• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מאחורי ה-99.76 אחוז

העדים הקטינים במשפטו של באסם תמימי מנבי סאלח מספרים על עדויות שניתנו תחת איומים ולאחר מניעת שינה, ואשרף אבו-רחמה מבלעין יושב יותר זמן במעצר מהחייל והקצין שירו בו. חגי מטר על הנעשה במשפטי המאבק העממי הפלסטיני
חגי מטר

שיעור ההרשעות בבתי המשפט הצבאיים בשטחים עומד על 99.76 אחוז. כדאי לזכור נתון מרשים זה, שמשתווה בערך לאחוזי התמיכה שמהם נהנה מובארק בבחירות בארצו לפני המהפכה (ואולי משקף את אותה מידת אמינות), כשאנחנו באים לבחון איך נראים משפטיהם של שניים מהפעילים הפלסטינים הנאבקים נגד הגדר, ההתנחלויות והכיבוש שעל אדמתם.

נתחיל במשפטו של באסם תמימי, שכבר בפתיחת הדיונים ביוני האחרון כפר בסמכותו של בית המשפט לשפוט אותו, בהיותו מייצג של חקיקה צבאית ולא דמוקרטית. תמימי, אחד המארגנים החשובים של ההפגנות בנבי-סאלח, נעצר במרץ האחרון, והוא מואשם בכך שהסית צעירים בכפר לזרוק אבנים על חיילים. תמימי עצמו מתעקש על כך שהוא דוגל בפעילות מחאה לא אלימה.

באסם תמימי. צילום: אורן זיו / activestills.org

שני דיונים התקיימו בעניינו של תמימי השבוע בבית המשפט הצבאי בעופר. באחד מהם, ביום שני, העיד אסלאם דאר-איוב, קטין בן 15, שהיה בן 14 כשהובא לחקירה בעניינו של תמימי בינואר, חודשיים לפני מעצרו של תמימי. דאר-איוב העיד שהודעתו במשטרה היא שקרית ונגבתה ממנו תחת איומים. לדבריו, הוא נתפס בביתו בשעת לילה מאוחרת, והובל לחקירה לאחר שנמנעה ממנו שינה, והוא העביר זמן רב אזוק ועם כיסוי עיניים, מוכה לעתים על ידי החיילים. עוד העיד הקטין שלפני החקירה הורו לו שני חוקרים להפליל את באסם תמימי, והבטיחו לו שישוחרר בהקדם אם יעשה כן.

בסרטון החקירה, שהוצג בפני בית המשפט, נראה דאר-איוב כשהוא עייף מאוד, מפהק כל כמה זמן, ופעם אחת פורץ בבכי למספר דקות. הקטין מוקף בשלושה חוקרים בוגרים, כשבניגוד לחוק נמנע ממנו לדבר עם הוריו ועם עורך דינו, על אף שזה חיכה כל זמן החקירה בתחנת המשטרה. במהלך העדות בבית המשפט נחקר דאר-איוב גם על חומרים שלא היו בידי ההגנה, בניגוד לחוק ובאישור השופטת, שסירבה לבקשת הסנגור שתפסול את עצמה בשל מניעת הגנה ראויה. כל זה קרה בזמן שבבית המשפט יושבים תריסר דיפלומטים מהקונסוליות של בריטניה, ספרד, צרפת, ומדינות אחרות, וכן נציג של האיחוד האירופי, שלאחרונה הכיר בתמימי כ"מגן זכויות אדם" – תואר שמוענק לאנשים שנרדפים על ידי השלטונות בשל מחויבותם להגנה על זכויותיהם של אחרים.

אתמול (שלישי) נמשך משפטו של תמימי, עם העדים מועתסם (15) ועודאי (20) תמימי. גם מועתסם סיפר שלפני חקירתו הורו לו להפליל את באסם, וגם במקרה שלו מראה צילום החקירה שלא התאפשר לו להיות מלווה בהורה או עו"ד, שנמנעה ממנו שינה, ושלא יידעו אותו על זכויותיו. גם עודאי סיפר שהתבקש על ידי החוקרים להפליל את באסם, והעיד כי באסם הוא אחד ממארגני ההפגנות. עם זאת, ובניגוד לטענות התביעה, הוא הבהיר שהמארגנים מנסים לקיים הפגנות לא אלימות, ושהצעירים הם אלה שזורקים אבנים על דעת עצמם. זהו למעשה המצב באינספור הפגנות שמתקיימות ברחבי הגדה המערבית כל שבוע.

משפטו של תמימי, שעצור כבר שמונה חודשים, יימשך בקרוב.

המפגין והיורה

בתוך כך, גם כן בבית המשפט הצבאי בעופר, עומד להתחיל בקרוב משפטו של אשרף אבו-רחמה מבלעין. אבו-רחמה זכה לפרסום ארצי ועולמי לאחר שמצלמת "בצלם" תיעדה קצין וחייל שיורים ברגלו בכדור גומי בעוד הוא כפות ומכוסה עיניים, בזמן הפגנה בכפר נעלין.

הירי ברגלו של אשרף אבו-רחמה. צילום: סלאם כנעאן / בצלם

אבו-רחמה נעצר בהפגנה בבלעין ב-21.10, והוגש נגדו כתב אישום בחשד לזריקת אבנים והשתתפות בהפגנה אסורה. לטענת עו"ד נרי רמתי, שייצג אותו בהליכי הארכת המעצר, ראיות התביעה חלשות עד מאוד, ומסתמכות בעיקר על קצין וחייל שטוענים שזיהו אותו זורק אבנים: האחד מהם ממרחק של 100-150 מטר, והשני ממרחק של עשרה מטרים, וזאת על אף שהחיילים מאחורי החומה בבלעין לא יכולים להיות עד כדי כך קרובים להפגנה עצמה. עוד מסתמכת התביעה על כך שהנאשם זוהה מכיוון שהחזיק דגל, אם כי בסרטונים שצולמו במקום נראים זורקי אבנים נושאי דגלים, ואבו-רחמה נראה כשהוא נושא דגל אחר במובהק.

חשוב מכך, לאבו-רחמה שני עדים שמספרים שהוא לא זרק אבנים, ואינספור מכרים שלו (וביניהם הח"מ) יכולים להעיד שבכל השנים הארוכות של ההפגנות בבלעין אשרף אבו-רחמה מעולם לא נראה זורק אבנים או תוקף חיילים. מתבלט? כן. נושא דגל, שר וצועק על חיילים? בהחלט. אבל לא זורק אבנים.

אבל כל זה, וטענות נוספות של ההגנה, לא הרשימו את השופט, רס"ן משה לוי. הטענות גם לא הרשימו את אל"ם יורם חניאל, שופט בית הדין לערעורים, שהכשיר את מעצרו של אבו-רחמה עד תום ההליכים. השופטים הצבאיים יודעים מה הם עושים. עם שיעור הרשעה של 99.76%, הסיכוי שיתברר בסוף המשפט שאבו-רחמה ישב בכלא לשווא שואף לאפס, בלי קשר למה שבאמת עש או לא עשה. ואולי הם ידעו מה הם עושים גם כי הסכימו עם מטרת המעצר עד תום ההליכים לפי התובע הצבאי, רס"ן נתנאל קולה. רס"ן קולה אמר שמעבר לעובדה שלא ניתן יהיה להבטיח את התייצבותו של הנאשם לדיונים, מטרת המעצר היא גם "להבטיח את אי-השתתפותו בהפגנות המתקיימות באזור". וזה, בסופו של דבר, באמת כל הסיפור.

זה סיפורו של המפגין. ומה עם היורה? בזכות צילום הווידאו הנדיר, נגד סא"ל עמרי בורברג, שהורה לירות ברגלו של אבו-רחמה הכפות, וסמל לאונרדו קוריאה, היורה, הוגשו כתבי אישום בגין "עבירה שאינה הולמת". רק בהתערבות בג"ץ הוגש כתב אישום מתוקן, באשמת ניסיון איומים (בורברג) ושימוש בלתי חוקי בנשק (קוריאה). בינואר השנה נשפט בורברג לעיכוב דרגה של שנתיים, וקוריאה – להורדה לדרגת טוראי. אף אחד מהשניים לא העביר יום אחד במעצר.

הדיווחים על משפט תמימי מסתמכים על דיווחי הוועדות העממיות נגד הגדר כאן וכאן; ובאותו עניין, שווה לקרוא את כתבתה של עמירה הס על שיטת "רשימת המכולת" של השב"כ והצבא שמובילה למעצרי הפעילים המרכזיים בהפגנות.

פורסם באתר mysay

כנראה שיעניין אותך גם: