מחפשים תשובות

גם נתנו לך לשבת בכיסא מושקע בגן העיר וגם את מביעה דעה לא אחת לחמש שנים? באמת חוצפה. יעל בן יפת מדווחת מישיבת מועצת עיריית תל אביב
יעל בן יפת

עברו כבר כמה חודשים מישיבת המועצה האחרונה שלי, ואתמול בפעם הראשונה התגעגעתי להתרגשות שלפני הישיבות. ערימות של דפים עם פרטים על הנחות/חוקי עזר/פרוטוקולים של ועדות בשילוב דחיינות פתולוגית היו חלק לא קטן מהסיבות לתחושות האלו.

לשבת כקהל זו חוויה מוזרה בפני עצמה. מין תחושה של חופש שפתאום אפשר לקום, לצעוק, לצאת ולחזור מתי שרק רוצים. קצת כמו חולדאי בישיבות. אתמול בישיבה הגיש יו"ר סיעת עיר לכולנו, אהרון מדואל, שתי שאילתות בנוגע למחוסרי הדיור: האחת בנושא יחס העירייה לדרי הרחוב ומדוע, לכאורה (בכל זאת 300 אלף שקל), הנוהל הוא להעיפם בגסות תוך החרמת הציוד שלהם; השנייה ביחס העירייה לדיירי מאהל גן התקוה בעת הגשמים העזים, ותשובות בסגנון של "עוד לא ירדו מספיק גשמים, תמדדו וכאשר זה יגיע ל-30 מ"מ תתקשרו".

בישיבת המועצה האחרונה לא התבצע גיוס כללי של עובדי העיריה, כפי שקרה בישיבות האחרונות, כדי שיהוו קהל תומך בקואליציה והעומד בראשה תוך מחיאות כפיים קצובות במקומות הנכונים. הפעם לקחה על עצמה יחד עם צוות משטרתי קטן ואישי יו"ר מועצת העיריה, הגברת יעל – העם מתבקש לצאת – דיין, את תפקיד שומרת הראש.

צריך לומר משהו על השאילתות המוגשות במועצת העיר של תל אביב-יפו. באופן כללי, הן כלי של חברי/ות המועצה לקבל תשובות ישר מפי האתון תוך עשרה ימים ולא תוך חודש, או תוך חצי שנה ולעתים אף יותר אם בכלל. ראש העירייה מצדו נותן תשובות בדרך כלל תוך שמירה על שני עקרונות חשובים: 1. להתחמק מן התשובה ככל האפשר. 2. לעלוב במי שהעז/ה לשאול. לעתים הוא מתבל בדברי חנופה לחברי הקואליציה היושבים כשפיהם חתום, ואם אפשר גם לעצמו.

בשאלה על דרי הרחוב, התשובה היתה די שגרתית ואת הקהל שהגיע ועדיין לא התרגל לתשובות הפסבדו-מתחכמות – היא כמובן לא סיפקה. כאשר העזה תושבת שישבה בקהל להתעקש על קבלת תשובה, התחילו חייליו של חולדאי ובראשם רב-נגדת יעל דיין לדרוש כי תצא. כי באמת יש גבול לחוצפה: גם נתנו לך לשבת בכיסא מושקע בגן העיר וגם את מביעה דעה לא אחת לחמש שנים? מול ראש העיריה? ומול יו"ר המועצה?

הפיאסקו נחתם עם שני שוטרים שניגשו לאזרחית – שפשוט רצתה לדעת כמה מיטות העירייה מחזיקה בעבור אותם מחוסרי בית – אזקו אותה כמו היתה זו שחמסה בעצמה את רכושם של דרי הרחוב ולקחו אותה לניידת שחיכתה מבעוד מועד לאזרחים סוררים על אבן גבירול. לאחר כמה דקות נסגרה הישיבה לקהל והאופוזיציה ביוזמתו של מדואל יצאה בהפגנתיות. את מחירי הארנונה הצליחה הקואליציה להעלות בסיועו האדיב של חבר המועצה מסלאווי, שהוקפץ בבהילות חזרה לישיבה כדי לאפשר קוורום של קבלת החלטות.

את זעמו של ראש העיריה על השאילתא השנייה של מדואל, קיבלו אתמול דיירי גן התקוה בדמות של פקחים מלווים בצווי פינוי. בין היעדרו של שופט מזרחי בעליון לבין העובדה שבראש העירייה הכי עשירה יושב בן ממשיך שעסוק בפתיחות של שבוע האופנה לדיירי מאהל גן התקוה, נותר לקוות כי העתירה שהוגשה בשמם על ידי מרכז תמורה תיפול על אוזניים של שופט קצת פחות מנותק מחולדאים ודיינים.

הפוסט פורסם ב-mynet

למאמרים נוספים של יעל בן יפת

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.