• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

להמליך את הבן

זה לא רק י-איר שעומד למבחן הציבור כהבטחה פוליטית – זו ישראל הישנה, שאנשיה רוקחים לנו מנהיגים סביב שולחן תל אביבי. משה קריף על "החברים של אבא"
משה קריף

כבשורה רעננה ומשמחת נחתה הידיעה לפיה יאיר לפיד הולך לפוליטיקה. סוף-סוף מונח לפתחנו קרב פוליטי אמיתי בין שתי תפיסות עולם, בין קבוצות שונות, בין העתיד לעבר. מעתה, ניתן יהיה להציב בפני הציבוריות הישראלית שאלות מהותיות; כאלה שיכריעו בין ישראל המבוססת על כוחו הפוליטי-תקשורתי של עברה ונציגיו, לבין סיכוייה לפרוץ לעתיד חדש עם חזון אחר.

יאיר לפיד, מתוך "מצב האומה". מייצג ישראל שחובה למתוח קו על עברה, שאינה רלבנטית יותר

יאיר לפיד אינו נושא על עצמו רק את היותו הבטחה פוליטית חדשה. הוא הנציג המובהק של בני הדור השלישי של הקבוצה המייסדת, אשר בונה זה זמן את ילדיה לשמירה על המרחב הפוליטי והתקשורתי בפרויקט הלאומי-הציוני. לפיד יורש הון פוליטי מאביו, מקבל את תשתיות הכוח הפוליטי שהניחו בפניו ומבקש בקרוב לממשן על פי שיטתו. הוא הבן הממשיך האולטימטיבי, ההבטחה הלבנה של הפוליטיקה האשכנזית השבעה.

לא בכדי הוא יוצא בתום השידור בערוץ 2 להתייעץ עם החברים של אבא (אהוד אולמרט, יצחק לבני ואמנון דנקנר), שפועלים בכל כוחם התקשורתי והכלכלי כדי לשווקו כגואל העם המיוסר ושבע האכזבות. באופן "צפון-קוריאני" הם החליטו להמליך את הבן, לעזור לו במשאביהם וקשריהם, לעשות הכל כדי להבטיח שכלום באמת לא ישתנה.

צריך לזכור: אין זו פעולה שנולדה בדאגתם של ממליכיו בערב קריר לעתיד האומה. זה שנים ארוכות שדאגו לפתוח בפני הצעיר המבטיח את השערים התקשורתיים כולם. עשוהו לסופר מצליח, מראיין טלוויזיה רהוט, מגיש חדשות מקורי, שחקן פוטנציאלי, משורר – הזוכה האולטימטיבי מבין קורות החיים של מנהיגים פוטנציאליים. כעת עומד המפעל הגדול למבחנו הפוליטי-ציבורי, כאשר אחרי שנים ארוכות בהן נזהר המיועד מלהיכנס לקו האש של האידיאולוגיה הערכית בעלת המחירים הברורים, מתייצב יאיר לפיד, מתייצבים שולחיו למבחנו של הציבור.

זה לא באמת משנה מי תהיה הכוורת שאיתו: עוד מזרחי מחמד מהפריפריה, עוד רב מתון, עוד איש עסקים מפואר, אלוף בדימוס, אשה מוצלחת – מה שעומד למבחן הציבור הוא השיטה, האנשים והקבוצות שמאחוריה. מי שעומדת למבחן היא ישראל הישנה, זו שרוקחת לנו מנהיגים פוליטיים מסביב לשולחן תל אביבי; זו שבונה את מעמדו של הבן הממשיך באמצעות הנגשתו למוקדי הכוח התודעתיים והמרכזיים של חיינו – אל מול הסיכוי להנביט מועמדים אחרים ממחוזות אחרים עם תוכן, חזון, בשורה, כאלה שבאמת מתאימים לאתגר הגדול שמקיף אותנו בכל תחומי החיים.

עכשיו יש להכריע ולנצח פוליטית את המועמד הטרי יאיר לפיד. לא משום תכניו הבלתי-ברורים, לא רק בגלל היותו עדות פוליטית לכלום טלוויזיוני שהשתלט על חיינו, לא רק בגלל היותו נטול סדר יום שמוכר את חזותו החיצונית וכושר כתיבתו – אלא בעיקר משום שהוא בדמותו מייצג ישראל שחובה למתוח קו על עברה, שאינה רלבנטית יותר. את אותה קבוצה העומדת מאחוריו חובה להכריע גם במסדרונות בית המשפט וגם במרחב הפוליטי, יש להשאירה עם תוצאה ברורה ובאופן שיבהיר חד-משמעית את כוחה הפוליטי המתמעט.

בהתקבל התוצאות, יהיה ברור הכיוון שאליו מועדות פניה של ישראל, וצריך להודות שאפילו רק בעבור המבחן הציבורי הזה יש לברך את יאיר לפיד על החלטתו האמיצה.

כנראה שיעניין אותך גם: