"מזרחיות, מה קפצתן?"

ההתייצבות מאחורי שלמה מעוז בשל היותו מזרחי וההשתלחות בדפני ליף בשל היותה אשכנזיה מבטאת פוליטיקה ימנית מוכרת ומסוכנת, לפיה מוצא אתני הוא בסיס מספיק להזדהות וסולידריות. רן הכהן על גזענות ומונופולים
רן הכהן

ד"ר רן הכהן מלמד בחוג לספרות באוניברסיטת תל אביב ועוסק בתרבות אתיופית.

1. הכותרת המגעילה שנתתי לרשימה זו היא רק פרודיה על הכותרת "אשכנזים, מה קפצתם?" של ענת סרגוסטי במוסף onlife של "הארץ". הרשימה ההיא נפתחת ככה: "למה כל כך קשה לכם, האשכנזים, לקבל את המציאות: שלמה מעוז דיבר על עובדות. יש קבוצה אתנית של מזרחים, ויש לה מאפיינים תרבותיים, אתניים ואפילו גנטיים. למה אתם קופצים? האם זה משום שהמראה משקפת לכם מציאות שאתם לא אוהבים?"

2. תזכורת ראשונה: הטענה בדבר מאפיינים גנטיים של המזרחים (ובייחוד התימנים, בעלי גנים של פועלים טבעיים כביכול) אינה חדשה. טענו אותה כמה אשכנזים מהממסד כבר בשנות החמישים. סרגוסטי מצאה לעצמה בני ברית חדשים.

3. תזכורת שנייה: הכללת יתר אינה מאפיין של חשיבה מורכבת, אלא אלמנט קבוע בדמגוגיה, בגזענות ובליבוי שנאה. העובדה שמשה קצב אנס אינה מוכיחה שכל המזרחים אנסים. העובדה ששר הפנים אלי ישי הוא גזען חשוך לא מוכיחה שכל המזרחים הם גזענים חשוכים. עד כאן – אמת ידועה ומוסכמת. ועכשיו אסתכן בטענה פרובוקטיבית, שכמה מזרחיות כאן מדחיקות: העובדה שאשכנזים פיטרו את מעוז לא מוכיחה שכל האשכנזים פיטרו אותו, או שכולם מסכימים עם הפיטורים, או שכולם חולקים על דבריו של מעוז על קיומה של אפליה. הדבר חל על סרגוסטי, שזורקת את כל האשכנזים בערימה אחת, וגם על איריס חפץ באתר זה, שמשליכה את מנהלי אקסלנס-נשואה ואת דפני ליף בכפיפה אחת אל מה שנקרא אצלה "מדינת האשכנזים".

דפני ליף במצעד לציון חצי שנה למחאה החברתית, 14.01.12. צילום: קרן מנור / activestills.org

4. תעודת זהות: דפני ליף. סטודנטית תל-אביבית צעירה שנאלצה לעזוב את דירתה בגלל שלא יכלה לעמוד בשכר הדירה. היא עוררה את המחאה החברתית הגדולה בתולדות המדינה, שחברו אליה אזרחים ותושבים מכל שדרות החברה – ערבים ויהודים, חילונים ודתיים, מזרחים, אשכנזים ויוצאי אתיופיה.

5. תעודת זהות: שלמה מעוז. הכלכלן הראשי של אקסלנס-נשואה, אחד מבתי ההשקעות הגדולים ב"מדינת האשכנזים". מרואיין מבוקש מאוד ב"תקשורת האשכנזית". מכהן גם במועצות מנהלים בקבוצת "החברה לישראל" של משפחת עופר (המכונה "שקשוקה"), ביניהן מפעלי ים המלח, צים, תרכובות ברום, ועוד. דירקטור בשורה רחבה של חברות כבעלים של חברת ייעוץ כלכלי וייעוץ בשוק ההון בשם 'שלמה מעוז השקעות'. דירקטור חיצוני בחברות הציבוריות "סנו" ו"אפקון אלקטרו-מכניקה" שבשליטת שלמה שמלצר (יוצא תימן?). דירקטור חיצוני גם בדיסקונט חיתום והנפקות מקבוצת בנק דיסקונט (מקור: גלובס). נעשה לו עוול קוסמי, כמעט כמו למיכאל קולהאס: הוא רצה להיות דירקטור גם בבנק לאומי, ונדחה. לטענתו – בגלל מוצאו העיראקי. הלב נשבר: איך ימלא את החור בלוח הפגישות – ובחשבון הבנק – בין ישיבת הדירקטוריון של מפעלי ים המלח לבין מסיבת קוקטייל עם שקשוקה? על פועלו המסור בחברות שבהן הוא מכהן למען החלכאים והנדכאים, לא משנה מאיזו עדה – למען עובדי הקבלן, למען מארגני ועד עובדים שהוכו – לא מצאתי עדויות.

6. תזכורת שלישית: פוליטיקה על בסיס אתני/לאומי/גנטי(?!) יכולה להיות פשיסטית, גזענית, לאומנית, לאומית או סתם ימנית. דבר אחד היא לא: היא לא שמאל. בסיס ההתארגנות של השמאל הוא כלכלי-מעמדי-אידיאולוגי.

7. כאשר סרגוסטי ("מאפיינים גנטיים") וחפץ ("מדינת האשכנזים") מתייצבות מאחורי שלמה מעוז בגלל היותו מזרחי ומשתלחות בדפני ליף בגלל היותה אשכנזית, הן נוקטות פוליטיקה ימנית. לזכותה של חפץ ייאמר שהיא לא מהססת להשתלח גם ביוסי יונה, כדרכן של עריצויות: האלימות נגד האויב החיצוני מיתרגמת עד מהרה גם ל"טיהור" האויב הפנימי, במקרה הזה – יוסי יונה, אמנם מזרחי לתפארת אבל חוטא חטא כבד בשיתוף פעולה עם דפני ליף הווזווזית. המגיבה אורטל בר-דיין מתגייסת לחטט לדפני ליף (שנזרקה מדירתה השבוע בשנית) בארנק: "היא לא משלמת שכר לימוד, השקרנית"; מהארנק המפוצץ של שלמה מעוז היא בוחרת להתעלם. וסמדר לביא קוראת לתרגם את הרשימה של חפץ לאנגלית, שפת האימפריה האמריקנית רודפת השוויון והאחווה: "חשוב שהדברים האלה יהיו זמינים לכל אותם שוחרי שלום האוהבים להתפייט בחו"ל", מתפייטת לביא, ומסגירה שגם קהל היעד שלה יושב בניו יורק ובוושינגטון, ולא חלילה באום אל-פחם ובקלקיליה, שלא לומר קהיר ודמשק. הרי יכלה לבקש גם תרגום לערבית. אבל מטרתה אינה ליצור סולידריות אלא לפרק אותה, להבאיש את ריחם של מי שהיא מכנה – איזו שנינות – "א-סמול א-אשכנזי א-נאור". בן-דרור ימינית חדשה באה לשכונה.

8. כיצד קורה ש(א)נשים אינטליגנטיים ומודעים פוליטית מידרדרים לפוליטיקה ימנית פופוליסטית? נטל ההסבר עליהם. אציע הסבר טנטטיבי משלי, בעקבות "טוטם וטאבו": בניגוד לדבריה של איריס חפץ, אין שום חידוש בטענה (הנכונה בעיקרה) על קיומה של אפליה נגד מזרחים. שלמה מעוז לא המציא אותה אלא רק תפס עליה טרמפ, ומסתבר שהאפליה לא מנעה ממנו אישית להגיע רחוק מאוד ב"מדינת האשכנזים" (מה שלא אומר כמובן שאין אפליה). מעוז לא שבר שום טאבו. לעומתו, דפני ליף והמחאה של הקיץ שברה מונופול: את המונופול המזרחי על המסכנות. הקורבניות בישראל היא נכס ראשון במעלה, אבל כל מגזר מייחס לעצמו קורבניות משלו: האשכנזים הם קורבנות השואה ו"הגויים", המזרחים הם קורבנות הסדר הכלכלי "האשכנזי", האתיופים קורבנות הגזענות, הערבים קורבנות הציונות, ואילו החרדים והחילונים הם קורבנות הדדיים. הקורבניות הספציפית היא נכס מקודש (ואקף) של כל מגזר ומגזר. מחאת הקיץ שברה את המונופול המזרחי על קורבניות סוציו-אקונומית. בעקבות דפני ליף יצאו לרחובות מאות אלפים שנדפקים כלכלית אפילו שאינם מזרחים. נראה שיש מזרחים – לא כולם, אסור להכליל, אבל אחדים – שגזילת המונופול הזה הקפיצה להם את הפיוז.

עוד בנושא:

שלמה מעוז: הטוטם והטאבו / איריס חפץ

עניין של הקשר / עמוס נוי

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נעם לוי

  האם ייתכן ופיטורי מעוז נבעו מתוכנית מחוכמת של האליטה הכלכלית, אותה חבורת הון-שלטון "אשכנזית", לחרחר ריב ומדון בין השמאל הזהותני לשמאל המעמדי?!? לחצות נפשות רכות שהן גם זה וגם זה? תמהני.

 2. Diogenes

  Excellent, focused response !!!

  Keep up the good work.

 3. רועי

  נראה שהכעס שלך על עמדה, שבאופן אישי גם אני לא לגמרי מסכים איתה, גרם לך להתעלם מהתוקף של חלק גדול מהדברים שאיריס חפץ העלתה.

  (3) – אני לא חושב שקראתי מישהי טוענת שכל האשכנזים פיטרו את שלמה מעוז. הטיעון היה שהפיטורים של מעוז הם תוצר של טאבו על פוליטיקה מזרחית/ערבית, ושהטאבו הזה הוא חלק מהגמוניה אשכנזית. הטאבו הזה קיים, והפיטורים של מעוז בגלל הדברים שאמר משקפים אותו.

  (5) אתה טוען כאן אד-הומינם. אני גם לא משתגע על מעוז כבן אדם. אבל העובדה היא שהוא פוטר כי הוא דיבר על אפלייה נגד מזרחים ועל המחאה כמחאת "מגיע לי" שעשתה אידיאליזציה של שנות ה-50. אתה צודק שהוא צבוע – אבל זה כבר נושא אחר.

  (6) אני לגמרי לא מסכים, ונראה לי שהשמאל צריך להזהר מלהגביל את הפוליטיקה שלו לנושאים מעמדיים בלבד. את ההשלכות של פוליטיקה כזאת כבר ראינו מספיק פעמים. השמאל צריך לדעת להיות מסוגל לכלול זהויות אתניות, מגדריות ולאומיות. וכן, אפשר לעשות את זה גם בלי להתכסח בסגנון סמדר לביא.

  (7) לא קראתי את המאמר של סרגוסטי, אבל אני חושב שאתה לא הוגן כשאתה כותב שאיריס חפץ "מתייצבת מאחורי שלמה מעוז בגלל היותו מזרחי". איריס מצביעה על אירוע הפיטורים שלו, שמעיד על דפוס חברתי רחב יותר – והיא צודקת. זה ששלמה מעוז הוא ציניקן חסר בושה זה נושא אחר. נותר רק להצטער על זה שהוא מצליח לסכסך ביניכם ככה.

  (8) ההערה שלך על "המונופול המזרחי על המסכנות" היא כבר ממש לא לעניין. מאוד, מאוד עצוב וחבל שכתבת אותה.

  בכל מקרה, ברכות לשלמה מעוז ולנתניהו על שהצליחו בלי להתכוון להצית ויכוחים פנימיים בשמאל. חשבתי שהפעם יהיה להם קשה יותר.

 4. יניב

  כתבת יפה. סליחה, כתבת לא יפה – אבל כתבת חכם. אלא שעניין אחד נעלם כנראה מעיניך.
  בהמשך ישיר לפסקה האחרונה שלך – מחאת הקיץ שילבה כמה התקרבנויות שונות. קריאה אחת שלה יכולה לזהות את שבירת המונופול המזרחי על התקרבנות סוציו-אקונומית. זו קריאה לגיטימית וכנראה גם נכונה. קריאה אחרת של המחאה יכולה לראות בה התקרבנות של הסקטור האשכנזי-באופיו-ולרוב-במוצאו-האתני (אולי הסקטור האחוס"לי יהיה ביטוי מדוייק יותר) על כך שהוא נדחק מעמדות ההנהגה והאליטה, בין היתר בעקבות מדיניות כלכלית ניאו-ליברלית. זו התקרבנות נושנה שביטויים לה רבים ("נגמרה לנו המדינה"), ואת שורשיה אפשר אם רוצים לזהות כבר במהפך של 1977. התהליך שהחל (אולי) במהפך הזה לא הושלם אך הוא מתעצם משנה לשנה וכך גם תחושת ההתקרבנות שמלווה אותו, שבקיץ סחפה רבים (ועתה מאיימת להקנות קולות ליאיר לפיד, התקווה הלבנה החדשה). כמובן, מכיוון שבסיס ההתארגנות של השמאל(-מרכז גם נכלל?) הוא כלכלי-מעמדי-אידיאולוגי, הייתה זהירות רבה בקרב המוחים שלא לחשוף יותר מדי את הצבע הלבן שמאחורי הקריאה לצדק חברתי (או הצבע הצהוב שמאחורי ה'ב זה אוהל'). גם זו קריאה לגיטימית של מחאת הקיץ, וכנראה שאף היא נכונה – ושתי הקריאות אינן בהכרח סותרות זו את זו.
  מעוז, שגם דוגל ביישום מלא ושלם של האידיאולוגיה הניאו-ליברלית (קרא ב'ארץ האמורי' למשל), וגם בעל אבחנה חדה לאופן שבו הגזע משחק תפקיד בפוליטיקה ובכלכלה המקומית (שתי תכונות שגם הן אינן סותרות, עד כמה שהדבר עשוי להפתיע) – ער לפרשנות הראשונה של המחאה, כעולה מדבריו, אבל הוא כנראה נותן לפרשנות השניה משקל גדול יותר, וכנראה שהדבר נובע מרגישותו הרבה לסוגיות של גזע ולגזענות. אתה כנראה מקנה להן משקל נמוך יותר. עובדה שבתעודת הזהות של דפני ליף (סעיף 4) 'שכחת' לציין: אשכנזיה. ושוב קיבלנו הוכחה שהלובן שקוף.
  מבלי להפחית במאום מהצדק שברשימתך, קשה להתחמק מהתחושה שבאותה מידה שבה ההתגייסות (או הקפיצה הכמעט-אוטומטית) של מזרחיות להגנתו של מעוז נובעת ממניעים 'שבטיים', כך גם ההתגייסות/קפיצה של אשכנזים להגנתה של ליף.

 5. שושנה גבאי

  מנקודת המבט של הצדק החברתי חובה למחות על עוולות ופשעים הנגרמים לבני אדם בגלל מוצאם האתני. אבל לעולם מוצא אתני לא ישמש מפלטו של נבל זה או אחר!אתר העוקץ מלא בביקורת נוקבת על מזרחים ואשכנזים שסרחו. צדק חברתי, כך למדנו, צריך להיות עניינם של כל בני האדם לא רק של המדוכאים אלה גם אלה שנולדו לשכבות המדכאות . ועל האחרונים המצטרפים לשורותינו יש רק לברך בכן ירבו.

 6. רינה

  ראה תגובתי לאיריס חפץ.

 7. יעל

  צודק. מי שמשקיע את כל הזעם שלו בלהפוך את דפני ליף לאויב הוא אוויל. כן, היא אשכנזיה, וכן, היא זכתה במהלך חייה לפריווילגיות מסויימות בעקבות כך. זה לא הופך אותה לגורם של הדיכוי של המזרחים לדורותיהם. מההיכרות שלי עם פועלה ניתן לראות שהיא פועלת למען צדק חברתי וחלוקת משאבים צודקת לכולם, בייחוד למי שנרמס הכי חזק, לא למלייה שלה כפי שחפץ משוכנעת (שהרי ברור לה שכל האשכנזים בהכרח דואגים אך ורק לעצמם מעצם טבעם)

 8. קרן ג.

  לכל המברכים את מעוז ונתניהו, ואלו שמנסים להתגונן מפני ה"ויכוח" שמתעורר בשמאל בסוגיה זו, אלו שמוחים על כך שגורמים לנו לפנות אחד כנגד השני – מדוע "חבל"? ממתי ויכוח או דיון או שיח שבו דעות מנוגדות, הוא אויב של השמאל? אחד היתרונות של הפורום הזה, של הקבוצה הזאת, של הסקטור הזה, הוא היכולת לשוח על נושאים שנויים במחלוקת. לא חבל – דווקא יופי. המשיכו להתווכח. בינתיים אני מוצאת שהשיח הזה מרתק, מרענן, ומאתגר את מיטב המוחות לנסח לעילא את המורכבות שבו.

 9. איריס חפץ

  לרן הכהן ובעיקר לקרן ג. – תודה
  רן, קצת התלבטתי אם להתייחס למה שכתבת, מכיוון שזה מזכיר את המהלך של פיטורי מעוז: זה מכחיד (אתה חייב באמת לציין שהמאמר של ענת סרגוסטי התפרסם במקום "אידיוטי"? חליק. אתה בן אדם אינטילגנט עם כשרון כתיבה, למה לא להתייחס לדברים שכתבה ובמקום זה לאדם ולמקום שבו זה פורסם ולהצמיד שם תואר נלוז למאמר שלה מראש? טריק שלא מכבד אותך וחבל).
  גם הטון נגד נשים, ככאלו שלא יכולות לחשוב וקופצות באופן אוטומטי הוא מיותר: אמנון לוי, יוסי מזרחי וכוכבי שמש הם רק השמות שעולים לי עכשיו של גברים שכתבו על הפרשה. מעניין שלא התייחסת אליהם והעדפת להתייחס לטוקבק של אורטל בן דיין שאתה מייחס לו יותר חשיבות ממאמר בווינט של גבר מזרחי. נקודה למחשבה…
  ובכל זאת:
  אני מסכימה עם קרן והיא שכנעה אותי לכתוב. אתה מנסה לצייר את המאמר שלי כהתייצבות מאחורי מעוז, מה שלא הוגן. אני מתייצבת נגד פיטוריו. זה משהו אחר לגמרי. וזה בהחלט על בסיס אתני: הוא פוטר כי הוא מזרחי שאמר את הדברים.
  גם אם יש לי מחלוקת קשה עם יהודים בעולם בעמדתם מול מדיניות ישראל ביחס לפלסטינים, אני אהיה סולידרית איתם אם הם יותקפו רק משום שהם יהודים. ותהיה לי סולידריות עם מג'אדלה שהותקף עכשיו רק משום שהוא ערבי פלסטיני בישראל, ולא עם האישה שתקפה אותו – כי כמו שעמוס נוי כתב – זה ענין של הקשר. בהקשר אחר הייתי יכולה להעביר ביקורת על כך שהוא ערבי שמשתף פעולה עם מפלגת העבודה. אז זה בהחלט אתני, כי הדיכוי הוא אתני או מגדרי ואני לא רוצה להסתובב בעולם כמו עיוורת צבעים. אחרת אעשה את המעשה הנרקיסיסטי שלך: אתה מוכן להתכתב ולהתדיין רק עם אנשים שחושבים כמוך ואם הם זזו משם קצת, אתה לא שואל למה אלא מכתיר אותן כמעט כאויבות המהפכה שלא היתה. ולי שלמה מעוז, עם כל המחלוקת האידיאולוגית שיש לי איתו, מזמן הזדמנות להיות סולידרית איתו בענין הפיטורים ולצאת נגדו בענין דעותיו.
  אין עלי שום נטל הסבר (עוד מעט תרצה גם שארד לשלושים שכיבות סמיכה, נו במת…). אם אתה באמת רוצה לדעת ולשאול, יש אפשרות לעשות את זה ולנהל דיון. אבל בשביל זה אתה צריך להיות מעוניין בדיאלוג ולא להטיל נטלים חדשים על ציבור המזרחיות. חשבתי שהמחאה היא נגד הטלת גזירות חדשות על הציבור…

 10. השג כביר

  ובאמת לא משנה מה המוצא של הכותב במקרה הזה. הכנסת את כל השטויות שאומרים האשכנזים הנאורים על המזרחים, הם ימנים, הם לא יודעים מה טוב להם, הם קופצים, הם פשיסטים כשהם מגנים על עצמם, הזוי לחלוטין.

 11. נפתלי אור-נר

  פיטוריו של מעוז מבטאים חוסר סובלנות לדעות שלא מוצאות חן. כמחאה על פיטורין על בסיס אנטי דמוקראטי זה הוצאתי את כל כספי מבית השקעות זה והעברתיו לאחר

 12. יריב מ

  גם להתעלם מיחסי כוח אתניים ולפחד מאזכורם זה לא בדיוק אידיאל של צדק חברתי העומד על בסיס איתן.
  ההתבטאות של מעוז בהחלט ניסתה לקדם פוליטיקה של פירוד, אבל שלב הניתוח שלו את החברה הישראלית היה מדוייק למדי ורצוי שיוזכר שוב ושוב (רק במקום היישות המוכללת "האשכנזים", רצוי לומר האליטה האשכנזית בעיקרה, כך שהעניין לא יובן כיחסים מתוחים בין שני שבטים אתניים, אלא כזיהוי של יחסי כוח)

 13. נועה

  שבעורמתם וחריצותם נצלו את המערכת הסוציאליסטית הכביכול שוויונית של שנות השישים על מנת להחלץ מהעוני הקיצוני שבו היו שרויים בתנאים של אפס בזדמנויות

 14. יונית

  למיטב ידיעתי, תשובה אינו אשכנזי.

 15. דיויד

  ממש מרוב ערבים פלא שלא קראו לזה מחאת הערבים ברוטשילד, בקושי היום שם יהודים

 16. אורלי נוי

  אני מתקשה לקשר בין הטענות שאתה מטיח באיריס וענת (וכמו שכתבה איריס, מעניינת מאד ההתמקדות שלך בכותבות נשים דוקא) לבין תוכן דבריהן. כיוון שאיריס כבר השיבה יפה על טיעוניך השטחיים משהו (הטיעון הרדוד כאילו דפני ליף הפכה לאויב העם ואילו שלמה מעוז הוכתר כגיבור היא ילדותית מאד ומביכה בפשטנותה לאור המאמר המנומק והמעמיק של איריס) לא ארחיב בעניין הזה, רק אוסיף שהמאמר שלך הוא דוגמה מצערת נוספת לעיוורון המוחלט של מרבית השמאל האשכנזי כלפי השיח המזרחי והמאבק הסיזיפי שהוא מנהל כקטגוריה נבדלת בתוך המאבק החברתי. דפני ליף בהחלט חתומה על הישג חברתי חשוב ביותר. עם זאת, אי-אפשר להכחיש את העובדה שהיא עשתה זאת מתוך מעמדה הפריבילגיוזי כצעירה אשכנזיה. ציון עובדה זו לא נועד להמעיט בערך הישיגיה, אלא להעמיד אותם בקונטקסט חברתי-אתני רחב ומדויק יותר. בתור צעירה אשכנזיה, גם אם פעילה חברתית מסורה ובעלת הישגים, הזכות שהיא לקחת לעצמה (וגם אתה, בעצם)להגדיר מה נכלל בתוך "המאבק החברתי" ומה לא היא בעייתית מאד, בלשון המעטה. וחוסר היכולת שלך להבין שיש מקום בחברה הישראלית בו לדפני ליף, הסטודנטית התפרנית, יש פריבילגיות מרחיקות לכת לעומת שלמה מעוז, הקפיטליסט האמיד, מעיב על האפשרות שלך לנהל דיון אמיתי על החברה הישראלית והיררכיות הכוח שמעצבות אותה.
  הניסיון המזרחי עם השמאל הישראלי הוא ניסיון רע ומר, רן. מה שאתה מציע לנו זה בעצם להניח לשיח האתני ולדבוק בזה המעמדי, למרות שהסוציאליזם הישראלי המפואר היה זה שדפק את המזרחים עד העצם יותר מכולם. הוא ניסיון רע ומר גם לאור העובדה שחברינו בשמאל המשיכו לחבק גזענים מתועבים כמו חיים חפר ונתן זך גם אחרי שאלה ירדו לשפת ביבים ממש כשדיברו על המזרחים. הוא ניסיון רע ומר כיוון שגם אתה מסרב להבין שחבילת ההון החברתית כוללת מרכיבים נוספים מעבר לאלה הכלכליים, כמו הון תרבותי למשל, ואדיש למחיקה הסיסטמטית של ההון התרבותי המזרחי בישראל, למרות ההשלכות המעמדיות הישירות שהיא נושאת.
  וההערה על ההתקרבנות המזרחית היא באמת כל כך נמוכה שאינה ראויה לתגובה, וחבל חבל שעלתה על הכתב.

 17. מאיר בביוף

  …לכותב, על שהוא עוזר לנו להבין מדוע השמאל הישראלי הוא כה מבחיל.

  למערכת העוקץ, על דבקותה בעיקרון חופש הביטוי נוסח וולטיר.

 18. רוח קדם

  רן הכהן, אני מוכרחה לומר שהמאמר שלך פוגעני ותורם לאוירה של מה שאתה כביכול יוצא נגדו ("הכללת יתר אינה מאפיין של חשיבה מורכבת, אלא אלמנט קבוע בדמגוגיה, בגזענות ובליבוי שנאה"). לא ברור לי מה מאשש את האמירה שלך "המונופול המזרחי על המסכנות" ואת ההאשמה בדבר התקרבנות. האם המזרחים טענו שהם הכי מקופחים בסולם המקופחים בישראל? (הסולם ידוע ומוכר לכל בר דעת). האם כיוון שמזרחים נמצאים יחסית גבוה בסולם- זה אומר שאין להם זכות לדבר על גזענות אתנית משום שיש קבוצות אתניות שסובלות יותר מהם? "הטאבו" של איריס חפץ מדבר בדיוק על האיסור לדבר. ענת סרגוסטי מצביעה על הבוז, ההתנשאות והזלזול שהם מנת חלקם של מזרחים ואפילו משכילים רק בשל מוצאם. האם זה עונה לשיטתך להגדרה: "התקרבנות": מי שעושה עצמו קורבן על אף הזכויות המופלגות שהוא זוכה להן? "המונופול המזרחי על המסכנות" הוא מסוג האמירות שתפקידן להשתיק באופן גורף כל אמירה על הפליה. דבר אחר, אתה מבלבל כל העת בין מעמד כלכלי לבין מוצא. אין חפיפה מלאה בין התחומים. מזרחים ממעמד כלכלי גבוה (כגון שלמה מעוז) או משכילים (כגון ענת סרגוסטי) עדיין זוכים ליחס שאינו עניני ונוגע למוצאם לצד הישגיהם וכישוריהם (הם מעידים וגם הפיטורים מעידים וכו').

 19. vsr

  אל תנסה להבין מזרחים ואל תנפנף בזכר השואה כמסכנות של הגזע שלך. תעשה כמו שאנשים לבנים עושים בכל העולם, תבליג בכבוד ותודה שאתה לא מבין. אל תנפנף בשיויון כי אתה לא יודע על מה אתה מדבר. אתה לא איש שלום, אתה איש תמים.

 20. vergo

  אז די. (אתם=הממסד האשכנזי)

 21. ג. אביבי

  מאמר ההתרסה של רן הכהן הוא דוגמה לאקרובטיקה ה(אנטי)לוגית לשרות הנצחת משטר הגזענות האשכנזית בארץ ישראל ולהנצחת דיכוי המזרחים. כל המאמר הזה הוא מעין ניסיון לאלף את המזרחים/ות לחשוב בדרך כזאת שלנצח תהיה סובלנית להגמוניזם האשכנזי העריץ בישראל. הקו המוליך בהתקפה שלו הוא מסוג 'זה לא שמאל-קורקטי' כביכול. עם קו החשיבה המעוות הזה, אילו הכהן היה עקבי, הוא היה צריך לפנות לפלסטינים להפסיק להתנגד לשלטון היהודי עליהם כי זאת גזענות, פופוליזם וימניות.
  התגובה של המזרחים/ות, שמצדיקים את דברי מעוז ומגנים את פיטוריו ההיסטריים, אין לה כל קשר לימניות כביכול, לתפישתו הקפיטליסטית של מעוז ובוודאי לא לגזענות. יש לה קשר לדחיית האלמנט הימני – פתולוגי המשמעותי ביותר במדיניות האתנית מעמדית של מדינת ישראל – הגזענות האשכנזית. היא נובעת מהתחושה הפנימית של מיאוס מהמצב הכפוי הזה, ומתוך התנגדות מצפונית לדיכוי האתני-גזעי, הננקט כלפי כל ציבור המזרחים בישראל. זאת הימניות העיקרית באידיאולוגיה הציונית אשכנזית. האידיאולוגיה הציונית אשכנזית והפרקטיקה הפוליטית שלה, זאת שהביאה להגירה, לנישול העם היליד ולהתיישבות האירופאית כאן, היא ימנית מובהקת כשם שכל אידיאולוגיה תומכת קולוניאליזם, כיבוש, שעבוד או הגליה של עמים ילידים היא כזאת. צריך לזכור שהדיכוי האתני הננקט ע"י האליטה הפוליטית של ישראל ננקטת מזה למעלה ממאה שנים, כלפי הפלסטינים וכלפי המזרחים. הדרך המרקסיסטית מאז ומתמיד דגלה בשחרור של המדוכאים ע"י עצמם, קודם כל תוך גיוס המכנה המשותף הרחב ביותר של המדוכאים . בישראל זה המוצא האתני.
  הגזענות האשכנזית, שנמצאת בשורש הדיכוי, היא הימניות הקיצונית ביותר, ולא התאגדות מזרחים מהשמאל ועד הימין, מהעניים ועד העשירים כנגדה. לא גזענים אשכנזים (שיכולים להיות לפעמים צבועים באדום) ישיאו עצות למזרחים, לאתיופים ולפלסטינים ולא ילמדו אותם מהי שמאלנות ומהי גזענות.

 22. נועה קול

  אהבתי את הכתוב. אני חושבת שהכותרת של ענת ס. על האשכנזים הקופצים היא מקוממת ולא ראויה.
  לא ברור מה מניע אנשים לדבוק בדיכוטומיה של אשכנזים/מזרחיים כאשר המציאות הישראלית כבר מזמן המשיכה הלאה, אבל מאוד ברור את מי הדיכוטומיה הזאת משרתת.

 23. יואב

  להגיד שהפוליטיקה השמאלנית לא מבוססת על כמטיקה זה או תמימות או צביעות. עצם ההגדרה של הימנים כמזרחיים מספיקה בשביל להוכיח איך אתה רואה את המפה.

 24. ג. אביבי

  הכהן כותב:
  "… נראה שיש מזרחים – לא כולם, אסור להכליל, אבל אחדים – שגזילת המונופול הזה [על הקורבנות, ג.א] הקפיצה להם את הפיוז." – במילים אחרות, מה שמניע אינטלקטואלים מזרחים כולל מהשמאל להתבטא נגד ההיסטריה הגזענית של המוני אשכנזים בפרשת מעוז, הוא לשיטתו, יצר ההתבכיינות/התקרבנות. בכך חושף רן הכהן את היותו אשכנזי פרימיטיבי שמאמץ ללא בקרה הגיונית את המוטיבים הלעוסים לעיפה של התעמולה הגזענית הדמגוגית בדבר "המזרחים (נו, לא כולם) הם מתבכיינים/מתקרבנים מטבעם".
  הלאה, "וסמדר לביא קוראת לתרגם את הרשימה של חפץ לאנגלית, שפת האימפריה האמריקנית רודפת השוויון והאחווה… ומסגירה שגם קהל היעד שלה יושב בניו יורק ובוושינגטון, ולא חלילה באום אל-פחם ובקלקיליה, שלא לומר קהיר ודמשק. הרי יכלה לבקש גם תרגום לערבית. …." – האם תרגום מאמר לאנגלית, שפה המובנת בכל חלקי העולם כולל במדינות ערב, הוא שת"פ עם האימפריאליזם האמריקאי? האם חשיפת מדיניות הפנים הגזענית-אשכנזית בישראל לעולם כולו הוא מעשה ימני או אימפריאליסטי? רק מיתמם כפייתי (שמחשיב את קוראיו לטיפשים) או מי שלא מבדיל בין טפל לעיקר יכול לטעון כך. אבל יש גם אפשרות, שבנוסף לאלה, הגזען האשכנזי בכסות האינטלקטואל השמאלני מתיירא מחשיפת האמת הגזענית על המדינה – שנותנת לו פריבילגיות בגין גזעו – לעולם כולו, היא זו שמקוממת אותו.
  ואת זה גורס מי שטוען בראשית דבריו: "הכללת יתר אינה מאפיין של חשיבה מורכבת, אלא אלמנט קבוע בדמגוגיה, בגזענות ובליבוי שנאה."

 25. חגי נהיר

  הכהן מראה שהאובססיה המזרחית למצוא אפליה בכל פינה היא בעצם גזענות כשלעצמה (גם גזענות במהופך היא גזענות).
  אין לי מה להוסיף על דבריו הנכוחים אלא נקודה אחרת: דפני ליף עוררה "מחאה חברתית" בגלל גובה שכר הדירה האישי שלה. הרבבות שהצטרפו אליה לא יצאו לרחובות בגלל הפאשיזם הישראלי, ההרג הסיטוני של פלסטינים, פשעי המלחמה שישראל מעוללת, רדיפת העובדים הזרים וכל שאר מעשי הנבלה שישראל מעוללת. הם יצאו לרחובות כי רצו קוטז' במחיר זול יותר ושכר דירה נמוך יותר.
  להקיא.

 26. vvv

  מי התחיל את הכיבוש ואת אימפריית הכספים שלו? מי ניסה לתקוע תריז בין ערבים יהודים לערבים מוסלמים בעיקרו וגם נוצרים תושבי המקום המקוריים, מי היו ראשי הממשלות עד כה (אשכנזים כולם, ואהוד ברק יש לציין בפסקה משל עצמו), האם לציין מי הביא לארץ פועלים מזרחים על מנת שיעשו את עבודתכם השחורה? לפני שתתחיל לבכות על קוטג' ועל שטויות (כי כמובן שמזרחים בוכים על מוצרי חלב בעוד שאתם מתלוננים על אי צדק בשטחים) תזכור מי אבותיך האירופאים אנשי המדון הנצחיים, שייסדו את המפלצת – האוריינטליזם. תוריד את האף ושב בשקט.

 27. כי לא קיבלתם חלק נאות בעוגה הגזולה?

  למען התקינות הפוליטית אינני אשכנזיה. אך מתפעלת כל פעם מחדש מהיכולת ה"מזרחית" לבכות על הנישול, הגסות, הזלזול והניצול שעבר על אחינו והורינו שזרמו לכאן ממרוקו תימן ועיראק. כל זה כשהם בעצם הגיעו כדי להשתתף בחגיגת הנישול והנכבה, לחיות על חורבות מה שנשאר מסילוקם של הפלסטינים שחיו כאן לפניהם. אז נכון רבותי, הביאו אותנו לכאן כדי שנחליף את הערבים (כי אנחנו דומים להם ויכולים לעבוד היטב ובזול ולא נשאף להשכלה גבוהה מדי) וגם כדי שנילחם בערבים (ואת זה אנחנו עושים בכף, אתה ראשון יא קאזה).
  אז בואו נתבכיין כל הדרך לבנקים וחברות הביטוח שכבר יש בראשם "מזרחים".

 28. ג. אביבי

  הנה מדגם מייצג:
  חגי נהיר שבטוח שמזרחי המתבטא נגד הגזענות האשכנזית – במקום לקבל את עליונות האשכנזים כעובדה מדעית – הוא גזען (לא כופר, לא תימהוני, לא בור – גזען). לנועה קול לא ברור את מי משרתת הדיכוטומיה מזרחים/אשכנזים. ברור שהיא לא משרתת את מי שמעוניין להשתיק את המזרחים למען המשך הדיכוי האתני בישראל. רינה שמבינה שיש אפליה אתנית מובנית בישראל, אבל לא מקובל עליה שהדפוקים (או עשירים מתוכם) יעזו לדבר עליה. ממש מפחיד אותה שהמזרחיות למחצה (של צאצאי המזרחים והאשכנזים בעוד 100 שנה) ימשיכו להזכיר את האפליות, כי הרי זה עובר בגנים שלהם למרות הערוב הגזעי.
  אלה שמצדיקים את דעתו של הכהן מתגלים אחד אחד כגזענים, מי צבוע יותר ומי חשוך יותר.

 29. דניאל

  הביקורת של שלמה מעוז היתה יותר תחושת בטן מביקורת מבוססת ומקובלת, המצופה מכלכלן בכיר של בית ההשקעות הגדול בישראל. הביקורת שלו לא היתה דוקא של מזרחים אל מול אשכנזים, אלא דוקא צידוד בשיטה הקפיטליסטית שלטענתו הביאה מזרחים ורוסים לעמדות מפתח בשלטון ובכלכלה מכורח יכולותיהם ועל חשבון מי שישב שם קודם מכורח מקורבותו ומוצאו. הניתוח שלו לעומת זאת הוא פוגעני ומכליל, ויותר מכך לא רציני. לעומת זאת אף אחד לא צרך להעלב כי קוראים לו אליטה, בסופו של דבר כולנו יודעים שעדיף שיקראו לך אליטה עשירה משיזלזלו בך. יגאל תומרקין אמר על יוצאי צפון אפריקה שלל אמרות מזלזלות. יגאל תומרקין קיבל פרס ישראל ויצירותיו מעטרות מוסדות ציבוריים. אז את שלמה מעוז מפטרים?

 30. דודי

  הענין החשוב הוא ההתיצבות האוטומטית והמיידית של פעילים חברתיים, בעיקר מזרחים, בתמיכה בדברי מעוז או בהשתלחות נגד פעילים אשכנזים.
  זה מה שמעציב ושרן הכהן מציג כלכך מדויק.

 31. ערבי בן דת משה

  בכל דבריו , אני למשל חשבתי בהתחלה וטעיתי ששלמה מעוז זה בכלל איזה אשכנזי צדיק בסדום שהתפכח ורק מאוחר יותר לפי התגובות הבנתי שהוא פרענק שעלה למעלה ולמרות זאת התפכח ויצא מהארון.