• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מרפא לספחת הדמוקרטית

השקפת העולם האמונית-לאומנית של חוגי הימין נתקלת לעיתים בהתנגדויות. אמנון פורטוגלי מנסח עבור ממשלת ישראל את חוק ההסמכה, שיסייע בניכוש העשבים הדמוקרטים השוטים
אמנון פורטוגלי

בכנסת הנוכחית מכהנים חברי ליכוד וישראל ביתנו מסוג חדש, המשוחררים מהעכבות הדמוקרטיות של הדור הקודם, ומשנים דברים מהיסוד. הציר האמוני-לאומני המבוסס על יעקב נאמן, זאב אלקין, יריב לוין ודוד רותם, מקדם מערך חוקים שישנו את דמותה של המדינה, שיצרו תקשורת אחרת, חברה אחרת, מדינה אחרת. ארבעתם חולשים במידה רבה על החקיקה בכנסת, כשעמדות המפתח שבהן הם מחזיקים מאפשרות להם לקדם חוקים שהם מעוניינים בהם, ולעכב אחרים.

חברי הכנסת יריב לוין ודוד רותם. לשיטתם, הימין שהכרנו עד כה היה ימין נחמד מדי. צילום: אתר הכנסת

לתפיסתם, ולתפיסת הוגי דעות ימניים אחרים כמו ישראל הראל, נדב העצני ואחרים, למרות שהימין נמצא בשלטון יותר מ-30 שנה, זה היה שלטון ימני לכאורה. עכשיו, לדבריהם, התחיל השינוי והימין החל לשלוט. רשימת החוקים שכבר עברו ושמועלים להצבעה היא ההוכחה לכך. הם רואים בחוקים אלו חקיקה הנותנת ביטוי להשקפת העולם האמונית – לאומנית של חוגי הימין בישראל. אלא שהשיטה נתקלת בהתנגדויות ממפלגות אחרות, ואף מצד יפי נפש כחברי הכנסת בגין ומרידור, (שח"כ דנון מראה להם את הדלת), ולעיתים אפילו ראש הממשלה מעכב הצעות שהם מקדמים.

כך לדוגמה הצעת החוק לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים בנוסח המתוקן קובעת כי יבוטלו בחירות דמוקרטיות שנערכו כדין בחודש שעבר בלשכת עורכי הדין (גוף סטטוטורי), ובמקומן ייערכו בחירות מחודשות. הצעת החוק עלתה ונדחפה באטימותם של יריב לווין וזאב אלקין, ובתמיכתו הפעילה של שר המשפטים יעקב נאמן.  אבל, מעשה שטן, כמה שעות אחרי שנוסח החוק ואושר בוועדת החוקה לקריאה שנייה ושלישית, החליט ראש הממשלה נתניהו כי הנושא יעלה לדיון מחודש בעקבות ההתנגדות החריפה שהביעו חלק מהשרים בישיבת סיעת הליכוד.

הפגנה נגד חקיקה אנטי-דמוקרטית. צילום: activestills.org

אני מציע לחברי הכנסת האלו לשפר את המצב ולחוקק חוק שנקרא לו חוק הסמכת הממשלה 2012. החוק המוצע יפתור באחת את הבעיות העומדות בפני החקיקה שהם מעוניינים בה ויבטיח לליכוד ולמפלגות הימין שליטה מוחלטת. למרות היעדר רוב מוחלט שלהם בכנסת.

חוק ההסמכה יעניק לממשלה סמכויות חקיקה מלאות, ובכלל זה סמכות לחוקק חוקים, לתקן חוקים, לחוקק חוקים הנוגדים את חוקי היסוד, לבטל את חוקי היסוד, כל  זה ללא צורך באישור הכנסת, ולחוקים אלו תהיה חסינות מביקורת בג"ץ. כך תוכל הממשלה לעקוף את הכנסת ולאיין את בית הדין הגבוה לצדק.

לחוק יהיו יתרונות נוספים. החוק ייעל את תהליך החקיקה ויחסוך את ההליך המסורבל הנוכחי ללא שינוי מהותי, שכן הרוב הקואליציוני מבטיח בכל מקרה קבלת כל חוק שהממשלה תתמוך בו.  בנוסף החוק ימנע את הצורך לפנות לכנסת שיש בה ח"כים ערבים, סמולנים וח"כים לא-ציונים אחרים.  עם קבלת חוק זה לא תהיה, לדוגמה, כל בעיה להכיל את החוק הישראלי בשטחים ולספחם למדינה.

העברת חוק זה תהיה אחד השלבים העיקריים בתהליך השלטת התפיסה האמונית-לאומנית על ישראל וחיסול הדמוקרטיה הישראלית, בדומה לחוק הסמכה שעבר במדינה דמוקרטית אחרת לפני כשמונים שנה. ובא לציון גואל.

הכותב הוא ממייסדי המכללה החברתית-כלכלית ואחד ממרציה

כנראה שיעניין אותך גם: