לחנך מחדש את מישל כהן

ילדים כמו מישל כהן הם התקווה היחידה שלנו להמשך התרבות המזרחית, הוא התשובה הניצחת לחזון הווילה בג'ונגל וכור ההיתוך. אופיר טובול על הפרויקט החדש של יהורם גאון ב"בית הספר למוזיקה"
אופיר טובול

"זו הדרך לבית שלי (שלטים עם הכוונה לאילת), אלה השכנים שלי (פחונים של בדואים בנגב) ואלה חיות המחמד שלנו (זהירות! גמלים לפניך). זה הרצל, הוא לא גר בדימונה (הרצל מקבל את הבאים לכיכר הכניסה לדימונה)".

מישל כהן מועמד להשתתף בתוכנית "בית הספר למוזיקה". נער בן 13 שקיבל מהפקת התוכנית את קטע הקריאה הנ"ל שאמור להציג אותו לאומה. הקטע ה(לכאורה) פיקנטי הזה, לא להאמין, הוצג השבוע בטלויזיה. הסיפור על הנער מישל כהן מתחיל כך. הילד הזה מגיע מחור, שיש בו המון גמלים ובדואים ואין בו אנשים כמו הרצל. דימונה.

בהמשך ההצגה, לוקחים את הילד לבית הכנסת, שנמצא (התכוננו להפתעה לא נורמלית) מול הבית שלו! עוטפים אותו בטלית (!) ונותנים לו לעשות כאילו הוא מתפלל. שם בבית הכנסת הוא למד לשיר.

ואחרי שקיבלנו מושג על תבנית נוף מולדתו, הרגע הגדול מגיע והנה הוא עומד מול פאנל השופטים המוסמך: יהורם גאון ומתי כספי, בתפקיד זקני השבט האיכותי, קרן פלס בתפקיד צעירת השבט האיכותי, ומשה פרץ, בתור מזרחי המחמד (במגזין טיים אאוט של השבוע צוטט מפיק התוכנית יואב צפיר מתנצל ואומר, תחת הכותרת הצינית 'שקר כלשהו': "משה פרץ כשלעצמו איש מאוד מוכשר ואיכותי והוא הביא לתלמידים שלו את 'זמר אהבה לים' של סשה ארגוב.. זה הטעם המוזיקלי של משה")

השיר שמישל כהן בוחר לשיר הוא לא אחר מ"אינתה עומרי" של אום כלת'ום. נזכרתי בכתבה של אלמוג בהר כאן בקפה, "אום כלתום בבית הכנסת" עם הפיוט ששר חבושה "אל בעוני הבט" באותו לחן, ובכל הזמרים המזרחים שביצעו את השיר הזה (זהבה בן, שרית חדד, אריס סאן, מרגלית צנעני, איציק קלה, עופר לוי ועוד). השיר הפך לאחד מאבני היסוד של המוזיקה המזרחית-ישראלית, אבל טרם מצא את דרכו ללב המיינסטרים. במשך קרוב לדקה בפריים טיים, ילד עם כיפה מדימונה, שלמד לשיר בבית כנסת, שר קלאסיקה ערבית בלי להניד עפעף של חוסר ביטחון או רגשי נחיתות.

כהן מהמם את השופטים. משה פרץ עושה לו קול שני. צביקה הדר מסנן "וואי וואי וואי" ונראה לרגע שאפילו מתי כספי יצא משלוותו למראה ילד הפלא. אבל יש לילד הזה בעיה אחת.

הגענו לשלב המכריע שבו ההחלטה צריכה ליפול- מי יקח את מישל תחת חסותו ויהיה המורה הפרטי שלו? הבחירה הטבעית היא כמובן להצמיד אותו למשה פרץ, אבל אז זה ישעמם. האופציה השנייה היא יהורם גאון, עם רזומה של זמר קלאסי בעבר (עם שירי מופת כמו "רוזה רוזה" ו"שלום לך ארץ נהדרת"), ומטיף חברתי בהווה ("מוזיקה מזרחית היא זבל שלא ברא השטן…"), או במקרה של מישל, מורה לחינוך מחדש:

צריך עוד דברים. משה (פרץ) זה פחות או יותר מאותו מחוז ואני חושב שהוא צריך להוסיף לעצמו דברים אחרים שאותם אני יכול להעניק לו… לשמוע אותו שר שיר של וילנסקי או של סשה או של שמר, זה נראה לי מין קומבינציה בלתי אפשרית ויפהפייה…

הילד אמנם יודע לשיר מדהים, אבל כל עוד הוא לא מכיר שירים של נעמי שמר, הוא חסר. צריך ללמד אותו תרבות מהי. להרחיב את אופקיו ולהוציא אותם אל מחוזות אחרים- כלומר מחוץ אל מחוז (מחוז!?) המזרח התיכון, שבו נמצאים הוא ופרץ. אי אפשר להעלות על הדעת סיטואציה הפוכה: מתמודד שבוחר לשיר שיר של וילנסקי, ואחד השופטים יציע ללמד אותו אום כלתום.

בדיוק בבוקר אותו היום, שמתי בהפסקת הלימודים מהמחשב שיר טורקי. הסטודנטים המזרחים שסביבי הרימו גבה, "מה אתה שומע מוזיקה ערבית??" עניתי שכן. חשבתי לעצמי שהנה, המחיקה התרבותית כאן. כמו שסבינו נאלצו לשמוע בחדרי חדרים את עבד אל חאלים מפחד האשכנזים, אני שם מוזיקה ערבית ונאלץ להנמיך בגלל שכניי המזרחים והאשכנזים גם יחד. אבל הילד הזה הראה לי מחדש שהמהפכה של כור ההיתוך לא הצליחה עד הסוף. ניסו וניסו ושירים כמו "אינתה עומרי" נשאר כאן למרות הכל. זה קרה דרך בית הכנסת, שמאז ומעולם היה המקום שבו השתמרה התרבות היהודית-ערבית. אליו לא נכנס בן גוריון עם החזון שלו. ילדים כמו מישל כהן הם התקווה היחידה שלנו להמשך התרבות המזרחית, הוא התשובה הניצחת לחזון ה'וילה בג'ונגל' וכור ההיתוך.

יהיה מעניין לעקוב אחרי הפרויקט החדש של יהורם גאון. נער שטרם טעם את טעם הדיכוי התרבותי, שבטוח בעצמו ובמורשתו הערבית והיהודית, שמעז לשיר בערבית בערוץ 2. האם יצליח יהורם גאון בחינוך הנער מחדש?

כל זאת ועוד בפרקים הבאים של "בית הספר למוזיקה"…

אום כלתום בבית הכנסת, ראיון עם משה חבושה/ אלמוג בהר

הני זובידה כותב למישל כהן, אינתה עומרי

פורסם בבלוג המוסיקה קפה גיברלטר

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נתן.

  מספר המזרחיים שמספרים שנאלצו לשמוע מוסיקה מזרחית בהחבא מחשש לנחת זרועם האיומה של האשכנזים חסרי הרחמים, מתחיל להזכיר את הסיפור של "אלטלנה" שלאחר עליתו של הליכוד לשלטון ב77
  התברר כי מספר האנשים שהיו עלייה עולה בטור גאומטרי ויכול לאכלס את כל האוניות בעולם.

 2. גרי רשף

  לכאורה הגענו אל המנוחה ואל הנחלה: צוות של ארבעה שופטים מתוכם שניים מזרחיים ושניים אשכנזים, גם שני האשכנזים ליבם אינו גס במזרחית (קרן פלס חידשה לאחרונה שיר של עמיר בניון ומתי כספי כתב כמה שירים במקצבים מרוקאיים), וגם יש ילד אחד לפחות שכפי שציינתם שר בלי בעייה קלאסיקה בערבית ומשה פרץ לא מתבייש להצטרף מעמדת השיפוט.

  מה עושים בהעוקץ? מחפשים היכן המזימה, והיכן דפקו אותנו הפעם: זה מזרחי מחמד, הוא מזרחי משוכנז, אלו אשכנזים אז בכלל אין צורך להכביר מילים, הילד האומלל בטח סובל מדיכוי תרבותי, והמנחה.. רגע- מה עם המנחה? צריך לברר: אם הוא מזרחי אז סימן שהוא סובל מדיכוי מודחק ומדכא מזרחיים אחרים, ואם הוא אשכנזי אז בכלל אין מה לדבר- הנה תפסנו את הערוץ בקלקלתו!

 3. ורד

  השיר "אינתה עומרי" הוא שיר קלאסי שמוכר ואהוב גם לאשכנזיה כמוני (רחמנא ליצלן).
  יש כאן שני שופטים מזרחיים, שופטים שהם לחלוטין בעד מוזיקה מזרחית, וכן מוזיקה מקסימה וילד מקסים עוד יותר. איך בכל זאת אתה מחפש מתחת לבלטות בעיה? בעיני זה לא פחות מפתטי.

 4. חנן

  אולי מספיק סו"ס עם ההתבכיינות הבלתי פוסקת ובלתי נגמרת.מילא כאשר מדובר בבית המשפט העליון (להזכיר לכולנו,אין שם שופטת רוסיה ולא שופט דרוזי ואפילו שומו שמים אין ולו קיבוצניק אחד) אבל שוב הקישקוש על המוסיקה העממית-יענו פיזמונים וכ' ועוד על מתי כספי ההוא מנחליאלי וכ',באמת מספיק.

 5. גרי רשף

  מילא "הסטודנטים המזרחיים" סביבך חשבו שמוזיקה טורקית היא מוזיקה ערבית (טוב לדעת שכל העולם סביבך מקוטלג לפי מוצאו, וכנראה שהם "הרימו גבה" כי הם "מזרחיים מחמד" כמו משה פרץ),
  אבל גם מזרחי אותנטי/אסלי/אורגינל/אשכרה כמוך לא יודע דבר פשוט כזה וחושב כמו טומי לפיד שכל מה שהוא מזרחי הוא ערבי?..

 6. מאיר עמור

  דלותה של התרבות הישראלית השורה כיום, בה "מתקבל" "מובן" ו"מעוכל" ילד משיכון עובדים בדימונה עם קול נהדר היא מהממת. דלות זו לא נעצרת באולפן הבחירה לבית הספר למוזיקה. דלות זו שורה גם אצל מגיבים/ת שונים/ת. ניתוח ופירוק מרכיביה החברתיים תרבותיים של המציאות הישראלית ממנה מגיע מישל כהן (גמלים כחיות מחמד ודירה בבלוק כיופי ישראלי) יכול להניב רק מסקנה ברורה אחת: ישראל היא חברה מעמדית עם חלוקת עבודה אתנית נוקשה ביותר. משטר הפריבלגיות האשכנזי לא יאפשר לתופעות אנושיות לפרוע בו. על כן תגובתם (הכמעט פבלובית) של הנהנים ממשטר זה היא – כצפוי – קשה ואלימה או מתבדחת ומעליבה. אלה מהצד השני – המערערים על סדר פריבלגיות זה- חייבים/ת ללמוד לעקוף את האלימות של נהני הפריבלגיה בחוכמה של פעולה ומחשבה. אשכנזיות ומזרחיות אינה מציאות של ארץ מוצא אלא של מדיניות כלכלית ופוליטית ישראלית. על כן, הדרך לשנות זאת הינה ליצור כלכלה פוליטית ישראלית אחרת. מאבק אזרחי לשיויון (פורמלי ומעשי), לשלום, לגבול, לשלטון החוק וסירוב עקשני להשתתף בפרוייקט המלחמה האשכנזו-ישראלי הם סעיפים בדרך לשינוי. ישנם הרבה גרי רשפים ורשפיות שדיבור אל ההגיון, אל השכל הישר והרגש האנושי לא יסייעו להם.
  מול דלות תרבותית ודומיננטית צריך ליצור, לקיים, להפיק ולהפיץ תרבות מלאה ואחרת. זאת אומרת, תרבות אנושית יותר. תרבות המוכנה לראות גם את השונה מבלי לעכלו עד תום. זהו גם הסיכוי לתרבות עשירה יותר. מחשבה חכמה ופעולה פוליטית שכזו הם חלק מרכזי של פרוייקט השינוי החברתי אשר עשוי להביא קץ לפריבלגיה האשכנזית (גם בתחום של ייצור והגדרת התרבות).
  מאיר עמור

 7. שאול סלע

  חוץ ממוסיקה טורקית שמתבססת על מקאם יש גם מוסיקה יוונית שמתבססת על מקאם

 8. חנן

  כמה שאלות למאיר עמור: על זה שקיימת גזענות (גם אשכנזית כמובן) בארצנו אין חולקים.אבל מהיכן אתה מביא את הקביעה שהמלחמה בארץ היא "אשכנזית"??? האם גנרל (כנראה מאד מוצלח) גבי אשכנזי מפקד "עופרת יצוקה" וכנ"ל דן חלוץ מפקד מ.ל.2 הינם ילידי לבוב??
  האם הבנק של בינו צדיק הוא פחות קפיטליסטי ועושק מבנק לאומי??? ומעללי תשובה בכספי הפנסיה של כולנו נרקחו רק במוחם של הקונסלירי האשכנזים ב"דלק נדלן"? ועיקר העיקרים ניצולי השואה (יש גם אשכנזים כאלה,לא רק יוצאי לוב מרוקו וטוניס) שנעשקו ע"י כל ממשלות ישראל לדורותיהם ,רק האשכנזים פשעו בכך ממש ?האם אף עולה לבן פיגמנטים לא רוסס אף פעם בד.ד.ט וכ' וכ'.
  מילא לו כל האתוס ההרסני הזה היה נגמר בתוכנו אבל מי כמוך מאיר עמור יודע כי אם באמת היו רוצים כל הלא אשכנזים במדינה להגיע סו"ס להפסקת אש כבר מזה 50 שנה הינו שם.קח בכ"ז קצת אחריות.

 9. מאיר עמור

  תשובה לחנן. לו היית קורא היטב ומשתדל להבין את הנקרא אולי לא היית מפספס שני המשפטים חשובים בדברים שכתבתי. אבל למתקשים בהבנת הנקרא או למדלגים על קטעים על פי רצונם, אביא את המשפטים ההם פעם נוספת.

  "אשכנזיות ומזרחיות אינה מציאות של ארץ מוצא אלא של מדיניות כלכלית ופוליטית ישראלית. על כן, הדרך לשנות זאת הינה ליצור כלכלה פוליטית ישראלית אחרת."

  האם אתה זקוק להסבר נוסף?

  אז הנה ההסבר לגוף הטענה:

  להיות מזרחי בישראל זו מציאות מעמדית ואתנית מסויימת ביותר. נכון זו מציאות גמישה. זה לא "עובד" או "הולך" על פי ארץ המוצא וגם לא על פי "פיגמנטים". זה בעיקר עיניין של סיכוי חיים, רמת חיים, וסגנון חיים.

  מה אפשר לעשות המציאות מורכבת יותר ממה שמלמדים בשיעורי חברה בכיתה ח'.

  להיות אשכנזי זו גם מציאות מעמדית ואתנית מסויימת ביותר. וגם זו מציאות גמישה.

  ועכשו לשאלה שלך: באופן הכי כללי שניתן לדבר – פרוייקט המלחמה שישראל מנהלת עם העולם הערבי מזה 120 שנה וביתר שאת מזה 64 שנים, מעולם לא נהגה, לא נוהל ולא פוקח על ידי היגיון תפיסת עולם ופעולה מזרחיים אלא על ידי היגיון, תפיסת עולם ופעולה אשכנזיים.

  דרך אגב, אינני יודע מה אנשים שהגיעו ממרוקו חושבים על הסיכסוך הישראלי ערבי. אני בהחלט יכול לומר כי רוב היהודים בישראל – אשכנזים ומזרחים – חושבים שמלחמה הרבה יותר משתלמת מאשר שלום.

  תרבות המלחמה הישראלית היא תפיסה אשכנזית של המציאות הפוליטית, כלכלית ותרבותית בישראל.

  אני מבין שיש לך – כמו לרבים אחרים – קשיים עם האמירות הללו. אחזור על דברי לצורך הבהרה והדגשה: פרוייקט המלחמה הישראלי הוא תוצר, מסורת ותפיסה אשכנזית למהדרין. למזרחים כמעמד נמוך וכקבוצה מתוייגת ומודרת היה מעט מאוד אפשרות להשפיע על מסלול הנסיעה של האוטובוס הישראלי. זה היה המצב. הוא בעיקרו עדיין תקף, למרות שיותר ויותר אנשים שהוריהם נולדו במזרח התיכון ובארצות ערב מתחילים לתפוס את המציאות הפוליטית בישראל דווקא באורח האשכנזי שלה. שורת הסיום בעבורך: יותר ויותר אנשים בישראל הופכים לאשכנזים בתפיסה למרות שמצבם הכלכלי לא משתפר.
  הקשר בין מוצא ותפיסה הולך ומטשטש. נכון.

  דרך אגב, אני מצר על המציאות הפוליטית והתרבותית הזו.

  מאיר עמור

 10. למאיר עמור

  לא מאיר, למרות שחזרת על כך ולמרות שאתה חושב כך, תרבות המלחמה הישראלית אינה אשכנזית, היא פשוט מעמדית. נראה שהאוכלוסיות המוחלשות יותר הן אלה שבעד "כיסוח" של הערבים והדרתם מהחברה, שכן הם חושבים שהם מאיימים על קיומם בתוך כל הכאוס בו הם חיים וכן משום שהתלכדות מולם יוצרת אצלם תחושה של שייכות לחברה.

 11. חנן

  משום מה תשובתי המקורית למאיר נעלמה ולכן אחזור ואשאל. האם בשפתך מאיר כוחני=אשכנזי והומניסטי=מזרחי,או משהו בכיוון הזה. אם כך האם עניננו בהשבחת החינוך להומניזם-(מצידי שיקרא מזרחנות) לכל תושבי המזרח התיכון או שנחזור ונתבוסס בבוץ ההדדי של מי התנשא על מי בארץ ומסביבה.רק אוסיף כי לכל הנושא הכלכלי ,הווה אומר התארגנותה של חברה קפיטליסטית חזירית כלל ישראלית לא התיחסה תשובתך ובעיקר לא תרמת דבר לענין האחריות על היציאה קדימה לחברה צודקת יותר.

 12. דודו מהמרכז

  אין שום דבר מיוחד או "אשכנזי" באופן שבו מציגים את "המזרחי מדימונה". כל דמות ודמות בריאליטי מוצגת כפלקט. כשמציגים במאסטר שף טבח רוסי צעיר שעושה תמיד רק קציצות עם חמאה בפנים, ומעירים לו שהאוכל של כבד ואפור, מה זה אם לא דיכוי תרבותי? אבל מי שיש לו סיסמוגרף שהמחט שלו תקועה על דיכוי אשכנזי ימצא בכל מקום את אותה השערוריה. הבעיה עם הניתוח מצויה בכך שהוא סטטי ונכון תמיד. לפי השיח בתגובות בין הכותב למגיבים עולה שאשכנזי ומזרחי הם מצבי הווייה מיסטיים – האשכנזי הוא מצב של רוע וניצול והמזרחי – היפוכו. ומכאן כבר קל לנתח – רע בעיני הכותב – אשכנזי. מ.ש.ל.

 13. אילנה

  אולי אתה יכול להציע איזה מצב היה צריר להתקיים כדי שתגידו שאשכנזים התנהגו כמו שצריך? ואני אומרת שבכל קומבינציה אפשרית היו מוצאים כבר משהו מלוכלר להדביק לאשכנזים.
  אתה יכול לדמיין לעצמך שהיו מרשים לילד אשכנזי לשיר שירים בצ'כית, בפולנית, ברוסית… כי הוא מחובר לשירים האלה יותר מאשר לשירים בעיברית? בחיים לא!
  מישל שונא אשכנזים כי מקטנות מכניסים לו את השנאה הזאת למח. תכנס לאתרים ותראה איזה שירים מלמדים אותו : "הלכתי ללישכה … ואז בא אחד מפולניה ואמרו כנס בבקשה"
  אני אשכנזיה וההורים שלי עבדו פה כמו חמוריםוגם אני. מישל ילד מפונק שלא חסר לא כלום ואל תכניסו לו את השנאה הנצית, השיקרית לראה כי בסוף תראו שזה רק לרעת המדינה.