דמוקרטיה לפי הספר

בספר לימוד האזרחות שנכתב ב-2001, ישראל עדיין מנסה להוכיח לאזרחיה העתידיים כי היא דמוקרטיה גאה, בין היתר דרך קיומם של ארגוני זכויות אדם. נירה חיות, מורה לאזרחות, לא מבינה איך היא אמורה לחבר בין המידע ה"חתרני" הזה לבין האקלים הפוליטי הנוכחי
נירה חיות

בשיעור שלפני חופשת החנוכה נדהמתי לגלות עד כמה חתרני הוא ספר לימוד האזרחות של מדינת ישראל, העוסק בין השאר בזכויות אדם ומיעוטים במדינה. לפי הספר ("להיות אזרחים בישראל – מדינה יהודית ודמוקרטית", שכבר חולל מהומות בשנה שעברה) זכויות האדם נגזרות מהאמנות השונות עליהן חתומה ישראל מול האו"ם ובאות לידי ביטוי בחוקים, בפסיקות ובארגוני זכויות האדם. על פי הספר, ארגוני זכויות אדם הם:

ארגוני מתנדבים אשר חשיבות רבה נודעת לפעילותם ומאבקיהם למען שמירה על זכויות האדם ובהם: האגודה לזכויות האזרח אשר פועלת למען הצעות חוק בנושאי זכויות אדם ואזרח בישראל, עדאלה שהיא האגודה להגנה על זכויות האדם והאזרח הערבי בישראל, מועצת הנשים הערביות שפועלת לקידום מעמד האשה הערבית וקו לעובד המטפל בפגיעה בזכויות עובדים ובעיקרם פלסטינים, עובדים זרים ועולים חדשים.

המשותף לארגונים שציינתי הוא שבעת האחרונה מתנהל מהלך פוליטי מסוכן מצד הקואליציה וחלקים מהאופוזיציה, שמהותו להוציא אותם אל מחוץ לגבולות הלגיטימיות, הקונצנזוס והחוק. מהלך זה מתבטא בראש ובראשונה בהצעת חוק מימון עמותות השמאל, וכן בהתבטאויות שונות של חברי כנסת ושרים – למשל כינויו של שר החוץ, אביגדור ליברמן, את ארגון עדאלה "ארגון טרור".

אני אמנם חיה את חיי בידיעה ברורה וצלולה כי הכל פוליטי, ובכל זאת זהו גילוי מרעיש בעיני: כיצד ייתכן ש"ארגוני טרור" יקבלו מקום וביטוי בתוכנית הלימודים? ובאיזה יקום מקביל נקראו לפני עשר שנים ארגונים אלו "ארגוני זכויות אדם" שתפקידם חיוני בשמירה על הדמוקרטיה הישראלית?

אני לא לימדתי את תלמידי נושא זה הואיל והוא ירד במיקוד בגרות החורף, אולם כן לימדתי אותם על זכויות המיעוטים בישראל ועל כך שהן אינן מיושמות באופן מלא. תלמידי המופתעים שאלו אותי: האם באמת זה מה שכתוב בספר? איך יכול להיות שיהיה כתוב בספר משהו שהוא "נגד יהודים?" משהו שמבקר את ישראל? עניתי שהם כמובן מוזמנים לקרוא בעצמם בספר ולא התאפקתי מלספר להם על ה"גילוי" שלי אודות תיאורם של ארגוני זכויות האדם בספר ומעמדם כיום בישראל. הם הופתעו מאד, כמובן, מכך שמדינת ישראל עודדה דברים כאלה פעם.

ספר האזרחות נכתב בשנת 2001, אז עוד היה מותר לארגוני זכויות האדם להיקרא בשמם המפורש ולהימדד בהתאם לפעילות החשובה אותה הם מבצעים. כשמדינת ישראל ניסתה להוכיח לתלמידים-אזרחיה העתידיים כי היא אכן דמוקרטית, היא נימקה את הטיעון בין היתר דרך קיומם של ארגונים אלו. מתי זכויות אדם הפכו לנחלתו הבלעדית של השמאל הרדיקלי ואיך השתייכות לאחד מהם הפכה למקור גינוי? וכיצד השתתפותם של תלמידים במצעד זכויות האדם הפכה למשהו שמשרד החינוך מגנה אותו? יותר מכך שאיני מבינה את הסוגיה הזאת, איני יודעת כיצד עליי בתור מורה ליישב את הסתירה הגלומה בה – כלומר ללמד את את עקרונות הדמוקרטיה "לפי הספר" ובאותה נשימה לספר לתלמידי שהארגונים השומרים על עקרונות הדמוקרטיה בדרכם להיות מחוץ לחוק בישראל.

אפשר אולי להציע למשרד החינוך לשכתב את תוכנית הלימודים ולהוסיף פרקים כמו: דמוקרטיה בשעת חירום ומשבר, דמוקרטיה בה על האזרח להכפיף עצמו לחלוטין לצורכי המדינה, דמוקרטיה שמתמודדת עם מלחמה מתמדת, דמוקרטיה שמוקפת במדינות לא דמוקרטיות ועוד אינסוף חיזוקים למצב האבסורדי הזה, אבל אם תשאלו אותי זה לא יוכל לעבוד לטווח הארוך. זה לא יעבוד כי התלמידים שלי לא טיפשים והמורים שלהם אינם חותמות גומי.

אני סבורה שמישהו צריך להידרש ולענות לנו על השאלה איך ארגוני זכויות אדם הפכו לארגוני טרור, ואנחנו עדיין מתגאים במשטר דמוקרטי. ניתן אולי להניח שעל הארגונים הללו עברו תמורות קיצוניות בעשור האחרון ואולי הם אפילו השתנו מן הקצה אל הקצה, אבל בתור מורה לאזרחות, אני סבורה כי מה שהשתנה היא בעיקר התפיסה הדמוקרטית שלנו ועל כך כולנו נשלם את המחיר. היום מדובר בעדאלה ובאגודה לזכויות האזרח, ומחר זו תהיה שדולת הנשים והסתדרות העובדים – כי ללגיטימציה בהגבלת חופש הביטוי אין גבולות. אז במקום להמציא תיאוריות דמוקרטיות חדשות, אולי כדאי שניישר קו עם מה שהתחייבנו לקיים, נכבד את האמנות הדמוקרטיות עליהן חתמנו ונכבד את תלמידינו החכמים ואת המורים שלהם. כי הם מודאגים מאוד.

הכותבת היא מורה לאזרחות

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דודי

  או שזה לא חשוב לציין את הדעות שלה?

 2. אני רק שאלה

  היו צריכים לשים אותך בכלא בגין חתרנות כנגד החתרנות. ובכלל לסגור את האתר הזה המסב נזק למדינה ולדוצ׳ה. בגלל נשים כמוך הכל ננרס אז בתחילת המאה ה- 21

 3. יובל

  מורה לאזרחות שאפשר להסכים אתה. תודה.

 4. אריאל

  אין כל ספק שכמדינה הומאנית, ודמוקראטית, אנו צרכים לדאוג לזכויות של מיעוטים.
  הבעיה היא שחלק מאותם ארגונים שמכנים עצמם כארגוני זכויות אדם הינם בעלי אגנדה אנטי ישראלית שמנצלים עקרונות הומניים כדי לפעול.
  דוגמה קיצונית היא אנשי מרמרה שטענו שהם פעילי שלום.

 5. לירז

  איך זה קשור בדיוק שהיא מתרגלת במחלקה לפו"מ?? היא כותבת דעה אישית בתור אדם אישי, איך זה שהיה מצויין שהיא מתרגלת(הייתה שנה שעברה יותר נכון) עוזר להבין יותר טוב את הדעות או את הטיעונים שכתובים פה??
  לאן הדענו אם אחת התגובות פה היא שזה כתבה חתרנית?? היא משקפת בדיוק את מה שהרבה מאוד אנשים חושבים..ואם אתה בעד מדינה דמוקרטית אז זה זכותו של כל אדם להביע את דעתו(חופש הביטוי וכאלה..) ואם האתר הזה יסגר זה רק יראה את חוסר הדמוקרטיה והדרך למדינה טוטליטארית משם היא קצרה מאוד!
  כתבה מעניינת וחשובה!

 6. מאור

  נו, ואת עדאלה עיניין שתפקידם לפי הספר הוא "הגנה על זכויות המיעוט הערבי בישראל" כשהם אספו עדויות לדו"ח גולדסטון?

 7. יעל-שמאלנית גאה

  ובכן, עצוב להיווכח שהיו דרושות רק 10 שנים כדי כשהמושג "שמאלני"
  יהפוך ממושג הנותן בס"ה ביטוי לעמדה הפוליטית/חברתית של האזרח – לשם גנאי וקללה נפוצה.ומה יהיה בעוד 10 שנים??

 8. מורה לאזרחות

  מדינת ישראל בכלל ומערכת החינוך בפרט, צריכים עוד מורים כדוגמת הכותבת. אנשים עם זווית ראיה רחבה של הדברים, ואולי גם שונה. הרווח כולו של החברה הישראלית.

 9. אבי ביטר

  ב-2001 קראתי גם שמשה קצב הוא נשיאה המכובד של מדינת ישראל, וב-2011 קראתי שהוא אנס שיושב בכלא – רק אל תגלו זאת ל"מורה לאזרחות", שלא תזדעזע גם מזה חלילה.

  למרבה הצער או שלא, ביטלנו בישראל את תארי האצולה, ולמרבה הצער או שלא, אין אדם או גוף זוכים לללגיטימיות רק מכוח התואר שלהם בלבד.

  ב-2001 נהגו אירגונים אלה בצורה אחת, והיום הם נוהגים בצורה אחרת, וזו גבירתי "המורה לאזרחות" הסיבה לשינוי בראייתם בעיני הציבור (ומכאן נסיונות המחוקק), פשוט מאד.

  את רואה, לומדים משהו חדש כל יום.

 10. אחד בירושלים

  שום נזק לא ייגרם לחופש הדיבור,אולי לחופש הדיבה.

 11. נעמי טלטש

  עד כמה שידוע לי הגופים הנזכרים מוכרים על-פי החוק, אלא אם כן אני לא מעודכנת. גם הצעות החוק שנועדו להגביל את פעילותם לא עברו בינתיים. ז"א שאין שום סתירה בין המצב החוקי היום לבין מה שכתוב בספר. העובדה שבכנסת ובממשלה יושבים אנשים שלא למדו או לא הבינו מה זו דמוקרטיה היא באמת יותר ממטרידה, וככה צריך ללמד את זה, לדעתי. אולי יעניין את התלמידים לדעת למה החוקים להגבלת אותם גופים לא עברו בכנסת, ואיפה מתגלה חוסר ההבנה של כמה פוליטיקאים רעשניים.
  כל האמור למעלה לא בא לאמר שאין בישראל חוקים שמפלים את המיעוט. מנסיון גם את זה אפשר ללמד. תלוי כמובן איך עושים את זה 🙂

 12. דור שביעי בארץ

  עצוב מאוד להיות ישראלי היום.

 13. נורית זהביי

  מה אתם מבינים?יש לכם פה מורה לאזרחות שלמדה את המקצוע והציגה בפניכם את האמת שלא הכרתם…נירה חיות..הברקת!!
  כל הכבוד!

 14. תלמידה שעושה בגרות באזרחות

  מסכימה במיליון אחוז. וזאת לא הפעם היחידה שמכתיבים לנו דבר אחד ובדיבורי פוליטיקה בכיתה מגלים שהמדינה פועלת הפוך "לנוכח המצב".