• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מנטרף לטורף

אפשר היה לצפות שאנשי ש"ס, לאור מה שעברו בתוך החברה החרדית-אשכנזית, יבקשו להילחם בכל תפיסה היררכית, גזענית ומדירה. ליאת שטייר-לבני מסבירה איך קרה בדיוק ההפך ביחס לאתיופים
ליאת שטייר-לבני

הפרשיות האחרונות שחשפו את הדרך בה ש"ס מתעמרת באתיופים, מסמלות באופן מצער את הדרך בה מתגלגל כדור השלג של הגזענות הישראלית.

כאשר ש"ס הוקמה כמפלגה מוניציפלית ב-1982 ואחר כך הפכה למפלגה ארצית ב-1984 היא הצליחה ליצור תקדים במציאות הישראלית – קבוצה שנמאס לה מההדרה, מהפטרונות ומהאוריינטליזם של האותודוכסיה האשכנזית החליטה לשנות את הכלים ולקבוע מציאות חדשה. המהלך הזה היה חתרני, מרשים וביטא יסודות חדשים של העצמה בקרב המזרחים. אחרי עשרות שנים של נידוי, קיפוח ודחיקה לשוליים, מזרחיים דתיים וחרדים העבירו את הכוח לידיהם. המהלך המפתיע הזה הוכיח את עצמו גם בקלפיות ומספר המנדטים של ש"ס צמח מעלה מעלה ואף הגיע בשנת 1999 למספר אסטרונומי של 17 מנדטים.

התנועה הדתית-יהודית הזאת למעשה מימשה באופן פרדוקסלי תפיסה של בדלנות שהציבה תנועה איסלאמית-אמריקנית כ-50 שנה קודם לכן. "אומת האיסלאם" שהוקמה בארה"ב בשנות ה-30 של המאה ה-20, חרטה על דגלה הרבה מאוד יסודות אלימים ובעייתיים בסוגיית היחסים בין לבנים ושחורים, שאינם באים לידי ביטוי במשנתה של ש"ס, אך הפתרון של הפרדה שהציעה התנועה יושם בישראל. "אומת האיסלאם" ומנהיגים בולטים בה דוגמת מלקולם X טענו שהם אינם מעוניינים בפלורליזם: הלבן לעולם לא יקבל את השחור כשווה לו ולכן השחור צריך לכונן מרחב משלו. ש"ס עשתה זו בהקימה מפלגה נפרדת, ורשת של מוסדות, גני ילדים ובתי ספר המיועדים להם. בכך הציבה ש"ס את היסודות הראשונים לקיום "פוסט לאומי" במדינת ישראל – חלוקה של החברה למגזרים ולקבוצות הפועלות באופן נפרד, כדי למגר היררכיה מערבית ולייצר, בסופו של דבר, חברה פוליצנטרית, המורכבת מקבוצות השוות בכוחן.

אך עם ההצלחה הגיע גם השינוי. ש"ס החלה לגלות את הבעייתיות עליה דיברו הוגים פוסט-קולוניאליסטים: הדרך בה המדוכא מפנים את הערכים של המדכא. המהלכים של ש"ס בשנים האחרונות מגלים עד כמה ההיבדלות מהאורתודוכסיה האשכנזית איננה שלמה: זו אמנם הפרדה מרחבית וכלכלית, אך מבחינה נפשית-רוחנית אנשי ש"ס הפנימו ערכים יסודיים של הקבוצה ממנה ביקשו להתנתק.

ראשית, ש"ס הלכה והתרחקה מהסובלנות ההלכתית של היהדות הספרדית. המתינות, הקבלה של העולם החילוני שבאה לידי ביטוי ביחסים בין ספרדים לבין היישוב החילוני-ציוני עוד מראשית המאה ה-20 וגם אחרי קום המדינה, התחלפה בקנאות הלכתית קיצונית המאפיינת, לפחות חלקים, של האורתודוקסיה האשכנזית.

שנית, ש"ס הפנימה את יסודות המערכת האשכנזית-חרדית לפיה הבהיר עליון על הכהה. כאשר הופיעו בזירה אנשים כהים מהם, הפכו המזרחים של ש"ס מקרבן למקרבן ממדוכא למדכא. בשנים האחרונות, בהן עומדים שרים של ש"ס בראש משרדי הדתות והפנים, הופכים האתיופים לאזרחים סוג ב' ותרבותם נגזלת. למשל, מעמדם של הקסים האתיופים נשחק עד היסוד בעידוד משרד הדתות. כיום, מספר קטן של קסים מקבלים שכר מהמדינה ויש הרואים בזה דמי שתיקה כי הקסים למעשה מנושלים מתפקידיהם הדתיים. בראש ההנהגה הדתית של הקהילות האתיופית ממונים רבנים על-ידי המשרד לשירותי דת. נוסח התפילה שהם מלמדים הוא מזרחי. ההבדלים בין ההלכה הרבנית לבין הלכה של יהודי אתיופיה גורמת לקרע בעדה ומדרדרת עוד יותר את מעמדם הבעייתי ממילא של הקסים. בשל השתלטות הרבנות, סביר להניח כי בעוד דור כבר לא יהיה להלכה האתיופית זכר.

בנוסף, לאחרונה התגלה כי ראש עיריית בית שמש מטעם ש"ס הקצה לאתיופים גני ילדים נפרדים. בהסבר שנתן, לפיו בעזרת ההפרדה הוא למעשה מגן על הדגים העדינים (האתיופים) מדגים טורפים, הוא מעיד, מבלי דעת, על השינוי שעברו אנשי ש"ס משנות השמונים ועד להווה – מהנטרף הם הפכו לטורף.

בתפיסה נאיבית צריך היה לצפות שאנשי ש"ס, לאור מה שעברו בתוך החברה החרדית-אשכנזית יבקשו להלחם בכל תפיסה היררכית, גזענית ומדירה. אך מעשיהם בשנים האחרונות מגלים כי קשה להתנתק ממה שהוטמע בכך שנים כה רבות. האמת העצובה היא שכאשר אדם או קבוצה צוברים כוח, הם הופכים סוכנים של אותן תפיסות מהן ברחו.

הכותבת מרצה במחלקה לתרבות יצירה והפקה ובמחלקה לספרות לשון ואמנויות במכללת ספיר, ובתוכנית התואר השני בלימודי תרבות באוניברסיטה הפתוחה

כנראה שיעניין אותך גם: