• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

לכבוד פרופ' יהודה שנהב

"הפירוש שלך למושג ליברלי הוא אדם התומך בסרבנות שירות בצה"ל או מאשים את ישראל בביצוע טיהור אתני". קברניטי "אם תרצו" מבצעים קריאה צמודה בהרצאה של הנאשם. לא נגענו.
העוקץ

שלום רב,

הנדון: התבטאויותיך הבזויות נגד תנועת "אם תרצו"

לפני מספר ימים עלה לרשת אגודת הסטודנטים סרטון ההרצאה שלך בקורס מבוא לסוציולוגיה, קורס חובה בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה. במהלך ההרצאה, על פי הסרטון, אמרת דברי הבל בזו הלשון:

כשהיה כל הסיפור הזה עם הארגון הטיפשי הזה שנקרא "אם תרצו", שתקף את העובדה, הטיפשי פשיסטי, שתקף את העובדה, אגב במימון של כסף אוונגליסטי אמריקאי, נוצרי רדיקלי,  שמוכן לממן את זה כחלק ממלחמתו בערבים בישראל, סיפור מורכב, הם טענו, שבמחלקות למדע המדינה, עשו דו"ח במחלקות למדע המדינה, וטענו שרוב הסגל הוא שמאלני. זה מתחבר לשאלה שלך. רוב הסגל הוא לא שמאלני, הוא ליברלי במחשבתו. כי מדעי החברה הם ליברליים במהותם. כלומר להגיד רוב הסגל הוא שמאלני, ליברלי, זו שטות, כי הרפרטואר ממנו אתה לוקח הוא ליברלי. אחרת תסגור את המחלקות האלו. כי המילה שמאלני היא בעייתית בהקשר הזה, כי מה זה שמאלני בדיוק? אני חושב, זה עוד קצת לבלבל אתכם, שמי שרוצה שתי מדינות לשני עמים הוא ימני. מה שמאלני? אני מתנגד לשתי מדינות לשני עמים. אז אני שמאלני?

העילגות במקור.

מבוקש: יהודה שנהב. צילום: ygurvitz, cc by-nc-nd

התבטאויות מאין אלו, מול קהל סטודנטים הנמצא בשיעור חובה, ביטאו בורות מחפירה.  כ"ליברל דגול", עברת במפורש על הוראת המל"ג, אשר קבעה במפורש בהחלטה מספר 1109/11 מתאריך 21.12.2010, כי "יש לדחות כל ניסיון לפוליטיזציה של האקדמיה".

בהחלטה זו המועצה להשכלה גבוהה קבעה כי על המרצים לפעול לחשיפת הסטודנטים "למבט מגוון ככל שניתן על תחומי הידע אותם הם לומדים". מה שכמובן לא התרחש. בשיעור האחרון ניצלת את מעמדך באופן חד צדדי והבעת עמדות פוליטיות חד צדדיות תוך התעלמות בוטה מהחלטת המל"ג.

טענת כי "אם תרצו" תקפה את העובדה שחברי הסגל במדע המדינה הינם שמאלנים, או על פי פרשנותך, ליברליים. זהו סילוף בוטה של דו"חות התנועה, ואף חמור מכך של המושג ליברליזם. הדו"ח שפרסמנו לגבי המתרחש במחלקות למדע המדינה לא תקף את עמדותיהם הפוליטיות "השמאלניות" של חברי הסגל, אלא הציג חוסר גיוון בתכני הלימוד תוך הדרה, העלמה והשתקה של חוקרים וגישות מחקריות שאינן אנטי-ציוניות או אנטי-לאומיות. זאת תוכל לקרוא בעצמך בקישור הזה.

דו"ח אחר התייחס ספציפית להרכב הסגל של המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון וקבע כי 8 מתוך 11 מרצים בשעתו, והיום 8 מתוך 9, חתומים על עצומות אנטי-ישראליות או מבטאים עמדות שמאל רדיקליות כגון תמיכה בסרבנות, האשמת ישראל בביצוע טיהור אתני, או תמיכה  בטלי פחימה ובעזמי בשארה. זאת אתה יכול לקרוא בקישור הזה.

בדבריך, אמרת ש: "רוב הסגל הוא לא שמאלני, הוא ליברלי במחשבתו… ". במילים אחרות הפירוש שלך למושג ליברלי הוא אדם התומך בסרבנות שירות בצה"ל או מאשים את ישראל בביצוע טיהור אתני. לשיטתך, מי שאינו תומך בסרבנות או בהפצת עלילות דם אנטישמיות, אינו ליברל. זוהי ככל הנראה ההגדרה הפאתטית והעלובה ביותר למושג ליברליזם. מצער לראות שמרצה במעמדך, שנבחר על ידי אוניברסיטה מכובדת ללמד קורס מרכזי כמו "מבוא לסוציולוגיה", מגלה בורות כה רבה בנושאים שהוא מתבטא לגביהם.

נראה כי שכחת שישנם זרמים אידיאולוגיים ואקדמיים חשובים שאינם רואים כל סתירה בין לאומיות לליברליזם. ישנן גישות במדעי החברה, המאמינות בצורה מוחלטת בזכויות הפרט ובליברליזם ובאותה נשימה מתנגדות לדגם פסבדו ליברלי, אשר תמיכתו האוטומטית במשטרים החשוכים ובמתקפה כנגד ערכי העולם המערבי, הפך למעשה לאנטי-ליברלי בעליל.

נראה כי העובדה שהמל"ג אימצה פה אחד את המלצות הועדה הבינ"ל אשר בדקה את הרמה האקדמאית ואת הטענות אודות הטיה פוליטית במחלקות למדעי המדינה, ואשר איששו לחלוטין את הדו"חות שפרסמנו, אינה מרשימה אותך.

להבא, אנו ממליצים לך לחשוב, ולו מעט, לפי שאתה מתבטא בצורה החושפת יותר מכל את קלונך, שכן יפה שתיקה לחכמים, קל וחומר לטיפשים.

תלונה אודות התנהגותך הבזויה, הועברה גם למל"ג.

בברכה,

רונן שובל, יו"ר תנועת "אם תרצו"              ארז תדמור, ראש אגף מדיניות והסברה

העתקים:

חברי המועצה להשכלה גבוהה.

פרופ' אהרון שי – רקטור אונ' תל-אביב.

פרופ' יואב אריאל – דיקן הסטודנטים אונ' תל-אביב.

מר עמית ברק – דובר תנועת "אם תרצו".

מר מתן פלג – ראש אגף משאבי אנוש תנועת "אם תרצו".

מר אורי רשטיק – יו"ר אגודת הסטודנטים של אונ' תל-אביב.

כנראה שיעניין אותך גם: