מצטערת, אין לי חוש הומור פה

גנץ וברק יכולים לצחוק על הדרת נשים כי אוטובוס זה לא משהו שהם חוו בערך מגיל 20 ונגינת פסנתר של גברים עוד לא נאסרה בפרהסיה. יעל בן יפת על הצמד-חמד
יעל בן-יפת

קצב אחד נכנס לכלא, בעוד שניים אחרים מבהירים כי הרשעתו של נשיא במדינת ישראל לא משנה את העובדה שאנחנו חיות במדינה סקסיסטית. וזה לא משנה שיש אלופה, כי עוד לא יבש הדיו על המינוי של הגברת ברביבאי ובצבא ההגנה דנים בנושא שירת נשים והנזק שהיא גורמת למורל, לגברברי המדים ולביטחון ישראל שלא לדבר על יציבות במזרח התיכון.

שילוב הדברים שקורים בתקופה האחרונה כאילו מבקש – מה מבקש, מתחנן – שנצא לרחובות. מוועדות קבלה שעוברות מיישובים קהילתיים לשכונות מגודרות בתוך ערים, לחוקים מפלצתיים שיפסיקו את כל הדיבורים הלא-נעימים ועד סחף של שנאת נשים עטוף בתירוצים פסבדו-דתיים. לתוך כל קלחת האל תשירו באמא שלכן, שבו בסוף האוטובוס או שתחטפו מכות ושבילים נפרדים לנשים וגברים, חשפו אתמול רמטכ"ל ושר ביטחון את העובדה שהומור מילואים לא מתחיל ונגמר ב-30 יום בשנה הוא מלווה את מיטב בחורינו גם בזקנתם.

איור: עדי אלקין ומירב גולדברג

הידיעה על בדיחות הדעת של גנץ את ברק לגבי הדרת הנשים מהמרחב הציבורי חמורה, בעיקר כי היא מתרחשת בתקופה שבה מתקיימת אלימות חסרת תקדים כלפי נשים. את גנץ וברק זה יכול להצחיק, כי אוטובוס זה לא משהו שהם חוו בערך מגיל 20 ונגינת פסנתר של גברים עדיין לא נאסרה בפרהסיה.

בדרך כלל כאשר נשים מבקרות "הומור" שכזה הן מתויגות כחסרות חוש הומור, והיו תקופות בהן נשים שהתלוננו על הערות סקסיסטיות תויגו כך גם כן. אה כן, הן עדיין מתויגות ככאלה ברוב המרחב הישראלי. הניסיונות להדיר נשים מהמרחב הציבורי היו קיימים תמיד. בין אם מדובר בחבר מביא חבר לתפקידים נחשקים ובדרך כלל מדובר בחבר מהצבא – לא מפתיע ובין אם מדובר בחבורת גברים שעושים תחרות מי יותר חרדי ומתבלבלים ומשתתפים בתחרות מי יותר טוב בשנאת נשים.

מצטערת שאין לי כאן חוש הומור, שאותי לא מצחיק ששר הביטחון והרמטכ"ל חושבים שזה הומור ראוי. אם אלו האנשים שאחראים על הביטחון, הם צריכים להבין שהם אחראים גם לביטחונן של נשים, ואם הם לא מבינים זאת הם מוזמנים לשים את המפתחות על השולחן ולתת לנו פטור תמידי מנוכחותם.

פורסם ב-mynet

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. מישהו

    יעל, עם כל הכבוד את לא חושבת שקצת הגזמת?! מותר לאנשים להתבדח על דברים. זה שמישהו מתבדח על משהו לא אומר שהוא מאמין בזה. דווקא פה בישראל עם ההומור השחור והציני, ציפיתי לקצת יותר הבנה. רק לשם ידיעה, ברק מינה את האלופה הראשונה בצה"ל ופתח יותר מסלולים לנשים בצה"ל מכל שר ביטחון אחר בהיסטוריה של מדינת ישראל. מה שצריך להטריד אותך יותר זה שהאייטם המפגר הזה היה בראשית בווינט במשך 4 שעות. לדעתי היא לא מבזה את ברק וגנף, לדעתי היא מבזה את התקשורת ואת האנשים שלקחו את הידיעה ברצינות

  2. גל

    האם באמת זוהי תקופה של אלימות חסרת תקדים נגד נשים? ואני לתומי חשבתי שנשים כלל לא יכלו להצביע בבחירות עד המחצית השניה של המאה ה-20, ושבמקומות מסוימים רצח על "כבוד המשפחה" אינו רצח, ושבמקומות אחרים הורגים תינוקות-נקבות משום שאינן זכרים, והיד עוד נטויה…
    אולי מוטב לעדן מעט את הניסוחים ולהרגיע את ההתלהמות.