הפגנת יחיד

אלון גור, תושב שדה בוקר, החליט למחות נגד ביבי ביום האזכרה השנתית לבן גוריון. חושבים שנתנו לו? סיפורו של איש עם שלט
אלון גור

באותו הזמן שבו ביבי עמד מעל קברו של בן גוריון וערך השוואה בלתי-רלוונטית בינו לבין הזקן שהקים את המדינה, החלטתי אני למחות. על מה? על ההתעלמות המזלזלת מהמחאה האמיצה שקמה פה בקיץ האחרון, על שורה של חוקים אלימים ואנטי-דמוקרטיים שמועברים בכנסת בקצב מסחרר והופכים אותנו למדינה עם הווה אפרפר ועתיד שחור, על תקיעות מכוונת ומייאשת במשא ומתן עם הפלסטינים, על מדיניות חוץ דורסנית ומבודדת שמתחילה להימאס גם על הטובות שבידידות הגלובליות שלנו, ועל תחושה כללית של הליכה (שלא נאמר ריצת ספרינט) אחורה בכל תחום שהוא.

אז בתור תושב שדה בוקר, החלטתי לנצל את העובדה שכל המי ומי מגיעים לבקר, והחלטתי למחות. היה לי חשוב לא לעורר פרובוקציות, ולכן דרך הפעולה שלי היתה הפגנת יחיד עם שלט עליו כתוב: "ביבי הורס את המדינה, בן גוריון מתהפך בקברו". זה הכל. ניחשתי שהמהלך הזה כנראה לא יביא להפלת הממשלה.

תחילה נלקחה ממני תעודת הזהות, והובהר לי שאסור לי בכלל לעשות את מה שאני עושה. למזלי הייתי מוכן לטענה הזאת. צילום: yanec, cc by-nd

כשעה וחצי לפני תחילת הטקס הגעתי לכניסה ליישוב והתמקמתי עם השלט לצד הכביש, במקום בו כל מכונית שנכנסת תוכל לקרוא את השלט בקלות יתרה. לא עברה דקה וכבר עטו עלי ארבעה שוטרים מבוהלים שבאו לחפש בלאגן. לאכזבתם הרבה, כל הבלאגן הסתכם בבחור חייכן עם שלט שמבקש לממש את זכותו האזרחית הבסיסית ולמחות כנגד מדיניות הממשלה (שלפי עניות דעתו הורסת את המדינה).

מתהפך בקברו בגלל ביבי או בגלל אלון גור? אחוזת הקבר בשדה בוקר

אך במקום לתת לאותו אזרח לממש את עצמו ללא כל הפרעה לציבור ולביטחונו, החלה סאגת השכנועים אשר במהרה הפכו לאיומים ולפקודות – תחילה נלקחה ממני תעודת הזהות, והובהר לי שאסור לי בכלל לעשות את מה שאני עושה. למזלי הייתי מוכן לטענה הזאת, ומיד השבתי שזו זכותי המלאה, כל עוד אני לא מסית או פוגע בציבור בדרך כזו או אחרת. לאור תשובתי המורכבת והצודקת הוזמן למקום הקצין הבכיר בשטח אשר ניסה טקטיקה אחרת ופנה אל לבי: "זה לא מכובד ביום כזה ממלכתי, בן גוריון מתהפך בקברו בגלל מה שאתה עושה עכשיו", הסברתי לו שאין לי כוונות לרוץ ולחטוף את המיקרופון בזמן שביבי יסביר איך הוא בעצמו מממש את חזונו של בן גוריון, וכל בקשתי היא לעמוד עם שלט מסכן בכניסה ליישוב, הרחק ממתחם הטקס. וחוץ מזה, שבעיני אין זמן מתאים יותר למחות, לאור הפער העצום והמדאיג בין שני האישים.

ואז הגיעו האיומים. "אם אני רוצה אני יכול להגיש נגדך תלונה", "אני מקווה בשבילך שאף פעם לא תצטרך אותנו לאור ההתנהגות שלך" ועוד פנינים דומות. המשכתי לעמוד איתן גם לאור האיומים תוך כך שמחלחלת בי ההבנה כמה המחאה הזאת רלוונטית. אחרי זה הגיעו הפקודות. "אם ככה, אסור לך לעמוד פה, תעבור עכשיו לאן שאני אגיד לך וכדאי שתעשה את זה מהר, אחרת אני קורע לך את השלט ומגיש נגדך תלונה". לאור האיום על קריעת השלט שבו השקעתי זמן נבהלתי, ובהכנעה עברתי למקום המיוחד שהוקצה למוחה המסוכן והאלים.

מיותר לציין שהעמדה שקיבלתי היתה בצד השמאלי של הכביש, במרחק כזה שמי שנכנס צריך משקפת די טובה בשביל להצליח לקרוא את הכתוב. ההסברים לטרנספר היו משכנעים ביותר: "אתה עומד על גינה ציבורית והורס אותה" (כמובן שהייתה זו אדמה יבשה ללא כל צמחייה נראית לעין), ו"הנהגים בכיכר יסתכלו על השלט וזה מסוכן" (אחסוך מעצמי להגיב לטענה הזאת).

כך נגמר ניסיון המחאה הקטן שלי, לצערי הממשלה עדיין לא נפלה כתוצאה ממנו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גרגר

  אנשים יגידו שזה לא ביג דיל, אבל הם שללו מאזרח את אחת הזכויות הכי בסיסיות שלו – חופש הביטוי, ואיימו באלימות. וזה הכי ביג דיל שאפשר.

 2. afraid, living in exile

  someone should write a play about this kind of scene!

 3. תודה לך גיבור קטן עם נר חנוכה קטן

  למזלך השלט היה כתוב בעברית, זו השפה שבשמה הציונות מעבירה אותנו על דעתנו המוסרית, הדמוקרטית. עמירה הס כותבת הבוקר על גבורת הפלסטינים מול ישראל. אבל הימין המתנחל לא מאפשר לי אפילו להגיב. כל תגובה שאני שולח ל"הארץ" נמחקת מיד בהישלחה.
  למשל: לידיעה של עמוס הראל "אסד מאבד שליטה: 10,000 ערקו מהצבא" הגבתי
  [עיניים לראותEYES2C] ידיעה משמחת מאוד, אבל…
  נשמח עוד יותר עם במקביל לכל עריק סורי, יהיה עריק ישראלי מצבא הכיבוש היהודוני.

  לכתבה של צבי בראל "החקיקה מתחילה בצה"ל" הגבתי [עיניים לראותEYES2C]
  ישראל היא מדינה של צבא [כיבוש פשיסטי] שמחזיקה את החבל בשני קצותיו…

  לא מפחד אלא "כדי להרתיע" קבעה "מדינת הביטחון" ב"חוק דרומי": זכאי אדם המגן על רכושו בפני שודד, לירות בפורץ ולהורגו. וצבא הכיבוש קבע והוסיף תנאי: אלא אם הוא פלסטיני שמגן על אדמתו בפני כיבוש פורץ. ועל פי החוק הצבאי הזה נרצח באסם תמימי, והחייל שרצח אותו לא נשפט, ולא יישפט, כי הוא [פשיסט] "יהודי משלנו", וחיילים כמותו אסור להרתיע.

  אבל אני רק נמר של נייר, גיבור קטן ממך וזקן ממך, אלון גור, ואותי לא ירתיע מי שמנסה לקבור את תגובותי…

 4. עיניים לראותEYES2C

  ידיעה בעיתון סיפרה שהאיראנים הצליחו לעוור, לסמם, ולהנחית מל"ט ריגול אמריקאי. ומה עושה הימין הקיצוני שלנו? לא מאפשר לעוכר ישראל כמוני להגיב באתר לאנשים חושבים של עמוס שוקן. כך מזה שבועיים מיספר התגובות שאני מצליח להשחיל מבעד למסך המתנחבלי שואף לאפס.

  זה עוד מבצע גבורה [נוסח עמותת אלע"ד או "אם תרצו"] שימנע מהקוראים ביקורת שמאלית.

 5. דב קולר

  להיות מפוכחים – היתה תקופה שהאגודה לזכויות האזרח לימדה בבית הספר לשוטרים – אנחנו כבר בתוך הדיקטטורה – היא מחופשת היטב לדיסנילנד – ללמוד היסטוריה – לחזק את אלון גור ואת הילדים הקטנים המוחים על עירומו של המלך…

 6. בתיה

  ומי יעצור???

 7. נפתלי אור-נר

  היה מקום לסרב לדרישות השוטרים ולקחת את סיכון המעצר (מאחד שכבר נעצר, לא אחת, בגין עמידה על ערכיו)

 8. פרידמנית

  האמת היא שבן גוריון לא היה מתהפך בקברו ממה שביבי עושה וגם לא מהאופן בו לא נתנו לך למחות, אלון. כשפלסטינים ניסו למחות תחת שלטון בן גוריון, הם נרדפו ונכלאו. לא שלט קטן ולא שלט גדול. כשמזרחים ניסו למחות ודרשו דרישות של צדק חברתי, שהובילו למרד ואדי סאליב, הם הופללו ונכלאו ונורו. כל זה תחת שלטונו של בן גוריון. עכשיו זה מגיע גם לאשכנזים, וזה מובן שזה כואב. אולי גם לבן גוריון זה היה כואב, אבל אז זה רק היה מחזק את העובדה שמדובר בגזען. מצידי שיתהפך בקברו שלושים פעם כולל סאלטו מורטלה לאחור.

 9. דב פוניו

  עזבתי את ארץ הולדתי אחרי השואה. אמרתי שאם אזכה לנכדים, הם יגדלו בארץ חופשית. אכן, נכדותי גדלות בארץ חופשית. אין כפייה דתית, אין מפלים אדם על פי מוצאו. נשים יושבות באוטובוס ככל העולה על רוחן.
  נכדותיי גרות בלוס אנג'לס.