורי והן כנגד המגזר הפרטי שנוהג בשיטות העסקה פוגעניות. השביתה חיברה בין מגזרים נשכחים בחברה הישראלית, ושיכללה את המחאה שראינו הקיץ. בדיוק כמו אותם אוהלים שהפגישו חסרי בית עם סטודנטים חסרי יכולת לממן שכר דירה.

רגע לפני השביתה האחרונה, צפינו בניצחון עובדי חיפה כימיקלים צפון ששבתו כחצי שנה. 180 יום בלי משכורת, נתלו העובדים חסרי האונים בקרן השביתה של ארגון כוח לעובדים. אחווה חסרת תקדים אחזה בעובדי דור א' שעמדו לצד עובדי דור ב' וביחד הצליחו לכופף את ידה של ההנהלה. מדובר במפעל עם רווח של מאות-מיליוני דולרים לשנה, כאשר העובדים דרשו העלאה של שקל לשעת עבודה. יו"ר העובדים, אלי אלבז, סיפר כי הוא עובד 35 שנה במפעל ומרוויח 5,200 שקל ברוטו. הוא איגד את העובדים וביחד הם יזמו את אחת מהשביתות המוצלחות שידענו.

מי שמכיר מאבקי עובדים יודע עד כמה קשה להמשיך תקופה כה ארוכה בשביתה. אפשר לראות תיעוד עצוב של ניסיון שלא צלח בסרט "שביתה" של אסף סודרי ואמיר טאוזינגר (2005), המתעד כרוניקה מייאשת של שביתה כושלת במפעל חיפה כימיקלים דרום שבדימונה. בסרט התגלו קשרי הון-שלטון מאיימים ואלו גם מנעו שידור את הקרנתו בערוץ הראשון, כאשר רק לאחר מאבק ציבורי הסרט הותר לשידור.

אין שום סיבה שיחסי עובד-מעביד יהיו רודניים. הצלחת השביתה מכניסה את הדמוקרטיה לתוך מקום העבודה, יש ללמד בבתי ספר את החשיבות בשביתה כזכות דמוקרטית. ואכן, ההסתדרות וארגוני העבודה לקחו את המחאה צעד אחד קדימה לקראת ישראל חדשה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איציק

  ההסתדרות אינה יודעת לנהל מאבק כמו כוח לעובדים-מאבק ממוקד ושקוף לעובדים. המאבק היה צריך להתחיל בהכרזת סכסוך עבודה בכל ארגון שמעסיק עובדי קבלן. בסבלנות ואורך נשימה לנהל את המאבקים בתוך הארגונים. רוצים לנצל את הועדים הגדולים והחזקים? ועד עובדי חברת חשמל? שיחסלו את עבודת הקבלן בחברת החשמל. משרדי ממשלה?יש וועד לכל משרד ממשלתי- נא להאבק עד חיסול עבודת הקבלן באותו המשרד.

 2. יצחק ג'קי אדרי

  עתרתי לבג"צ בעתירה 7487/10 שעקירה דרישה מהממשלה לגבות סך של 1 מיליארד ש"ח מכי"ל בעקבות העלמת תמלוגים מהמדינה, ובקשה להקמת וועדת חקירה ממלכתית.
  הדיון היה בפני כבוד נשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש.
  ממשלת ישראל בתחילת הדיון הודיעה לבית המשפט שהיא תובעת את משפחת עופר על סך 1 מיליארד ש"ח בהליך של בוררות שהיה מקובל גם עלי.
  נשיאת בית המשפט העליון הודיעה לי שלא בסמכותה להקים וועדת חקירה ממלכתית והסמכות היא בידי ממשלת ישראל.
  שמואלוף, תודה חבר יקר למאבקים חברתיים.

 3. מתי

  ותודה על התיקון.