אוכלים פלפל

קמרן לוגמן, שלקח חלק בפיתוח גז הפלפל, מזועזע מהשימוש הנוכחי בו נגד מפגינים לא-אלימים בארה"ב. יוסי לוס על הגז הלא תמים כלל וכלל, שנמצא גם בידיהם של שוטרים ישראלים
יוסי לוס

ידיעות רבות (בין השאר כאן, כאן, כאן, וכאן) התפרסמו על מתנחלים שמשתמשים בגז פלפל נגד פלסטינים. הם לא לבד. גם שוטרים ישראלים משתמשים בגז כזה נגד פליטים ונגד מפגינים. גז פלפל נשמע שם תמים משהו – כי עד כמה יכול להיות מסוכן פלפל חריף? תאכלו עוד פיתה וזה יעבור. קצת דמעות. קצת זיעה על הקרחת. מה יכול להיות?

לאחרונה, בהפגנות השונות למען ה-99% בארה"ב, גם שוטרים אמריקאים משתמשים בנדיבות בנשק זה נגד אזרחי מדינתם, המפגינים למען צדק חברתי. באופן אבסורדי (או לא) אותם מפגינים פועלים גם למען אותם שוטרים כמו גם למען כל מי שנכללים ב-99%. בבלוג של סיינטיפיק אמריקן התפרסמה כתבה של דבורה בלום, עיתונאית מדע ומרצה באוניברסיטת ויסקונסין, שמפרטת את הסכנות האפשריות מפגיעה של נשק זה – שאינו תמים כלל ועיקר. מדובר בחומר שמיוצר באמצעים מלאכותיים והוא למעשה נשק כימי. לא קטלני בדרך כלל, אבל כזה שלא רק גורם לדמעות או לקושי זמני בנשימה אלא הורס את תאי הגוף בהם הוא פוגע. לכן הוא יכול להיות מסוכן עד מוות אם הוא חודר לאיברי הנשימה, במיוחד עבור אנשים שסובלים ממחלות נשימה כמו אסטמה.

באמצע שנות ה-90', משרד המשפטים האמריקאי פירט 70 מקרי מוות ככל הנראה כתוצאה משימוש בגז פלפל. לפני עשרה ימים, אוניברסיטת דייויס בקליפורניה הודיעה שהיא משעה שני שוטרים שריססו מפגינים לא-אלימים בגז פלפל.

אתר הטלוויזיה האינטרנטית "דמוקרטיה עכשיו" ראיין את קמרן לוגמן, שלקח חלק בפיתוח הגז עבור ה-FBI למטרה מאד ספציפית – מעצר של חשודים אלימים שמתנגדים למעצר בזמן שהם מהווים סכנה לשוטרים, לעוברי אורח או לרכוש. לאחר המעצר, על השוטרים להגיש עזרה לחשודים ולהקל את פגיעתו של הגז. אלה הם הכללים. לנוכח השימוש הלא-תקין של השוטרים האמריקאים בגז נגד מפגינים לא-אלימים, הוא מזועזע; שכן הוא חושב על הילדים שלו מביעים את דעתם ברחוב ובתגובה זוכים למטר של גז.

לוגמן מצטרף לשורה מכובדת של מדענים שהרגישו אשמים על שימוש לא-ראוי בנשק שהם המציאו – אלפרד נובל, אלברט איינשטיין… השימוש שהשוטרים עושים בגז מנוגד לדבריו לכל הכללים שהוא מכיר. למעשה, הוא אומר שגז פלפל, כמו כל נשק כימי אחר, אסור לשימוש בשדה הקרב על פי החוק הבינלאומי.

כיום, לוגמן מחנך שוטרים למנהיגות. לדעתו, שימוש מסיבי בנשק כימי נגד אזרחים שמביעים את דעתם בפומבי, כאילו הם מקקים, מסמן משבר מנהיגות במשטרה ובמדינה שלא יודעים איך להתמודד עם קהל דמוקרטי.

פורסם בבלוג מקום גלובלי

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. מאור

    מעניין שבמסמך הפטנט אותן סכנות אפשריות לא צוינו:
    non-lethal temporarily incapacitating formulation having a new solvent system that has reduced blow back longer hang time when used as an aerosol spray. The solvent and formulation are non-toxic, non-hazardous, non-flammable, highly stable, environmentally safe

    http://www.patentstorm.us/patents/7270802/fulltext.html