לא מלוע התותח

דמוקרטיה וזכויות אדם לא נורות מתוך מזל"טים, הן לא מופגזות על ראשי אנשים מתוך מטוסי קרב. אנו מתנגדים נחרצות לכל התקפה צבאית על ארצנו איראן – גילוי דעת של אינטלקטואלים איראנים
תירגמה: אורלי נוי

אנו החתומים מטה מביעים דאגה עמוקה מפני האפשרות כי תחת אמתלה של דאגה לזכויות אדם והגנה על הדמוקרטיה, יינקטו צעדים אנטי איראניים ובלתי אנושיים. אסור שרעיונות נשגבים של דמוקרטיה וסולידריות אנושית ישמשו מעטה לשאיפות כוחניות ואינטרסנטיות של גורמים כאלה או אחרים ולפגיעה נוספת בעם האיראני ובאיראן עצמה, תוך סחיפתה של המדינה לכאוס עמוק יותר.

במהלך השבועות האחרונים אנו עדים למגמה מעוררת דאגה, כאשר האפשרות של התקפה צבאית על איראן שוב עולה על הפרק ומספר גורמים מדיניים אמריקניים, ישראליים, אנגליים ואף כמה ממתנגדי המשטר האיראני הביעו תמיכה בתקיפה מעין זו. ההתפתחויות המשמעותיות באזורנו, המכונות האביב הערבי, ובמיוחד גורלה של הדיקטטורה הלובית אשר נגזר לאחר התערבות צבאית ישירה של כוחות נאטו, הובילו גורמים מסוימים למסקנה כי גם שחרורו של העם האיראני מדי משטר העוול באיראן יושג בדרך דומה. התבטאויות וצעדים בלתי אחראיים מסוג זה טומנים בחובם סכנה גדולה לאיראן ולעם האיראני, ומעוררים דאגה עמוקה.

אנו החתומים על גילוי דעת זה, תומכי חירות וזכויות אדם, שואפים לכינונה של דמוקרטיה איראנית שתושתת על בחירות כלליות וחופשיות ואשר תכבד את הזכויות האזרחיות, הפוליטיות, החברתיות, התרבותיות והכלכליות של כלל אזרחי איראן, ונושאים תקווה כי בעתיד הקרוב יכונן באיראן משטר אשר כלל אזרחי המדינה, נשים וגברים מכל הקבוצות האתניות, ייקחו בו חלק ויתרמו לו בצורה חיונית ושוויונית. משטר אשר לא יפקיע ממחצית מהאוכלוסייה – הנשים – בתואנות שווא את זכויותיהן הבסיסיות והשוויוניות. אנו סבורים כי הדרך למימוש חזון זה עוברת דרך מחויבות בלתי ניתנת לערעור לריבונות הלאומית, שמירה על הריבונות הטריטוריאלית האיראנית ויישום כולל של זכויות האדם על כל המשתמע מכך.

לא זאת היתה דרכה של הרפובליקה האסלאמית בשנות קיומה; החל מהענשתם הקשה של ראשי המשטר הקודם תוך הפרה של כללי המשפט, דרך דיכוי מיעוטים אתניים ודתיים, הפרת אמנות בינלאומיות, עינוי ורצח אסירים פוליטיים, המשכה מכוונת של מלחמה הרסנית, חיסול מתוכנן היטב של האופוזיציה בתוך ומחוץ לאיראן, וכלה במעשי טרור מטעם המדינה. המשטר האסלאמי באיראן עוטף את צעדיו הבלתי מוסריים והבלתי חוקיים במסכות אידיאולוגיות וממשיך לקדמם תחת סיסמאות חלולות; זהו שלטון שמשתמש בשם הדת לצורך ביצוע עוולותיו ומנהל עסקאות אפלות ובלתי חוקיות בחסות החשיכה.

חוסר ההיגיון המשווע העומד בבסיס המשטר והצהרותיו הכוזבות גלויים כעת יותר מתמיד, והשחיתות הפושה בקרב מנהיגיו מדאיגה אף רבים מתומכי המשטר, אשר מתקיים כעת רק הודות לבתי הכלא, העינויים, הרדיפות והפחד. לא רחוק היום בו העם האיראני ינער מעליו חלום בלהות זה ויחזיר את מדינתו למקום הראוי לה בקרב אומות העולם. הצטלבותה של הזדמנות היסטורית זו עם ההתפתחויות המעודדות באזור היא, כמובן, מקור לתקווה גדולה ומגבירה את הצורך בהתנהלות שקולה ואחראית.

ואולם אנו, החתומים על מכתב, זה חוששים שמא אמתלות כגון דאגה לזכויות אדם והגנה על ערכי הדמוקרטיה ישמשו לצורך מתקפה צבאית נגד איראן וביצוע פשעים נגד האנושות. אסור שרעיונות נשגבים של דמוקרטיה וסולידריות אנושית ישמשו מעטה לשאיפות כוחניות ואינטרסנטיות של גורמים כאלה או אחרים ולפגיעה נוספת בעם האיראני ובאיראן עצמה, תוך סחיפתה של איראן לכאוס עמוק יותר.

אנו סבורים כי עזרה הומניטארית לא יכולה להגיע מלוע התותח, דמוקרטיה וזכויות אדם לא נורות מתוך מזל"טים, הן לא מופגזות על ראשי אנשים מתוך מטוסי קרב. אנו מתנגדים נחרצות לכל התקפה צבאית על ארצנו איראן, תחת כל אמתלה שהיא, כגון חשש מפני התנהלות בלתי אחראית של איראן בנושא הגרעין. כמובן שהפתרון הטוב ביותר יהיה השמדת כל הנשק הגרעיני והנשק להשמדה המונית באזור. ההומניטאריים האמיתיים ומבקשי הדמוקרטיזציה של איראן, בין אם הם נמצאים כיום בתוך גבולותיה הגיאוגרפיים ובין אם מחוצה להם, שותפים לקולו ולדאגתו של העם האיראני ולעולם לא יתמכו במתקפה צבאית על איראן, בטבח אלפים מבני עמם ובהרס תשתיות שנבנו בעמל על פני דורות רבים.

קולות ההתנגדות למשטר הדכאני באיראן נשמעים מכל עבר, בתוך איראן ומחוצה לה, אך לא ראוי כי תשתיות האופוזיציה ישמשו לטובת אינטרסים ושאיפות של ממשלות זרות. אסור שפעילות זו תתרחש מאחורי דלתיים סגורות, ללא פיקוח ציבורי ושיתוף ישיר של כל גורמי האופוזיציה הנאבקים למען כינון דמוקרטיה וזכויות אדם באיראן.

אנו החתומים על מכתב זה קוראים לכל – תוך הסתייגות מהמלכודת השקרית של "או הרפובליקה האסלאמית או המזרח התיכון החדש" – לתת את דעתם בתקופה קריטית זו הן להפלת המשטר באיראן והן להתרעה מפני התקפה צבאית זרה על המדינה. לטובת האינטרס הלאומי האיראני, אנו קוראים למנהיגי הרפובליקה האסלאמית לשתף פעולה עם סוכנות הגרעין הבינלאומית ועם המפקחים מטעמה בכדי להפיג את אי-הבהירות סביב תוכנית הגרעין של איראן, בכדי להסיר כל עילה לאיומים בהתקפות ומלחמה. אנו קוראים לתומכי החירות לחשוף הן את השחיתויות של המשטר האיראני, והן את התוצאות הרות האסון של המיליטריזם העולמי.

גילוי הדעת חתום על ידי כמאה ועשרים אינטלקטואלים איראנים, ופורסם לפני כשבוע בכמה כלי תקשורת בפרסית מחוץ לאיראן

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גרי רשף

  הנושא של תקיפת איראן אינו עולה על רקע הדאגה למצב הדמוקרטיה שם, אלא על רקע תוכנית הגרעין שלה.

 2. שושנה גבאי

  תודה אורלי על האינפורמציה החשובה שהבאת לנו. חשוב שהאנשים ישמעו גם מה יש לבני העם האיראני להגיד. ישראל והמערב קצת שכחו ועשו רדוקציה לאיראנים- כולם אחמינג'אד, אז בואו נתקיף אותם. לא מספיק שהאיראנים סובלים מדיקטטורה גם אנחנו עושים את הפשע של לראות אותם רק דרך פניו של הדיקטטור

 3. על העיוורון

  גם אם ישראל תתקוף באיראן – התקיפה אינה מיועדת להגן על זכויות האדם וערכי הדמוקרטיה. התקיפה מיועדת להסיר איום קיומי על ישראל, שדו"ח סאב"א רק מאשש את קיומו (השלמת פרויקט גרעין למטרות צבאיות). איראן מצהירה חזור והלוך, הלוך וחזור, על כוונותיה להשמיד את ישראל. העובדה שיש עוד עשרות או מאות או אלפים ואפילו עשרות אלפים מהעם האיראני שחושבים אחרת – אינה מעלה ואינה מורידה, כי אלו אינם חלק ממוקדי השלטון, ואינם עושים דבר – כפי שניסו בעבר – להציל את מדינתם.

  התקיפה הישראלית, לפי הפרסומים, אם וכאשר תהיה – מכוונת נגד מתקני הגרעין האיראניים, לא העם האיראני.

  אגב, מציאות לחוד – והצהרות לחוד. ישראל מאפשרת שנים ארוכות לקהילייה הבינלאומית לטפל בנושא האיראני, בכל דרך דיפלומטית \ לא-צבאית כלשהי. העולם לא מרים את הכפפה.

  כעת מצפים האינטלקטואלים הנכבדים, בשיתוף אתר "העוקץ", שישראל תעצום עיניה נוכח הכוונה האיראנית – המוצהרת – להשמידה.

  אז זהו, שלא.

 4. אורלי נוי

  1. אם ארה"ב תצטרף, או באופן כלשהו תכשיר רשמית את התקיפה, ץהיה בטוח שהם ישתמשו בתירוצים של זכויות אדם ודמוקרטיה. האמריקנים אוהבים נורא לדחוף דמוקרטיה לגרונות עמי האיזור פה, כידוע. לכך, אני מניחה, מתייחס גילוי הדעת.
  2. איראן לא איימה להשמיד את ישראל. המשטר האיראני רוצה לראות את סוף המדינה הציונית. זה לא אותו דבר. לשאיפה שלהם בדבר סוף המדינה הציונית יש לא מעט שותפים בתוך ישראל ומחוצה לה, יהודים ולא יהודים כאחד. האם את כולם צריך להשמיד לדעתך?
  3. אם נשק גרעיני בידי מדינה מחרחרת מלחמה הוא עילה לתקיפתה, איפה בדיוק זה מעמיד את ישראל? הרקורד הישראלי בכל הנוגע לתוקפנות צבאית מחוץ לגבולותיה הרבה הרבה יותר בעייתי מזה של הרפובליקה האסלאמית, האם הרציונליזציה שלך לא מכשירה מאליה גם התקפה על ישראל? באיזו זכות ומנין החוצפה להרשות לעצמך את מה שאתה מונע, בכוח אם צריך, מאחרים?
  4. הכותבים בפירוש מתייחסים לסוגיית הנשק הגרעיני וקוראים למשטר האיראני לשתף פעולה עם סוכנות הגרעין הבינלאומית. האם אתה יוצא בקריאה דומה לממשלת ישראל? הם גם קוראים להשמדת כל הנשק הגעיני באזור – האם אתה מוכן להצטרף לקריאה? לפתוח את המתקן בדימונה לביקורת בינלאומית? עד שתענה בכן מהדהד על שאלות אלה, טול קורה. זה לא עיוורון, זאת סתם יוהרה ישראלית טיפוסית.

 5. איריס חפץ

  עושה רושם שיותר מדי ישראלים שהפנימו את מיתוס מצדה, מתכוונים כעת לממש אותו בצעד התאבדותי של התקפת איראן. הלוואי והמילים שהבאת יעזרו למנוע את זה.

 6. אלי א.

  אשמח לקצת רקע על המכתב הזה.
  וד"ש מעיה"ק. מקווה שאת עושה חיים שם בניכר ונחה. כפי שאני רואה לא יותר מידי.

 7. דוב

  אירן לא מאיימת "השכם והערב" על ישראל. המשטר האירני טוען שהמדינה הציונית אינה לגיטימית וזה מה שרבים וטובים או טובים פחות טוענים, כי ישראל נבנתה ונבנית עד היום על החורבות והפליטות הפלסטינית .
  גם הגרעין האירני לא מאיים על ישראל, הוא רק מאיים על המונופול שיש לישראל על הפצצה ומנטרל את היכולת שלה להשתמש בה.
  מה שמאיים על ישראל ובפרט על ארה"ב הוא שאירן היא מעצמה שמתחרה בארה"ב על ההגמוניה באזור ומשענת למתנגדי האימפריאליזם והציונות.
  המשטר הפנימי באירן זה סיפור אחר והוא יפתר על ידי העם האירני כפי שכתוב בגילוי דעת של האינטלקטואלים מתנגדי המשטר.

 8. יונתם

  דצמבר 2000 – חמינאי, מנהיג אירן: "עמדת איראן ביחס לתופעה מכוערת זו (הכוונה לישראל) היתה ברורה מאז ומתמיד. אמרנו חזור ואמור שמדינה זו הינה גידול ממאיר, וצריכה להיות מוסרת מן האיזור"

  אוקטובר 2005, תהלוכה צבאית באירן, בה מוצג טיל שיהב 3 ועליו הכיתוב: "יש למחוק את ישראל מן המפה"

  26.10.2005: "נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, אמר הבוקר (יום ד') כי "יש למחוק את ישראל מהמפה". כך דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית של איראן, "אירנה".

  עיתון הארץ (הידיעה הופיע גם ברויטרס) מיום 3.6.2007 – אחמדינג'אד: "בעזרת האל, כפתור הספירה לאחור להרס המשטר הציוני, נלחץ על ידי ילדי לבנון ופלסטין (…) [הצריכים] להמשיך בהתנגדות עד לניצחון"

  רוצה עוןד דוגמאות, או שתנסה גם עכשיו להתפלפל ולהגיד שמדובר באמירות בגוף סביל, שיש להבינן מבחינה בלשנית כמבטאות רק תקווה תיאולוגית שאין לראות בה הקשרי מציאות, ומבחינה פרגמטית בלה בלה בלה

 9. אורלי נוי

  אני כמובן לא מזהה את כל שמות החתומים על המכתב, אבל קשה לי להאמין שמישהו מהם חי באיראן. ביקורת כזו על המשטר זה גזר דין מוות בוודאות.
  לגבי עמדת האופוזיציה בתוך איראן, הדוברים של מהדי כרובי ושל מוסווי, שיושבים כזכור בכלא שניהם ובעצם לא ממש ברור מה קורה איתם היום, מסרו שהם מתנגדים לכל התערבות צבאית זרה ושהדבר היחיד שהם מצפים מהמדינות הזרות זה להביא את קול העם האיראני לאוזני העולם.
  וד"ש בחזרה לעיר הקודש, שממרחקים נראית הזויה עוד יותר..

 10. דוב

  לא רק שלא מאיימת אלא שהעמדה הרשמית של המשטר באירן היא שכל הסכם שיהיה מקובל על הפלסטינים יהיה מקובלת גם עליהם.
  זאת עמדה רשמית וכל הציטטות המובאות לא אומרות שום דבר צבאי. ישראל לעומת זאת מאיימת צבאית ועושה הכנות קונקרטיות

 11. פריץ היקה(הצפונבוני)

  בוש יצא לפלישה לעירק בשקר שיש לה נשק להשמדה המונית , ושלא הצליחו למצוא אותו. ולהביא את אור הדמוקרטיה של ארה"ב לעם העירקי התוצאה : סבל בל יתואר של העם העירקי שמגמד את מה שעולל סדאם חוסיין. הפחד שזה יחזור על עצמו באיראן לא נטול יסוד. יש להזכיר שבזמנו הופל המשטר המושחת של השאה ע"י מליוני מפגינים שתמכו בחומייני וגם הרבה אינטלקטואלים תמכו במהפכה האיסלמית. אני מעריך שגם כיום המעמדות הנמוכים בעלי אמונה אסלאמית עמוקה תומכים במשטר זה. בארצות מוסלמיות שנתקיימו בהן בחירות חפשיות זכו תנועות איסלאמיות בהצלחה גדולה.
  יש כמובן צביעות גדולה בעובדה שמדינות המחזיקות בנשק להשמדה המונית ומשלימות עם כך שלהודו ופאקיסטן- מדינה בלתי אחראית בעליל, מנסות למנוע זאת מאיראן .כשהיא תגיע ליכולת גרעינית זה כמובן ימנע התקפה עליה. יהיה מאזן אימה גרעיני כפי שהיה במלחמה הקרה. לא נעים. אבל בניגוד לישראל שהיא מדינה מטורפת וסרבנית שלום ההנהגה הדתית האיראנית היא אולי קנאית מוסלמית שיעית אבל לא טפשה ולא מטורפת. אם ישראל היתה עושה שלום עם הפלסטינים על פי יזמת הליגה הערבית איראן לא היתה יכול להתנגד.
  להזכיר נשכחות: ה,,פרסי" הראשון שדצה את הצעצוע האטומי היה השאה וישראל עזרה לו כמו שגם עזרה לסאואק- השב"כ שלו. אז פלא שהמשטר הנוכחי לא אוהב אותנו. 

 12. על העיוורון

  ראשית, תודה על המחמאות (יוהרה, חוצפה וכיו"ב). שנית, להלן תשובתיי לארבעת תהיותייך:
  1. גם אם האמריקנים היו תולים את התקיפה באמתלת זכויות אדם ודמוקרטיה – אין בכך פסול. המשטר האיראני הוא אנטי-דמוקרטי ומנוגד זכויות בעליל. באופן אבסורדי, החוקה האיראנית (כמו חוקת הרפובליקה העממית של סין) הינה יפהיפיה ודמוקרטית להפליא, עד היישום של משטר האייתולות ומשמרות המהפכה, כמובן.
  2. איראן כופרת בקיומה של ישראל. אל תתפתי להאמין שהאייתולות שותפים לחלומך הרטוב לקץ המדינה הציונית (ברור, הרי רק לפלסטינים מותר לממש לאומיות). זאת ועוד, הוגים מתחום המשפט ומדע המדינה (למשל, הפרופסורים אמנון רובינשטיין, אלכס יעקובסון, רות גביזון, אלחנן יקירה ועוד כמה ציונים מוקצים) כבר האירו כי האנטישמיות החדשה לבשה צורה בדמות "שנאת ישראל", ותחתיה פושה "שנאת יהודים", וקצרה היריעה מלהרחיב.
  3+4: מדינת ישראל היא מדינה שקמה מחורבות השואה. הנשק הגרעיני המיוחס לישראל אינו אלא לשם מניעת שואה שנייה (כן, אני יודע, פרנויות של ציונים וכו'. רק לפלסטינים יש נאכבה). הוא מעולם – אם הוא קיים – לא שימש לתקיפה. בלעדיו, ובלעדי האיום וההרתעה שהוא מייצר, מלחמות כמלחמת יום הכיפורים או ששת הימים לא היו מסתיימות כפי שהסתיימו.

  תמיד מדהים איך הביקורתיות השמאלית (המאירה, לעיתים) הופכת להיתממות מוחלטת בכל הנוגע לזכויות יהודים.