כרם נבות, טייק טו

אחאב, איזבל ובעל הנדל"ן בסילוואן משחקים ב"דירה להפקיר" בגלגול העדכני של ההיסטוריה עם עמותת אלעד ועיריית ירושלים. אמנון פורטוגלי בתפקיד אליהו הנביא
אמנון פורטוגלי

בית היה לאלעבאסי הסילוואני אשר בסילוואן הסמוך למעיין הגיחון. וידבר דוד איש אלע"ד מלך סילוואן אל אלעבאסי לאמר: תנה לי את ביתך ויהי לי למיזם תיירותי כי הוא דרוש לי ליישב יהודים בסילוואן ואתנה לך תחתיו בית טוב ממנו, אם טוב בעיניך אתנה לך כסף מחיר בית זה.

אתר הארכיאולוגיה "עיר דוד". צילום: tsweden, cc by-nc

ויאמר אלעבאסי אל דוד חלילה לי מיהוה מתתי את נחלת אבתי לך. ויבא דוד אל ביתו סר וזעף על הדבר אשר דבר אליו אלעבאסי הסילוואני ויאמר לא אתן לך את נחלת אבותי וישכב על מטתו ויסב את פניו ולא אכל לחם. ותבא אליו איזבל אשתו ותדבר אליו מה-זה רוחך סרה ואינך אכל לחם. וידבר אליה כי אדבר אל אלעבאסי הסילוואני ואמר לו תנה לי את ביתך בכסף או אם חפץ אתה אתנה לך בית תחתיו ויאמר לא אתן לך את ביתי.

ותאמר אליו איזבל אשתו: אתה עתה תעשה מלוכה על ישראל, קום אכל לחם ויטב לבך אני אתן לך את בית אלעבאסי הסילוואני. ותכתב ספרים בשם דוד ותחתם בחתמו ותשלח הספרים אל הזקנים ואל החרים ואל האפוטרופוס לנכסי נפקדים אשר בעירו הישבים את אלעבאסי. ותכתב בספרים לאמר הכריזו על בית אלעבאסי כ"נכס נפקד". ויעשו אנשי עירו הזקנים והחרים והאפוטרופוס לנכסי נפקדים אשר הישבים בעירו כאשר שלחה אליהם איזבל כאשר כתוב בספרים אשר שלחה אליהם.

ויוכה האפוטרופוס לנכסי נפקדים בסנוורין, ויפעל בחוסר תום לב קיצוני ויכריז על בית אלעבאסי כ"נכס נפקד". וימכור האפוטרופוס את בית אלעבאסי לרשות הפיתוח בחוסר תום לב ומבלי להפעיל את שיקול דעתו. וישלחו אל איזבל לאמר הוכרז בית אלעבאסי כ"נכס נפקד" והוא חשוב כמת. ויהי כשמע איזבל כי הוכרז בית אלעבאסי כ"נכס נפקד" ותאמר איזבל אל דוד קום רש את בית אלעבאסי הסילוואני אשר מאן לתת לך בכסף כי הוכרז בית אלעבאסי כ"נכס נפקד" והוא חשוב כמת.

ויהי כשמע דוד כי הוכרז בית אלעבאסי כ"נכס נפקד" והוא חשוב כמת, ויקם דוד לרדת אל בית אלעבאסי הסילוואני לרשתו. וילך דוד איש אלעד מלך סילוואן אל עמידר ותשכיר עמידר את בית אלעבאסי לעמותת אלעד. ויפרצו אנשי אלעד לבית אלעבאסי באישון לילה ואנשי אלעד מתגוררים בו עד היום הזה. ותגש עמותת אלעד תוכניות לבנית מיזם תיירותי בבית אלעבאסי ותאשר הוועדה המקומית של עיריית ירושלים את התוכנית של עמותת אלע"ד.

ויהי דבר-יהוה אל השופטים ואל הממשלה ואל עם ישראל לאמר: קומו רדו לקראת דוד איש אלעד מלך סילוואן אשר בישראל הנה בית אלעבאסי אשר ירד שם לרשתו. ודברתם אליו לאמר כה אמר יהוה ההורשת, גירשת וגם-ירשת?

מלכים א' כא (נוסח ממשלת ישראל ועיריית ירושלים)

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. תוהה

  פארודיה חסרת כל ביסוס?
  הסטה והתשלחות חסרת אחריות?
  רמיזות שאין אחריהן דבר?

  או שאולי מאחרי ההבל הזה ישנו תחקיר רציני שפשוט הושמט בגלל חוסר עניין לציבור?

 2. כרמלה

  ההשתלטות של עמותת אלעד על נכסים במז' ירושלים מפחידה ממש.

 3. אמנון

  הסיפור התנכי המודרני נסמך על עובדות מוצקות. בין השאר מפסיקת בית המשפט העליון בענין אלעבאסי המציינת במפורש:
  "לפיהן מן התשתית הראייתית שהייתה בפניו עולה, כי פעולות האפוטרופוס היו נגועות בחוסר תום לב קיצוני."
  "די היה בחוסר תום-הלב בהכרזת הנכס כנפקד כולו כדי לקעקע את ההכרזה ותוצאותיה, אלא שבענייננו דבק חוסר תום-לב גם במכירת הנכס לרשות הפיתוח….. ומשכך, נשמטת הקרקע אף מתחת להעברת הזכויות בנכס לעמותת אלעד".
  "מחומר הראיות שנפרש בפני בית המשפט עלה כי האפוטרופוס נמצא בניגוד עניינים, כשהוא נתון ללחצים שהופעלו עליו מטעם המינהל למכור את הנכס לרשות הפיתוח וכי לא הפעיל הוא את שיקול דעתו כשהורה על מכירת הנכס. גם בדברים אלו יש כדי להוביל לביטול העסקה כולה"
  http://dinim.hashavim.co.il/Document.aspx?docId=38620

  על הפעילות ואיפיוני הפעילות של אלע"ד. כדאי לקרוא את הדוח המקיף של מירון רפפורט 'עסקה אפלה בסילוואן' ממאי 2009.
  http://www.ir-amim.org.il/_Uploads/dbsAttachedFiles/silwanreport.pdf

  את המאמרים של עידן לנדו, למשל "מנישול מופרט למיליציות מופרטות: המודל של סילוואן" מנובמבר 2010.
  http://idanlandau.com/2010/11/25/privitized-dispossession-and-militias/#elad kezroa

  וכן נייר עמדה של מרכז חזן במכון ון ליר, "הפרטת גנים לאומיים בישראל: גן לאומי עיר דוד כמקרה מבחן" (טיוטה בעריכה).
  http://hazan.kibbutz.org.il/cgi-webaxy/sal/sal.pl?lang=he&ID=969775_hazan&act=show&dbid=categories&dataid=3
  מאמרים אלו נותנים סימוכין לקביעות שלהם.

  אמנון

 4. נפתלי אור-נר

  כבר אז היו עמותות הימין הקיצוניות בני טיפוליו של הממסד הישראלי

 5. ביקורת ספרותית

  כתוב מעולה, כל הכבוד. רק שאלה אחת – מה זה הלינקים ההזויים האלו?

  עדיף היה שהיית שותל בטקסט את הלינקים שהבאת בתגובה מלמעלה, וככה מעודד את כל התוהים למיניהם להקליק ולבדוק בעצמם את הסיפור המלא, על כל הסימוכין. הבחור מהתגובה הראשונה צודק – מי שנתקל בסיפור הזה בפעם הראשונה כאן בהחלט מעוניין לראות עוד סימוכין, ולא צריך לחכות לתגובה בשביל לקבל אותם.

 6. נמיר

  אין ספק שמאמרו נכתב מתוך הזיות מוחו הקודח ומהרהורי ליבו, ללא בדיקת עובדות אודות סילוואן.
  העובדות הנכונות להלן: הישוב היהודי ששכן בכפר שילוח (סילוואן, כיום) הוקם במאה ה-19 עבור עולי תימן. עם פרוץ פרעות נטשו חלק מהמתגוררים את המקום. במאורעות 1936 עזבו את המקום כליל והישוב בעיר דוד חוסל. הרכוש היהודי נבזז. לבתים שלהם, פלשו ערבים, שצאצאיהם מתגוררים בהם עד היום הזה. יתר על כן, הבתים, שבהם התיישבו בני העדה הבוכרית בראס-אל-עמוד נשדדו ע"י הירדנים ב-1948. לשם כך, קמה עמותת אלע"ד שמקדישה ימים ולילות למען השבת הנכסים היהודיים הנשדדים ע"י הפועים הערביים.
  אמנון היקר, אם לא השכלת להבין זאת, יהיה עליך ללמוד מן ההיסטוריה היהודית והעולמית. בהצלחה.

  1. יאיר

   הרי במלחמת יום העצמאות אנחנו גירשנו אותם, כפי שאתה טוען היהודים גורשו לפני כן. אז אם העיקרון המנחה שלך הוא שלעמותת אלע"ד מותר לקחת "חזרה" נכסים של יהודים, אז גם עלינו להשיב את נכסי הערבים בנס ציונה, לוד, רמלה, רחובות, יפו, עכו, ועוד לבעליהם הערבים החוקיים.

 7. רן

  הפוך לגמרי. פורטוגלי לוקה בראייה לא נכונה של המציאות. היהודים הם בדיוק אלה שנושלו מהכפר ועמותת אלעד היא אליהו הנביא. מה לך פורטוגלי ולאליהו הנביא? שום דבר!

 8. אלון גלעד

  והגזלן המתחזה לאיש צדיק זכה לפני דקות אחדות בפרס ישראל על תרומתו לחברה ולמדינה…
  כל השנים צפיתי בטקס הדלקת המשואות ובחלוקת פרס ישראל. השנה החרמתי מתוך תחושת גועל על הכתמת טקס המשואות עם מי שאינו אזרח ישראל (כנראה אין אנשים מתאימים בחברה הישראלית) וגועל עמוק יותר מהענקת פרס על תרומה לחברה ולמדינה לגזלן מסילואן.
  חבל שגם לתחום הזה שהיה תחום מאחד הכניסו גורמים מפלגים והעמיקו את תושת הבידוד של מי שחשים כמוני.