המלחמה נגד ה-99%

המבצע הצבאי שיזם ראש עיריית ניו יורק פינה את המוחים מפארק זוקוטי, אבל לא שינה את המציאות הכלכלית והחברתית שכנגדה הם יוצאים. ובינתיים, אבסורד בעולם הפיננסים ובמירוץ לנשיאות המפלגה הרפובליקנית
יוסי דהאן, ניו יורק

לא רק בישראל עוסק השלטון בחיסול החברה האזרחית וזכויות דמוקרטיות. מאז מבצע חיסול בן-לאדן, לא היה בארה"ב מבצע גדול וחשאי כזה. כאלף שוטרים פשטו שלשום בלילה על זוקוטי פארק, המרכז של מחאת occupy wall street בניו יורק, גילחו את עשרות האוהלים, את הספרייה שכללה 5,000 ספרים, את מרכז התקשורת ואת דוכן העזרה הראשונה. מאות המוחים וכך גם עיתונאים שניסו לסקר את הפינוי נגררו בכוח לתוך ניידות המשטרה. בבוקר מוקדם ראש העיר מייקל בלומברג, בעל הון שקנה את כסא ראשת העיר בכספו הפרטי ולא אהד את המחאה כבר מיומה הראשון, קרא לעיתונאים ובפנים זורחות כשלצדו מפקח המשטרה המקומי והאחרי על התברואה, הכריז בפניהם על השלמת המבצע ועל ניצחון כוחות העייריה. הוא הסביר שהפינוי היה חייב להתבצע כיוון שהמחאה בפארק הפכה למטרד בטיחותי ותברואתי המסכן את שלום הציבור. כן, ודאי, הוא מכבד את זכות המפגינים למחות, אבל משקלה של הזכות הרבה יותר קטן מזכותם של תושבי ניו יורק לסדר וביטחון.

מייקל בלומברג אינו היחיד שהכריז מלחמה נגד מחאת ה-99%. כמה ימים לפני כן ניהלו כוחות משטרה מקומיים בערים שונות ברחבי ארצות הברית מאבקים נגד מאהלים אחרים של תנועת occupy wall street. ראש עיריית אוקלנד ג'יין חואן, שכוחות המשטרה שלה ניהלו מאבק אלים נגד המוחים, הודתה בראיון ל-BBC על קיומה של שיחת ועידה עם אנשי רשויות מקומיות מ-18 ערים בארצות הברית שדנו במצב. דיוח אחר מספר שה-FBI והמשרד לביטחון פנים ייעצו לראשי ערים כיצד לפעול נגד המוחים. אולם כפי שאומרים האחרונים: "אפשר לפנות אותנו, אבל אי אפשר לפנות רעיון שהגיע זמנו".

המחאה לא מתה. היום (חמישי) מתוכננות מספר פעולות ביניהם צעדות מחאה בגשר ברוקלין, וול סטריט ועיריית ניו יורק.

בינתיים בוול סטריט ובעולם הפיננסים – העסקים כרגיל. היום התקיים בקונגרס דיון שעסק בחבילת השכר והבונוסים שיקבלו השנה ראשי חברות המשכנתאות פאני מיי ופרדי מק – 13 מיליון דולר. אלה אותן חברות שהיו זקוקות ל-170 ביליון דולר מכספי הציבור על מנת לחלצן מפשיטת רגל, וגם השנה פנו לקבלת סיוע מהממשל בסכום של מעל 10 ביליון דולר. פאני מיי ופרדי מק הוזכרו היום בחדשות גם בהקשר אחר. בקרקס המוזר המכונה הבחירות המקדימות למועמד לנשיאות של המפלגה הרפובליקנית, נחשף היום שאחד המועמדים המובילים במירוץ, ניוט גינגריץ' – שהכריז לפני זמן לא רב שהוא הולך להילחם בתופעות כמו פאני ופרדי ובשחיתות הלוביסטים בוושינגטון – שימש לאחר פרישתו/הדחתו מהקונגרס כלוביסט של פאני ופרדי תמורת סכום של למעלה ממיליון דולר.

והוא לא המועמד הגרוע ביותר שבחבורה. עד לפני שבוע הוביל את המרוץ המועמד הרמן קיין, נשיא חברת פיצה שהואשם בסדרה של הטרדות מיניות ושבראיון עימו מהימים האחרונים הסתבר שהידע שלו על המתרחש בעולם אינו עולה על זה של שליח פיצה ממוצע. מתחרה רציני שלו על כתר הבורות הוא מושל טקסס ריק פרי, שההבלים היוצאים מפיו בעימותי המועמדים הפכו אותו למקור השראה של תוכניות הלייט נייט. מי שכנראה ייבחר הוא מיט רומני, מושל מדינת מסצ'וסטס לשעבר, שבמהלך כל המירוץ אינו פוסק מלהכריז שכאיש עסקים הוא יודע איך לייצר מקומות עבודה. אמירה מבטיחה למיליוני האמריקאים המובטלים.

אולם מתחקירים שפורסמו באחרונה בעיתונים "בוסטון גלוב" וה"ניו יורק טיימס", עולה שאת הונו הגדול עשה מר רומני וחבריו מחברת Bain Capital מקניית חברות, פיטורי אלפי עובדים, גרימת הפסדים לבעלי המניות ומשיכת מיליונים לכיסם כדמי ניהול. את הניסיון העסקי הייחודי הזה יביא מיט רומני לבית הלבן בעוד כשנה, כיוון שכפי שהדברים נראים כיום בסקרים, הנשיא המכהן המאכזב יצטרך כנראה לארוז את חפציו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. Diogenes

    Mr. Bloomberg had plans to run for the presidency as an Independent candidate.

    To prove that not all Jews are smart, he just destroyed his aspirations.
    Poor guy, he will have to buy his Mayorship for the 4th term, as he finessed his way to the present 3rd. term.

    By his brutal acts, he serves as a red-herring to Obama-who will now not be blamed of standing by the wayside, not supporting the Occupiers; The masses will now focus on the most hated person in site which is Bloomberg, who unintentionally revived and invigorated the Occupy movement.