ורוחו של כהנא מנשבת

לא כהנא ותומכיו הצפופים מפחידים את דורית אברמוביץ', אלא דווקא אלה שממרומו של שלטון מבצעים בנו בליץ
דורית אברמוביץ'

אתמול התבשרנו על אירוע שהתקיים לזכרו של הרב מאיר כהנא. מלבד היותו מלא וגדוש אנשים, נכחו בו גם ח"כ מיכאל בן ארי, ובמהלכו נמכרו הספר "ברוך הגבר" וחולצות שונות הנושאות בין היתר את מונח הזוועה "תג מחיר" – שם הכסות לטרור יהודי. לכאורה ניתן להתייחס לאירוע זה כקוריוז לאומני, מין אירוע שולי שאינו רלוונטי לסדר היום הציבורי. אלא שאין זה פלא כי באירוע לזכרו של מי שמצעו היה "מוות לערבים", נכח גם חבר כנסת ששייך לקואליציה פרלמנטרית רחבה והשתתפו בו יותר אנשים מכרגיל; כי באווירה הציבורית-פוליטית בה אנו חיות וחיים, משנתו של כהנא אינה רק בבחינת צל נורא מן העבר, אלא פרקטיקה יומיומית בדמות מדיניות שיטתית והצעות חוק סדרתיות שמיועדות לתרגם לדברי חקיקה סדורים משנה לאומנית-מפחידה.

צילום מסך של אלבום תמונות מהאזכרה למאיר כהנא מאתר רוטר (בקטן: עטיפת "ברוך הגבר"), לאלבום המלא: http://bit.ly/vjpTCO

אלו ימים עכורים בהם נתונים חלקים מהאוכלוסייה – במיוחד 20 אחוז מאזרחיה הערבים – לאיום ממשי על קיומם הבטוח במדינה ובחברה הישראלית. אלו ימים מפחידים עת בוקעות כמעט מדי יום הצעות חוק שמיועדות להסיר את מהותה של דמוקרטיה, לסתום פיות ומימון של חברה אזרחית. לא כהנא ותומכיו הצפופים מפחידים אותי, אלא דווקא אלה שממרומו של שלטון מבצעים בנו בליץ, כי בעבורם קולות של ביקורת שמגיעים מארגונים חברתיים הם בבחינת נגע רע שיש להסיר. לא רוחו של כהנא היא זו המרחפת מעל ראשי, אלא משנתם ופעילותם החקיקתית של אלו היושבים בממשלה, שבעבור חלקם מונחים של שוויון, צדק וקיום שווה לכלל אזרחים הם שפה זרה.

את כל זה אני כותבת בהיותי יהודייה, ששייכת לרוב פוליטי ומספרי במדינה, כי אם אני פוחדת מהמתקפה של שלטון על אופייה של החברה, על עקרונות דמוקרטיים, על ארגונים חברתיים וארגוני זכויות אדם ואשה. אז מה תאמר או יאמר ערבי וערבייה שחיים כאן, אל מול מתקפה של העמקת אפליה והזרה טוטאלית שלהם כמי שאינם יהודים. מודה אני כי איני יכולה לדמיין בהיותי יהודייה שנהנית מפריבילגיות, איך חשים ערביות וערבים שמזמן הם לא רק מיעוט פוליטי, אלא דה-יורה ודה-פקטו נרדפים.

לא כהנא מטריד את היותי, אלא דמויות כמו מיכאל בן ארי ועוד חברי כנסת ושרים, שלעומת כהנא לא הוסרו אל מחוץ לחוק. לא האירוע לזכרו של כהנא הוא זה שיש לסמנו, אלא ההקשר הפוליטי-חברתי בו התקיים שאיפשר את המוניותו; הצעות החוק להסיר את הערבית כשפה רשמית, להכשיר חוקית יישובים שבהם לא יוכלו לגור ערבים, לחייב ספורטאים להצהיר נאמנות למדינה ולשיר את ההמנון, להכריע מי הם אלו שיישבו בבית המשפט העליון, לקבוע כי ארגוני זכויות אדם לא יוכלו לעתור לבג"ץ בשם עוולות שנעשות כלפי ערבים וכן הלאה.

כל שיש לקוות הוא שהכתובות "מוות לערבים", יישארו בבחינת אות מתה בלבד. כל שיש לקוות הוא כי כהנא ייוותר בתודעה ובזיכרון רק כמשהו רחוק מן העבר. כל שיש לקוות כי יהיו כאלה, אפילו בתוך ממשלה, שיעשו כל לאל ידם כדי לעצור את הסחף הגזעני; שתפיסות של צדק, הומאניות ומוסר כלפי כל אחת ואחד יעצרו את המתקפה החקיקתית; שיהיו כאלה שייזכרו כי דובר כאן פעם על חברה שתתבסס על שוויון ללא הבדל דת, גזע ומין; שתהיה כאן אופוזיציה שתיאבק במדיניות וחקיקה אלימה. כי בימים כאלה אסור לוותר גם על חלום של קיום שוויוני בתוך חברה שצודקת ובטוחה לכולם/ן. הבה נמשיך להיאבק ולא לחדול למען חיים הגונים, מכבדים, בטוחים, שוויוניים בעבור כלל תושבים ואזרחים בחברה הישראלית.

הכותבת היא רכזת תקשורת בפורום שותפותשראקה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. מתי

    * ועוד שיר גרוע | אריאל זילבר, מזרחי שהפך שונא ערבים, רגע לאחר שהוציא דיסק ערבי בגבול לבנון עובר מליברליזם לפאשיזם בשיר מפחיד: "כהנא צדק" http://t.co/QfEIjjli

  2. נתן.

    זילבר הוא אשכנזי.

  3. איציק

    כהנא קיבל ריהבליטציה בקבלתו של בן ארי כחבר כנסת מקובל ובן שיח. חברי הכנסת מהשמאל צריכים להטיח בפני בן ארי בכל הזדמנות את עובדת היותו כהניסט בעבר כשכהנא היה חי ובהווה.אולי אפילו לפתו כל ויכוח במליאה ובוועדות בהן הוא משתתף בהצהרה ש"אינני מדבר עם כהניסטים" וכד'.