מאה אחוז אנטי-שוויון

בנוסף להכרזותיו נגד פלסטינים, הכוכב הרפובליקני ניוט גינגריץ' גם סבור שלמחות נגד אי-שוויון זה "אנטי-אמריקאי". יוסי דהאן על החבר של ביבי
יוסי דהאן

התקווה הגדולה של הנשיא אובמה היא נסיקתו בשבועות האחרונים של ניוט גינגריץ' במירוץ לראשות המפלגה הרפובליקנית. גינגריץ' הוא אחד האנשים, איך נאמר זאת, הפחות-אהודים בפוליטיקה האמריקאית. הוא אחד האנשים שבתפקידו כיו"ר הקונגרס גרם ליצירת תרבות פוליטית רעילה שנמשכת עד היום, תרבות של שיתוק פוליטי וקיטוב אידיאולוגי שבה לא תיתכן שום פשרה בין דמוקרטים לרפובליקאים.

גינגריץ' רדף את ביל קלינטון בפרשת מוניקה לוינסקי בשם "ערכי המשפחה", בעוד הוא מנהל רומן מהצד. לפני כשבוע הוא הציע לחזור לעידן עבודת ילדים כשהכריז שהגיע הזמן שהאחרונים יתחילו לעבוד ולהרוויח כסף. לפני כמה ימים טען שהפלסטינים הם עם מומצא, ולאחר שקמה סערה לא היתה לו בעיה אף להגיד שהם כולם טרוריסטים.

הוא מכריז על עצמו כהוגה מקורי של רעיונות חדשים. בעבר הוא היה מרצה להיסטוריה בקולג' בדרום ארה"ב, ואנשים שקראו את עבודת הדוקטורט שלו על הקולוניאליזם הבלגי בקונגו גילו שאחת ממסקנות המחקר מפליגה בשבחי תרומת הקולוניאליזם לילידי קונגו. אבל אני רוצה להתעכב על אמירה אחרת שלו – לה שותפים עמיתיו הרפובליקנים באמריקה, חברו בנימין נתניהו ורוב חברי האליטה הפוליטית והכלכלית בישראל – ונוגעת לאי-השוויון בארה"ב. בתגובה לשאלה על דעתו על מחאת ה-99% בוול סטריט, ענה גינגריץ' ש"המושג 99% הוא אנטי-אמריקאי".

מככב על שער "ישראל היום", אתמול

לעומתו אובמה, ששיעור התמיכה בו כה נמוך בימים אלה, עד שהפרשנים מעריכים שסיכויו להיבחר אינם גבוהים – גילה לפתע מחדש שהוא ליברל וגם נזכר בנזקי אי-השוויון. בנאום בקנזס, שהזכיר נאום דומה לזה של הנשיא תיאודור רוזוולט באותו מקום, הוא דיבר נגד "האנשים הסבורים שאי-שוויון מסיבי וניצול אנשים הוא המחיר שצריך לשלם עבור צמיחה כלכלית". האנשים הללו כוללים גם את אלה המנהיגים את כלכלת ישראל בארבעים השנים האחרונות. המשוואה הזאת הקובעת שאי-שוויון הוא המחיר של צמיחה כלכלית – מופרכת.

אדוארדו פורטר מציג היום ב"ניו יורק טיימס" מספר מחקרים מעניינים הקובעים שאי-שוויון גדול דווקא פוגע בצמיחה. מחקר של אנדרו ברג וג'ונתן אוסטרי מקרן המטבע הבינלאומית, מגלה שבמדינות אפריקאיות ומדינות דרום-אמריקאיות בהן קיים אי-שוויון גדול, היתה צמיחה לטווח קצר בלבד ולעתים עצירתה הייתה מלווה במחירים כבדים. לעומת זאת, מדינות ממזרח אסיה בהן אי-השוויון קטן יותר הצליחו לצמוח לאורך זמן גדול יותר; במדינות אלו הצמיחה נמשכה יותר מ-24 שנים בעוד שבמדינות אפריקה הצמיחה ארכה פחות מ-14 שנים.

חוקרים אלו מצאו שחלוקת הכנסות תרמה באופן משמעותי יותר לצמיחה כלכלית, יותר מגורמים רבים אחרים כמו איכות המוסדות הפוליטיים באותה מדינה, גודל החוב החיצוני שלה, פתיחות לסחר, רמת ההשקעות הזרות בה ומידת התחרותיות של שער המטבע שלה. לא קשה לראות מדוע, כותב פורטר, אי-שוויון קיצוני מונע הזדמנויות מהעניים, הוא מצמיח עוינות ואי-יציבות פוליטית, גורם לקיטוב ושיתוק פוליטי ובכך מונע ממשלות להגיב לתנודות ומשברים כלכליים. ארה"ב היא דוגמה טובה לכך.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. הטרור הציוני משתלט על USA

  דון-של-דון (מילארדר הימורים מ-Las Vegas)+נתניהו+Newt מהמרים על עתיד ישראל. לשמחת הימין הציוני המירוץ לנשיאות ממציא פשיסטים חדשים כל בוקר. נזכיר לאדיוט את מה שאמר אדיוט אחר, אהוד ברק: "אילו הייתי פלסטיני, הייתי טרוריסט".

 2. The USA is a DYING COMET

  מי המציא את הטמטום ואת ה-Standing Ovation, הלובי הציוני AIPAC, או העובדה שהם מחלקים דולרים ירוקים לכל מי שמבטיח ומקיים "לשבת לקום"
  to HONOR BiBarak . כאילו באמת חשיבותה האסטרטגית של ישראל לארה"ב היא גדולה ומעצימה גם מעצמה, ולא להיפך… ומי המציא את הטרור? האם לא הגזלנים שהשאירו עמים שלמים 'ערום ועריה'? אבל בכך אין Newt שונה בהרבה מאובמיהו. ומה שברור זה שהקפיטלזם אינו כה טהור וזוהר כפי שמנהיגי "העולם החופשי" רוצים שנאמין.

 3. יואש

  לא ברור כלל כמה זמן יחזיק הגינגריצ' במרוץ לנשיאות. רבים ממנהיגי הרפובליקאים בארהב ואלו שיחליפו את גינגריצ' הם חסידים שוטים של הקפיטליזם הלא נאור , החזירי שמייצר אי-שוויון מתרחב. יש להם גם תמיכה אקדמית שאליה התוודעתי בעבודתי.
  ארה"ב של המשבר הנוכחי חווה את התוצאות הדיסוציאטיביות, המפוררות של אי-השוויון החברתי העמוק.
  הבעייה האמיתית שלנו בישראל, היא שאנו במדינה קטנה מקוטבת עם אי- שוויון מתרחב. אנו החקיינים האולטימטיביים של הניאו-ליברלים האמריקנים שדרדרו את ארה"ב למצבה כיום. החקיינים שלנו, השטחיים והלהוטים לעשות לביתם מתימרים "לייצר" צמיחה במחיר של החלשה ודיכוי כל נסיון לסולידריות חברתית ןלהעצמה של יחידים וקהילות בישראל.

 4. עמירם ברוטמן

  אומה

  הפלשתינאים על פי ניוט גינגריץ', אחד המועמדים הרפובליקנים לנשיאות הם בכלל עם מומצא. גינגריץ' מיישר קו אם גולדה שטענה שאין עם פלשתינאי. אבל אם נבדוק את השורשים של העם האמריקאי נראה שלעומת הפלשתינאים הוא בכלל וירטואלי. לאחר הכל הפלשתינאים נמצאים על אותה אדמה לא פחות זמן ממהגרי מייפלאוור., בניגוד לאמריקאים אינם מקובצים מכל הדתות ומארבע קצוות תבל. יש להניח שגינגריץ' הנחשב כאינטלקטואלי בין המועמדים מהימין, יודע שהטיעון שלו לא מחזיק מים. אבל מה, הוא פוזל לקולות היהודים. רוב הסיכויים שלדעות שלו יש יותר אוהדים יהודים בהתנחלויות מאשר בארה"ב.
  http://www.monitin.org.il