להמליך את הבן

זה לא רק י-איר שעומד למבחן הציבור כהבטחה פוליטית – זו ישראל הישנה, שאנשיה רוקחים לנו מנהיגים סביב שולחן תל אביבי. משה קריף על "החברים של אבא"
משה קריף

כבשורה רעננה ומשמחת נחתה הידיעה לפיה יאיר לפיד הולך לפוליטיקה. סוף-סוף מונח לפתחנו קרב פוליטי אמיתי בין שתי תפיסות עולם, בין קבוצות שונות, בין העתיד לעבר. מעתה, ניתן יהיה להציב בפני הציבוריות הישראלית שאלות מהותיות; כאלה שיכריעו בין ישראל המבוססת על כוחו הפוליטי-תקשורתי של עברה ונציגיו, לבין סיכוייה לפרוץ לעתיד חדש עם חזון אחר.

יאיר לפיד, מתוך "מצב האומה". מייצג ישראל שחובה למתוח קו על עברה, שאינה רלבנטית יותר

יאיר לפיד אינו נושא על עצמו רק את היותו הבטחה פוליטית חדשה. הוא הנציג המובהק של בני הדור השלישי של הקבוצה המייסדת, אשר בונה זה זמן את ילדיה לשמירה על המרחב הפוליטי והתקשורתי בפרויקט הלאומי-הציוני. לפיד יורש הון פוליטי מאביו, מקבל את תשתיות הכוח הפוליטי שהניחו בפניו ומבקש בקרוב לממשן על פי שיטתו. הוא הבן הממשיך האולטימטיבי, ההבטחה הלבנה של הפוליטיקה האשכנזית השבעה.

לא בכדי הוא יוצא בתום השידור בערוץ 2 להתייעץ עם החברים של אבא (אהוד אולמרט, יצחק לבני ואמנון דנקנר), שפועלים בכל כוחם התקשורתי והכלכלי כדי לשווקו כגואל העם המיוסר ושבע האכזבות. באופן "צפון-קוריאני" הם החליטו להמליך את הבן, לעזור לו במשאביהם וקשריהם, לעשות הכל כדי להבטיח שכלום באמת לא ישתנה.

צריך לזכור: אין זו פעולה שנולדה בדאגתם של ממליכיו בערב קריר לעתיד האומה. זה שנים ארוכות שדאגו לפתוח בפני הצעיר המבטיח את השערים התקשורתיים כולם. עשוהו לסופר מצליח, מראיין טלוויזיה רהוט, מגיש חדשות מקורי, שחקן פוטנציאלי, משורר – הזוכה האולטימטיבי מבין קורות החיים של מנהיגים פוטנציאליים. כעת עומד המפעל הגדול למבחנו הפוליטי-ציבורי, כאשר אחרי שנים ארוכות בהן נזהר המיועד מלהיכנס לקו האש של האידיאולוגיה הערכית בעלת המחירים הברורים, מתייצב יאיר לפיד, מתייצבים שולחיו למבחנו של הציבור.

זה לא באמת משנה מי תהיה הכוורת שאיתו: עוד מזרחי מחמד מהפריפריה, עוד רב מתון, עוד איש עסקים מפואר, אלוף בדימוס, אשה מוצלחת – מה שעומד למבחן הציבור הוא השיטה, האנשים והקבוצות שמאחוריה. מי שעומדת למבחן היא ישראל הישנה, זו שרוקחת לנו מנהיגים פוליטיים מסביב לשולחן תל אביבי; זו שבונה את מעמדו של הבן הממשיך באמצעות הנגשתו למוקדי הכוח התודעתיים והמרכזיים של חיינו – אל מול הסיכוי להנביט מועמדים אחרים ממחוזות אחרים עם תוכן, חזון, בשורה, כאלה שבאמת מתאימים לאתגר הגדול שמקיף אותנו בכל תחומי החיים.

עכשיו יש להכריע ולנצח פוליטית את המועמד הטרי יאיר לפיד. לא משום תכניו הבלתי-ברורים, לא רק בגלל היותו עדות פוליטית לכלום טלוויזיוני שהשתלט על חיינו, לא רק בגלל היותו נטול סדר יום שמוכר את חזותו החיצונית וכושר כתיבתו – אלא בעיקר משום שהוא בדמותו מייצג ישראל שחובה למתוח קו על עברה, שאינה רלבנטית יותר. את אותה קבוצה העומדת מאחוריו חובה להכריע גם במסדרונות בית המשפט וגם במרחב הפוליטי, יש להשאירה עם תוצאה ברורה ובאופן שיבהיר חד-משמעית את כוחה הפוליטי המתמעט.

בהתקבל התוצאות, יהיה ברור הכיוון שאליו מועדות פניה של ישראל, וצריך להודות שאפילו רק בעבור המבחן הציבורי הזה יש לברך את יאיר לפיד על החלטתו האמיצה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מאור

  לא יפה. אם הוא מוכן, כמו שלי יחימוביץ' לפניו, להתחיל לכתת רגליים בוועדות הכנסת ובסניפי מפלגה, הרי שבעוד כמה שנים הוא יכול להיות מועמד ראוי לשר.

  כמו כן, אפילו "ההבטחה הלבנה של הפוליטיקה האשכנזית השבעה" כבר היה לנו. קראו לה ציפי לבני.

 2. אמיר פכר-אריה

  ברור לי שלפיד הוא מפלגת כלום של היפים והנחמדים.
  לפי הכתיבה שלו יש מה לשפר אבל בסה"כ הכלל סבבה.
  כמו קדימה וכמו שאר מפלגות המרכז.
  אבל אם הבחירות מתקרבות,
  מתי נראה איחוד, או לפחות שיתוף פעולה ברור תקשורתי בין מפלגות השמאל?

 3. ג. אביבי

  לפיד לא ימשוך לרשימתו מצביעי ימין במספר שיתקרב למנדט בודד, למעשה מחלקים את עוגת הסמול – מרכז, בת הפוטנציאל של כ 45 ח"כים, בין יותר מפלגות. אולם ליאיר לפיד חסר המנהיגות והשדרה האידיאולוגית יש תפקיד בעצם הצבתו על המפה הפוליטית. הוא ימשוך אליו מצביעים בעיקר מ'קדימה' ומ'העבודה', את אותם אלה שמתלבטים בין שלי לציפי.
  המתלבטים בין קדימה ל'העבודה' הם בעיקר אותם אלה שעזבו את העבודה לקדימה כאשר נבחר פרץ ליו"ר העבודה, הם לא יכלו לסבול שבראש ההיררכיה נמצא מזרחי. קדימה, מאז הופעתה ב2006, קיבלה (בנוסף לפורשי 'העבודה' והליכוד) גם את קולותיהם של מרבית מצביעי 'שינוי' של טומי לפיד.
  את הצבעת שני הפלחים האלה (המתלבטים + יוצאי שינוי) מתכוון/מתעתד לפיד הבן למשוך לרשימתו. המשותף לשניהם הוא היותם בעלי רוב ברור של אשכנזים גזעניים. לכן צפוי שרשימתו של לפיד הבן, כמו זאת של אביו, תבהק בלובן ח"כיה. איך ינסו שלי וציפי להפחית במשהו את בריחת המצביע האשכנזי ממפלגותיהן? סביר שגם הן ישתדלו להפחית ככל האפשר מועמדים לכנסת שאינם מן השבט הלבן – רשימות יותר "איכותיות" לשיטתם של ישראלים רבים.
  אין לי דבר בעד או נגד יאיר לפיד כבן-אדם, אבל גם אין לי אשליה לגבי הדינמיקה שהוא ייצור בישראל המתגזענת.

 4. מאיר בביוף

  אילו הייתי מחבר תשבצי היגיון הייתי מגדיר את עלם החמודות, יאיר, כמי שמשקף את לכתנו לאסון (אסון=פיד, לאסון=לפיד)מולך הכוכבנות החלולה. אבל, אם כבר נגזר עלינו לחיות בוירטואליה זו, אני מקווה ששר הבטחון שלו יהיה גור צלליכין, שרת החוץ, יונית לוי, שר המשטרה, משה נוסבאום ובר רפאלי כשרה בלי תיק, אך עם שיק…

 5. נתן.

  אם הוא מייצג את ישראל ש"אינה רלבנטינית עוד" וש "עבר זמנה" למה אתה בהיסטריה מפני האפשרות שהוא יצליח?

 6. סמי.כ

  אתה קצת מגזים בזה שעשו את יאיר לפיד לכזה וכזה. רצה הגורל והוא נולד לאם סופרת ואב עיתונאי ופוליטיקאי, זה רק סביר שהוא יפול קרוב לזה, הוא עצמו כן כותב את הספרים והמאמרים שלו (ולא שאני קורא אותו) אז קצת מוגזם שאתה פוסל אדם על פי מזלו הטוב. זה על הצד הזה, על הצד של "…אל מול הסיכוי להנביט מועמדים אחרים ממחוזות אחרים עם תוכן, חזון, בשורה, כאלה שבאמת מתאימים לאתגר הגדול שמקיף אותנו בכל תחומי החיים.,," מי אלו? איפה הם המנהיגים הנחבאים לכלים? למה הם לא יוצאים מהארון המזרחי או הפריפרי..מה מונע בעדם, המועמדות של לפיד? יחימוביץ'? שליט? לא. אלו לא מונעים. הבמה פתוחה ורק מי שעולים ומציגים עצמם נראים..ונכון הוא שמצער שאנשים טובים גם כמו מנהלי האתר הזה לא יוצאים להשתתף ולתרום במשחק הפוליטי. בקיצור, לא הכול שחור ולבן..ואגב, ליאיר לפיד יש לא מעט מעריצים מצביעי ליכוד שבזה אולי יש בשורה..

 7. יוגי

  לפני ששופטים את האיש אולי שווה לשמוע מה באמתחתו ולא לזקוף לחובתו את היותו "הבן של אביו"

 8. אלון פילץ

  הי משה,קראי בעבר חומר שלך וגם שמעתי אותך מדבר בכנס לפני כשנה והתרשמתי מתפיסת עולמך. אולם במאמר זה אני חש כי אתה חוטא לזכות של אדם להיות עצמו ולא מה שהוא חלק ממנו או המקור שלו. כל העניין במוביליות חברתית קשורה ליכולת לצאת מהמצופה ממך. האם הוא חייב להיות ציניקן ועלוב כמו ברק? האם הוא חייב להיות כמו אביו לפניו "גס רוח " ואפילו על גבול השנאה לבני עדות המזרח? האם כמו אביו הוא בהכרח יכשל ולא יצליח לתרגם כוח פוליטי לחקיקה ולקידום המדינה ואזרחיה? להפריד דת ממדינה ?(נניח שזו עמדתו).אין זה דיון הגון לפסול אדם מראש לא אם הוא בא מהאליטה ולא אם הוא בה מפריפריה כלשהי -אתנית או גיאוגרפית או נחשלות כלכלית. זו הדרה וגזענות בפני עצמה. אני שירתתי בצבא,הייתי בתפקיד טוב ונולדתי אשכנזי ועשיר אז האם אני פסול בעינך מלנסות ולהשפיע פוליטית? האם אני צריך להיוולד כאזרח בצבע אחר ? אולי אשה ?

 9. נעם

  בהמשך לסיפא של דבריך: אז נגלה ימין-לאומני עוד יותר מאשר כעת… המבחן יוכרע אם לא הוכרע כבר. את הניפוי של הלפידיות הזו שכה היטבת לתאר היינו צריכים לעשות כבר במישור הציבורי שקודם לבחירות, שקודם לסבב-ההכרעות. יחד עם זאת עוד לא מאוחר מדי, אבל אסור לנו לסמוך על ה"בחירות" שיעשו עבורנו את העבודה. ואני רק מניח שלא לזה כוונתך בעצם…

 10. חנן

  הגיע הזמן שמשה קריף יביא נבחרת הפעלה ותוכנית עבודה משלו וישכנע את העם לבחור בה.למשל שאול מופז או אם תרצה סילבן שלום עם בינו צדיק או יוסי דהאן עם אורלי לוי או אפילו ויקי כנפו או כל מבחר אחר וקדימה לעבודה.אבל וזאת באמת לצערי הגדול,מי שבסופו של דבר "מנציח" את השיטה (גם אם אסכים ל"אשמת האשכנזים-קיבוצניקים-רחביה)הם דווקא המכלול ה"עממי"=שכונות+ערי פתוח+עולי ברה"מ שבתוכם גזענים ומתנשאים איש על קבוצת רעהו,קרי ערבים ,אתיופים ואצל הרוסים כל מי שלא כמוהם וכולם ביחד את ה"סמאל".קרויף ,הוריך אולי ,אולי קופחו ע"י מפא"י, היום אתה עוזר הרבה יותר ממני למנוע את החזרה לשפיות ציונית ולהנצחת הכיבוש והאפליה הנוכחית.יאיר לפיד אינו התשובה האדיאלית, אבל הוא לפחות לוקח אחריות וקורא "אחרי".אישית אני מאמין שדווקא מופז הימני למדי ודווקא בגלל שהוא כן יכול להביא את אלה שהודרו להשתתף בבניה הנכונה של החברה הישראלית, יוכל לעשות הרבה למען השינוי אבל זה תלוי בך ואל תעביר את האחריות אלינו.אנחנו התמודדנו ונמשיך בשמאל ובירוק ונקווה שבעתיד תצליח ונוכל סו"ס לפעול ביחד.

 11. שושי

  סדר היום שלו הוא סדר היום של בנק הפועלים.