שלמה מעוז: הטוטם והטאבו

הפרת הטאבו על הדיכוי המזרחי בישראל הצליחה להחריד השבוע את אמות הסיפים של הבית הלאומי. איריס חפץ עם הסבר לפחד הקדמוני האשכנזי מגברים מזרחים, ועם הפתרון הפרימיטיבי של בליעה ועיכול, המאפשר להם לשמר את הסדר החברתי
איריס חפץ

פסיכואנליטיקאית ישראלית שחיה בברלין מזה 17 שנה (עלייה ראשונה של האינתיפדה השנייה). ערכה את האתר "קדמה", במה לדיון מזרחי

במדינת האשכנזים רעש מהומה. על שום מה? על שום ששלמה מעוז אמר דברים שאסור להגיד. המעסיק שלו שפיטר אותו בעקבות אמירת הדברים לא טען אפילו שדבריו אינם נכונים. מדובר בחומר כל כך חם, שאף אחד לא רוצה אפילו להתעסק עם התוכן שלו.

כשבוחנים את ארבע התגובות שמצוטטות בעיתון של האנשים הלבנים, הדיילי ווזווז כפי שמתעד אותו צביקה בשור, אפשר לראות כיצד כל המגיבים מתאמצים, כל אחד בדרכו, להתרחק מהנושא כמו מאש.

קריצת עין לחבר'ה הלבנים

ראשית לנציג הכוח הלבן, החברה המפטרת: "לאור התבטאויותיו הגסות והאומללות, שלמה מעוז מסיים את כל תפקידיו בבית ההשקעות. אקסלנס מתנצלת ומתנערת מאמירות אלו".  מדובר פה בעצם בקריצת עין לחבר'ה הלבנים והסב-טקסט שלה הוא "אתם יודעים שהוא אמר דברים שלא אומרים".

בזה נסגר הענין, גם אם זה בניגוד לחוק, כי אלו הנורמות המקובלות בישראל עוד לפני הקמתה. מדובר בחברה למטרות רווח, וכסף עושים בישראל בין אשכנזים. חבר מביא חבר, ושלמה מעוז התפלח לשם בתור רואה חשבון עיראקי וזה עלה לו לראש… אפשר היה לכתוב בקצרה: "הנ"ל התפלח למועדון ונתפס. הסלקטור שלנו טיפל בו בהצלחה".

ליף והשיח החדש

דפני ליף יצאה ממש "ערכית" בתגובתה, גם אם בסגנון עדות הניו-אייג'. ״חבל שזה השיח במדינה. אני צריכה להתנצל בתור סטודנטית שלומדת באוניברסיטה ומשלמת פחות? השאלה שלי היא איך יוצאים מהשיח הזה, זאת החרדה הגדולה שלי. מתחילת המחאה נוצר שיח חדש, במטרה לא לעוות את המציאות כפי שהיתה עד היום, אלא לחלק בצורה צודקת את המשאבים. איך אפשר להתקדם קדימה בשיח ולא לדבר בהפרד ומשול״.

דפני ליף. למה אני צריכה להתנצל? צילום מסך

הטקסט שלה מכיל את מה שצפוי מאשכנזיה שלא העיזה לפתוח ספר היסטוריה שלא אושר על-ידי מערכת החינוך, למרבה הצער: קודם כל חבל לה. ואחר כך היא נעשית הקורבן, ומנסה להשכיח את העובדה הנכונה, שהיא משלמת כסטודנטית באוניברסיטה, לא רק פחות מסטודנט במכללה, אלא שגם המזרחים שיכולים לראות אוניברסיטה רק מחלון הרכבת במקרה הטוב, מממנים אותה. אבל החלק המעניין הוא האשמה שלה, שנחבאת בהתקפה של "אני צריכה להתנצל…?". אם אין על מה להתנצל, דפני ליף, אז למה את מתקיפה? מישהו ביקש ממך בכלל התנצלות?

לא נראה לי שמעניין איזה מזרחית בישראל אם דפני ליף תתנצל או לא. אבל ליף בחרדה ורוצה לצאת "מהשיח הזה" (איזה? אמרה ולא פרטה. נו אתם יודעים, הזה…) ההיסטוריה נולדה אצל ליף "מתחילת המחאה" והיא שכחה שהיא עמדה על הבמה עם צ'רלי ביטון, שדיבר עם הפנתרים השחורים על שוויון לכולם כבר בשנות השבעים.

ליף מרגישה אשמה ומעוז, בהזכירו את מקורות המחאה החברתית של הקיץ האחרון, מזכיר לה למה היא מרגישה אשמה ועושה חיבור בין החטא לאשמה. היא זו שעושה את ההפרדה בנפשה ומספרת על "שיח חדש" שעושה סלט קינואה אחד גדול מכל המוחים. היא מפרידה את האשמה על הפריבילגיות שלה, קוברת אותה עמוק, עד שבא מעוז ומספר לנו בשפה פשוטה שסבתא מדינה בישלה דייסה. נתנה לדנקנר, לשטראוס, לורטהיימר ולהורוביץ ולדפני לא נשאר. מה עשתה דפני? הלכה, הלכה, הלכה, הגיעה לשדרות רוטשילד והקימה אוהל. זה הסיפור ואת זה גם מנהיגי המחאה לא מסתירים.

לחזור לסדר הישן

כשקוראים את מה שכתב רגב קונטס, על כך שאבא שלו היה אמור לעבוד עדיין או עד הפנסיה בבנק הפועלים, וגם לו לא נשאר, אין עוד הרבה שאלות פתוחות. וקונטס בשום פנים לא מתכוון לעשות מרד ולצאת נגד ההורים שלו. הוא לא כועס עליהם, על כך שהם נתנו שיתנהגו אליהם כמו סמרטוטי רצפה, אלא עושה אידיאליזציה של תכונותיהם התמימות והיפות שנוצלו על ידי סבתא מדינה, והולך להציל את אמא שלו, כמו הילד מ"פרח לב הזהב". בעוד שיאיר לפיד הוא כוכב מבטיח שהולך לקיים, רגב קונטס הוא כוכב שהבטיחו לו ולא קיימו.

בשביל מנהיגי הקיץ האחרון, המחאה היא ממש ההיפך ממהפכה: במקום למרוד בדור ההורים, לוקחים ממנו את הלפיד ורצים הלאה, אחרי שאלו התעייפו ונשארו יושבים מול הטלויזיה. זה לא במקרה שכל המנהיגים הללו מזכירים את אמא או אבא שלהם בתורם, ומרגיעים ככה את השלטון ואומרים למעשה, לא רק שהם לא רוצים להחליף את הממשלה, אלא שהם רוצים לחזור לסדר הישן שבו גם הם קיבלו משהו מהדייסה.

רגב קונטס כילד מפרח לב הזהב. לא מורד בדור ההורים, רק רוצה לקבל קצת מהדייסה שהם אכלו. צילום מסך

זה מותר כמובן, אבל זה לא משקף " שיח חדש", אלא דווקא את המשך המעשה של ההורים שלהם ופיצוי על חולשתם של ההורים (מה שאפשר להבין, לא מספיק שהמדינה עושה מהם סמרטוט לנגב בו את הרגליים לפני שעולים למגדלי אקירוב, אז שגם הילדים יעשו את זה? תשאלו אותנו המזרחים, יש לנו הרבה נסיון בהורים שהמדינה סמירטטה ולא היה לנו אפילו נוף של הארבע-עשרה קומות בבאר שבע).

תגובה נוספת של ד"ר טלי רגב, חברת ועדת טרכטנברג ומרצה במכללת ספיר, שנכחה באולם, מסרה רק כי "אינה מסכימה עם הדברים". פתאום גם הד"ר המלומדה לא יודעת לנמק, אבל יאמר לזכותה, שהיא לא מנסה גם לעטוף את העובדה שמדובר בטאבו במילים מיותרות. גם משהו.

ומה אומר המזרחי?

פרופ' יוסי יונה, שמגלה אופטימיות: "המחאה החברתית היא אחד המפגנים האזרחיים הפטריוטים הגדולים ביותר שישראל ידעה. היא החלה כקובלנה של צעירים שטענו שהם לא מסוגלים לגמור את החודש". כלומר, שלא תחשבו שאנחנו אימפוטנטים. ככה זה אולי התחיל, אבל הדם שזרם מאז הביא לאחד המפגנים הגדולים ביותר… (מה זה פה, חיל האויר? לא! זה מפגן אזרחי, אבל מה – פטריוטי. כלומר לאומי, שלא תגידו שמזרחים הם כמו ערבים, כלומר נגד המדינה. אנו אוהבים אותך מולדת, במחאה, בשיר ובעמל.)

ולמי שחושב שצנח לו זלזל, הוא מוסיף "יש רפיון במאבק החברתי אך אנחנו, מנהיגי המחאה והמומחים, לא הלכנו הביתה. אנו עדיין מחויבים". כלומר, אנחנו יודעים שעוד לא גמרנו את העבודה ואין מה להתרווח בסיפוק ולהדליק את הסיגריה של אחרי. לפני כן עוד יקימו "המנהיגים והמומחים" את ה"אקדמיה הנודדת".

כל התגובות הללו מעניינות, כי הן מראות איך מגיבים כל הטבחים, שמייצגים את חלקי החברה הישראלית שאמורים להנות מהדייסה של סבתא (את הפלסטינים ממילא לא סופרים): בעלי ההון מאקסלנס, אקדמאית אשכנזיה, אקדמאי מזרחי ואשכנזיה שהיתה אמורה לקטוף את הפירות.

בשר מבשרנו, נבלע אתכם

טאבו הוא איסור שחלות עליו סנקציות חמורות ביותר, ומטרתו היא לאפשר חיים בסדר חברתי מסויים. כשפרויד חקר את מנהגיהם של עמים באוקיאניה למשל, הוא מצא שהם מחולקים לקבוצות לפי טוטם, שזו החיה שיש לכל קבוצה ומקודשת על ידה. הטוטם אסור לאכילה ואסור לבני הקבוצה להתחתן אלה עם אלה. פרויד הסיק שכנראה בעבר המאוד רחוק חיינו בחברה של עדר קדום שבה היה אב אחד קדמון וכל נשות השבט, כולל בנותיו היו שייכות לו. כדי להגן על גישתו החופשית אליהן, הוא היה צריך לדכא את הבנים הזכרים שלו, שגם הם רצו שיח חדש של חלוקת משאבים צודקת… אלו קמו יום אחד, רצחו אותו, ביתרו את גופתו ואכלו אותה.

מאז אנחנו בני האדם נתונים לשני טאבו אוניברסליים: יש איסור על רצח ואיסור על גילוי עריות בשל החטא הקדמון הזה של הבנים, שהבינו שעשו מעשה אסור והפנימו את חוקי האב – באמצעות אכילתו. בחברות כאלו יש אכילה של החיה הקדושה בטקסים דתיים מדי פעם. כלומר, בדיוק מה שהוא מקודש, מועלה כקורבן.

שלמה מעוז. גבר מזרחי פוטנטי הוא איום גדול. צילום מסך

בישראל יש טאבו גדול על דיכוי ערבים-מזרחים. המתנחלים הראשונים שעוד האמינו שיצליחו לברוח מעברם האשכנזי, ניסו בקנאתם במקומיים להתחפש לכאלו, אבל כל זה לא נתן להם אחיזה בארץ. אין מה לעשות ויש הבדל בין מי שגדל וחי במקום דורות ושייך אליו, לבין מהגר שצריך להוכיח את שייכותו למקום. אבל בעוד שלפלסטינים מותר למחות והם לא אמורים "לרצות אותנו", הרי שמזרחים הם "בשר מבשרנו". והם באמת נהיו בשר מבשרה של האליטה האשכנזית.

הדרך של המהגרים האירופאים לישראל להיטמע בה עברה דרך הטמעה של המזרחים בתוכם. כי למזרחים יש משהו שאין לאשכנזים: הם חיים עם יהדותם ללא סתירה פנימית, כיוון שלא עברו את תהליך ההשכלה והחילון האירופאי. מזרחים רבים חושבים שהם שנואים על ידי אשכנזים, אבל התמונה מורכבת יותר. בשל הקנאה בנכס המזרחי הזה, נבלעו המזרחים מרוב קנאה, שהיא לא רק תוצר של שנאה, אלא כוללת גם אידיאליזציה שלהם (וכך לכל מזרחי יש אמא מבשלת, חום ביתי, אהבה לילדים ושורשיות או אותנטיות או איזה משהו אקזוטי דומה).

החלוצים האשכנזים ודור ההמשך שלהם לא היו בשר מבשרה של הארץ, והיו צריכים לכן לבלוע את המזרחים: מביזת אוצרות היודאיקה של המזרחים, דיבור פלמ"חניקי בח' וע', חטיפת ילדי תימן ואימוצם כנראה ע"י אשכנזים, ועד להיבלעותו של האוכל המקומי כ"אוכל יהודי" – כל אלו נסיונות להזדהות פרימיטיבית עם ערבים ומזרחים כדי להיות פחות זרים במקום.

פרימיטיבית, מכיוון שהיא לא נעשית דרך סמלים, אלא ממש במעשים: כמו הנוצרי שאוכל במיסה לחם שהוא בשרו של המושיע ויין שהוא הוא דמו. פרימיטיבית, מכיוון שצריך ממש לבלוע את הדבר לתוך הגוף ולא רק להכניס מילה לנפש באופן סמלי. ועם הבליעה באה ההכחדה: הערביות והמזרחיות – שהם האב הקדמון של היהודי שנדד מארץ ישראל – נרצחו. הגבר הפלסטיני נבלע על ידי הפועל העברי וזה נהיה לטאבו. זה משהו שלא עושים ולא מדברים עליו.  וזה נעשה כדי לשמור על הסדר החברתי החדש, בו המתנחל הוא בעל הבית שאחרי רצח האב הקדמון, יורש את הערבי. ומכאן גם סביר להניח, שגבר ערבי הוא האיום הגדול על הרוצח. אותו עוד אפשר לזהות ולהילחם נגדו במעשי תחבולה. אבל הבעיה מסתבכת עם גברים מזרחים.

הפנתרים השחורים. הערביות והמזרחיות – שהם האב הקדמון של היהודי שנדד מארץ ישראל – נרצחו. 

הגבר המזרחי ששרד את תהליך הבליעה והעיכול, זה שלא היגר לאירופה או אמריקה, יצא ממנו מדוכא עד עפר. אבל נוכחותו עדיין מאיימת על השלטון החדש ולכן יש לדאוג שידוכא (לחובבי "הדרת נשים" הנה "הדרת גברים" שלא מדברים עליה). אסור לו להיות בעמדות כוח כמו בית המשפט העליון, אקדמיה או פוליטיקה ואם הוא שם, אסור לו לדבר על גזענות נגד מזרחים וערבים.  גבר מזרחי שיעיז לצאת נגד השליט החדש, יחטוף:

העונשים הכבדים ביותר והאלימות הקיצונית ביותר של המדינה הופנתה לגברים מזרחים – או אז היא פושטת את תחפושת הסבתא שלה ומתגלה הזאב: וענונו חוטף פי מאה יותר מאודי אדיב, למרות שוענונו אינו מרגל, אלא וויסלבלואר ואילו אדיב ריגל. הפנתרים השחורים יחטפו יותר משלושים ויקי כנפו גם יחד ושלמה מעוז יחטוף יותר כי הוא גבר עיראקי.

גבר מזרחי פוטנטי, הוא איום גדול. גבר מזרחי פוטנטי הוא ערבי. מהסיבה הזו צריך להעלים  אותו מהר. אז עכשיו שלמה מעוז חוסל באופן סמלי. הוא הקורבן הנוכחי של טקס הטוטם.  כי צריך לדאוג שהסדר החברתי יישאר על כנו.

עוד בנושא:

מזרחיות, מה קפצתן? / רן הכהן

עניין של הקשר / עמוס נוי

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורטל בן דיין

  דפני ליף לא משלמת שכר לימוד מופחת , היא לא משלמת בכלל. אבא שלה פרופ' באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, וילדים של פרופסורים לא משלמים שכר לימוד. תכלס, יצאה שקרנית.

 2. הסדר הקיים

  הודות לך חזרנו ל"הפרד ומשול" של הניאו-ליברלים והפשיסטים למיניהם. יוסי יונה הפך לאויב, דפני ליף הפכה לאויבת, ורק את, איריס חפץ, נשארת צדיקה בסדום (ומזרחית, כי למזרחים יש מונופול על הצדק, האמת והיושר, כמו שהראו לנו משה קצב, שלמה בניזרי ואלי ישי הצדיקים כמוך). לכן את דואגת שסדום תישאר סדום. כי נוח לך להיות הצדיקה היחידה, יותר מאשר להילחם יד ביד נגד הרשעים. כנראה שבקיץ האחרון היית בברלין, שם הייאוש יותר נוח (ויותר זול – למי שיכול להרשות לעצמו כרטיס טיסה). כאן בארץ, לידיעתך, דפני ליף לימדה אותנו לקח: לפעמים צריך לסתום את האף, להיאבק יד ביד גם עם מי שאת מסכימה איתו רק ב-99% ולא ב-120%, למען מטרה משותפת. אבל אצלך יש רק מטרה אחת: לצאת צודקת. ובשבילה את מוכנה לשרוף את כולם – את ליף ואת יונה בלי הבדל צבע. העיקר שאת תצאי גדולה.

 3. ואללה, איזה טאבו!

  איזה טאבו! איזה טוטם! איך זה שלא חשבו על זה לפני מעוז – למשל שנהב וסבירסקי והפנתרים וכל יתר האידיוטים, שרק זיבלו לנו את המוח מאז ימי גולדה ולא עלתה על קצה דעתם הטענה החדשנית והמדהימה הזאת, שיש אשכנזים שמפלים מזרחים! תודה רבה לאיריס חפץ שהצביעה במדויק על התובנה החדשה בדבריו של מעוז.

 4. סמדר לביא

  ומה עם גירסא באנגלית? שהרי חשוב שהדברים האלה יהיו זמינים לכל אותם שוחרי שלום האוהבים להתפייט בחו"ל עם א-סמול א-אשכנזי א-נאור.

 5. פרידמנית

  לא הייתי יכולה לכתוב את זה טוב יותר בעצמי.

 6. נטשה

  פופוליזם, רדידות ועאלק ביקורתיות פלוס ניסיון להפגין עלאק אינטלקט: זה מה שאני מוצאת ב"קריאה" שלך. אבל יותר מכל, זניחה של כל קו חשיבה וסנטימנט הומניסטי לטובת חיבוק אוטומטי, וקולוניאליסטי בהפוך על הפוך, של "גבר מזרחי", שסך הכול פעם אחת פתח את הפה ואמר משהו שנשמע טיפה פורע סדר, אבל עשה את הונו מהמשחק הקפיטליסטי הכי לבן והכי גברי בעולם, והילדים שלו במצב הרבה יותר טוב משל רובנו. לצד הצבעה על הלובן של השיטה הוא פלט בעצמו, בתוך הבליל, הרבה מאוד לובן, ואת בלעת הכול כמוצאת שלל רב. מכללות זה לאנשים עובדים ואוניברסיטאות לבני תפנוקים? הנתונים ילמדו אותך שהטענה ממוקמת איפשהו על הרצף שבין הבל לעיוות. אליטה ישנה? אכן דכאנית ומקוממת. אבל מהי בדיוק אנחנו יודעות על השיטה החדשה שמעוז, אביר זכויות רואי החשבוןומומחי ההשקעות העיראקים, משתוקק לה? אולי בורדים של מנהלים (גברים ויהודים, סביר להניח?)שבהם מותר להעלות גם זכרונות מהמעברות תוך כדי עושק הציבור ולפני שחוזרים הביתה בערב לטבול בספא של המגדל הכי יוקרתי בשכונה? נורא קל לנפנף בפנתרים השחורים, אבל בואי נראה אם הוא מוכן לוותר על החליפה שלו. ביינתים ליף עשתה קצת יותר ממנו, למרות המגבלות והגבולות, ומה שאת קושרת לה ולחבריה הוא שורת קלישאות סטיראוטיפיות. למרבה הצער, זה בדיוק הסדר החדש והשיח שמשרת את הכוח וההון: גבב של קלישאות – לא משנה מאיזו עדה ומאיזה מוסד אקדמי – הנושא על גליו אל-על כל מי שחצוף ורדוד מספיק לנופף בהן ולוכד בתוכו את כל מי שאהבל מספיק ללכת שבי אחריהן. חוץ מזה, רגע לפני הכרזת העצמאות, כדאי לעצור רגע ולהיזכר במכנה המשותף הרחב בין אנסים, צובטי ישבנים, רוצחי אוכלוסיות, נהגי ג'יפים, בעלי הון ובעלי און וסתם מרימי גבה "שחורים" ו"לבנים". אולי אז המסך יתחיל לרצד בצבעוני במקום בשחור/לבן.

 7. נעמי

  1.שחורים, לבנים, ליף, אוהלים, פריפריה , דפני, גזענות-
  כל זה מעניין את אקסלנס כקליפת השום.
  אבל-
  "בנק לאומי לבנים"?NO NO NO NU NU NU -עד כאן.
  (בין השחקנים של שוק ההון, זה יכול להגיע גם לתביעה- או בקיצור, הכסף משחק).

  2. בגלי צה"ל מצוטט מעוז כך:
  "יוזמי המחאה החברתית הם ילדים מפונקים של האליטות הישנות, שלא רוצים להתמודד בחברה תחרותית".
  http://glz.co.il/NewsArticle.aspx?newsid=97128
  או במילים אחרות – המפונקים של האליטות הישנות מסרבים להצטרף להתמודדות בחברה תחרותית בניגוד לבני האליטות החדשות שאינם מפונקים כמוהם (ולמרות הכל אינם מתקבלים בבנק לאומי? כאן הקטש? בני האליטות החדשות משתפים פעולה עם הניאו-ליברליות ואפילו זה לא עוזר להם? מה לעזאזל הטענה?).

  ואיפה זה מעמיד את המשפחה באוהל בשכונת התקווה? האם לפי מעוז מדובר בסך הכל במשפחה מפונקת שמסרבת להתמודד בחברה תחרותית? או שכאן יש פטור?

  3. מעוז עשה סלט אחד גדול וסתר את עצמו – אמנם בהתלהבות כמעט משכנעת. העובדה שמעסיקיו בשוק ההון החליטו להרחיק אותו (לא בגין הביקורת שלו על ליף הלבנה, נו באמת) לא משנה את העובדה הזאת.

  4. הערב הוא נשאל אם הוא מתכוון ללכת לפוליטיקה. NU באמת. לאיזה פוליטיקה הוא יצטרף- לש"ס? ליאיר לפיד (התומך בשוק תחרותי אבל מגיע ממשפחה הונגרית)?, לקדימה?
  לחד"ש? לאן?

  לדעתי הוא רק גרם נזק לקייז. מחר מחרתיים הסיפור יישכח וישארו רק ריקושטים ודברי הבל שנשלפו בתגובות פבלוביות מכל הצדדים.

  ותנחשו את מי זה משרת. חכמים – היזהרו בדבריכם.

 8. שאול סלע

  שלמה מעוז

  שלמה מעוז נולד בעיראק, הגיע להשגים גדולים בתפקידים ציבוריים, פחות משנתיים יש לו לפנסיה ויש לו ביד 10 משכורות ועוד כחצי שנה לקבל אבטלה (כנראה שהוא לא זקוק לכסף של בטל"א שמבחינתו הם פרוטות ). יצר כותרות בתקשורת ביניהן אחת שניבאה הורדה במחירי הדירות בעוד שבפועל מחירי הדירות זינקו.

  http://www.etf.funder.co.il/article.aspx?idx=9241

  דברים חמורים יותר מדבריו של שלמה מעוז בכנס, מגובים במחקרים אקדמיים של יד יצחק בן צבי פורסמו באתר קדמה בעריכת כותבת המאמר לפני שנתיים.

  לא במקרה כתבתי ששלמה מעוז נולד בעיראק. כמו באגדת פאוסט אנחנו לא יודעים מיהי גרטכן, אנחנו יודעים ששלמה מעוז הוא פאוסט ,והשטן היא כמובן הציונות כאידיאולוגיה, והמוטציה שלה קרי המדינה שהיא הקימה.

  כאשר הבריטים נכנסו לבגדד ב 2 ביוני 1941 ועצרו את הפרהוד הם עשו את הדבר כמעשה קולוניאליסטי. יהדות עיראק ניצלה , והשבח לאל שהבריטים נכנסו. אין ההצלה הנקודתית מטהרת את שרץ הקולוניאליזם.

  היסטוריוגרפית מעולם לא היה "עם יהודי" במובן של אנשים שהאידיאות שלהם נסמכו על טריטוריה ולאומיות שתכניה חילונים. בודאי שהתנ"ך לא היה ואנינו קושאן על ארץ הקודש. משום שהיהודים הגיעו בעל כרחם מעיראק שמורה להם הזכות המלאה לכפור באידיאולוגיה הציונית אשכנזית.

  הפיגועים בעיראק בשנים האחרונות אינם הופכים את המפעל הציוני לכשר. בודאי ובודאי שאין לקבל בשום אופן ובשום צורה את "היהודי החדש" עם מאפיינים חילונים כפי שראתה אותו הציונות החילונית. פיגועים בחידקל אינם חלילה סיבה לכך שערלים סלאביים יוכרו כיהודים.(המילה ערלית מופיעה אצל עגנון)

  יהודי עיראקי שמצטרף מרצון לציונות לוקח אחריות על הנכבה שהוא לא אשם בה. גם הפטנטים של "קיזוז רכוש" ו "חילופי אוכלוסין" מבית מדרשה של הציונות הם סיבה מצויינת לירוק בפניה של הציונות.

  כמי שלא רואה בפלסטינים את האשמים במעשיה של ממשלת עיראק, חשוב גם להזכיר שיהודי עיראק ששהו בעיראק במלחמת 48 לא אחראים למעשיה של ממשלת ישראל. משמעות המושג של "קיזוז רכוש" היא הפיכת התנועה הציונית לגורם מסכסך בין יהודי עיראק לבין הפלסטינים הערבים.

 9. נעמי

  1. שחורים, לבנים, ליף, אוהלים, דפני, פריפריה, גזענות – כל אלה מעניינים את אקסלנס כשלג דאשתקד.
  אבל
  "בנק לאומי לבנים"?
  NO NO NO, NU NU NU עד כאן. (עבור השחקנים בשוק ההון יש כאן סכנת תביעה, או במילים פשוטות כסף, שלא לדבר על כבוד של גונבי סוסים ).

  2. בגלי צה"ל מצוטט מעוז: "יוזמי המחאה החברתית הם ילדים מפונקים של האליטות הישנות, שלא רוצים להתמודד בחברה תחרותית".
  http://glz.co.il/NewsArticle.aspx?newsid=97128
  מה פירוש? בני האליטות החדשות אינם מפונקים ומוכנים בחדווה להתמודד בחברה תחרותית עד כדי איום על בני האליטות הוותיקות? אז הם בעצם מצליחנים (אבל נחסמים בבנק לאומי הלבן)?
  מה הטענה פה?
  ומה זה אומר על משפחה חסרת דיור בשכונת התקווה? האם יתכן שהבעיה שלה זה חוסר הנכונות להתמודד בחברה תחרותית?
  מה הוא טוען בעצם מעוז?

  3. מעוז נשאל הערב אם הוא שוקל ללכת לפוליטיקה והוא לא פסל את האפשרות. מענין.
  לאן הוא יצטרף? לש"ס? לקדימה? ללפיד איש השוק החופשי (אבל גם הונגרי), לחד"ש? לעבודה? לליכוד? – לאן?

  4. מעוז בעצם סותר את עצמו ולדעתי רק גרם נזק לקייז. תוך כמה ימים לא יישארו אלא ריקושטים של תגובות פבלוביות מכל הכיוונים ואולי איזה התגלגלות משפטית עסיסית במשולש- לאומי, אקסלנס, מעוז.

 10. ג. אביבי

  איריס Chapeau, מסכים עם עיקר ורוב דבריך.
  לדעתי "הטמעת" המזרחים בין האשכנזים לא הייתה דרך או מטרה של האשכנזים בישראל (למרות שזה קורה חלקית). השיח הפנים אשכנזי הנוכחי, בעיקר בקרב הצעירים, הוא יותר ויותר גזעני ומדיר את המזרחים, אין כל רצון להטמיע אותם.

  מעניין עם מה הד"ר טלי רגב לא מסכימה, עם איזו אמירה:
  שהעליון נשלט ע"י הלבנים?
  שהאקדמיה נשלטת ע"י האשכנזים באופן כמעט הרמטי?
  שציבור המזרחים מודר ומקופח הרבה יותר מהנשים האשכנזיות?
  שב"לאומי", כמו ברבים ממוקדי הכח של מדינת ישראל, למזרחי עם כשורים מתאימים אין סיכוי להתקבל למשרה בכירה?
  שהקיבוצים והמושבים הוותיקים השתלטו באופן לא חוקי על הרבה מהרזרבות של אדמות המדינה, עם או בלי בג"צ הקרקעות?
  שיחס המשטרה למפגינים הצפונבונים היה עדין בהשוואה ליחסה למפגיני/נות המאהלים שבדרום העיר?
  מאחר שהנ"ל לא טורחת להסביר ולנמק, היא בעיני עוד הוכחה שבמדינת הצלבנים האשכנזית ציונית גם האקדמיה מגויסת למנגנון הדיכוי האתני.

 11. יסמין

  לאורטל-גם אני לא שילמתי שכר לימוד היות ואימי עבדה במזכירות ואני מזרחית טהורה.
  אין לה מה להתנצל על זה(אני גם לא בטוחה שמישרה באונברסיטת ירושלים מבטיחה אי תשלום שכר לימוד בתל אביב)

 12. רועי

  אני לגמרי מסכים איתך בנוגע לטאבו, וגם לי יש המון בעיות עם דפני ליף ושות'. אבל בחייאת: לעשות משלמה מעוז אייקון של אקטיביזם מזרחי? לא הגזמנו?

  לא נראה לי שיש לך מה לדאוג, איריס. שלמה מעוז היה ונשאר גבר פוטנטי והוא ימצא עבודה טובה ומכניסה באיזו קרן עושק אחרת. עד כמה הוא נאמן למזרחיות שלו אני לא בטוח.

  לא אכפת לי אם דפני ליף לא משלמת שכר לימוד וגם לא אכפת לי שהיא גרה בכפר שמריהו. אני מעדיף להעריך אנשים לא לפי מקום המגורים שלהם, המקצוע שלהם, המעמד שלהם או הפריוולגיות שלהם. יותר חשוב לי מה שהם עושים. ודפני ליף, עם כל ההסתייגויות, עשתה הרבה ועשתה טוב. מנגד, לא ידוע לי על שום דבר חברתי ששלמה מעוז עשה. למרות שהוא הצליח לחשוף את הטאבו סביב הפוליטיקה המזרחית, הוא עשה את זה בטעות: את מה שהוא אמר הוא אמר כבורגני בעניבה ולא מתוך תודעה מזרחית.

  (דרך אגב, אורטל: את בטוחה שילדים של פרופסורים באקדמיה למוסיקה ומחול מקבלים פטור משכר לימוד? ככל שאני יודע זה מוסד עצמאי, שלא נכלל באונ' העיברית)

 13. ניבה בן צור

  שלמה מעוז לא מונה לדירקטוריון בנק לאומי, אז מה? שלמה אליהו בעל המניות הגדול של בנק לאומי לא תמך בו? אל תדאגו הוא יושב בדירקטוריונים רבים אחרים.שלמה שלף את המזרחיות שלו כקרדום לחפור בה. האם הוא עשה משהו ,אפילו קטן לטובת אחיו המזרחיים, איזה תרומה איזו מחויבות ,או רק הוצאת קיטור ומגיע לי אישי, ובכי במטבח המאובזר.
  ועכשו פוליטיקה, וכמובן מול המצלמות ,עוד מצלמות. תראו אני הילד הרע של הקומצנזוס .(אני הקונזנזןס ,לא שמתם לב?)ודפני ליף? היא, האוטנטיות שלה ורוחה הנכונה והטובה, היא התשובה האשכנזית והמזרחית והמחויבת לכיעור ולרוע מסביב,הבאים לידי ביטוי גם בדברים הללו.

 14. בעז

  השד העדתי מוצא מהבקבוק עד לשפשוף הבא שיחזיר אותו לשם בכל פעם שרוצים לשמר את הסדר הקיים על ידי שחובטים באויב ישן. אם שלמה מעוז יילך בקו של הנאום הזה הוא יהיה עוד דרעי או ש"ס. שום תועלת לא באה מזה אלא לבעלי חליפות מחוייטות.

 15. ג. אביבי

  אלה שמתקיפות/ים את איריס, ע"פ טענותיהן/ם, רק מחזקות/ים את טענתה על הדבקות הישראלית בטבו הכמו-דתי המדובר.
  איך בדיוק ההתקפה על דפני ליף נובעת מתוך תירוץ לצאת צודקת (כטענת "הסדר הקיים")? האם ליף לא הייתה מבין אלה שמיהרו להכחיש את טענתו הנכונה של מעוז על שתלטנות האליטות האשכנזיות מנציחות הדיכוי כלפי הלא אשכנזים? היא ראויה לגינוי מצד כל מי שתומך בהסרת הטבו הצבוע ,שאוסר להתקיף את המנחשל העיקרי בישראל. זאת ללא קשר למעשיה בקיץ האחרון.
  "…כי למזרחים יש מונופול על הצדק…כמו שהראה לנו משה קצב.." – לטוען כך "ברור" שמעוז, בגלל מוצאו המזרחי, הוא פושע כמו קצב/בניזרי. הטוען כך מוכיח שהתקפתו הלא רציונלית על המאמר נובעת מגזענותו/ה הפתולוגית. איך בדיוק מתקשר עניין מקום מגוריה של איריס לנכונות/אי-נכונות דבריה? רק לגאונים מסוג "הסדר הקיים" פתרונים.
  נטשה, מעבר לגיבוב של התקפות רגשניות, לא ברור אם את מצדיקה את דברי מעוז או חושבת אותם לשקר. לא ברור אם את מצדיקה את פיטוריו ההיסטריים או מתנגדת. קל יותר להתקיף את מי ששם ראי מול הגזענות האשכנזית השולטת בכל תחומי החיים בישראל. קל לתקוף את השליח (איריס) במקום להגן ישירות על עמדה אולטרה גזענית.
  טענתך: "מכללות זה לאנשים עובדים ואוניברסיטאות לבני תפנוקים? הנתונים ילמדו אותך שהטענה ממוקמת איפשהו על הרצף שבין הבל לעיוות" – בורות קשה. למזרחים יש הרבה פחות סיכויים להיכנס לאוניברסיטאות הנחשבות בארץ ולא במקרה. הכניסה לאוניברסיטאות הגדולות בארץ מותנית במעבר של בחינות פסיכומטריות בציון גבוה. מי שניגש למבחן כזה מבלי שעבר קורס ממושך המכשיר/מכין למבחנים פסיכומטריים, סיכוייו להתקבל לאוניברסיטה פחותים בהרבה מאלה שעברו קורס הכנה של בין חודש ל 3 וחצי חודשים, במתכונת של בוקר עד ערב. בדיקה קלה מראה שמי שניגש לפסיכומטרי לפני הקורס ואח"כ לאחר הקורס, משפר את הישגיו בממוצע ביותר מ150 נקודות, וזה מה שעושה את ההבדל ואת הסיכוי להתקבל לאוניברסיטה. כעת שאלי את עצמך למי יש כסף וזמן (ע"ח עבודה ופרנסה) להשתתפות בקורסים היקרים האלה (שמאלצים את תלמידיהם לוותר על עבודה). ברור שלרוב מזרחים זה אפילו לא אופציה. הסינון נגד האוכלוסייה המזרחית מתבצע באמצעות השיטה הזאת. היא הוכנסה ביוזמת אמנון רובינשטיין ושות' בהיותו שר החינוך (אמצע ה90), בדיוק למטרה מפלה זאת. הוא במקביל דחף להקמת מכללות, בהנחה שמקומות עבודה ידעו להבחין בין בוגר מכללה לבין בוגר אוניברסיטה.
  נעמי, להוציא סעיף 1 בטענותייך (וגם בו לא התייחסת לכך שזה נובע מהנקמנות הרודנית של צמרת "לאומי" האשכנזית אליטיסטית ולא מתוך שקול ענייני), בכל השאר את טועה. התחרות עם ה"אליטות החדשות" (רוסים ומזרחים לשיטתו של מעוז) משמעותה שעל כל משרה אקדמאית פנויה בהייטק יש יותר מועמדים (יותר תחרות) וזה מקטין את הסיכויים של כולם, כולל של אשכנזים מהמשפחות הוותיקות והמבוססות, לזכות בה. לפני 15 – 20 שנה המצב היה הפוך. ההתקפה על משפחות מהתקווה היא זריית חול על פצעי קורבנות הגזענות האשכנזית בישראל. סעיף 3 שלך הוא קשקוש לא רלוונטי. איזה "קייז שלו" מעוז סותר – לא הבנתי וזה לא חשוב. מה שחשוב הוא שאת מתקיפה אותו כי הוא מדבר בפומבי על אי התקינות של המשטר האשכנזי – גזעני בישראל – הטבו שעליו איריס דיברה.

 16. רמי אדוט

  הבעיה עם ניתוחי העומק האלה שאתה שואל את עצמך אחר כך אוקי מה עושים עכשיו ביומיום ? איך זה רלוונטי לשאלות שאנחנו רוצים לפתור ושמשפיעות על חיינו ממש כאן בדרך למכולת: לפערים בחינוך, לדיור ציבורי, לסכסוך הלאומי. איך זה מסתדר עם העובדה שהמזרחים מילאו מזמן את שורות המעמד הבינוני נמוך. הם כל הזמן מרחק יריקה מהאשכנזים ובכל זאת הם חלק מהשיטה במובן העמוק שלה. הם מרוויחים מהשיטה הכלכלית וגם מהמבנה שבו הערבים עדיין הכי למטה. וכאן חסרה לי מילת זהירות לפני שהופכים את שלמה מעוז לקורבן. האיש ממש לא כבש. דעותיו ומעשיו שמים אותו במקום שראוי להרבה יותר חשדנות, במיוחד מאיתנו.

 17. איריס חפץ

  ראשית לסמדר: אשמח אם מישהו יתרגם את זה לאנגלית. אני מוכנה לעבור על זה, אבל האנגלית שלי לא מספיק טובה לצורך תרגום וגם זמני קצר…
  לכל אלו שטוענים שמעוז אינו קורבן, אלא גבר מזרחי חזק: מעוז, כמו שכתבתי, התברג לאליטה האשכנזית. הוא עשה קופה לא קטנה וגם אומר את זה בעצמו ולא צריך אף אחד מאיתנו בשביל זה. ובכל זאת: תוך כמה שעות הוא פוטר ונהיה למניה מאוד לא רווחית באקסלנס. הבן אדם נתן ראיונות קודמים בצבעים גזעניים, וזה לא הפריע לחברה "הנאורה" שלו להעסיק אותו. להיפך: זה הבון טון שם לדבר על 'יוונים עצלנים'. הוא פוטר בגלל שדיבר על דיכוי סיסטמטי של מזרחים לטובת האליטה האשכנזית.
  אשמח מאוד לדבר על מעוז, חלקו ב"מאבק המזרחי" – אם יש לו בכלל ומה הוא תורם או לא ל"קייס". כשערכתי את קדמה, היתה התייחסות ביקורתית גם לזה. אבל כדי שזה יקרה, צריך אוירה שבה אפשר לערוך דיון. כל זמן שמדובר בטאבו, אי אפשר לעשות את זה. אז עדיף לא להעמיד פנים שזה אפשרי ולא להכחיש את המציאות המרה הזו.
  ולרמי,
  שאלה חשובה. ראשית, כשחברה פועלת על מנגנונים של הפרדה (כמו שתיארת, שהמזרחים מעל הערבים וכולי) ועובדים במודוס של "מי לה' אלי", קשה מאוד לצאת מהמצב הקיים. דווקא הדברים של מעוז היו יכולים לתת הזדמנות מצויינת לצאת מההפרדה הזו: הנה מזרחי, שגם מדוכא כגבר וגם חלק מהאליטה הקפיטליסטית, גם ממש ערבי: בקיצור, האיש מגלם דמות מורכבת. אני חולקת עליו בהרבה דברים, אבל כשהוא מפוטר תוך שעות, אני מגלה איתו סולידריות, כמייצג של גברים מזרחים מדוכאים ממנו (זה לא מעוז: הוא רק זה שיכול לדבר ולצאת לפנסיה בטוחה כנראה). החברה הישראלית צריכה קודם כל לצאת מהמודוס הזה של ההפרדה, אבל לא ע"י הכחשה כמו שדפני ליף עושה, אלא ע"י התמודדות עם העבר הזה. עם החטא הקדמון, תוך מתן פיצוי אמיתי ולא תשלום מס שפתיים, ואז יהיה צריך לפתוח את הדיכוי הערבי-מזרחי כולו. עד שזה לא יקרה, תהיה רק הסלמה של התבצרות בשל האשמה הכבדה והחרדה שנוצרת בעקבות ההכחשה (ולכן חשובה התגובה של דפני ליף, שמייצגת לדעתי את המרכיבים האלו). כל זה דורש פעולה ברמה קולקטיבית. ברמה האישית, כל אחד מוצא את הסידור הכי אפשרי לו. מסובך…

 18. דרור בל"ד

  המשפט הראשון בדבריה של ליף אכן מאכזב, אך אין לפרש זאת כטקסט המכיל את מה שצפוי מאשכנזיה שלא העיזה לפתוח ספר היסטוריה שלא אושר על-ידי מערכת החינוך. היא לא נעשית הקורבן, היא לא מנסה להשכיח את העובדה הנכונה שהיא לא משלמת פחות מסטודנט במכללה, היא לא מתקיפה והיא לא מתנצלת.

  היא מנסה לשנות, בדרכה (את הדרך כמובן מותר וראוי לבקר), את הדברים הידועים לה היטב. את הנסיון הזה(שכשל, בעיקר בגלל אנשים כמו מעוז עצמו) אף אשכנזי לא ניסה לעשות לפניה, ואנו (אני, את, ודפני ליף עצמה) יודעים מה קרה כשמזרחים ניסו לפעול לבדם על מנת להלחם בתוקפנות הציונית-אשכנזית.

  שלמה מעוז צודק כמובן ברוב דבריו, אך כדרכם של פרובוקטורים, הם ישתמשו בטיעונים כלליים וצודקים על מנת לקדם את מטרותיהם האישיות, במקרה זה חיסול חשבונות עם בנק לאומי. בקרב שוק ההון רווחת הסברה כי אילולי עסק בבנק לאומי, כל הרעש כלל לא היה נוצר והוא לא היה מפוטר. כדאי לקרוא את דבריו של סמי פרץ, דה-מרקר:
  "אין בידינו מחקרים על מידת אשכנזיותם או מזרחיותם של ענפי משק שונים בישראל, אבל היכרות של 20 שנה עם המערכת הפיננסית בישראל מספקת כדי לקבוע שמספר הבכירים (מנהלים, בעלי שליטה ורואי חשבון) ממוצא מזרחי בסקטור הזה הוא עצום. לא נספק כאן רשימת מכולת של הבנקאים, אנשי הביטוח ורואי החשבון המזרחים מחשש שהלבנים יעלו על זה וידרשו מיד אפליה מתקנת.

  מעוז יודע זאת היטב, אבל הוא העדיף לתלות את דחיית בקשתו להתמנות לדירקטור בלאומי בצבע עורו. נקווה שהשיח הזה לא יחלחל למערכת הפיננסית, כדי שלא נגיע למצב שבו יש יו"ר דירקטוריון ספרדי ויו"ר דירקטוריון אשכנזי. די לנו ביו"ר דירקטוריון אחד שלוקח הביתה כל חודש 300 אלף שקל. אין צורך בשניים.
  […]
  מוטב היה שמעוז ייצא בזעקה חברתית נגד דמי הניהול המופקעים בשוק ההון הישראלי, נגד התספורות שעושים טייקונים לחוסכים ונגד הקלות הבלתי נסבלת שבה העמידו גופים מוסדיים את כספי הפנסיונרים. מוטב שלא היה צועק רק מתוך כאבו האישי כמי שלא התקבל למועדון הדירקטורים של לאומי. אבל אדם קרוב אצל עצמו, ומעוז אינו שונה בעניין זה".
  http://www.themarker.com/news/1.1616515

  את ההתמרמרות שלך ושל שלמה מעוז לגבי אלה שלא הגיעו להפגנות היות ונאלצו לעבוד אין להפנות לדפני ליף. יש להפנותה אל עבר ההיסטוריה הציונית (כפי שטען שאול סלע) ואל עבר הממ"פים שלה, שמעוז הוא אחד מראשיהם, או לפחות היה עד שנתקל בסירוב למנותו לדירקטוריון בנק לאומי (השכר במשרה זו ידועה גם לדפני ליף וגם למעוז).

 19. רמי אדוט

  דבריו של שלמה מעוז נאמרו במהותם ל ידי אחרים, ביניהם סוציולוגים מיין סטרים ונחשבו הברקות או לכל הפחות טיעונים הראויים להישמע: א. תנועת המחאה הייתה ברובה תנועה של מעמד בינוני שרובו אשכנזי (רובו, אמרתי, רובו). כך ציין פרופ. מיכאל שליו בעקבות מחקר עכשווי. ב. בתנועה זו היו קודים מובהקים של געגוע למה שכונה בסוציולוגיה "מעמד בינוני תוצר המדינה" (רוזנפלד וכרמי בשנות השבעים) הלא הם האחו"סלים (קימרלינג) שרוב התנועה כאמור הוא מצאצאיהם. זה כל כך בולט בדומיננטיות של תנועות הנוער ואחרים בשטח שלא צריך להוכיח. אבל גן עדן השיוויוני המדומין ההוא היה בשביל מזרחים רבים בדיוק ההפך מגן עדן כי הוא היה מבוסס על "הון חברתי" – מונח שאיננו אלא מצבור הקשרים והפרוטקציות ודרכים ל"לסדר" עניינים …. ג. קשיי החיים והמצוקות הקיומיות של אותו מעמד בינוני (ואני בתוכו, למען הגילוי הנאות) נובעים מהחרפת מלחמת ההישרדות בשוק העבודה דווקא משום שהמבנה המעמדי יחסית נפתח ויש תחרות מתמדת בין קבוצות שעולות מלמטה דרך השכלה – מזרחים, רוסים, אתיופים וערבים. לא פלא ששכבה זו של מעמד בינוני, במיוחד מי שמתבסס על השכלה מקצועית, חשה שהוריה קיבלו עבודה יותר בקלות, קיבלו השכלה בקלות וקיבלו ירושות בקלות. ד. לגבי השילומים, אני חושב שמעוז מגזים בהשפעתם אבל אולי גם הם נתנו פעם יתרון יחסי קל למהגרים מאירופה (אסור לשכוח שעיקר המעמד הבינוני היה האשכנזים הותיקים ולא העולים). זה שיש יתרון מעמדי מובהק שעובר מדור לדור בזכות ירושות בישראל נחקר וזוהה בוודאות על ידי חוקרים מרכזיים כמו נח לוין אפשטיין.

 20. דרור בל"ד

  ייתכן מאד כי איריס חפץ לא תסכים עימי בפרשנות למשפט "אני צריכה להתנצל"? יחד עם זאת, התמונה שנבחרה עושה עוול הן לדפני ליף והן למאמרה של איריס חפץ.
  האם דפני ליף צריכה להתנצל על כך שלא שירתה בצבא הציוני? האם יש קשר כלשהו בין אי-התנצלות זו לאי ההתנצלות בתגובתה למעוז?

  דפני ליף הייתה הראשונה שענתה לפורעים הציונים (במקרה זה שרון גל) כראוי להם. בכך תרמה לשינוי השיח הציבורי בנושא זה. לא סביר בעיני כי חפץ התכוונה לבקר את ליף על התנגדותה לתוקפנות הציונית.

 21. רינה

  בל נשכח: שלמה מעוז תומך ב "קפיטליזם חזירי" וזה לא כל כך מסתדר עם נאום ה"לבנים והשחורים".הוא חושב שכל החכמה מצויה אצלו. הוא תקף כבר כמה פעמים פרשנים כלכליים שמופיעים לצידו ב"לילה כלכלי". גם השתלכותו בקיבוצים והמושבים מעוררת תהיה. אני אמנם חושבת שיש מידה של אפליה מובנית בחברה הישראלית. אך אני לא תומכת בשלמה מעוז וגם לא מוצאת משהן אמיתי במאמר שלך. ניראה לי שגם בעוד 100 שנה שמרבית המשפחות בישראל יהיו משפחות "מעורבות" יהיו מי שידאגו להזכיר את עניין הקיפוח והאפליה. כנראה שהתזכורת הזו משרתת אינטרסים סמויים.
  הגדלת בכך שכינית את דפני לייף כ"אשכנזיה". כנראה שאת לא יכולה לסבול את זה. אם בראש המחאה היתה עומדת "ספרדיה" מין הסתם זה היה בסדר. כי איך העזה דפני לייף "לפלוש" לתחום הבלעדי שלך ולדבר על קיפוח. ממש חוצפה!
  שלמה מעוז בטוח שלא קיבלו אותו לדירקטריון בנק לאומי בגלל "שחוריותו" אולי הסיבה היא אחרת למשל שהוא מכהן ביותר מידי דירקטריונים. כשדוחים "אשכנזי" זה בגלל כישוריו. כדוחים "ספרדי" זה בגלל מוצאו.

 22. מיכל

  שלמה מעוז יכול להיות מזרחי עד מחר ולתקוף את "מדינת תל אביב" כמה שירצה, אבל אסור לשכוח שהכלכלן הראשי של אקסלנס (לשעבר) תורם יפה יפה את חלקו לדיכוי "השחורים" וגם לבנים שיכולים לאבד את הפנסיה שלהם בן הרף. ואיפה בדיוק הוא חיי אם לא במדינת תל אביב? עוד מעט יגידו שתשובה הוא גם קרבן לדיכוי, וגונבים ממנו את תמלוגי הגז כי הוא "גבר מזרחי", נעבעך

 23. עמי

  מר מעוז בהופעותיו המרובות בטלויזיה עולה כתומך נלהב של הדכוי של ההון.
  אני סולד ומודאג מהצורה בה פוטר אבל הוא מזמן הצטרף למדכאים ואין לו מה להסתתר מתחת לסינר של המזרחים.

  ולכתבה, אני אשכנזי, מזמן לא שייך לשום מדכאים. מזמן אין לי מה להתנצל. ואני בעקר תמה על המזרחים ששותפים פעילים למי שמדכאים אותם ואז הולכים להתלונן.
  ודומני ששיח הדכוי המזרחי משרת את ההון בהמשך פירור של הלכידות החברתית

  וכן. אני נגד דכוי. של כל מיעוט.

 24. שרגא עילם

  אינני משוכנע שמעוז פוטר מהסיבות הנכונות. אני משוכנע אבל שעל חלק מהדברים שהוא אמר בגרמניה היו מפטרים אותו מכל תפקידיו והוא היה הולך כמצורע לשבת בפינה.
  כדי שלא אובן לא נכון, אני יודע כבר המון המון שנים שישראל היא מדינה מאוד לא שיוויונית והיו בה מאז ומתמיד אפליות ועד היום קיימת אפליה גם כלפי מזרחים.
  אבל מה? עומד לו אדם מלב ליבה של האליטה, אדם שברקורד שלו יש בשנות התשעים היה יועצו של שר האוצר מודעי ויזם כל מיני רפורמות שהגדילו את הפערים החברתיים, והוא דופק על החזה של אחרים.
  זו לא חוצפה?
  הסיפור בבנק לאומי שהוא כנראה בלב התיסכול של מעוז הוא קצת יותר מורכב. גליה מאור הקיפה סביבה אנ"ש שיעזרו לה לשמור את כל הטינופת של הבנק בסוד. היא היתה צריכה להבטיח שגם הדירקטוריון וגם הנהלת הבנק יהיו גם להבא מורכבים מאנ"ש שיבטיחו שאף אחד לא ינבר בזבל ואז תוכל לפרוש בשקט לגימלאות
  לכן היא נלחמה כלביאה בניסיונות ההפרטה של הבנק ונגד השתלטות עליו ע"י אנשים שיערכו בדיקת נאותות סבירה ויגלו כל מיני דברים מאוד לא נוחים לה. היא נלחמה בשלמה אליהו ולא מכיוון שהוא ממוצא מזרחי ממש כפי שנלחמה בפרנק לואי ובידידו אהוד אולמרט (אשכנזים טהורים). החבורה שלה גמרה ליאיר אולמרט, אחיינו של…, את הצורה.

  הסיפור עם השילומים מגרמניה ממש מרתיח ומוכיח או בורות, או מרושעות או שניהם ביחד.
  מי שקיבל תחילה פיצויים היו בעיקר היקים והם לא היו ממש שייכים לאליטה האליטה בד"כ, אלא רק לנישות.
  אבי היקה היה פקיד בדרג בינוני ברכבת ישראל שלא היה לו שום סיכוי להתקדם גם כי לא היה מהמפלגה הנכונה, אבל בעיקר מכיוון שהיה יקה.
  אנחנו חיינו די בדוחק ומקצת הפיצויים שקיבל אבי (זה ממש לא היה סכום רציני) הצלחנו להרחיב את הבית בן חדר אחד ובו גרנו חמש נפשות בעוד איזה חדרון. ממש לוקסוס.
  הרנטה המסכנה שקיבלה אמי אחרי מות אבי מגרמניה היתה כאמור לא גדולה ומקורה היה במספר תשלומים לביטוח הלאומי הגרמני שאבי שילם לפני שעזב את גרמניה בתחילת שנות השלושים. כלומר סכום שהגיע לו בכל מקרה.
  גם כאן לא מדובר על איזו התעשרות מי יודע מה.
  עומד אדון עם חליפה מהודרת שלא נראה לי ששנים רבות כבר אינו סובל ממחסור ונושא נאום צבוע, רק מכיוון שלא קיבל משרה בדירקטוריון בבל"ל.
  במקום ללכת בדרך הפשוטה ולשלוף את הקלף העדתי, היה כדאי שהיה תומך במאמצים לחשוף את השחיתות בבל"ל.

 25. מאיר בביוף

  על מאמרה החד והקולע.
  דבריו הנכוחים, האמתיים והישירים של שלמה מעוז לא נאמרו במקרה.בדיוק לפני ארבעים שנה, כסטודנט צעיר לכלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים, הוא חבר להפגנות הפנתרים השחורים,
  כך שהוא בהחלט ידע לעשות את ההבחנה המתבקשת מיחסה של משטרת ישראל הן כלפי הפנתרים והן כלפי הפודלים מרוטשילד. תגובתה של דפני ליף לא היתה מקרית. למרות גילה הצעיר גם היא מבחינה, לפחות אינסטינקטיבית,בשוני המהותי שמגלה הממסד כלפי הקבוצות השונות בחברה. בהרצאתו במכללת ספיר, סיפר מעוז, כי הוא ברח מהעימותים עם השוטרים בהפגנות הפנתרים, מתוך פחד לגורלו. ואכן, איפה רוטשילד ואיפה ככר ציון וככר הדוידקה!

  בהמשך לטוטם וטאבו, ניתן לומר בוודאות, שבניגוד לוודסטוק לעניים האשכנזי ברוטשילד, מרד הפנתרים התחולל הרחק מעבר לעקרון העונג.הוא תבע סדר חברתי חדש, חלוקת משאבים צודקת, אך לא נגרר לשיח השקרי מבית מדרשם של הפרופסורים זאב שטרנהל ודני גוטוויין, המכחיש כל גזענות כלפי המזרחים ומציע את ה"הסבר" המעמדי.

  שלמה מעוז זיעזע את אמות הספים, כי זו הפעם הראשונה, שמזרחי שבא מתוך ליבת הכלכלה והפיננסים, שבקי בכל רזי העוגה השמנה וחלוקתה, מצביע על הגזענות האשכנזית באופן החלטי ומושכל. כבר לא מדובר באיש אקדמיה פוסט מודרני מהחוג לסוציולוגיה, חינוך או עבודה סוציאלית, שלא מבין הרבה ברזי הכלכלה, אלא מדובר, כאמור, באיש שמבין, והרבה. לפי התיזה של גוטוויין ושטרנהל מעוז אמור להיות המאושר שבאדם, שהרי הוא כבר מסודר בחיים. אולם, ברור שדבריהם אינם אלא הבלים המייצרים משהו שבין פירכה לבין הדחקה פרוידיאנית.

  ולסיום: בקיץ נכחתי בארבע מהפגנות המחאה שהתקיימו בירושלים. אני אומר "נכחתי", כי לא יכולתי לראות בעצמי משתתף. בגדול, הזדהיתי עם מטרות ההפגנה, אך בין המפגינים הרבים זיהיתי לא מעט א-נשים, שתשפוכת הגזענות כלפי המזרחים שגורה בפיהם. בתוכם היו כאלה, שלפני שנים רבות נהמו כלפי סעדיה מרציאנו וחבריו: "תלכו לעבוד!" עוד לפני ששמעו מה יש בפיהם. הם באו עם בניהם ונכדיהם, שבודאי ספגו את ה"מורשת" שלהם. שלא כמו א-נשי שמנת אלה, הבוכים על כך שהם נאלצים לשבור חסכונות כבדי שטרות כדי לרכוש לממשיכיהם דירות ברחביה ובתל אביב הקטנה, סעדיה וחבריו נלחמו על קיומם הכלכלי ועל כבודם. וזו, בעצם, היתה זעקתו של שלמה מעוז, שמכאן אני מברך אותו על דבריו האמיצים והנכוחים.

 26. רועי

  תודה על התגובה (במידה והיא הופנתה בין השאר אלי, וגם אם לא…). שוב, אני מסכים איתך לגמרי בנוגע לטאבו, ומאוד מאוד אשמח לקרוא את דעתך בנוגע למעוז ול"תרומתו" למאבק המזרחי. אני לא מכיר את ההתייחסות לזה בקדמה; תוכלי לצרף לינק?

 27. אשכנזי רק מצד ההורים

  הרי הוא שייך למעמד המדכא, ללא קשר למוצאו. רוב טיעוניו נכונים וראויים אך עירוב טיעונים שטחיים שגובלים בשיסוי עושים נזק לטענות אלה . 500 אלף מפגיני המחאה הם צאצאי אירופאים שנגמר להם כסף השילומים מגרמניה? רק על סמך טענה זו ראוי לפסול את כל דבריו. אלה לא טענות של לוחם לחופש ושוויון, אלה טיעונים של פוליטיקאי סוג ד' שמחפש שעיר לעזאזל.
  כמי שמסכים באופן כמעט גורף עם עמדת הקשת הדמוקרטית המזרחית כמעט בכל הנושאים, הבחירה בשלמה מעוז כאיזה גיבור מעמד הפועלים רק בגלל שהוא "מראה לאשכנזים האלה מה זה"…היא פשוט עצובה. שלמה מעוז הוא ראובן אברג'יל והוא לא נלסון מנדלה. הוא בעל הון ממורמר שבמקרה נולד מזרחי.
  שלמה מעוז הוא בן למעמד המדכא. נקודה. הוא לא קורבן. אפשר לעשות אנלוגיה מושלמת לציוני שמתחפש ליהודי אירופאי מדוכא , קורבן לאנטישמיות, בזמן שהוא מטיל פצצות זרחן על ערביי עזה.

 28. נתן.

  שלמה מעוז מייצג את המקופחים ודפני ליף מיצגת את המדכאים.

  האם יתכן ש"איריס חפץ" הוא שם קוד לאחד היועצים של נתניהו?

 29. איריס חפץ

  דרור,
  את התמונה לא אני בחרתי, אלא העורכת, ואני מניחה שהיא נבחרה מכיוון שגם שם דפני ליף מתייחסת לאמא, אבל הפעם של המראיין. כשכתבתי את המאמר התייחסתי לזה שהיא דיברה בהפגנה על אמא שלה ורגב קונטס על ההורים שלו.
  כשניתחתי את הדברים שלה, התייחסתי אליהם בכבוד: היא בחרה להגיד אותם ולא אחרים. ומדובר בבחורה אינטיליגנטית שאחרי חצי שנה של דיאלוג עם אנשים שמחו איתה, שולחנות עגולים ומרובעים היתה יכולה גם להגיד "אכן נכון. יש דיכוי של מזרחים ופלסטינים ואתיופים ו…ו…בישראל ואת המציאות הזו אנחנו רוצים לשנות". ובכל זאת היא לא אמרה את האמת הפשוטה הזו אלא בחרה להכחיש את המציאות הזו, לדבר על "שיח", להתקיף ולשלול התנצלות (וכששוללים משהו, זה לרוב סימן שהוא קיים, אחרת אין צורך לשלול: זה כמו החוק שאוסר להזכיר את הנכבה…). אז נראה לי עדיין ששווה לבדוק למה היא הגיבה ככה, אבל אני רואה שנגעתי לאנשים באייקון ואני מניחה שנגעתי להם בסמל לתקווה ושינוי ושלמות.
  ורועי,
  קדמה מלאה בביקורת על מזרחים (כמו המאמרים של שירה אוחיון על הח'שומה של המזרחים, על אינטלקטואלים מזרחים שנטשו את המזרחים העניים מאחוריהם וכולי). אני לא יכולה לתת לינק אחד, כי האתר מלא בזה). היה גם דיון על שלמה מעוז בתגובות לאחד המאמרים שאני לא זוכרת. אבל מעוז הוא לא העניין באופן אישי, כאמור, אלא מייצג. במקרה הזה הוא אמר, כמו שאמנון לוי כתב יפה, דברים שלא אומרים בציבור הישראלי ולכן פוטר. החוק והמוסר אוסרים לפטר אדם בשל דעותיו, אני חושבת שזה נכון וזה בכלל לא משנה אם הוא קפיטליסט או סוציאליסט.

 30. אבנר ל.

  1.מעוז אינו שכיר באקסלנס אלא פרילנסר ולכן לא פוטר ולכן לא יתבע אותם.
  לכן הוא היה יכול להיות שם דירקטור-מש ששכיר לא יכול להיות.על כך בהמשך.
  2.כזכור את אקסלנס הקימו 2 אשכנזים לבנבנים והם קיבלו אותו לעבודה אצלם לפני כ-10 שנים.
  3.כזכור את אקסלנס קנתה חברת הביטוח הפניקס המוחזקת ע"י חברת דלק המוחזקת ע"י יצחק תשובה.
  לכן הוא שוחרר מתפקידיו ע"י תשובה העיראקי.
  חובה לזכור שגם מנכ"ל אקסלנס אינו בדיוק לבנבן.
  4.כתוב:"פוטר מכל תפקידיו" מפני שהוא היה גם דירקטור באקסלנס.
  5.מאחר ולא היה שכיר הוא מכהן בחברות בורסאיות ופרטיות כדירקטור ובהכשרת היישוב מכהן כיו"ר הדירקטוריון.
  6.רשימת החברות בהן הוא מכהן:
  חברות ציבוריות:
  א'-יו"ר דירקטוריון-הכשרת היישוב.
  ב'-סנו-דח"צ-דירקטור חיצוני
  ג'-אפקון טכנולוגיות-דח"צ

  חברות פרטיות:
  א'-אקמה טריידינג
  ב'-אקסלנס
  ג'דפנה ניהול קופות גמל
  ד'-ברום ים המלח
  ה'-מפעלי ים המלח
  ו'-צים
  ז'-רותם אמפרט
  ח'-תרכובות ברום
  ט'-דיסקונט חיתום והנפקות
  י'-שלמה מעוז השקעות אירופה בע"מ
  י"א-שלמה מעוז השקעות תל אביב בע"מ.

  צים, מפעלי ים המלח,הברום,סנו אינן בבעלות מזרחים,כידוע.

  7.ציטוט של טוקבק מאתר כלכלי:
  " יהודה הוא הפרשן הכלכלי של מעריב,איש שתחום הבנקאות מאוד אבל מאוד קרוב אליו.
  אני מכיר את כתיבתו כבר 2 עשורים בערך.
  בכל אופן,בטור ביום שישי,הוא התייחס לפרשיית מעוז והקטע המשעשע או עצוב בסיפור,עניין של השקפה,שמעוז לטענת שרוני שוחח איתו לפני שהגיש מועמדות ללאומי ולאחר שנדחה ושרוני ,לטענתו,ניסה להוריד אותו מהעניין העדתי בבחירה.שרוני ,יוצא עירק בעצמו,טוען שאמר למעוז,שלא יעשה עניין וטענתו מופרכת,כי בתכלס הגורמים המהותיים הבכירים בענף הבנקאות(לא בהכרח הבעלים)הם גילדה של יוצאי עירק!!!והבחירה היא מקצועית נטו.אנשים עם עשייה בתחום הבנקאות ולא תיאורטיקנים,כריזמתיים ככל שיהיו,אך חסרי ניסיון בנקאי מעשי.ואני בקטע הזה בהכירי את הענף חושב ששרוני ניתח במדוייק את הענף ואת שמרנותו לטוב ולרע(אגב לא שונה מהמתרחש ביתר העולם שגם שם מנהלים בבנקאות בד"כ צומחים בתחום מלמטה).
  בארץ די אם נזכור-בינו צדיק,שלמה אליהו ועוד רבים

  8.רשימת תפקידיו של מעוז המקופח והמופלה לפי דן אנד ברדסטריט

  http://directors.dundb.co.il/Details/Director.aspx?id=wMJbhWvG0Cu1daYZHWOwHA%3D%3D&name=%D7%9E%D7%A2%D7%95%D7%96+%D7%A9%D7%9C%D7%9E%D7%94

  9.משהו ברוח ימינו-קטע מסאלח שבאתי והמפגש הראשון עם הקיבוצניקים

  http://www.youtube.com/watch?v=xy6HN03S88M&feature=endscreen&NR=1

 31. רועי

  איריס, בסדר. אני מסכים איתך שמעוז פוטר בגלל שדעותיו לא נעמו לאזני הממסד האשכנזי. ואני גם מסכים איתך שהייתי רוצה לראות את מנהיגות המחאה מהקיץ באות ממקום הרבה יותר רדיקלי. ברור שחזרה לימי מפא"י שכל כך הרבה אנשים מפנטזים עליה היא *ממש* לא אלטרנטיבה טובה למקום שאנחנו חיים בו היום.

  את צודקת לגמרי. לגמרי.

  מה שלא ברור לי הוא למה את מתעקשת לתרגם את הנקודות החשובות האלה למאמר נגד המחאה החברתית ודפני ליף. את באמת ובתמים חושבת שאי אפשר להעלות אותן כחלק מהמחאה? אני ממש אשמח לשמוע למה. באופן אישי יש לי המון נקודות מחלוקת עם ליף ושות', ומיליון בעיות עם הדברים שהם לא מדברים עליהם, אבל אין לי שום צורך לשפוך את המים עם התינוק. דפני ליף לא המציאה את הגזענות והיא לא הכוח העיקרי מאחוריה.

  אולי במקום לכעוס עליה ועל יוסי יונה נכעס קצת על אקסלנט? על שטראוס וורטהיימר? על שלמה מעוז?

 32. נזין

  ההתעקשות לשמר בכוח את תחושות הקיפוח והאפליה,שהיו מוצדקות בזמנן,אבל משומרות בעזרת חומרי שימור חזקים במיוחד (שנאה,קנאה,עיוות העובדות וכו'),מקוממת אותי כל פעם מחדש. העובדה שכדי לחזק טיעונים על אפליית מזרחים היום,חייבים להזכיר את עוולות העבר,מוכיחה יותר מכל דבר אחר שאין לטיעונים הללו בסיס.מה שהיה היה,דובר ונטחן עד דק,וצריך רק לשמש כחומר לימוד להוה ולעתיד.זה לא מה שקורה היום בחברה הישראלית.מה שקורה זה רגשות של אכזבה מארוע כזה או אחר,פרטי בדרך כלל,שמוסבר אוטומטית כאפליית מזרחים,במקום לבדוק מה הגורם האמיתי למה שקרה (כמו אי קבלת מר מעוז לדירקטוריון בנק לאומי,שבלי ספק יש לו סיבות שאין להן דבר עם מוצאו העדתי). את מי בכלל מעניין היום מאיפה הגיעו סבא וסבתא שלך?בעיקר כשרובנו כבר מעורבים. תודה ושבוע טוב יותר.

 33. רוני

  אמנם זה לא משנה לביקורת, אבל חלאס עם הטענות שהמזרחי פוטר מחברה של אשכנזים. מעט גזענות מאפשרת בוודאי להבחין ולהבין כי לא על הווזווז לבדו אקסלנס נשואה:
  http://www.xnes.co.il/Index.asp?CategoryID=78

 34. איריס חפץ

  תמכתי במחאה הזו בתקווה מרחוק (וגם תרמתי לה כמה דברים מאחורי הקלעים) וחשבתי בתחילתה שמה שאתה מעלה יכול בהחלט להיות חלק ממנה. שהמחאה תהיה הזדמנות לאנשים לגדול בתוך המאבק. מכיוון שגדלתי במילייה אשכנזי, הרי שרוב החברים שלי הגיעו ממקום אשכנזי מבוסס וחלק שרדו את היציאה שלי מהארון המזרחי. אני יודעת שגם היו נסיונות רבים להביא את הרעיונות האלו לתוך המחאה, אבל לא רואה שזה נשא פרי. אני מתעקשת לכן, כיוון שאני חושבת שעד שלא נתעסק באשמה שיש לנו עם סיפור הדיכוי המזרחי-ערבי, לא נוכל לצאת מזה. לאשכנזים – האשמה על החטא הקדמון הזה, ולמזרחים- האשמה הנרקיסיסטית שחושבת שאנחנו אשמים במה שקרה לנו. המאמר שלי הוא חלק מההתעסקות בזה. הבעיה היא לא במחסור בידע או בעובדות, אלא בחוסר יכולת רגשית להתייחס אליהם, כי הן מאיימות מדי. וזה לא משנה אם זו דפני ליף, שטראוס או וורטהיימר למרבה הצער. כשזה מגיע לאשמה כל אחד מהם מתנהג בהתאם למשאבים שלו: אקסלנס יפטרו כדי להעלים את הבעיה ודפני ליף תתקוף ותכחיש.
  אז מה שיש לנו כרגע לדעתי זה לא תינוק באמבטיה: יש שלולית רפש בה משכשכים כמה מזרחים שמוחים מזה דורות והם ממש לא תינוקות ויש כמה בריכות עירוניות שבהם אין לאחו"סלים כבר כסף לשלם מנוי וכוח לשחות. זה לא במקרה שדפני ליף הצעירה עמדה על הבמה עם צ'רלי ביטון המבוגר ממנה בהרבה. בהתחלת המחאה היה פרגון מזרחי גדול להנהגה שלה. כוכבי שמש אפילו הכתיר את דפני ליף כאנג'לה דייויס, לא פחות…ואז באה הנפילה. אז כדי לא ליפול כ"כ קשה, כדאי לראות את המציאות כמו שהיא ורק אז אפשר יהיה לשנות אותה. אני מאמינה בשיתוף פעולה אפשרי, אבל הוא צריך להיעשות ע"י כל אחד מאיתנו עם החלק שלו. אפשר גם להטיח זה בזה את החלקים שלנו, אבל ברגע שמישהו מפוטר, אפילו זה אי אפשר…

 35. ג׳מלייה ג׳ים

  אם מדובר ב נרטיב אלטנטיבי של חיים בעל איפיונים אחרים של מדיניות, התנהלות אזרחית כוללת, מבנה חברתי וכלכלי אחר של המדינה , אז בבקשה , אני רוצה לשמוע.
  הנה לכם דף חלק לבנות את החזון שלכם עם איפיונים מזרחיים וללכת איתו לבחירות. איש לא אומר שזה לא לגיטימי . תציעו מדינה אלטרנטיבית ונשקול זאת בהגיעינו לקלפי. הורינו , אשכנזים שעזבו בתים מבוססים באירופה בתחילת המאה הקודמת ופליטים מהשואה, הקימו את הארץ על פי ערכיהם ותרבותם. על מה אתם מאשימים אותם בדיוק? מאז קבוץ גלויות הוא שם המשחק וזה הולך ונבנה ולוקח יותר זמן מאינסטנט. סליחה שאני מפריעה למנוחתכם אבל קצתי בקשקשת המתסכלת ומשסעת הזאת. מה על אחוז האתיופים ? זה מטריד אותך מעוזוש ? זאת דאגת אמת ולא שמעתי אתכם צורחים את זה במלוא גרון. יש לכם אופציה דמוקרטית , תקימו מפלגה ! שינוי נעשה דרך פוליטיקה!  

 36. לאה

  המיקום של מעוז במרכזי הכוח הכלכלי משווה את הבכי שלו על האתיופים לתרומת כי"ל לבי"ס לקיימות במרכז הבינתחומי.

 37. יואש

  "הדרך של המהגרים האירופאים לישראל להיטמע בה עברה דרך הטמעה של המזרחים בתוכם. כי למזרחים יש משהו שאין לאשכנזים: הם חיים עם יהדותם ללא סתירה פנימית, כיוון שלא עברו את תהליך ההשכלה והחילון האירופאי….
  "החלוצים האשכנזים ודור ההמשך שלהם לא היו בשר מבשרה של הארץ, והיו צריכים לכן לבלוע את המזרחים: מביזת אוצרות היודאיקה של המזרחים, דיבור פלמ"חניקי בח' וע', חטיפת ילדי תימן ואימוצם כנראה ע"י אשכנזים, ועד להיבלעותו של האוכל המקומי כ"אוכל יהודי" – כל אלו נסיונות להזדהות פרימיטיבית עם ערבים ומזרחים כדי להיות פחות זרים במקום".עד כאן דבריה המדהימים של איריס חפץ!
  אם הבנתי נכון, יש כאן הארה גדולה:
  סוף סוף נמצא ההסבר המדעי לבעייה של יחסי האשכנזים-מזרחיים בישראל!
  כדי לשמר עליונות ושליטה ב"עדר" האנושי היהודי בישראל היה על האשכנזים ל"בלוע" את המזרחיים המאיימים על עליונותם ומאז מרגיש כל מזרחי שהוא נמצא בבטנו של הזאב האשכנזי ולהיפך:בבטנו של כל אשכנזי שוכן לו לבטח מזרחי בלתי מאיים עוד.(לכן האשכנזים נוטים להיות שמנים ואופטימיים).
  בקצרה איריס, נשענת על עץ רקוב ששמו מעוז שכשמו לא כן הוא, כדי להעלות מחשבות מציקות . לולא זה היה מצחיק זה היה די עגום לראות את הבזבוז האינטלקטואלי שלך הנשען על טענות מופרכות וחסרות בסיס.

 38. טלי

  איריס חפץ היא גזענית. היא מחלקת את העולם לגזעים אם נולדת אשכנזי אין סיכוי שאיריס חפץ תאמין לך אם נולדת מזרחי לא משנה אם תעמוד בראש חברה שגונבת מהציבור- איריס תעמוד לצידך, אין כאן מילה מעמדית אלא דיבור גזעני מהרגע הראשון. מדהים איך הצלחת לעשות אדיאליזציה לאדם שלא כתבת מילה על פועלו.

 39. ווזווז במיל'

  רוב ה"אשכנזים" שחיים כאן הם מזרח תיכוניים. נכון, יש אפליה, נכון יש מעמדות, נכון יש אפרטהייד נגד הערבים. אבל בעל ההון מעוז והגולה הפוליטית החיה בלב האשכנז הבטוח לא יטיפו לנו מוסר. אתם לא פנתרים שחורים, סתם גזענים.

 40. דרור בל"ד

  לאיריס.
  אין לנו בד"כ חילוקי דעות וגם הפעם אין, פרט למשפט אחד. ציינתי כי המשפט הראשון מאכזב, אך אני תומך לחלוטין בהמשך דבריה.
  דפני ליף לא צריכה להתנצל על שום דבר. לשאלתך: "אם אין על מה להתנצל, דפני ליף, אז למה את מתקיפה? מישהו ביקש ממך בכלל התנצלות"? אענה: דפני ליף מתקיפה כי היא צריכה להתקיף, לא להתנצל. ההאשמות האישיות של מעוז כלפיה הן מגוחכות, עלובות, ואפילו בזויות.

  שתי דרכים להתבונן בטקסט. אחת היא להתבונן אך ורק בטקסט עצמו, ללא קשר לזהות הכותב. הדרך השנייה היא להצהיר כי מתייחסים גם לזהותו של הכותב. מה שנעשה כאן הוא מצד אחד התייחסות אך ורק לטקסט של מעוז, ומאידך התייחסות לדפני ליף בהקשר למעשיה או לאי מודעותה לכאורה (הלוואי וכל האשכנזים והמזרחים היו מודעים כמוה).
  זה לא הוגן. דפני ליף לא קבעה את שכר הלימוד באוניברסיטאות. תגובתה הייתה אינסטינקטיבית. היא לא ישבה בבית על כוס קפה וסיגריה וכתבה מאמר תגובה. לו הייתה עושה כן, אין לי ספק כי הייתה אף היא מצטטת את זחאלקה.

  שלמה מעוז רצה לראות אותה מציבה את האוהלים בהתקווה או בג'סי כהן. אדרבא, שיקים הוא אוהל שם, כפי שעשו שולה קשת , הני זובידה, שירה אוחיון ואחרים. (ואזכיר לך את התגובות בקדמה לאחד, גבי פרץ, ששלח אליכם מכתב). לא נאה לו שליף התמקמה בשד' רוטשילד? שילך וישתה ממימי ים המלח.

  לגבי התמונה, היא אינה במקומה. אין צורך להסביר כי ליף לא התכוונה לאמו של שרון גל אלא לשרון גל עצמו.

 41. אבי

  שלמה מעוז צודק לגמרי: לא צריך לתת קצבאות למובטלים.
  צריך להפריט את האוניברסיטאות ולהפוך את כל מוסדות ההשכלה הגבוהה לפרטיים כמו שהאורקל וההוגה הגדול מילטון פרידמן אומר.
  מדינות בהן יש צמיחה גבוהה יש אי שוויון ואין מה לעשות נגד זה. כדי שתהיה צמיחה צריך שאי השוויון יגדל ולכן זה בסדר שאי השוויון בישראל גדל.
  כל המחאה החברתית הייתה מיותרת וטפשית, כולה נבעה מבני האליטות שלא מסוגלים להתחרות עם יוצאי המכללות והרוסים. שלא יהיו עצלנים ושישבו בשקט ולא ימחו. חוצפנים כאלה, הרנטה מהשואה נשחקה, אז הם יוצאים לרחובות! כל המחאה סתמית וטוב שנפסקה.
  בכלל, אני לא מבין איך דפני ליף לא הסכימה עם האימרה שהמשטרה הייתה צריכה לשבור לכל יושבי רוטשילד את הראש. אלימות נגד מוחים חברתים אשכנזים זה טוב וראוי. בשיא חוצפתה, דפני לא חושבת שאלימות ברוטלית נגד מוחים אשכנזים היא צודקת!
  ועכשיו ברצינות, זה שדפני אשכנזיה לא פוסל אותה מלהנהיג את המחאה. על סף הכל, אנחנו רוצים שגם אשכנזים שלא שייכים לעשירון העליון יצטרפו למחאה ולמאבק נגד הניאו-ליברליזם. אנחנו לא רוצים להרחיק ולדחות אנשים רק בגלל מוצאם, נכון?

 42. שרגא עילם

  ככל שאני חושב על זה יותר זה רודף יותר אחרי מה שאמר בין השאר האיש הזה שגזלו לו משרה דשנה בבל"ל:
  אחת הסיבות החשובות לפי מעוז שבישראל יש חוסר שיוויון, היא שניצולי שואה קיבלו ומקבלים פיצויים ורנטה מגרמניה.
  כלומר שאו שממשלת גרמניה לא היתה צריכה לשלם או שממשלת ישראל היתה צריכה לשדוד הכל ולא רק את הרוב.
  בבלוג שלי הרחבתי קצת את הערתי למעלה:
  http://cafe.themarker.com/post/2498654/
  אצל איריס מצאתי הרבה דברים חדשים, למשל:
  "הדרך של המהגרים האירופאים לישראל להיטמע בה עברה דרך הטמעה של המזרחים בתוכם. כי למזרחים יש משהו שאין לאשכנזים: הם חיים עם יהדותם ללא סתירה פנימית, כיוון שלא עברו את תהליך ההשכלה והחילון האירופאי."
  אינני בדיוק לאיזה אירופאים ולאלו מזרחים מתכוונת איריס בקביעה גורפת ומוטעת זו.
  אינני יודע איזה קבוצה של מהגרים אירופאים הטמיעו את המזרחים בתוכם. אם כבר היתה שדידה תרבותית ישירה מהאוכלוסיה הערבית המקומית שליוותה את המעשה הקולוניאליסטי הציוני. אינני יודע למה כל המזרחים, רובם או חלקם משוחררים מסתירות פנימיות לגבי יהדותם. למזרחים חילוניים זו בעיה ממש כמו לווזווזים חילוניים.
  והקביעה שלכאורה כל המזרחים לא עברו את תהליך החילון וההשכלה היא יותר ממוזרה במיוחד מפעילה מזרחית. כאילו שעוד בארצות ערב לא היו יהודים חילוניים שהכירו את התרבות האירופאית ולמעשה ראו עצמם חלק ממנה.
  יש לי קרובי משפחה מרוקאיים (לא מעט) שהיו או צוחקים או נעלבים מקביעה מוזרה זו.
  ווזווז שרוצה להתרפק על משפחתיות דביקה אינו צריך ללכת אל המזרחים, לשם כך יש מספיק משפחה מלחיצה ואידשע מאמא בשורשים במזרח אירופה.
  הווזווזים המצויים הם לאו דווקא אינטלקטואלים גרמניים שעושים אידיאליזציה למאמא האיטלקית ו/או הים תיכונית בכלל.

 43. ג. אביבי

  עילם כותב: "אינני משוכנע שמעוז פוטר מהסיבות הנכונות. אני משוכנע אבל שעל חלק מהדברים שהוא אמר בגרמניה היו מפטרים אותו מכל תפקידיו והוא היה הולך כמצורע לשבת בפינה."
  הנה דוגמה מקבילה: נניח אזרח ממוצא יהודי בעל משרה בכירה בחברה כלכלית גדולה שמתבטא על השואה שהמיטו הגרמנים האריים על בני עמו ועל אי הצדק בכך שגרמניה שבעה ומשגשגת בעוד קורבנותיה (צ'כיה, פולניה, אוקראינה וכו') ממשיכות לדשדש בכלכלתן וברמת הפיתוח הטכנולוגי. האם לשיטתך, בגרמניה של היום, הוא היה מפוטר וזוכה למטר של גינויים? אם כן – גרמניה איננה דמוקרטיה של ממש. למיטב הבנתי את המשטר הגרמני של ימינו, איש לא היה מפטר אותו והגינויים היו נדירים, לא מגירי גזענות ולא היסטריים כמו כאן בישראל.
  לגבי הפיצויים מגרמניה, אתה מתעלם מן העובדה שקורבנות ההגירה המזרחית הכפויה לכאן, כגון יהודי עיראק, מעולם לא פוצו על הרכוש הרב שהושאר שם ונשדד ע"י אנשי המשטר המלוכני שם בשיתוף מלא עם צמרת הממשל המפא"יניקי של ישראל, וכך גם על שוד אוצרות היודאיקה שנשדדו כאן מהמזרחים בכמויות מסחריות ע"י עסקני הממסד האשכנזי.
  התגובה שלך מבטאת אינסטינק של שיבטי אשכנזי ולא מעבר לכך.

 44. שרגא עילם

  בנקאי גרמני שהיה אומר היום במישרין או במרומז שגרמניה לא היתה צריכה לפצות על נזק שנגרם ע"י הנאצים ליהודים(זה מה שמעוז אמר למעשה) היה מפוטר ומועף על טיל.
  כן. גרמניה היא מדינה דמוקרטית בערבון מוגבל. אבל זו לא בעיה גרמנית ספציפית.
  לא הבנתי בדיוק מה הקשר בין כך שמזרחים לא קיבלו פיצויים ו/או החזרת רכוש לזה שעבור קורבנות השואה מגיע או לא מגיע פיצויים.
  אם מדינת ישראל תגיע להסדר עם מדינות ערב להחזרת רכוש ובעצמה תחזיר לפלסטינים את רכושם, אני לא חושב שתהיה עקרונית בעיה גדולה.
  בן גוריון וחבר מרעיו לא הלכו על הסכם השילומים עם גרמניה מכיוון שהיה אכפת שאבי ודומיו יפוצו. בראש וראשונה העניין שלהם היה שמדינת ישראל תשלט על כספים שלא הגיעו לה והם נאלצו לתת כמה פירורים לניצולי ופליטי השואה.
  לכך יש הוכחות רבות.

 45. ג. אביבי

  מעוז בא מהמגזר האתני המקופח ולא מתוך האליטה האתנית השולטת (שאמנם השתמשה בכשוריו). השווית אותו לאשכנזי שמדבר בעד המשך קיפוח ונחשול המזרחים ונגד פיצוי להם (שבלאו הכי לא פוצו כאן).
  אם כאן הייתה דמוקרטיה כמו בגרמניה הוא היה מסולק ואפילו נשפט, בישראל הוא מקבל תמיכה ציבורית ותמיכה תקשורתית (או הצנעה אם היו חוששים למהומות) אבל הקריירה שלו לא הייתה נפגעת.
  לגבי הפיצויים: אכן מי שניחשל בכזו קלות את המזרחים ונישל עם שלם ממולדתו, בסופו של דבר יתעמר גם בבני עמו – בעיקר המוחלשים שביניהם.
  הסדר הפיצויים עם מדינות ערב, שאתה מציע, הוא שיא אטימות הלב והציניות. הנכדים או הנינים או צאצאיהם צריכים להתפלל שהממשלה הציונית תעשה הסדר כזה? הרי לממסד הציוני אשכנזי אין כל עניין לבצע הסדר כזה. הממסד הזה הוא שחולל בשנות ה50 את הניחשול הכלכלי (הסכמים עם ממשלת נורי סעיד בעיראק כמשל) של יהודי ערב. הוא זה שאמור לפצות ללא כל קשר למצב הפוליטי.

 46. ויני ג'ונס

  כתיבה טובה אף פעם לא יכולה להתבסס על כך כך הרבה הכללות וכל כך מעט עובדות. להציג קפיטליסט תוקפני כמו שלמה מעוז כנציג החלכאים והנדכאים זאת בדיחה עצובה. הבעיה עם הדברים של מעוז שהם היו ריכוז של מיץ זבל טהור, ולא "עובדות היסטוריות" כמו שהוא ניסה להציג, אבל הפיטורים שלו הפכו אותו למרטיר על ידי יותר מדי אנשים, בהם כותבת המאמר המתלהם הנ"ל

 47. מה עם כל הנדל"ן בארץ הזאת שהמזרחים משתתפים בבזיזתו?

  אכן המזרחים הושפלו הוזנחו והופלו. זה לא הפריע להם לבוא בחדווה למקום הזה שממנו גורשו, נושלו והושפלו ערבים – קרובים אליהם מאוד בתרבותם ובשפתם, שונים רק בדתם – ולחגוג עד היום הזה את חלקם בביזה.
  ההתקרבנות התוקפנית הזאת מעוררת גיחוך. שר הפנים הוא מזרחי מזמן, גם שר השיכון ושר התקשורת. על ערבים בינתיים שופכים מים ואיכשהו זה לא הביא למאמר ביקורתי של הגברת חפץ. מפריע לה רק שאכלו את הגבינה של שלמה מעוז.

 48. ג. אביבי

  מעבר לגיבוב השקרים והאמירות הגזעניות חסרות ההקשר שאתה זורק, את שוד הנדל"ן הגדול בצעו אשכנזים יפי בלורית. עשרות הקיבוצים שקמו לאחר מלחמת 48 לרווחתם של "מלח הארץ" האשכנזים, קמו על שטחים חקלאיים מהם נושלו וגורשו הפלסטינים ב48. לכך קדם גירוש מתוכנן ואלים שבוצע במהלך אותה מלחמה ע"י ההנהגה האשכנזית הציונית של ישראל. השכונות שהיו ישובים פלסטינים עד 48 והיום הן חלק מצפון ת"א (ג'מוסין, רמת אביב וכו') ניתנו חינם בהמוניהם למהגרים שרובם הגדול אשכנזים. השלב בו גם האדמות החקלאיות (אדמות מנהל שרובן נשדדו ממגורשי 48) סופחו כשטחים פרטיים של בני "האליטה" האשכנזית שבקבוצים ובמושבים הוותיקים, הופסק באמצעו בזכות בג"צ הקרקעות. למרות זאת הם גוזרים קופונים בני מאות מיליוני ₪ כל שנה.