מהיום, שווה יותר לעבוד

גם מתן מענק מינימאלי של מס הכנסה שלילי נעשה על העוקם
איציק ספורטאאיציק ספורטא

מרצה בכיר בפקולטה לניהול שבאוניברסיטת תל אביב ופעיל חברתי סוציאל-דמוקרט. חבר בוועד המנהל של מרכז אדוה לחקר השוויון בישראל ובאספה הכללית של עמותת הל"ה, ממקימי הקשת הדמוקרטית המזרחית.

מאז נפתח מושב הכנסת הנוכחי אנו מוצפים בהצעות חוק מופרעות, שכל קשר ביניהן לבין דמוקרטיה הוא מקרי בלבד. חבורה של חברי כנסת ציניים המתגאים בכוחם משתמשים בו ללא בקרה פנימית או חיצונית. הכנסת הפכה למגרש המשחקים שלהם בלי שום התנגדות ממשית של חברים אחרים בקואליציה, והאופוזיציה כבר מזמן שכחה מה זה להיות אופוזיציה. לטעמי, זהו לא ויכוח כי אם מאבק כוחות, וכך צריך להבין אותו. מאבק כזה חשוב שייעשה בכנסת, אבל לא רק בה. הימין היום וגם אתמול חזק יותר, כך שהשאלה המרכזית היא איך לארגן כוח שכנגד, ולא טיעונים מנצחים כאלה או אחרים.

לאחר קיץ של פעילות חברתית מרשימה, נראה שחזרנו לכנסת העוסקת בצמצום כוחם של ארגוני שמאל ושל בית המשפט העליון וכמובן, בנושא האיראני שכנראה לא יעזוב אותנו בקרוב. דווקא בשל כך רציתי לכתוב על מודעה כמעט תמימה שפורסמה בעיתון ובאתר של משרד האוצר תחת השם "מענק הכנסה, מהיום שווה יותר לעבוד". על פי המודעה, על הזכאים למס הכנסה שלילי למלא את הטפסים המיועדים כדי לקבל את ה"מענק" על שנת 2010. אנחנו כבר בסוף 2011 ואת ה"מענק" המיטיב הזה יקבלו הזכאים רק ב-2012. יעילות גדולה מזו לא ראיתי כבר מזמן. צריך לזכור שהממשלה מתהדרת בחוק הזה שנועד לעזור למי שמשתכר שכר נמוך.

בישראל, חוק הוא יפה כל עוד היישום שלו לוקה בחסר, כי אז אפשר לחסוך עוד כמה לירות. בשנה הקודמת רק 45% ממי שהיו זכאים לקבל מענק כזה קיבלו אותו. אם השנה יעלה השיעור ל-55% יתגאו מחולליו בשיפור, ועד שנגיע ל-100% מיצוי תעבורנה שנים רבות אם בכלל. לא רק זאת: לא כל אזרחי ישראל זכאים למס הכנסה שלילי, אלא רק אלו הגרים ביישובים הבאים: ירושלים, אשקלון, שדרות, נצרת, נצרת עילית, עין מהאל, באקה-ג'ת, משמרות, עין עירון, ערערה, כפר פינס, כפר קרע, אור עקיבא, חדרה, פרדס-חנה כרכור, מועצה מקומית בסמ"ה (מועוויה, ברטעה, ועין א-סאלה) ונתניה. בעיון לא מעמיק ברשימת הישובים מוצאים שרוב הישובים במדינת ישראל אינם נכללים ברשימה. בשנת 2010 הורחבה, בחוסר נדיבות, הענקת התשלום גם לחד-הוריים בכל הארץ. כאילו אין בתל אביב מי שזקוק ל"מתנה" הזו, או ברהט או אולי באופקים ומה עם קריית שמונה? למה? כי עד השנה הנוכחית מס ההכנסה השלילי חל רק על האזורים בהם הופעלה תוכנית וויסקונסין.

כאילו אי אפשר לתת לעובדים שמתפרנסים בקושי אוויר לנשימה, אלא ביחד עם עז בגודל של פיל ששמה תוכנית מהל"ב (מהבטחת הכנסה לתעסוקה בטוחה). תוכנית זו בוטלה בשנה שעברה, אבל עדיין ב-2010 מס הכנסה שלילי חל רק על תושבי היישובים המוזכרים למעלה.

וזו נקודה שמי שדורש צדק חברתי צריך לקחת בחשבון. מדינת ישראל, גם כאשר מבטיחה משהו לאזרחיה, אין זה אומר שהיא גם תקיים. ולכן המאבק הזה אינו מאבק שיכול להסתמך על הבטחות הממשלה אלא על ביקורת ומאבק מתמיד. צריך לזכור שבאותן שנים שדנו בלי די במס הכנסה שלילי, העבירה מדינת ישראל עשרות-מיליארדים לחברות, בעלי הון ומשתכרי שכר גבוה וזה נעשה די בשקט. כי כאשר האידיאולוגיה היא של מענק הטבות למבוססים בחברה, לא פלא שגם מענק מינימאלי לעובדות ועובדות נעשה בדרך עקומה, העיקר לשמור שחס וחלילה לא יבינו האזרחים שגם להם מגיע.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. חנה זהר

  הצעת ועדת התעסוקה בנושא:
  המקור לחקיקת חוק מס הכנסה שלילי הוא פיצוי עובדים ששכרם אינו מגיע לסף המס על ההטבות שמקבלים המשתכרים שכר מעל סף המס. הפיצוי משולם דרך מערכת המיסוי, הוא תלוי בדיווח מקוון של המעסיק, ההליכים למיצויו מסורבלים ביותר, הוא אינו אוניברסאלי ושיעור המיצוי נמוך (55% לפי פרסומי רשויות המס). הבעיות המהותיות במס הכנסה שלילי:
  1. מועד התשלום: משולם שנה וחצי אחרי קבלת המשכורת הרלוונטית, וב- 4 תשלומים. בניגוד לקצבת השלמה הכנסה שמשולמת ב- 28 לחודש על פי הסכום אותו הרוויח האדם בחודש שלפני. כדי לקבל מס הכנסה שלילי צריך לחכות ששנת המס/שנה לועזית תגמר. לאחר שהשנה נגמרת צריך לגשת לדואר, ואז מקבלים את הכסף בין יולי לאפריל לשנה שאח"כ, ב- 4 תשלומים. כך שאת הכסף על 2010 יקבלו הזכאים ב- 2012.
  2. האוכלוסיה הזכאית למס הכנסה שלילי עד גיל 55 היא מצומצמת מאוד: עובדים מגיל 23 עד גיל 55 הורים לילד (אחד לפחות) מתחת לגיל 18, ומעל לגיל 55 על פי מבחן הכנסה.
  3. תלות בדיווח מקוון של המעסיק: אם המעסיק לא הסדיר את דיווחיו אל מול רשות המיסים, גם העובד שזכאי למס הכנסה שלילי לא יקבל את מה שמגיע לו. אנחנו מכירים מקרים כאלה.
  4. הסכומים המגיעים לעובדים הם נמוכים מאוד ואינם מעלים את המשפחות מעל לקו העוני.

  על מנת ליעל ולפשט את ההליכים ולתת את הפיצוי ליותר עובדים אנו מציעים שהממשלה תעביר את התשלומים שהוגדרו כמס הכנסה שלילי לפנסיה של העובדים ששכרם לא הגיע לסף המס, בתשלום חלקו של העובד. זאת דרך מנגנון הגבייה לביטוח הלאומי. כך יגדל שכר הנטו של העובדים ובאותה עת יובטח הביטוח הפנסיוני שלהם.
  1. מעסיקים יחוייבו להעביר את חלקם בהפרשות לפנסיה לביטוח הלאומי, בנוסף לתשלומים לביטוח בריאות וביטוח לאומי.
  2. הביטוח הלאומי יעביר את התשלומים לקרנות הפנסיה, בהתאם לדיווח המעסיק והעובד – בדומה להעברה לקופות חולים. אפשר ורצוי שהביטוח הלאומי ינהל קרן פנסיה ממלכתית לעובדים המשתכרים שכר נמוך.
  השימוש בערוצי גבייה קיימים יפשט את ההליכים וייתר את הסרבול והעינוי הבירוקרטי הקיים. רמת הציות לחובת הפרשת הפנסיה לעובדים ברמות השכר הנמוכות ירודה. אין אכיפה ממשלתית ועובדים רבים נותרים ללא פנסיה. מנגנון התשלום יבטיח שליותר עובדים תהיה פנסיה.
  אחת הסיבות המכריעות לקידום הסכם הפנסיה היתה הרצון של משרד האוצר לחסוך בתשלומי הבטחת הכנסה לעובדים שאין להם הכנסות מפנסיה. תשלום החלק של העובדים בפנסיה נמוך בהרבה מתשלום הבטחת הכנסה למי שאין לו הכנסה מפנסיה, בשקלול כללי ההוצאה לא תעלה על ההוצאה היום ותבטיח הרבה יותר. התוצאה הסופית: שכר נטו גבוה יותר מבלי שהמעסיק העלה את שכר הברוטו, פנסיה עתידית.