הסמיוטיקה של הגזענות

"אתיופי טוב זה אתיופי מת", "יש להם ריח של פצצת אטום" – נחשון זלקה בעקבות המלים שיצאו מפיהם של דיירים ומתווכים המסרבים להשכיר את דירותיהם לאתיופים
נחשון זלקה

רבים מאתנו צפו וקראו אודות הדיירים בקריית מלאכי, שחתמו על הסכם המחייב כל אחד ואחת מדיירי הבניינים שלא למכור או להשכיר את דירותיהם לישראלים ממוצא אתיופי. חלקנו גם לא הופתעו מכך. בכתבה מככבת בעיקר דמות צבעונית אחת. הדמות הזאת לא כבולה לתקינות פוליטית ובושה ליברלית ואומרת את מה שבדרך כלל נאמר בחדרי-חדרים. פנינים רבות יוצאות מפיו של הדייר מקריית מלאכי, נתעכב לרגע על המעניינת שבהן (מאחר וההסכמים האוסרים על דיירים למכור/להשכיר לאתיופים אינם דבר חדש, כמו כן דברי הגזענות היוצאים מפיו, נשאיר זאת לסוף).

"אתיופי טוב זה אתיופי בקבר," אומר לנו הדייר. וכמו כדי להדגיש שההשראה היא האמירה הישראלית: "ערבי טוב הוא ערבי מת", הוא מוסיף גם: "אתיופי הוא יותר גרוע מערבי". ראשית, אנחנו מתנצלים בפני אחינו הערבים שלרגע קט גזלנו מהם את הבכורה. שנית, נציין בקצרה שהשימוש במבנה הלשוני הזה – X טוב הוא X מת – כדי להתגזען על אחרים, קושר אותנו אפילו לאחינו "האינדיאנים". כך הקשר בנוי: הצ'יף Tosawi, שמפרשים את שמו לסכין העשויה כסף ושקהילתו חיה במה שהיום הן אוקלהומה וטקסס, פוגש את פיליפ הנרי שיירדן, קצין בצבא ארצות הברית במהלך מלחמת האזרחים (1861–1865) שהיה גם עסוק ברצח ילידי אמריקה. במפגש הזה אומר הצ'יף לקצין: "שמי Tosawi ואני אינדיאני טוב". בתגובה עונה לו הקצין: "האינדיאנים הטובים היחידים שפגשתי היו מתים". כמובן שבמהרה תגובתו של הקצין האמריקאי עובדה לגירסה עממית, נוחה וקצרה: "אינדיאני טוב הוא אינדיאני מת". וכמובן, מאחר ואנו יודעים עד כמה האמריקאים יצירתיים בשעת מלחמה, אנו לא שוללים את האפשרות שהמבנה הלשוני הזה הומצא בו-זמנית על ידי אנשים שונים במקומות שונים.

שתי אנקדוטות נוספות. כתבת התחקיר המצולמת שחשפה את הגזענות הזאת נעשתה במסגרת המחלקה לתקשורת של מכללת ספיר. במהלך הכתבה מתחזים זוג ישראלים לבנים לזוג נשוי המבקש לרכוש דירה ויוצאים לפגוש מתווך. במהלך השיחה אנחנו עדים ליצירתיות לשונית נוספת. שלא כמו אחיו הדייר, המתווך נזהר שלא לנקוב בשם המפורש, ופשוט מצפין את השם "אתיופים" ב"ג'וקים", וכך הוא אומר לזוג הצעיר: "הבנתי שאתה רוצה שלא יהיו שם ג'וקים (אתיופים)". המתווך חשוב כאן, כי הוא מלמד את אלו שממהרים לסווג את המקרה כביטוי לגזענות של תושבי קריית מלאכי הנבערים, אשר תמיד מזכירים בדרך אגב שגם הם סובלים מגזענות (שם קוד למזרחים), שהסיפור קצת יותר מורכב.

אחד הטיעונים שחוזרים אצל הדמות הצבעונית בכתבה הוא החרדה לערך הדירות. כמובן שצריך להיות טיפש כדי להגיד שזה הכלכלה, אבל במדינה שבה "ערבי טוב הוא ערבי מת" הוא מטבע לשון שילדים לומדים בגיל ייסודי, ילדי תיכון מתנדבים בפלוגות הנוער של מג"ב ומורשים להחזיק M16 ורבני ערים קוראים בריש גלי לא להשכיר דירות לערבים, הציפייה מהזולת הישראלי למידת אנושיות שאינה תלויה בדבר היא פשוט מופרכת. ואנו מבקשים לא להעמיד פני עבאדאי מופתע כאשר אנשים בעיירת פיתוח מתארגנים ועומדים על רגליהם האחוריות לשמור על ערך דירותיהם. גם במחיר דה-הומניזציה של אנשים אחרים. באחד הרגעים בכתבה שואלים את הדייר האם היה מסכים למכור לקצין צבא אתיופי (מילת קוד נוספת). ברגע זה קצב המילים של הדייר מואט, ואנחנו ממש עומדים במתח: איזו גזענות תנצח? אך הדייר שלנו עקבי וחורץ: "אפילו שהוא יהיה רמטכ"ל, לא". אין צורך בדיסוננס, הבחור פשוט מחליף היררכיה מפלה אחת באחרת.

לסיום, במהלך הכתבה מראיינים גם בת לאם אתיופית אשר ביקשה לקנות דירה באחד הבניינים ונענתה בסירוב עם נימוק גזעני. מעודד לשמוע את הבת מסבירה בצורה ישירה וצלולה את מה שהכתבה מנסה להציג כ"רעידת אדמה". לא רוצים כאן ג'וקים. או בתרגום לישראלית: לא רוצים כאן אתיופים.

המקרה בקריית מלאכי אינו חדש. קדמו לו רבים בנתניה וערים אחרות. גם הביטויים הגזענים נגד אתיופים אינם חדשים. "יש להם ריח של פצצת אטום", אומר הדייר הצבעוני שלנו ובפרפראזה על שירו של אלן גינצבורג, נותר לענות: "ישראל, לכי זייני עצמך עם פצצת האטום שלך". אגב, הדייר הצבעוני שלנו גם מזכיר לנו את האתנוגרפיה "המדעית" של ד"ר ליסה ענתבי-ימיני: "נכון שאינני אוהבת את ריחו או את טעמו של האינג'רה, אבל איכשהו התרגלתי אליו. אני גם סבורה שריח הבצק … הוא כמעט דוחה." (ענתבי-ימיני 2010: 47. נראות בהגירה: גוף, מבט, ייצוג, בעריכת ד"ר עדנה לומסקי-פרד, וד"ר תמר רפופורט). כל אחד והשפה שלו להתגזען על אתיופים.

אבל המקרה הזה כן מפתיע בעוצמה ובבוטות של השנאה המתגלה בו ("אתיופי טוב הוא אתיופי בקבר"). קצת כמו גילויי השנאה האחרונים כלפי נשים. גם כאן-שם אין חדש, מלבד העוצמה והבוטות של השנאה. לנשים בישראל אין חלק מהותי בשום מוסד משמעותי (כלכלה, עסקים, תרבות, ביטחון, אקדמיה), אלימות כנגד נשים אף פעם לא קיבלה מענה רציני ומערכת החינוך בישראל, במקום לגדל מודעות אוניברסלית לכבוד ואנושיות, עסוקה בלחמש תלמידי תיכון ב-M16.

הכותב הוא פעיל חברתי בקבוצת Y.E.S – שבבלוג שלה פורסם פוסט זה לראשונה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ראובן מקוננט

  השמחה היא אחרונה. אתיופים, המשיכו להיאבק למען צדק וזכויות אדם ולעולם לא להכניס עצב ותוגה אל המקום בו ממנו נובעת סיבת החיים – הלב – התקווה והשמחה ומקור הכוח להיאבק. אל תתנו לאיש למנוע מכם לחייך ולשמוח וליהנות מהדברים הנפלאים בחיים. אנו נתגבר על כל המכשולים שמציבה בפנינו החברה הלבנה בישראל.

  הנה שיר לחיזוק הנפש – אברהם אפוורקי – סמאי.

  http://www.youtube.com/watch?v=gTZoPkA0KRE

 2. סמדר לביא

  תודה.
  בין 2002-2008 פעלה בארץ הקואליציה המזרחית-פלסטינית נגד אפרטהייד באנתרופולוגיה הישראלית. הקואליציה נוהלה ע"י ד"ר רפי שובלי ועל ידי, ונטלו בה חלק פעיל ראובן אברג'ל, שירה אוחיון, מרסלה אדרעי, וא/נשי מוסאווא. עיקר הפעולה שלה היה בחו"ל, בהעלאת מודעות לסוגיות אותן אתה מציג ברהיטות רבה במאמרך. בארץ לא היתה אז מודעות חדה לסוגיות של השבת קניין רוחני ותרבותי קולקטיבי גזול לבעליו ובעלותיו, שעל ידי מעשה הגזלה בנו לעצמם קריירות, קל וחומר, אמצעי פרנסה וסגנון חיים.
  כל החומרים של הקואליציה באנגלית נמצאים גם בעברית וחלקם גם בערבית באתר של "קדמה".
  אחת מהבעיות של מאבקים מהסוג שאתה מעלה, הוא הצורה בה הם שוכחים ומשכיחים את קודמיהם. לכן, ללא רצף היסטורי, הם קמים ונופלים, מבלי ליצור שרשרת בין דורית של התנגדות, שתוליך לשינוי חברתי מערכתי משמעותי. ללא ציון הסטוריית ההתנגדות לסוגיות של צדק חברתי וגזענות, הבעייה אותה מעלה אינה נתפשת סיסטמית, אלא ההגמוניה רואה אותה כעוד "פריק שואו" של הפלבאים, שמתבכיינים על הצורה בה המדע הנאור מייצג אותם.

 3. דודו

  כותרת מבטיחה; ניתוח מאכזב.

 4. ג. אביבי

  הגזענות בישראל היא מגפה מפושטת. תושבי קרית מלאכי שחוו (ולדעתי גם חווים)השפלות וגזענות לבנה, כעת מראים למוריהם/ מדכאיהם כי השעור נלמד והם ממש דומים להם בנפשם. גם הם על העגלה הנכונה – עגלת הריקבון המוסרי.
  אחי האתיופים, אני אתכם במאבק נגד הגזענות האנטי-אתיופית על כל גווניה ומחולליה.

 5. ג. אביבי

  הפגנת המחאה הגדולה של האתיופים בק.מלאכי היא גאוה לכל מי שמתנגד לגזענות בישראל. המצב שם מעיד על תופעה מוכרת לעיפה – שרשרת הגזענות. האשכנזים היו קורבן לגזענות האירופאית, מייד עם הגיעם לכאן הם התייחסו בגזענות פתולוגית לפלסטינים ולמזרחים. לרוע המזל גם לא מעט מהמזרחים , שחוו גזענות אשכנזית וקיפוח מתמשך, מנציחים את השרשרת הטמאה הזאת.
  כדאי לשים לב להתנהגות הפוליטיקאים ושל התקשורת. אלה ואלה מבליטים את הגזענות של המזרחים ושל הרוסים ומציגים את מחוללי השיטה הגזענית כצחים כשלג. הגדיל לעשות ח"כ בראון הגזען שאמר לאתיופים: אלה שפוגעים בכם הם לא (האשכנזים) הותיקים, אלא מי שבאו לא מזמן (המזרחים לשיטתו). כמובן הוא לא ציין שבישובים אשכנזיים אין בכלל נוכחות אתיופית.

 6. אבי פינטו

  ולמה האתר נותן במה לאנשים שאין להם די אומץ להיחשף בשמם האמיתי?

 7. ג. אביבי

  אנשים שכותבים ומגיבים כאן ולא מוסרים את שמם המלא, מבינים היטב מה ששלמה מעוז, הכלכלן המבריק מ'אקסלנס', למד בדרך הקשה. כנראה שיש להם משפחה לפרנס ואין להם מצנחי זהב כדי להיות מובטלים החיים ברווחה.
  אבל יותר חשוב שהמגיב כאן יאמר מהי עמדתו לגבי הגזענות האשכנזית כלפי המרוקאים והאתיופים ומהי עמדתו כלפי הגזענות המבאישה בק.מלאכי נגד האתיופים?

 8. אבי פינטו

  ולגבי גזענות, תנוח דעתך: כמו שכבר ניחשת, אני לא נאור כמוך – אני בעד גזענות נגד אתיופים, נגד מזרחים, נגד ערבים, נגד יהודים, נגד אשכנזים, נגד אוסטרו-הונגארים, נגד הומואים, נגד סטרייטים, נגד עובדי קבלן ונגד כרישי נדל"ן. אני תומך ללא סייג בכל צורה של גזענות, כלפי כל אדם, ללא הבדל גזע, דת, מין ומוצא.

 9. ג. אביבי

  איפה בדיוק המירמה?
  מדובר כאן בהבעת דעות. אני מבין שלשיטתך מי שמופיע בשם בדוי או בשם מקוצר מציג כאן דעות שאינן שלו. יש לך כושר הסקה אינטלקטואלית עילאי ובכלל מעיד על בגרות נפשית/שכלית!
  אגב, לא השתכנעתי ששימך האמיתי הוא אבי פינטו.

 10. אבי פינטו

  אני עוד מצליח להבדיל בין תפוח למלפפון. אם תשים לב, יש בהעוקץ רשימות – ויש תגובות. כל הרשימות בהעוקץ חתומות על ידי אנשים אמיתיים. התגובות זה סיפור אחר, הן לא מזוהות. אם תגלוש קצת באינטרנט, תגלה שהכלל הזה תופס גם באתר הארץ, בויינט וברוב האתרים הרציניים: רוצה לתפוס כותרת? תזדהה. רוצה רק להגיב? אתה לא חייב להזדהות.
  ברור שהכותב רימה את עורכי האתר וגרם להם לחשוב שמדובר בשמו האמיתי.
  חבל שהם לא חיפשו "נחשון זלקה" בגוגל לפני שפירסמו. נסה ותיהנה.

 11. ל"אבי פינטו"

  מדוע אתה כה מוטרד מזהותו של הכותב? זה משבש לך את המחשבה הלבנה? מעניין שאתה מוטרד יותר מזהות הכותב מאשר מתוכן הדברים: הגזענות שמחשבה לבנה מייצרת ביחס לאתיופים.

  משום מה יש לי תחושה שאתה "לבן סקרן" (חפשו בגוגל) שבכוונת מכוון אימץ לעצמו שם מזרחי: "אבי פינטו". מה קרה, הכתוב ו\או הכותב מפריעים לך להתפרנס מהתעשייה האתיופית? באת שוב להגן על משלח ידך? אכן מחשבה לבנה, שצצה כל אימת ש"השחור" מחזיר מלחמה או במצב שהוא או דבריו נתפשים כחריגה ממה שהלבן מדמיין אותו – בקיצור, בעיות עיכול של "לבנים סקרנים".

 12. ל"אבי פינטו"

  מדוע אתה כה מוטרד מזהותו של הכותב? זה משבש לך את המחשבה הלבנה? מעניין שאתה מוטרד יותר מזהות הכותב מאשר מתוכן הדברים: הגזענות שמחשבה לבנה מייצרת ביחס לאתיופים.

  משום מה יש לי תחושה שאתה "לבן סקרן" (חפשו בגוגל) שבכוונת מכוון אימץ לעצמו שם מזרחי: "אבי פינטו". מה קרה, הכתוב ו\או הכותב מפריעים לך להתפרנס מהתעשייה האתיופית? באת שוב להגן על משלח ידך? אכן מחשבה לבנה, שצצה כל אימת ש"השחור" מחזיר מלחמה או במצב שהוא או דבריו נתפשים כחריגה ממה שהלבן מדמיין אותו – בקיצור, בעיות עיכול של "לבנים סקרנים".

  לסיום, תודה לך ג.אביבי. אכן, המאבק עם מחשבות לבנות הוא קשה מנשוא, שכן המחזיקים בהן הם שוטרים ושופטים, בכל זמן ובכל מקום; ו"אבי פינטו" זה הוא רק עדות אחת.