מנטרף לטורף

אפשר היה לצפות שאנשי ש"ס, לאור מה שעברו בתוך החברה החרדית-אשכנזית, יבקשו להילחם בכל תפיסה היררכית, גזענית ומדירה. ליאת שטייר-לבני מסבירה איך קרה בדיוק ההפך ביחס לאתיופים
ליאת שטייר-לבני

הפרשיות האחרונות שחשפו את הדרך בה ש"ס מתעמרת באתיופים, מסמלות באופן מצער את הדרך בה מתגלגל כדור השלג של הגזענות הישראלית.

כאשר ש"ס הוקמה כמפלגה מוניציפלית ב-1982 ואחר כך הפכה למפלגה ארצית ב-1984 היא הצליחה ליצור תקדים במציאות הישראלית – קבוצה שנמאס לה מההדרה, מהפטרונות ומהאוריינטליזם של האותודוכסיה האשכנזית החליטה לשנות את הכלים ולקבוע מציאות חדשה. המהלך הזה היה חתרני, מרשים וביטא יסודות חדשים של העצמה בקרב המזרחים. אחרי עשרות שנים של נידוי, קיפוח ודחיקה לשוליים, מזרחיים דתיים וחרדים העבירו את הכוח לידיהם. המהלך המפתיע הזה הוכיח את עצמו גם בקלפיות ומספר המנדטים של ש"ס צמח מעלה מעלה ואף הגיע בשנת 1999 למספר אסטרונומי של 17 מנדטים.

התנועה הדתית-יהודית הזאת למעשה מימשה באופן פרדוקסלי תפיסה של בדלנות שהציבה תנועה איסלאמית-אמריקנית כ-50 שנה קודם לכן. "אומת האיסלאם" שהוקמה בארה"ב בשנות ה-30 של המאה ה-20, חרטה על דגלה הרבה מאוד יסודות אלימים ובעייתיים בסוגיית היחסים בין לבנים ושחורים, שאינם באים לידי ביטוי במשנתה של ש"ס, אך הפתרון של הפרדה שהציעה התנועה יושם בישראל. "אומת האיסלאם" ומנהיגים בולטים בה דוגמת מלקולם X טענו שהם אינם מעוניינים בפלורליזם: הלבן לעולם לא יקבל את השחור כשווה לו ולכן השחור צריך לכונן מרחב משלו. ש"ס עשתה זו בהקימה מפלגה נפרדת, ורשת של מוסדות, גני ילדים ובתי ספר המיועדים להם. בכך הציבה ש"ס את היסודות הראשונים לקיום "פוסט לאומי" במדינת ישראל – חלוקה של החברה למגזרים ולקבוצות הפועלות באופן נפרד, כדי למגר היררכיה מערבית ולייצר, בסופו של דבר, חברה פוליצנטרית, המורכבת מקבוצות השוות בכוחן.

אך עם ההצלחה הגיע גם השינוי. ש"ס החלה לגלות את הבעייתיות עליה דיברו הוגים פוסט-קולוניאליסטים: הדרך בה המדוכא מפנים את הערכים של המדכא. המהלכים של ש"ס בשנים האחרונות מגלים עד כמה ההיבדלות מהאורתודוכסיה האשכנזית איננה שלמה: זו אמנם הפרדה מרחבית וכלכלית, אך מבחינה נפשית-רוחנית אנשי ש"ס הפנימו ערכים יסודיים של הקבוצה ממנה ביקשו להתנתק.

ראשית, ש"ס הלכה והתרחקה מהסובלנות ההלכתית של היהדות הספרדית. המתינות, הקבלה של העולם החילוני שבאה לידי ביטוי ביחסים בין ספרדים לבין היישוב החילוני-ציוני עוד מראשית המאה ה-20 וגם אחרי קום המדינה, התחלפה בקנאות הלכתית קיצונית המאפיינת, לפחות חלקים, של האורתודוקסיה האשכנזית.

שנית, ש"ס הפנימה את יסודות המערכת האשכנזית-חרדית לפיה הבהיר עליון על הכהה. כאשר הופיעו בזירה אנשים כהים מהם, הפכו המזרחים של ש"ס מקרבן למקרבן ממדוכא למדכא. בשנים האחרונות, בהן עומדים שרים של ש"ס בראש משרדי הדתות והפנים, הופכים האתיופים לאזרחים סוג ב' ותרבותם נגזלת. למשל, מעמדם של הקסים האתיופים נשחק עד היסוד בעידוד משרד הדתות. כיום, מספר קטן של קסים מקבלים שכר מהמדינה ויש הרואים בזה דמי שתיקה כי הקסים למעשה מנושלים מתפקידיהם הדתיים. בראש ההנהגה הדתית של הקהילות האתיופית ממונים רבנים על-ידי המשרד לשירותי דת. נוסח התפילה שהם מלמדים הוא מזרחי. ההבדלים בין ההלכה הרבנית לבין הלכה של יהודי אתיופיה גורמת לקרע בעדה ומדרדרת עוד יותר את מעמדם הבעייתי ממילא של הקסים. בשל השתלטות הרבנות, סביר להניח כי בעוד דור כבר לא יהיה להלכה האתיופית זכר.

בנוסף, לאחרונה התגלה כי ראש עיריית בית שמש מטעם ש"ס הקצה לאתיופים גני ילדים נפרדים. בהסבר שנתן, לפיו בעזרת ההפרדה הוא למעשה מגן על הדגים העדינים (האתיופים) מדגים טורפים, הוא מעיד, מבלי דעת, על השינוי שעברו אנשי ש"ס משנות השמונים ועד להווה – מהנטרף הם הפכו לטורף.

בתפיסה נאיבית צריך היה לצפות שאנשי ש"ס, לאור מה שעברו בתוך החברה החרדית-אשכנזית יבקשו להלחם בכל תפיסה היררכית, גזענית ומדירה. אך מעשיהם בשנים האחרונות מגלים כי קשה להתנתק ממה שהוטמע בכך שנים כה רבות. האמת העצובה היא שכאשר אדם או קבוצה צוברים כוח, הם הופכים סוכנים של אותן תפיסות מהן ברחו.

הכותבת מרצה במחלקה לתרבות יצירה והפקה ובמחלקה לספרות לשון ואמנויות במכללת ספיר, ובתוכנית התואר השני בלימודי תרבות באוניברסיטה הפתוחה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ג. אביבי

  את הפנמת ערכי הגזענות האשכנזית הפתולוגית ע"י מוסדות ש"ס ובכיריה ניתן היה לראות כבר לפני שנה וחצי, כשהגזענות האנטי-מזרחית במוסדות 'בנות יעקב' בעמנואל ומקומות אחרים עלתה לדיון בעליון. מנהיגי ש"ס לא רק התחמקו מלצדד בתלמידות המזרחיות שהיו קרבן לגזענות אשכנזית בסגנון חוקי נרנברג, אלא גינתה ואיימה על מי שתמך במאבק והחרימה אותם – את יואב ללום והרב אמסלם. בעצם מנהיגי ש"ס נהגו כך מלכתחילה ובעיקר הרב עובדיה. מנהיגי ש"ס שולחים את ילדיהם להתחנך במוסדות חרדי אשכנז הגזעניים. היחס לאתיופים הוא המשך ישיר של קבלת האשכנזי, כנעלה גנטית מהמזרחים וכהי העור בכלל, ע"י רבני ש"ס.

 2. איה אפרים

  תחושת קיפוח מסתבר לא קשורה לתחושת אמפתיה. הגזענות היא חריפה הרבה יותר כאשר היא מגיעה עם מטען והאתיופים הם הקרבן האידיאלי. כזה שאינו מגיב ורק סופג. כמה חבל שמבקום לשנות סדרי עולם, אנשי ש"ס הפועלים בשם ה"שם" רק מלמדים את ילדיהם איך להרגיש מקופחים ואיך לקפח אחרים.

 3. ניסים בן יוסף

  קודם כל ש"ס לא מייצגת את המזרחיים, למה ללכת רחוק עד יהודי אתיופיה, אפילו בעניין אפליה של אשכנזים בבתי הספר בעמנואל, החכים של ש"ס מילאו פיהם מים. מה אכפת להם כשהילדים שלהם לומדים במוסדות החינוך של אשכנזים? זו לא רק מפלגה גזענית, זו מפלגה מושחתת שמבוססת אל נפוטיזם, שוחד ושלמונים.

 4. עירית איילון

  תנועת ש"ס היא תנועה צבועה ומזלזלת באינטליגנציה של העם. כיצד יתכן שמי שזועק חמס נגד הדרת בנות מזרחיות מאולפנות וסמינרים אשכנזים, מתייחס באותה צורה בדיוק כלפי האתיופים וכולא אותם במוסדות חינוך על טהרת האתיופים.

 5. נתן.

  יש שתי אופציות גזעניות :-"גזענות אשכנזית" ו"גזענות שהפנימה את הגזענות האשכנזית".

  הייתי אומר שזאת גישה גזענית אבל אני חושש שיאשימו אותי בגזענות…..

 6. ג. אביבי

  "כיצד יתכן שמי שזועק חמס נגד הדרת בנות מזרחיות מאולפנות וסמינרים אשכנזים, מתייחס באותה צורה בדיוק כלפי האתיופים וכולא אותם במוסדות חינוך על טהרת האתיופים."…

  מתי ש"ס התנגדה להדרת בנות מזרחיות במוסדות אשכנזיים? את כנראה לא חיה בארץ. ש"ס תמכה בשתיקה באפליה נגד מזרחיות במוסדות אשכנז. אפליית האתיופים ע"י ש"ס היא המשך ישיר של אות קו, שמתיישר עם הגזענות האשכנזית הפתולוגית.

 7. מאיר עמור

  המקורות הכי קרובים המניעים את הגזענות בישראל אינם מוצא ו/או טענה ביולוגית. המקורות הכי קרובים לגזענות בישראל הן הפרשים משמעותיים בכוח חברתי ופוליטי וניסיון שימור של פריבלגיה חברתית. משתמשים במוצא ובטענות ביולוגיות וכיום גם בהסברים כאילו-תרבותיים כהסברים, על מנת שלא להידרש לחוסר ההגיון, אי הצדק הבולט, ואי השיויון הבנויים אל תוך טענת הגזענות הישראלית.

  לכן, נתן, אין גזענות אשכנזית. יש פריבילגיה אשכנזית בישראל. ישנם רבים המנסים לשמרה ולהגן על פריבלגיה זו מכל משמר. בין המשמרים את הפריבלגיה האשכנזית ישנם רבים, חלקם גם בש"ס, אשר הבינו את התהליך באמצעותו אדם הופך לבעל פריבלגיה. הם החליטו להצטרף לנהנים מהפריבילגיה. בעיקרו – גזענות – זהו תהליך אקטיבי של מניעה ופגיעה ביישום שלטון החוק.

  נכון מאוד נתן, אחד המגדירים של האשכנזיות ואשכנזים הוא מאבק נוקשה ביותר נגד שלטון החוק הישראלי. קביעה זו נכונה מאז הוקמה המדינה וגם לפני הקמתה היתה זו נוסחת הפעולה השרירה ביותר בקרב למשל המשרד הארצישראלי (ארתור רופין) ואחר כך, אנשי תנועת העבודה.

  מבחינה זו ש"ס משמשת כיום כחוד חנית במאבק נגד החוק הישראלי. בעבר הרחוק תנועת העבודה מלאה תפקיד זה. בעבר הפחות רחוק היתה זו תנועת החירות שמצאה עצמה טוענת לעמדה מעל החוק. כיום עושה זאת הלאומנות היהודית שבחלקה היא דתית פונדמנטליסטית.

  נכון נתן, אלה הם פניה של הגזענות היהודית-ישראלית: נגד שלטון החוק ובעד פריבלגיה אשכנזית.

  מאיר עמור

 8. מהמזרח תצא הרעה

  אדם בעל מצפון, שמכירה בעובדה שבא לעולם לשניים קצובות, חוזר אל אדמתו עם מסקנה אחת פשוטה "הגזענות חייה וקיימת" ואלה שעדיין טוענים מקופחים כאשר הם חלק משרי הממשלה ומחזקים מוסדות מתוקצבים על חשבון משלם המיסים רק בהיותם שותפים לצבא השמים הגיעה העת שיבקשו סליחה ומחילה כפי שהם דורשים מאשכנזים, נכון לומר כנראה האשכנזים חתומים על השיטה בה הומצאה הגזענות בארץ ישראל אך ללא ספק ש"ס חתומה על השרשת והנצחת הגזענות בימינו בעוצמה ויתר סט. יפה כתב המחבר דעה בנושא יישר כוח

 9. חנן שליב

  שוב ושוב בורחים מלהתמודד ביושר עם בעיית האפליה,ההדרה,הכוחנות והגזענות הקיימת בכל החברה הישראלית לזהויותיה השונות.אמת עוצמת התופעה מורגשת בשיאה ביחסם של חלק מה"לבנים" יוצאי מרכז ומזרח אירופה,אולם בעיקרה אינה פחותה (חרף אי נכונתם של אנשים כמאיר עמור לקבל זאת כפשוטו) גם אצל המזרחיים וכן גם אצל הערבים,האתיופים וכל קבוצה אחרת ביחס לאיזה "נחות" אחר.כך שאפשר לחזור עד אינסוף במעגלים מענינים כשלעצמם על טענות ודוגמאות ,אם לא נעשה פעולות משותפות ,מעמיקות וארוכות,בעיקר בהשכלה וחינוך ,לא נתקדם בכלום.

 10. ג. אביבי

  ציטוט: "יש שתי אופציות גזעניות: "גזענות אשכנזית" וגזענות שהפנימה את הגזענות האשכנזית"
  הייתי אומר שזאת גישה אשכנזית אבל אני פוחד שיאשימו אותי בגזענות…".
  הגזענות היא אותה הגזענות – מכשיר לשימור הפריבילגיות המעמדיות של המדכאים. מבחינה זאת אין הבדל בין הגזענות האמריקאית כלפי השחורים, הגזענות האירופאית, כולל זו הגרמנית הידועה, לבין זו האשכנזית הנקוטה בישראל. לכן גם אין הבדל בין הגזענות האשכנזית לזו שבקרב עסקני ש"ס כלפי האתיופים. ולמרות הכל הפשעים שנעשו בגין הגזענות האשכנזית בישראל עולים בסדרי גודל רבים על הפשעים שאותם עסקני ש"ס הספיקו לבצע. רק תזכיר קצרצר על פשעי הגזענות האשכנזית: נישול העם היליד כאן ושדידת מולדתו, הסללת המזרחים לפריפריה הנחשלת והנצחה שיטתית של נחשלותם, אפליה אנטי-מזרחית בהקצאת משאבים (בחינוך, בקרקעות, בתקציבים ובאמצעי קיום), אפליה במקומות עבודה הנמשכת עד היום, חטיפת ילדי תימן ומכירתם, הקרנות המוות לילדי המרוקאים – ניסויים קטלניים בבני-אדם, הדרה ממוסדת ושיטתית של מזרחים בכל מוקדי הכוח בישראל (מהמערכת השיפוטית, דרך הסגל האקדמי באוניברסיטאות ועד ההנהלות של הגופים קובעים במשק ובתרבות), נישול יהודי ארצות ערב מהונם (מיליארדי דולרים) ופגיעה אכזרית במעמדם בשת"פ עם ממסדים מושחתים שם. רשימה חלקית.
  לכן מי ששם את הגזענות האשכנזית במירכאות, אינו שונה מאף גזען אחר המכחיש את פשעי הגזענות בעולם. בישראל עדיין אין לו סיבה לפחד, אבל במדינות נאורות כגון צרפת וגרמניה אנשים כמותו נשפטים ונשלחים למאסר.

 11. אפרת

  הבעיה פה היא הרבה יותר חמורה לדעתי. מנהיגי ש"ס תמיד חלמו להיות "לבנים" ולכן הפתרון בצורת מפלגה הוא לא טיפול עמוק בשורש הבעיה. שכן טיפול עמוק בשורש הבעיה הוא ההבנה שהתרבות\ההלכה האשכנזית לא טובה יותר מהספרדית. ש"ס לא הגדילו להחזיר עטרה ליושנה ולהשתמש בכוחות העצומים שקיימים בתרבויות לא ארופאיות, אלא עשו שינוי קוסמטי בלבד ושבו את הציבור במלבוש היפה שלבשו "להחזיר עטר ליושנה". הם אף פעם לא האמינו באמת שהם שווים משהוולכן ימשיכו להתעמר באתיופים ולסחור בהם על ידי שוחד של ארוחות צהריים ובתי ספר חינם, בושה וחרפה. מנטליות של עבדים כזו היא.

 12. נתן.

  יפה שהבנת שאין דבר כזה שנקרא "גזענות אשכנזית" ואפשר גם להוסיף שעצם הביטוי "גזענות אשכנזית", הוא ביטוי גזעני כשלעצמו , יען כי הוא מייחס תכונות שליליות לקבוצת אנשים בעלי רקע אתני משותף.

  הבטוי החדש שהמצאת "פריביליגה אשכנזית" הוא אכן נעים יותר לאוזן אבל מצוץ מהאצבע לא פחות,
  אלה אם תצליח למצוא לי פריבילגיה אחת שאשכנזים נהנים ממנה ואתה לא, ורק תחסוך מאיתנו את הסיפור שהורייך נאלצו לשמוע אום כולתום בהסתר מפחד השכנים…

 13. גיא כהן

  ההיסטוריה מוכיחה, כגלגל פעם אחר פעם, שחווית ההשפלה מביאה אל הרצון לתפוס בעמדת הכוח שבסופו של דבר עוברת את מידת הטעם הטוב ומחזירה חלילה לפגיעה והשפלה כלפי קבוצה אחרת שגם עתידה כנראה, הוא לטעום מכוח יתר על המידה.
  אני מקווה שגלגלי ההיסטוריה יותקלו, והאיזון ימגר כל כוחניות מזיקה. וכך מאמרים שהם מראה כנה למציאות עגומה כמו מאמרה של המלומדת דר' ליאת שטייר לבני, לא יהיו אלא מאמרים שהביאו לשינוי המיוחל.
  יישר "כוח" והרבה אמונה לעתיד טוב יותר

 14. שמשון לוקש

  כל ראשי הערים בארץ מנסים להרחיק את האטיופים מעירם ,מבית סיפרם ובטח מגניהם.
  ראש עריית בית שמש פשוט מצא תירןץ מטומטם.
  אין שום קשר לש"ס.

 15. ג. אביבי

  להלן עיוותי הגיון להכשרת הגזענות האשכנזית – ציטוט:
  יפה שהבנת שאין דבר כזה שנקרא "גזענות אשכנזית" … הוא ביטוי גזעני כשלעצמו , יען כי הוא מייחס תכונות שליליות לקבוצת אנשים בעלי רקע אתני משותף."
  זאת דוגמה לל"הברקות" האינטלקטואליות המאפיינות את גזעני אשכנז בארץ. לא כדאי להסביר לדעתן הנ"ל שגם אם לא כל האשכנזים גזענים אלא רק חלק, ישנה גזענות אשכנזית. לפי הטיעון ה"מבריק" אין גזענות אשכנזית כשם שאין גזענות לבנה בארה"ב ואין גזענות גרמנית נגד האסיאתים ולא הייתה נגד היהודים וכו'.
  מיותר לנסות להסביר לגאון שלמרות שפשע הוא פשע ופושע הוא פושע, פושע בן לאום בלגי הוא פושע בלגי וגרמני שנוקט בעמדות גזעניות הוא גרמני גזעני. כך גם האשכנזים המצדיקים את פשעי הגזענות הם אשכנזים גזענים.
  ותחסוך מאיתנו את הסיפורים על הוריך המסכנים שקופחו ע"י התימנים וחיו באוהל דולף במעברת תל-ארביב ואכלו נמלים כדי לשרוד ולגדל את הבן הגאון שלהם.

 16. דרור בל"ד

  התבוננות כה תמימה וכה מופרכת במניעיהם האמיתיים של מקימי ש"ס ומהנזק העצום שגרמה למזרחים עצמם מעיבה על המאמר כולו. קל להתלות בתזה כי הילד המוכה יהפוך לאב מכה, הציונות האשכנזית עצמה מצדיקה את זכות קיומה בטיעונים מעין אלה.

  כך נכתב: ""אומת האיסלאם" ומנהיגים בולטים בה דוגמת מלקולם X … ש"ס עשתה זו בהקימה מפלגה נפרדת… בכך הציבה ש"ס את היסודות הראשונים לקיום "פוסט לאומי" במדינת ישראל – … חברה פוליצנטרית, המורכבת מקבוצות השוות בכוחן".

  לעומת זאת, כך נכתב בספרו של סמי שלום שטרית:
  מלקולם לא היה מעורב בשום פעולה או יוזמה הקשורה בזכויות אזרח אלא דיבר בעיקר על זכויות אדם אוניברסליות… את הפעולות שתכנן לא הספיק להוציא אל הפועל כי נרצח כשמונה חודשים לאחר שהקים את תנועתו החילונית.
  […]
  לפי ג'יימס קון, ההוראה החד משמעית של מנהיג "אומת האיסלאם" לפעיליו הייתה לא ליצור שום מגע עם הלבנים – לא מגע של מאבק ולא מגע של משא ומתן. לכן התאפיינה התנועה הזו בפעילות בדלנית דתית, חינוכית וקהילתית בלבד. היוזמה לפעולת שחרור עצמית נוגדת את אמונתה של התנועה… כאשר החליט [מלקולםX] לעזוב את "אומת האיסלאם" ולעבור לפעילות מעשית, היו מי שנתקפו בדאגה". [ע"ע אזרח מודאג, יגאל עמיר].

  אמשיך בציטוט רמזים, הפעם בוטים יותר:
  הרוב השחור הנוצרי נהה אחרי קינג והחלום שלו. מלקולם הציע להם להתבונן בצידו האחר של החלום – הסיוט. הסיוט הזה היה לדעת הרברט היינס האמת המרה ולכן רוב השחורים דחו אותו, כי רצו להמשיך לחלום…
  הביקורת הקשה ביותר של מלקולם הייתה על הצעדה בוושינגטון ב1963 [של האגודה לזכויות האזרח, של הקשת הדמוקרטית בבגצ הקרקעות, נגד ההדרה בעימנואל וכו' וכו']: "השחורים הוציאו הרבה כסף, עשו חיים, ונהנו מאווירת קרקס או קרנבל. עכשיו, משנסתיימה ההצגה, המוני השחורים נותרו עדיין ללא אדמות, ללא עבודות, וללא בתים… הכנסיות השחורות שלהם עדיין מופצצות והילדות התמימות עדיין נרצחות [לא צויין סוג המוסיקה לה האזינו הרוצחים]".

  ממשיך שטרית ברמזיו, הפעם הם עבים כפיל: "מלקולם לא השתלב באפרט של התנועה לזכויות האזרח משום שהוא דיבר על הקשרים רחבים שלא עניינו אותה. הוא דיבר על הצורך להתאחד נגד אוייב משותף, כפי שהשחורים באפריקה הבינו את משמעות האיחוד נגד הקולוניאליזם האירופי. הוא לעג לקינג וחבריו אשר כינו את מאבקם בתואר "מהפכה".
  [כל הציטוטים נלקחו מ"המאבק המזרחי בישראל" – סמי שלום שטרית, הוצאת עם עובד2004, עמ' 36-37]

  ש"ס יושבת בכל הממשלות הציוניות מיום הקמתה. היא שותפה מלאה ובכירה לכל פשעי הציונים. התוצאה: בכנס הסופרים ממדינות הים התיכון שהתקיים זו השנה השלישית במרסיי שבצרפת פרצה סערה כאשר המשורר הפלסטיני נג'ואן דרוויש לא הסכים לשבת בפאנל עם הסופר הישראלי משה סקאל שהוזמן להשתתף בכנס. סקאל עצמו, שבא בעיצומו של הפאנל כדי להקשיב, אמר שהופתע מהסערה באולם. "המשורר הפלסטיני אמר שאני נישלתי אותו מהבית שלו, ואמר שאני חוזר למדינה שלי בנחת והוא חוזר למקום שבו הוא סובל מהכיבוש. הוא אמר שהיהודים-הערבים במיוחד שונאים את הפלסטינים".
  http://www.haaretz.co.il/gallery/literature/1.1584028

 17. ציונה

  מי פה הגזעני?