הם לא מנומסים

סרטון קמפיין של האיחוד האירופי נגד זנות, המשתמש בטריק של הפיכת צרכני המין לצרכניות מנומסות שגומרות, משלמות ומסתלקות, מחטיא את הבעיה האמיתית: הלקוחות. רעות גיא מסבירה

בשבוע האחרון קיבלתי מחמישה אנשים שונים שיודעים על העניין שלי בתופעת הזנות לינק לקמפיין של שדולת הנשים של האיחוד האירופאי. אמנם כבר יצא לי לראות אותו משום שהוא לא ממש חדש, אבל כנראה שתרגום של כמה מילים לעברית בכל זאת מרחיב את קהל היעד של הקמפיין. בהתחלה התעלמתי בנימוס, אחר כך הודיתי שהוא לא ה-cup of tea שלי, אבל הנה נשברתי. אני חושבת שהקמפיין הזה רע ואנסה להסביר למה.

Campaign against the prostitution english version from Black Moon prod on Vimeo.

אמנם הרעיון של להפוך את היוצרות כדי לנסות להעביר מסר הוא מקורי, זה נכון. כמו כן יש לברך כמובן על עצם יצירת הקמפיין – מי ייתן וגם שדולת הנשים הישראלית תירתם ביום מן הימים למען קמפיין תודעתי שיעזור בחשיפת תמונת המצב העגומה של תופעת הזנות בישראל. אבל הקמפיין הזה לא מיטיב להבין את היוצרות בשביל להפוך אותם.

בסרטון הזה נראות נשים כלקוחות מין, שתיים מהן קשישות, אחת מבוגרת ואחת צעירה יותר בשביל הגיוון, אבל כולן-כולן שקטות, מנומסות. כל מה שהבחור מבצע בהן זה מין אוראלי שאורך מספר שניות, כולן משלמות יפה ויוצאות. הייתי טוענת שהניסיון לעורר בנו גועל על ידי ביצוע אקט אוראלי בנשים לא צעירות אייג'יסטי בפני עצמו, אבל אם הן מגלמות צרכניות של מין אין לי על מי להלין (פרט לזה שהרעיון שנשים קשישות ובכלל נהנות ממין אוראלי בפני עצמו אינו דוחה אותי, מן הסתם).

להוציא העובדה שיש גם גברים ובעיקר צעירים ונערים שמעורבים בזנות, כך שהעובדה הזאת לא אמורה לעורר בנו הלם, היפוך היוצרות של צרכני המין לצרכניות עושה בדיוק את הפעולה המזיקה להבנת המציאות, זו שאנחנו לא מרבים כחברה להתעניין ולחקור אותה – מיהם בעצם כל אותם לקוחות? של מי הם חברים? למי הם נשואים? איפה הם עובדים? של מי הם אחים או בני דודים?

גם אם המטרה היא לעורר אמפתיה מגדרית בקרב הלקוחות בהחלפת דמות האשה שאנחנו רגילות לראות בזו של גבר, אין שום סיבה לחשוב שגם את הצרכנים צריך להחליף; משום שלא משנה מי נמצא מעבר לדלת – עדיין גברים הם הרוב המוחלט של צרכני תעשיית המין מנשים וגברים גם יחד ועם עדיפות ברורה לגיל כמה שיותר צעיר.

פרט לעדויות שיצא לי לשמוע במהלך השנים, אין ברשותי לצערי מחקר אסוף ומאורגן על פרופיל צרכני המין, אבל מרבית העדויות אינן מתארות פרופיל מנומס, שקט ומשלם מראש. להפך, העדויות מספרות על אלימות קשה, על השפלות, על אונסים חוזרים ונשנים ואפילו על מספר מקרי רצח והתאבדויות של המעורבים בזנות. וגם על לקוחות שלא תמיד מתאים להם לשלם.

אלה שכן מקפידים לשלם לא בהכרח צורכים מין כי הם אינם מצליחים ליצור קשרים מיניים ללא תשלום; הם מצליחים ועוד איך – חלקם נשואים או חיים עם בנות זוג – אבל אין אצלם שום קשר בין צריכת מין בתשלום לבין זיון, ממש כמו שלל הפתגמים השוביניסטיים על הקשר בין סנדוויץ' לסטייק או שזה היה קורקינט ויגואר, אני כבר לא זוכרת. חלק מהסיפור של האקט המיני בתשלום הוא העובדה שבעבור כסף מגיע ללקוחות יותר מסתם זיון. סתם זיון יש להם בעולם שממנו הם באים, בעולם הזנות משלמים בשביל כל מה שלא ניתן להשיג.

עם הכסף הם ממשים פנטזיות אסורות, למשל מין עם קטינות וקטינים, מין עם טרנסיות, מין שכולל בתוכו אלימות והשפלות שלא מקובלות נניח על בנות הזוג שלהן. לכן להראות שורה של נשים שגומרות ומסתלקות חוטא להבנת הפרופיל המגוון לרעה של צרכני המין. במקרה הפחות גרוע הוא אולי משכנע את המשוכנעות והמשוכנעים ובמקרה הגרוע הוא אולי אפילו נותן לגיטימציה לצריכת מין מנשים, כי אם ככה זה נראה באמת יהיו גם מי שיגידו שזה לא כזה נורא. ממש כשם שהקמפיין הזה עלול בטעות לגרום לנו לחשוב שיש בישראל רק נשים ממוצא רוסי שנסחרות בזנות ולא חלילה זנות "כחול-לבן" או של קטינים וקטינות.

קמפיין שמלהק דמויות שאין הרבה קשר בינן לבין המציאות, הוא קמפיין שלא עוזר בפיתוח התודעה החברתית הציבורית שלנו כלפי עוולות מהסוג הזה. הוא אינו כלי ביקורתי אמיתי כלפי המציאות ואינו מאפשר לנו לזעוק את הזעקה הרלוונטית כנגד האשמים בה, בסופו של יום, אחת הסיבות המרכזיות לכך שתופעת הזנות כל כך מושרשת בנו היא העובדה שהיא כל כך לגיטימית, והיא תמשיך להיות כזו אם לא נדע לייצר עימות חזיתי בין העולם שבו אנחנו חיים לבין העולם שבו מתרחשת הזנות.

לסיום, דוגמה מצוינת לקליפ שבו ניצול נערות, נערים ונשים מוצג על ידי דמויות שהקשר בינן לבין המציאות הדוק ביותר:

Official Video: Muse and MTV EXIT: MK Ultra from MTV EXIT on Vimeo.

הכותבת היא משפטנית

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שרון

  מה שכתבת היה מאיר עיניים. ועצוב.

 2. אילת

  שלום רעות,
  הגעתי אל הכתבה הזו דרך לינק ששלח אלי רגב ידידי אשר הציב את הסרט בדף שלו בפייסבוק. שם כתבתי לו שמה שמטריד אותי בקליפ שהצבת הוא העובדה שהוא סרט העוסק רק באסייתים: צרכנים, זונות, עבודת עבדים – הכל קורה בקליפ הזה בין הודו להונג קונג, ומשאיר את העולם המערבי נקי כפיים. לי קשה לראות עמדה כה חד צדדית אשר מאפשרת את המשך צקצוק השפתיים: "תראו כמה ה ם נוראים…", כאילו שפה הבעייה לא קיימת. בעיני זה מקביל להערה שלך על הסרטון הארופאי אשר כביכול הופך את היוצרות, אך בעצם מפספס את הנקודה. בעיני, גם סרט ב' לוקה בתסמונת דומה, אלא שהפעם בהתייחסות האקסלוסיבית לאסיה. בכל מקרה, תודה על שהעלת את הנושא ודנת בו. אילת

 3. עדי בן יעקב

  יכול להיות, זה בכלל לא מעניין. זנות היא בעיה גברית שמקורה באלפי שנים של התיחסות לאישה כאל רכוש וחפץ ולא כאל אדם. כל התעסקות בזנות בתמיד מתמקדת בזונות ולא בצרכנים. אין מחקרים אין כלום תמיד דנים ומתעסקים בזונות שהן לא עניין של אף אאחד. הצרכנים הם הבעיה ובהם צריך לטפל (רמז? בטוב זה לא יקרה … הפללה וחשיפת שמם תעזור יותר מהכל)
  לא פלא שקיבלת ג'ננה מזה. כי זה מעורר ג'ננה כבר מתחילים פעם אחת לדון במשתמשים אז עוד פעם הולכים לנשים….
  צריכת מין גברית בכסף היא בדרך כלל ברוב המקרים אינוס פשוט וכך צריך להתיחס אליה.

  יופי של מאמר

 4. רעות

  הי אילת ותודה על התגובה, אני דווקא שמתי לב לעובדה ומצאתי שזה יתרון של הקליפ כיוון שבכל מקום על הגלובוס יש גם צריכת זנות מקומית לצד סחר או תיירות מין, ובעיני לדבר על תופעה אחת לא סותרת או מורידה בערך החשיבות של לדבר על השניה. בסוף הרי, אנחנו גלובוס קטן מאוד וכמובן שיש מכנה משותף שמאפשר אותן – אנחנו כחברה. שבת שלום. רעות

 5. יותם

  על המאמר ועל הקישור בסופו

 6. יפה

  נראה שהניקיון של הפרסומת ודוקא העדינות היחסית שלה מסוגלים לעורר מחשבה אצל ציבור שמרן שבדרך כלל נרתע מכל עיסוק בנושא ועוצם עיניים. דוקא ההצגה המיופה של המצב מדגישה את העובדה שאפילו "זנות אידאלית" כפי שמוצגת בפרסומת היא אף פעם לא נעשית מתוך בחירה.