למחוק את קו ההפרדה

ההפרדה הממסדית בין "טובים" ל"רעים" מנחה את כל מרקם החיים בישראל, והחרדים הם הקורבן התורן. נועם תירוש מסביר למה אסור להשלים עם ההיררכיה הזאת
נועם תירוש

מאז ומעולם הנחה רעיון ההפרדה את המדיניות הישראלית כמעט בכל תחומי החיים. מלבד הצבא, אשר בתקופה מסוימת שימש ככור ההיתוך האולטימטיבי של החברה הישראלית וחיבר בפועל בין צעירים מכל שכבות האוכלוסייה, שאר המוסדות המדינתיים השתמשו בהפרדה על מנת לנהל את החברה ביעילות רבה יותר. תלמידים במצב סוציו-אקונומי נמוך יותר נותבו לבתי ספר מקצועיים; עולים חדשים שוכנו במעברות, עיירות פיתוח ושכונות מצוקה; הפרדה ברורה נשמרה גם ברמה הלאומית קולקטיבית. החומה הפכה לסמל הבלתי מעורער של ההפרדה בין יהודים לערבים בכל שטחי הארץ; גם בתוך "הקו הירוק" נדירים המקרים בהם מתגוררים יחדיו יהודים וערבים ואף בערים המעורבות ישנה חלוקה ברורה בין השכונות היהודיות לשכונות הערביות; אפילו בקרב המיעוט הפלסטיני בישראל עודדה מדינת ישראל את ההפרדה בקרב "דרוזים", "בדואים", "צ'רקסים" ו"ערבים", כאילו שאין קשר תרבותי, לאומי ופוליטי בין קבוצות אלו.

ככל משטר המבוסס על הפרדה, גם זה הישראלי עודד חלוקה היררכית של הקבוצות השונות. שווים יותר מול שווים פחות; טובים יותר מול טובים פחות; נאמנים יותר מול נאמנים פחות. אולם במקרים מיוחדים, היגיון ההפרדה ההיררכי איבד את עוצמתו. הקהילה החרדית בישראל היא דוגמה מובהקת לקבוצה פוליטית שאף פעם לא הוחל עליה אותו היגיון מסדר. כשהיה בכך צורך, הודגשה דווקא יהדותם של החרדים ואלה שימשו כשותפים מלאים במערכת הפוליטית הישראלית. דוגמה בולטת לכך היא מספר רב של יישובים מעבר לקו הירוק שנבנו במיוחד עבור אוכלוסייה זו ושירתו במקביל את הכיבוש הישראלי וענו לצורכי הדיור בקרב החרדים. במקרים אחרים הובלטה דווקא זרותם, או אחרותם של החרדים, ואלה הואשמו בתחלואי החברה הישראלית כולה. כמובן שקל הרבה יותר להתעסק ב"פרזיטיות" החרדית ובתקציב הישיבות ולא חלילה בתקציב הביטחון המנופח, בעלות הכיבוש הישראלי, או בפערים החברתיים בחברה הישראלית.

הפגנה בבית שמש, 27.12.11. צילום: activestills.org

בימים האחרונים קבוצה קנאית קיצונית מעסיקה את הציבור הישראלי ואת מוסדות השלטון השונים. אין ספק כי פנאטים היורקים על ילדות קטנות בטוענה כי הן אינן "צנועות" צריכים להיעצר ואף לקבל את הטיפול הראוי במוסדות הנכונים, אולם אין להשלים עם השחרת האוכלוסייה החרדית כולה. ההתייחסות השלילית לחרדים כקבוצה משרתת את היגיון ההפרדה ההיררכי המבדיל בין "טובים" ו"רעים" ומסיטה את המבט הציבורי מהעוולות האמיתיות בחברה הישראלית.

אין פלא אפוא ש"ההקצנה החרדית" עלתה לכותרות כשהדיה האחרונים של המחאה החברתית נעלמים כלא היו. צדק חברתי קשה מאוד להחיל, כמה אברכים עצורים שצועקים לעבר השוטרים "נאצים" לעומת זאת או שלטי הפרדה המוסרים ברעש גדול מצטלמים הרבה יותר טוב, ומוכיחים איזו עשייה מערכתית מזויפת. דווקא עלינו, המתנגדים להיגיון ההפרדה הישראלי, חלה החובה להתנגד גם לעליהום הציבורי כנגד החרדים ולמצוא את המכנה המשותף העמוק בין כלל הקבוצות בחברה הישראלית  – יהודים, ערבים, חרדים, אתיופים, עובדי קבלן ומחוסרי דיור. רק כך נוכל להציע אלטרנטיבה אמיתית ואוניברסלית לרעיון ההפרדה הישראלי המנציח עוולות ישנות ומייצר עוולות חדשות מדי יום.

הכותב הוא סטודנט לתואר שני במחלקה לפוליטיקה וממשל, אוניברסיטת בן גוריון בנגב

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עידן

  כן.איזו תזה פוסט פוסטית מתוחכמת-חרדים כקורבן של נשים..אני באמת מנסה להיות מופתע כל פעם מחדש..

 2. אווה

  נורא נח מהצד לשבת ולומר :" שזאת הסתה" "הפרדה" אבל אני היא העובדת הסוציאלית הנותנת שרות לזקני קהילתם בירושלים וסופגת יריקות ,נאצות,ואפילו מטח אבנים במיקרה אחד, אתה אינך התושב המסורתי מבית השמש ששלוות חייו הופרה בעקבות קנאות החרדים לא נאלצת להגר משכונת מגוריך, אינך תושבת ירושלים שנוסעת בקווי הפרדה שלהם- ורק לתשומת ליבך הפרדה היא בעיה של עשור ורק כעת הציבוריות הישראלית התעוררה ולא רק בגלל שינאת חרדים אולי כי הסאה הודגשה.

 3. סמולני1

  ההפרדה לא משרתת רק את השלטון. ההפרדה משרתת את האוכלוסיה עצמה – בפרט אם מדובר באוכלוסיה אתנית שונה ולה מאפייני תרבות שונים.
  אין בכך שום פסול.

  (אני מסייג כמובן לגבי הפרדה של אוכלוסיות מוחלשות – זוהי הפרדה סוציו-אקונומית ולא נובעת מאופי תרבותי).

  אף אחד לא התקומם כאשר חרדים משפילים נשים יום יום בשכונותיהם. הבעיה היא שהחרדים כבר משפילים נשים באשר הן.
  (ברור – לא כל החרדים).
  וכמו שקיימת מגמת הקצנה ימנית שעליה כמובן אין חולקים פה, הרי שקיימת גם הקצנה חרדית למחוזות בדיוניים ממש, שאין להם קשר ליהדות.
  ההקצנה הזו חודרת למרחב היהודי הכללי, בחסות פוליטית, היא בהחלט מסוכנת, ומסמנת את קווי המחלוקת הבאים.

 4. מיכה רחמן

  לפני עשר ועשרים שנה ויותר בימים של הוויכוחים על הכפיה הדתית, הייתי מצטרף לדברים הכתובים למעלה. היום נראה לי שהפוסט הזה מחטיא את הלקחים החשובים ממה שקורה בבית שמש בירושלים וגו'. המשותף לכל מה שקורה הוא תהליך נמשך קשה מסוכן ואכזרי(במקרה של התפרעות נערי הגבעות), של הקצנה דתית המלווה בהקצנה לאומנית. פעם התנחמנו בעובדה שאותם "קיצוניים" חסידי "תולדות אהרון" "הסיקרקיים" וגו' הם אנטי ציונים, ולכן אינם שותפים ללאומנות הדתית. אבל היום צריך לראות שני תהליכים מקבילים מסוכנים ששניהם נובעים מהדת היהודית, ושניהם פירושם כירסום בדמוקרטיה ובשלטון החוק: א) ההתנחלויות היושבות על אדמות פרטיות בחסות המדינה כאשר המדינה עצמה מפירה את החוק (זכור לנו סירוב המדינה לבצע שלוש החלטות בג"ץ בעניין פינוי עיקרית ובירעם, וההמשך היום בסירוב המדינה לפנות את המאחזים הבלתי חוקיים). ב) הקווים למהדרין הדרת נשים וההשתלטות החרדית. פעם נתנו להם רק לסגור את שכונותיהם בשבת. אז הייתי נגד הגזענות נגד החרדים. אבל הם ממשיכים, כמקובל במדינתנו הקטנה, וככל שנותנים להם לוקחים עוד ועוד בכוח. שלטון החוק מכורסם. הם יוצרים אפלייה נגד המזרחים בבתי הספר ואיש איננו יכול לעשות דבר. המשותף לחרדים הנוהגים בגזענות נגד נערות מזרחיות ונגד נשים בכלל, למתנחלים: א) תמיד מדובר ב"מיעוט קיצוני" אבל בפועל זהו מיעוט שנתמך על ידי חלק גדול מהציבור, כשהמדינה במקרה של החרדים עומדת מנגד בגלל הצורך להרכיב קואליציה, ובמקרה של המתנחלים המדינה תומכת בהתנחלויות.
  בסך הכל התהליכים של הקצנה דתית, של כרסום במדינה דמוקרטית וליבראלית והלאומנות הבאה בגלל הכיבוש מתלכדים לכדי משהו מפחיד בתוך תהליכי הפשיזציה העוברים עלינו. אסור לנו היום להתעלם מהתהליכים האלה שביסודם עומדת הדת היהודית. אפילו עם פירוש מעוות של היהדות(לפי גישתם של הדתיים הליבראליים) עדיין זהו הפירוש של הרוב הגדול ההולך אל הלאומנות (בנושא ההתנחלויות, הכיוון הוא התחרדלות ולא ההפך!. אסור לנו לדבר כאילו אנחנו לפני שלושים שנה.

 5. דרור בל"ד

  כך: "להתנגד גם לעליהום הציבורי כנגד החרדים ולמצוא את המכנה המשותף העמוק בין כלל הקבוצות בחברה הישראלית".

  להתנגד לעליהום הציבורי כנגד החרדים האשכנזים – ספין מבית היוצר של קדימה ו\או יאיר לפיד – בוודאי. למצוא מכנה משותף עמוק וע"י כך להציע אלטרנטיבה אמיתית ואוניברסלית לרעיון ההפרדה הישראלי? לא זו הדרך.
  כדי להציע אלטרנטיבה אמיתית לאידאולוגיה הציונית-אשכנזית יש להציע המשגה אלטרנטיבית אמיתית למושגים שהציונים משתמשים בהם. הסקירה ההיסטורית הקצרה המובאת במאמר משתמשת באותם מונחים אשר הנחלתם בשיח הציבורי הישראלי גרמה להנצחת עוולות ישנות וגורמת לייצור עוולות חדשות מדי יום.

  הפרדה ממסדית אינה אלא ציונות אשכנזית. לא מאז ומעולם אלא מתחילת בואם של הציונים – העליות הציוניות הראשונה והשנייה (1904) הנחה רעיון ההפרדה את הציונות האשכנזית, ולא את המדיניות הישראלית. הצבא הציוני מעולם לא שימש ככור ההיתוך האולטימטיבי, וראה למשל את מאמרו של מאיר עמור – "ההיסטוריה המושתקת של הסירוב החברתי" . תלמידים במצב סוציו-אקונומי נמוך יותר ועולים חדשים אינם אלא מזרחים, החומה הפכה לסמל הבלתי מעורער של ההפרדה בין פלסטינים אזרחי המדינה הציונית לבין פלסטינים שאינם אזרחים בכל שטחי הארץ מהנהר עד הים, רוב הדרוזים, ש82% מהם משרתים בצבא הציוני, אינם רואים עצמם כפלסטינים, גם חלק מהבדואים לא רואים עצמם פלסטינים, ועל יחסיהם עם הדרוזים אמר לי פעם חבר: לא אהבנו את הדרוזים לפני שהיו פה ציונים ולא נאהב אותם גם אחרי שלא יהיו פה ציונים. הפלסטינים שסבלו מפעילות מג"ב, כלומר רוב הפלסטינים, טוענים כי הדרוזים גרועים יותר מהציונים.

  לא היגיון ההפרדה ההיררכי המבדיל בין "טובים" ו"רעים" היא זו המסיטה את המבט הציבורי מהעוולות האמיתיות בחברה הישראלית, אלא הגדרת הטובים והרעים. כשהבינה פושעת המלחמה ציפי לבני שהגליוטינה אותה הציבה דפני ליף בכיכר אינה מיועדת אך ורק לנתניהו (שאינו פושע מלחמה), חיפשה מוצא מגזר דינה. בית המשפט בהאג, אשכנזי ככל שיהיה, לא הווה אופציה אטרקטיבית, ולכן פנתה לעסוק בהדרת נשים ובמלחמת חורמה נגד הציבור החרדי-אשכנזי.

  אין מכנה משותף עמוק ולו אחד בין כלל הקבוצות בחברה הישראלית. אין ולא יהיה. אם קיים מכנה משותף כלשהו, הרי הוא רדוד ובסיסי ביותר, והוא משמש אך ורק לעליהום על קבוצה מוחלשת כלשהי באוכלוסיה. חבל שהצלם לא תפס את השלט בו נכתב: רוצים בית שמש ציונית. זה היה יכול לחסוך, או לפחות לקצר מאד, את תגובתי.

 6. דניאל ספירו

  אין צדק חברתי כאשר אני, בוגר צבא, משרת מילואים פעיל חייב לממן אברכים שהם רק נטל על המדינה. ואחרי שאני מממן אותם שנים הם גם יורקים עליי!

 7. ג. אביבי

  השיח התעמולתי של הממסדים התקשורתיים והשלטוניים בישראל מדחיק את המושג/מונח "מזרחים" מהשיח ומהתכנים ככל יכולתו. זה משמש כחלק ממנגנון שיטתי למחוק כל אפשרות של דינמיות חברתית חיובית בקרב המזרחים. זה מכוון לגרום למושג "מזרחי" להיחשב כמילה גסה, כגון עבריינות, סטייה מינית, מחלת נפש וכו', וכך גם לאדם המזרחי. זה גם אינדיקציה לכך שאין כל כוונה לאפשר למזרחים להתקדם בחברה הישראלית. אדם "תקני" בישראל הציונית יכול להיות רק מי שמוצאו אשכנזי או אירופאי נוצרי (שממוצב מחדש כאשכנזי).
  מצער לראות, שגם אצל מי שכותבים על הדרת קבוצות ועל ההפרדה ביניהם, הנהוגה בישראל האשכנזית-ציונית, לא מוזכרים המזרחים. העולים החדשים ששוכנו במעברות, תלמידים במצב סוציו-אקונומי נמוך שנותבו לבתי ספר מקצועיים תלת-שנתיים, עיירות פיתוח ושכונות מצוקה המוזכרים כאן – הם בעלי מכנה משותף מובהק – כולם מאוישים ברוב מוחלט של מזרחים.
  כותב המאמר מדבר על ההדרה וההפרדה בין הקבוצות השונות בישראל, מבלי להזכיר את המזרחים שהם הקורבן העיקרי לכל אלה – ממש כפי שנוהג המסד האשכנזי בישראל. מזרחים לשיטתו (כנראה) בכלל לא מודרים, או בכלל לא מופרדים (בעיקר כשמדובר בחברה החרדית האשכנזית), או בכלל לא מקופחים, או בכלל לא קיימים (ותכף תבוא טענה ציונית אשכנזית מוכרת כגון: "והרי כבר מזמן אין אפליה עדתית / גזעית בישראל… או "כבר אי אפשר להבדיל בין אשכנזים למזרחים הרי כולם מעורבבים…"). ההדרה הגדולה ביותר היא הדרת המזרחים והמזרחיות מכל תחומי ההנהגה, התרבות וההשפעה החשובים בישראל.
  אני לא מבין מדוע מאמר דעה ב'העוקץ' משתמש ברטוריקה הציונית הגזענית הנפוצה.

 8. הרוחץ בנקיון ידי הביבי

  "…שהגליוטינה אותה הציבה דפני ליף בכיכר אינה מיועדת אך ורק לנתניהו (שאינו פושע מלחמה),…."
  נתניהו אינו פושע מלחמה? ברור! את הדיכוי האלים בנעלין, בבתיר ובבלעין כלפי פלסטינים וירי למוות במספר מפגינים, אין ליחס לנתניהו. זה אמנם קורה בכהונתו כראש ממשלה אבל אין לייחס לצדיק השמאלני נתניהו כל אשמה או אפילו אחריות, שהרי המפקדים במקום החליטו בלי לשאול את נתניהו – רק הם הפושעים. את הפינוי האלים של כפריים פלסטינים בבקעת הירדן, אין לייחס לנתניהו – החיילים שפעלו על דעת עצמם הם הפושעים. את טבח מנהרות הכותל (למעלה מ100 הרוגים בשני הצדדים, בקדנציה הראשונה שלו) אין לייחס לנתניהו, שהרי הפלסטינים החצופים החליטו בלי לשאול את נתניהו להגיב על הפקעת השטחים מהם – הם הפושעים. את בנייתם של אלפי דירות למתנחלים חרד"לים על אדמה פלסטינית אין לייחס לביבי נקי הכפיים, שהרי העסקנים הקטנים החליטו על דעת עצמם להפקיע אדמות – הם הפושעים. את הפצצות "לעבר משגרי רקטות" שהורגות בעיקר ילדים ושאר חפים מפשע (רק לאחרונה) אין ליחס ר"ל לנתניהו, שהרי ברק הוא שר הביטחון – רק הוא אחראי לפשע.
  כך אפשר לזכות גם את כל ברוני הסמים בדרום אמריקה, את ראשי המפיה בארה"ב ואת כל הדיקטטורים האלימים בעולם הערבי.

 9. חנה זהר

  מחשבות על הפרדה עלו בי על רקע כלכלי: עובדי קבלן המופרדים בצורה פיקטיבית מהמעסיקים בפועל, בעלי חברות המופרדים מהחברה בע"מ. מאוד מתחבר עם ההפרדה בתחומים האחרים הנהוגה במדינה.