• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

עניין של הקשר

שלמה מעוז, קפיטליסט קיצוני ותומכו הנלהב של נתניהו, תוקף את המחאה של "רוטשילד" בשם ערכים חברתיים שהוא עצמו בז להם. עמוס נוי מזכיר שלמגינת לבם של פעילי שמאל מזרחי ואשכנזי גם יחד, אין שום חפיפה אוטומטית בין מאבק מזרחי ומאבק חברתי
עמוס נוי

בזמן האחרון אני מוצא את עצמי מגן על אנשים שאת השקפת עולמם אני מתעב, שמפעילויותיהם אני סולד, ושבמעשיהם אני נאבק פוליטית ומעשית. אני מגן על ציבור חרדי בפני מסע שיסוי אנטישמי, שמניעיו מסיחי הדעת והקונצנזוס החילוני-בוגר-צבא שהוא מכונן גרועים בעיני ממטרותיו המוצהרות; אני נלחם בדה-הומניזציה של קהילות מתנחלים, שמבטאת נוסטלגיה לקו-ירוק ולפריבילגיות שלו תוך הכחשת האפרטהייד בכלל המרחב, תוך שאני מתעמת עם מתנחלים ומחרים את תוצרתם על בסיס יומיומי. ועכשיו, לצערי הרב, אני מגן על שלמה מעוז. למה? כי הכל זה עניין של הקשר.

טוב, ברור שפיטוריו מאקסלנס-נשואה (אבל לא מ-14 חברות אחרות, שבהן הוא חבר דירקטוריון), אחרי שאמר כמה אמיתות עובדתיות ומתועדות היטב על הדיכוי ההיסטורי של מזרחים בישראל, היא אחת הדוגמאות הבוטות ביותר של הדה-לגיטימציה הקיצונית, האלימה, והמוחלטת של שיח מזרחי בחברה הישראלית, ושגם כאן, בהעוקץ, ממחישה אותו המקהלה האוטומטית והבכיינית של תגובות אשכנזיסטיות. וברור גם, שהמאבק בפיטוריו של מעוז הוא ניסיון פעוט (ודי חסר תוחלת, לצערי) לשוב ולהגן על הלגיטימיות של הדיון במזרחיות מול מכחישי השעה.

אז מה הבעיה? השילוב של דברים נכונים עם דמגוגיה נגד המחאה החברתית. אפילו אם ביקורת על "רוטשילד" ראויה לדיון (שנערך גם כאן), הרי לצידו של המאהל ברוטשילד התקיימו ברחבי הארץ (ומתקיימים עדיין במקומות מסוימים) עשרות מאהלים של אנשים חסרי דיור וקשי יום, רחוקים מאוד מ"מעמד ביניים אשכנזי" ומהאינטרסים שלו (בתוך תל אביב עצמה התקיימו כאלה ביפו/יאפא, לוינסקי ושכונת התקווה). חלקם פונו ומפונים באכזריות על ידי שוטרים ואנשי אבטחה.

שלמה מעוז והמאהל בתקוה (צילום: activestills.org). לא נצפה יורד ממשרדיו המרווחים באקסלנס-נשואה, צים, הכשרת היישוב, או כימיקלים לישראל כדי להביע תמיכה דווקא ב"מזרחים" האלה

שלמה מעוז לא נצפה יורד ממשרדיו המרווחים באקסלנס-נשואה, צים, הכשרת היישוב, או כימיקלים לישראל כדי להביע תמיכה דווקא ב"מזרחים" האלה, שחוט ישיר מוביל בין הדיכוי שלהם בהווה ובין שנות החמישים. זהו תעלול רטורי ומניפולטיבי בזוי ועלוב במיוחד (אבל אפקטיבי!), שבו מעוז, קפיטליסט קיצוני, עוזרו של יצחק מודעי ותומכו הנלהב של בנימין נתניהו, תוקף את המחאה של "רוטשילד" בשם ערכים חברתיים שהוא עצמו בז להם ונלחם בהם (כדאי גם להזכיר, שהוא גם הילל לפני שנים ספורות את ה"רוסים" בנימה שדווקא זלזלה ב"מזרחים"). עבור אנשים פוליטיים, לא מספיק להיות "צודק" תיאורטית. כי הכל זה עניין של הקשר.

וזה המסקנה החשובה והראויה לדיון בפרשה: למגינת לבם של פעילי שמאל מזרחי ואשכנזי גם יחד, המפגינים עיוורון כמעט מביך בעניין זה, אין שום חפיפה אוטומטית בין מאבק מזרחי ומאבק חברתי. ממש כשם שבורגנות לאומית יכולה ליטול חלק במאבק לשחרור לאומי לצד קומוניסטים ובאותה עת להילחם בהם, ממש כשם שגרעין של מעמד ביניים שחור צעד בחזיתות רחבות נגד אפליה גזעית בארה"ב, אבל ראה (בצדק או שלא) בחלום האמריקאי של קפיטליזם הישגי ומריטוקרטיה מכשיר עדיף לחיסול פערים בין לבנים ושחורים על פני מהפכה סוציאליסטית, כך גם כאן: דברי האמת על דיכוי המזרחים – ועל הזכות לאומרם – של התאצ'ריסט מעוז ראויים לתמיכה. התעלול המבחיל שבו ביקורת של ימין כלכלי קיצוני נוסח מעוז (ואלילו נתניהו) מסווה עצמה כעמדה "מזרחית" ראויה לגינוי.

ואילו נגד הפיטורים של איש הכספים מעוז יש לצאת ללא היסוס – כמו גם נגד פיטורים ובעד מאבקם של עובדים ועובדות (גם אשכנזים) במפעלי ים המלח וכימיקלים לישראל, שתי חברות שמעוז חבר דירקטוריון בהן, ואשר הנהלותיהן מדירות (גם) מזרחים ונשים (לא פחות מבנק לאומי), שפוגעות בערכי טבע, שחולבות את אוצר המדינה, ושעושקות עובדי ועובדות קבלן כמו גם עובדים מאורגנים. כי ככה זה בחיים, הכל זה עניין של הקשר.

עוד בנושא:

שלמה מעוז: הטוטם והטאבו / איריס חפץ

מזרחיות, מה קפצתן? / רן הכהן

כנראה שיעניין אותך גם: