• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

היום בו פינו את התקווה

"אנשים כאן יושבים ובוכים על הבית שהם בנו. אבל הכוח עוד יחזור אלינו!" – כמאה שוטרים פינו הבוקר (ראשון) את המאהל בגן התקווה, ועצרו ארבעה פעילים/ות • אחר הצהריים בוצעו מעצרים אלימים נוספים בהפגנה נגד הפינוי מול עיריית תל אביב
אתר המחאה

עדכנו: אוסו באיו ואור-לי ברלב, חדר המצב / דיווח: שי נימצן / סטרים: שי זיו / טוויטר: אורן ירמיה / ערך: אורי בן-דב

בשעה 08:45 הגיעו כמאה (!) שוטרים למאהל והורו לאנשים לצאת ממנו. הם הובילו החוצה את תשעת מחוסרי הדיור שגרים שם, בלי שניתן להם זמן להתארגן ולאסוף את מעט הציוד שלהם – בגדים, שמיכות ותנורים. הטרקטור עלה על המאהל, דרס אותו והפך אותו לעיי פסולת שהועמסו על המשאיות. השוטרים והפקחים פרשו גדרות אבטחה, והמאהל והרחובות סביבו נחסמו. הציוד פונה על ידי טרקטור, תוך כדי שהם שוברים אותו ומעמיסים על משאית במקום. אנשי המאהל והפעילים התבוננו בנעשה מעבר לגדרות.

היו אלה רגעים קשים במאהל. אנשים שבורים מעצב. דיירת במאהל, חולת סרטן עם מאה אחוזי נכות, ראתה את הפינוי של הטרקטור והמשאיות והתעלפה בו במקום. במהלך הפינוי נעצרו שלושה: איציק אמסלם, לואיז סמרס, ליטל בר.

פינוי מאהל התקוה, 15.01.12. צילום: activestills.org

שי נימצן מדווח: ילדי גן שממוקם מול המאהל יצאו החוצה, ומבעד לגדר החלו לצעוק לעבר השוטרים: "העם דורש צדק חברתי!" בתגובה נכנסה ניידת לשטח הגן, השוטרים דיברו עם צוות הגן והילדים הושתקו והוכנסו לתוך המבנה.

שולמית חזן, מתושבות המאהל: "אנשים כאן יושבים ובוכים על הבית שהם בנו. אבל הכוח עוד יחזור אלינו! לא גמרנו עם המחאה!"

תמיר חג'ג' זעק: "אתם מטורפים! תראו כמה שוטרים הגיעו לכאן! תראו כמה אתם משקיעים בפינוי – יכולתם להציל בכסף הזה אנשים! איך אתם יכולים לשתף פעולה עם זריקה של אנשים לרחוב? השיטה רוצחת אותנו והם יגיעו בסוף לכל אחד מאיתנו! אתם זורקים לרחוב אנשים שאין להם לאן ללכת! אני קורא לכולם: קומו, תעזבו הכל, כלום לא חשוב עכשיו – תפסיקו לעבוד, תפסיקו להתפרנס, צאו עכשיו לרחוב לצעוק!!!"

פינוי מאהל התקוה, 15.01.12. צילום: activestills.org

אם היו לוקחים את הכסף ששמו על כמויות השוטרים שהביאו למאהל התקווה על אנשי המאהל עצמם – הכל היה נראה אחרת. איזו מין מדינה זו שמביאה מאות שוטרים כנגד אנשים שאין להם בתים?

מכולה עם הציוד ההרוס יצאה מהמאהל. המפונים צעקו: "איפה הדברים שלנו?" השוטרים נותרו בלא תשובה. רובי זלוף, המשנה למנכ"ל העיריה, עומד על חורבות המאהל ומסביר לתקשורת איך העיריה באה לקראת מחוסרי הדיור במענק של עשרת אלפים שקלים, ואז מטיל אחריות על המשטרה על כמות הכוחות בשטח ועל הממשלה בכל מה שקשור למצוקת תושבי העיר תל אביב-יפו. שי זיו מעיר: "זה לא אני, זה פופטיץ". סתיו שפיר, שהגיעה למקום, נעצרה מיד (יש נגדה צו הרחקה ממאהל התקווה לאחר ההפגנה במוצ"ש שעבר).

המשטרה טוענת כי ארבעת העצורים הפרו את "צו ההרחקה", אולם לחדר המצב דווח כי הם לא נכנסו לגן התקווה שאליו אין הם מורשים להיכנס, אלא רק עמדו ברחוב סמוך והתבוננו בנעשה. בשעות הערב שוחחרו העצורים למעצר בית (!), סתיו שפיר בחרה לעמוד למשפט ויצאה זכאית.

פינוי מאהל התקוה, 15.01.12. צילום: אורן ירמיה
פינוי מאהל התקוה, 15.01.12. צילום: אורן ירמיה

בהפגנה שנערכה אחר הצהריים מול העירייה, במחאה על הפינוי, נעצרו עוד 11 בני אדם. דיווח מחדר המצב בפייסבוק: השוטרים מפעילים אלימות קשה כנגד המפגינים שמצידם מגיבים באפס אלימות. השוטרים נכנסים לקהל ושולפים מפגינים: יעל יפת עוכבה, נילי ממן וחיים שאפו נעצרו. יגאל רמב"ם ואדם נוסף מפונים כרגע באמבולנס לאיכילוב לאחר שנפצעו.

הנה סרטון של עיתון העיתונאים החדש "מגאפון" מהאירוע:

פורסם באתר המאבק J14 • לבלוג חדר המצב • לחדר המצב בפייסבוק

כנראה שיעניין אותך גם: