• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

בכר חאפי נ' שר הביטחון

כן, גם את העתירה הזאת דחה בג"ץ עקב חומר סודי שהציג השב"כ. וכך בכר חאפי תקוע בעזה, רחוק ממשפחתו בגדה שלא ראה מזה שנתיים. שרי בשי מציגה את הריטואל
שרי בשי

במקרה של בכר חאפי אי אפשר לעניין את התקשורת המיינסטרימית ואי אפשר לנצח בבג"ץ: גבר פלסטיני בן 38, דבוראי במקצועו שכבר שנתיים לא ראה את אשתו ושתי בנותיו. הכל התחיל כשנעצר לפני שנתיים בביתו בטול כרם בחשד לחברות ופעילות בארגון חמאס. בכר נחקר במשך חודש, החקירה העלתה חרס ושופט צבאי הורה לשחרר אותו. אבל במקום להחזיר אותו לביתו בטול כרם, הצבא הרחיק אותו לרצועת עזה, המקום בו רשום מענו במרשם האוכלוסין הפלסטיני המנוהל על ידי ישראל. מאז שנת 2000, מסרבת המדינה להכיר בהעתקת מגורים מעזה לגדה, גם עבור אנשים כמו בכר, שעברו לגדה עוד ב-99' והקימו שם משפחה.

כבר שנתיים שבכר מורחק מפרנסתו וסמוך על שולחנו של אחיו בעזה. כבר שנתיים שהוא לא ראה את אשתו ובנותיו, עכשיו בנות שנתיים ושלוש וחצי, שהפכו לתלויות ברשויות הסעד בגדה. הילדות אינן מכירות את אביהן.

המקרה של בכר עבר את כל ההליכים שהכיבוש הישראלי הממושפט יכול להציע. בכר פנה לארגון גישה, ואנחנו פנינו לצבא בשמו. דרשנו וקיבלנו שימוע במעבר ארז, שם הדגשנו את העובדה שהוא שוחרר ממעצר ב-2010 דווקא בשל היעדר ראיות. ציינו את מעצרו הראשון בשנת 2003 – אז הואשם והורשע בגניבת רכב וריצה את עונשו – וביקשנו שככל שקיימות ראיות נגדו עכשיו, שיציגו אותן, על מנת שנוכל להשיב. הזכרנו שהצבא ככל הנראה הכיר במגוריו של בכר בגדה המערבית, משום שבשנת 2006, לאחר שהורחק פעם קודמת מהגדה לעזה, הונפק עבורו היתר כניסה לישראל שהיה תקף למשך חודש, כדי לאפשר לו לחזור לגדה. העלינו תהיות באשר ל"מסוכנות" של אדם שקיבל היתר לשהות וללון בישראל חודש ימים. כשקיבלנו מהצבא סירוב סופי, הגשנו עבורו עתירה לבג"ץ.

במקרה של בכר חאפי, אי אפשר לנצח בבג"ץ ואין סיכוי לתמיכה ציבורית בתקשורת המיינסטרימית משום שהמדינה טוענת שהוא מעורב בפעילות עוינת ומגבה טענה זו במידע סודי שיכריע את הכף נגדו. את זה אני יודעת למרות שאני כותבת רשימה זו עוד לפני שהתקיים הדיון בבג"ץ בעניינו היום (רביעי, 04.01).* התוצאה ידועה, אף על פי שטרם עברנו את הריטואל הקבוע של יציאה מאולם בית המשפט על מנת לאפשר לשופטים לשוחח עם נציגי השב"כ בפרטיות, וטרם חזרנו לאולם ושמענו שלא ניתן להתערב בהחלטותיהם של גורמי הבטחון. מטעמים של אתיקה מקצועית, נמנעתי מלפרסם רשימה זו עד שהשופטים ידחו את העתירה במעמד הדיון – שלא יגידו שלא נתתי צ'אנס להליך המשפטי.

בשש שנות הפעילות של ארגון גישה, לא קרה ולו פעם אחת ששופטי בג"ץ קיבלו החלטה המנוגדת לחומר סודי שהוגש להם על ידי השב"כ. הניסיון מלמד שמניעה ביטחונית יכולה להתבסס על אמירות של משת"פים המבקשים למצוא חן בעיני מעסיקיהם, על פעילות פוליטית בלתי-אלימה, על סירוב להתגייס כמשת"פ עבור השב"כ, על פעילות של קרוב משפחה נגד מדינת ישראל ואף מעצם העובדה שקרוב משפחה נפצע או נהרג על ידי הצבא כעובר אורח ולכן המשפחה חשודה במניע לנקמה. וכן, יש להניח שבחלק מהמקרים, החומר הסודי אכן מכיל ראיות קונקרטיות בדבר פעילות אלימה.

החקיקה מאפשרת לצבא להציג את הראיות שלכאורה נאספו נגד בכר ולהעמידו לדין על סמכן. אולם בדומה למקרים רבים אחרים, הצבא מעדיף הליכים מנהליים כמו גירוש ומניעת חזרה, שמאפשרים להסתמך על ראיות שאינן רואות את אור היום ולכן – לא ניתן להפריכן. העונש שהושת על בכר: פירוק משפחתו. החטא שלו: לעולם לא נדע.

שלא כמו רוב הלקוחות שלנו השוהים ברצועת עזה, עם בכר דווקא יצא לנו לשוחח פנים אל פנים, כאשר זומן לשימוע במעבר ארז. היה ערב עיד אל פיטר, שנת 2010. בסוף השימוע, הוא פנה לעו"ד נעמי הגר ולרכז הפניות שאדי בטחיש, שניהם מגישה, וביקש למסור להם שלוש קופסאות קטנות: בכל אחת מהן זוג עגילי זהב קטנים ועדינים עבור אשתו ובנותיו, מתנות לחג, שהרי בכר הבין שאת החג הזה הן יבלו בלעדיו.

עבר מאז גם חג נוסף, אך השנה אפילו את המתנות הוא לא הצליח להעביר.

* סוף דבר: היום, 04.01.12, התקיים דיון בבג"ץ 3010/11 בכר חאפי נ' שר הביטחון. לאחר שעיינו בחומר הסודי, דחו השופטים את בקשתו של בכר לחזור למשפחתו בטול כרם.

הכותבת היא מנכ"ל ארגון גישה. לבלוג

כנראה שיעניין אותך גם: