עניין של הקשר

שלמה מעוז, קפיטליסט קיצוני ותומכו הנלהב של נתניהו, תוקף את המחאה של "רוטשילד" בשם ערכים חברתיים שהוא עצמו בז להם. עמוס נוי מזכיר שלמגינת לבם של פעילי שמאל מזרחי ואשכנזי גם יחד, אין שום חפיפה אוטומטית בין מאבק מזרחי ומאבק חברתי
עמוס נוי

בזמן האחרון אני מוצא את עצמי מגן על אנשים שאת השקפת עולמם אני מתעב, שמפעילויותיהם אני סולד, ושבמעשיהם אני נאבק פוליטית ומעשית. אני מגן על ציבור חרדי בפני מסע שיסוי אנטישמי, שמניעיו מסיחי הדעת והקונצנזוס החילוני-בוגר-צבא שהוא מכונן גרועים בעיני ממטרותיו המוצהרות; אני נלחם בדה-הומניזציה של קהילות מתנחלים, שמבטאת נוסטלגיה לקו-ירוק ולפריבילגיות שלו תוך הכחשת האפרטהייד בכלל המרחב, תוך שאני מתעמת עם מתנחלים ומחרים את תוצרתם על בסיס יומיומי. ועכשיו, לצערי הרב, אני מגן על שלמה מעוז. למה? כי הכל זה עניין של הקשר.

טוב, ברור שפיטוריו מאקסלנס-נשואה (אבל לא מ-14 חברות אחרות, שבהן הוא חבר דירקטוריון), אחרי שאמר כמה אמיתות עובדתיות ומתועדות היטב על הדיכוי ההיסטורי של מזרחים בישראל, היא אחת הדוגמאות הבוטות ביותר של הדה-לגיטימציה הקיצונית, האלימה, והמוחלטת של שיח מזרחי בחברה הישראלית, ושגם כאן, בהעוקץ, ממחישה אותו המקהלה האוטומטית והבכיינית של תגובות אשכנזיסטיות. וברור גם, שהמאבק בפיטוריו של מעוז הוא ניסיון פעוט (ודי חסר תוחלת, לצערי) לשוב ולהגן על הלגיטימיות של הדיון במזרחיות מול מכחישי השעה.

אז מה הבעיה? השילוב של דברים נכונים עם דמגוגיה נגד המחאה החברתית. אפילו אם ביקורת על "רוטשילד" ראויה לדיון (שנערך גם כאן), הרי לצידו של המאהל ברוטשילד התקיימו ברחבי הארץ (ומתקיימים עדיין במקומות מסוימים) עשרות מאהלים של אנשים חסרי דיור וקשי יום, רחוקים מאוד מ"מעמד ביניים אשכנזי" ומהאינטרסים שלו (בתוך תל אביב עצמה התקיימו כאלה ביפו/יאפא, לוינסקי ושכונת התקווה). חלקם פונו ומפונים באכזריות על ידי שוטרים ואנשי אבטחה.

שלמה מעוז והמאהל בתקוה (צילום: activestills.org). לא נצפה יורד ממשרדיו המרווחים באקסלנס-נשואה, צים, הכשרת היישוב, או כימיקלים לישראל כדי להביע תמיכה דווקא ב"מזרחים" האלה

שלמה מעוז לא נצפה יורד ממשרדיו המרווחים באקסלנס-נשואה, צים, הכשרת היישוב, או כימיקלים לישראל כדי להביע תמיכה דווקא ב"מזרחים" האלה, שחוט ישיר מוביל בין הדיכוי שלהם בהווה ובין שנות החמישים. זהו תעלול רטורי ומניפולטיבי בזוי ועלוב במיוחד (אבל אפקטיבי!), שבו מעוז, קפיטליסט קיצוני, עוזרו של יצחק מודעי ותומכו הנלהב של בנימין נתניהו, תוקף את המחאה של "רוטשילד" בשם ערכים חברתיים שהוא עצמו בז להם ונלחם בהם (כדאי גם להזכיר, שהוא גם הילל לפני שנים ספורות את ה"רוסים" בנימה שדווקא זלזלה ב"מזרחים"). עבור אנשים פוליטיים, לא מספיק להיות "צודק" תיאורטית. כי הכל זה עניין של הקשר.

וזה המסקנה החשובה והראויה לדיון בפרשה: למגינת לבם של פעילי שמאל מזרחי ואשכנזי גם יחד, המפגינים עיוורון כמעט מביך בעניין זה, אין שום חפיפה אוטומטית בין מאבק מזרחי ומאבק חברתי. ממש כשם שבורגנות לאומית יכולה ליטול חלק במאבק לשחרור לאומי לצד קומוניסטים ובאותה עת להילחם בהם, ממש כשם שגרעין של מעמד ביניים שחור צעד בחזיתות רחבות נגד אפליה גזעית בארה"ב, אבל ראה (בצדק או שלא) בחלום האמריקאי של קפיטליזם הישגי ומריטוקרטיה מכשיר עדיף לחיסול פערים בין לבנים ושחורים על פני מהפכה סוציאליסטית, כך גם כאן: דברי האמת על דיכוי המזרחים – ועל הזכות לאומרם – של התאצ'ריסט מעוז ראויים לתמיכה. התעלול המבחיל שבו ביקורת של ימין כלכלי קיצוני נוסח מעוז (ואלילו נתניהו) מסווה עצמה כעמדה "מזרחית" ראויה לגינוי.

ואילו נגד הפיטורים של איש הכספים מעוז יש לצאת ללא היסוס – כמו גם נגד פיטורים ובעד מאבקם של עובדים ועובדות (גם אשכנזים) במפעלי ים המלח וכימיקלים לישראל, שתי חברות שמעוז חבר דירקטוריון בהן, ואשר הנהלותיהן מדירות (גם) מזרחים ונשים (לא פחות מבנק לאומי), שפוגעות בערכי טבע, שחולבות את אוצר המדינה, ושעושקות עובדי ועובדות קבלן כמו גם עובדים מאורגנים. כי ככה זה בחיים, הכל זה עניין של הקשר.

עוד בנושא:

שלמה מעוז: הטוטם והטאבו / איריס חפץ

מזרחיות, מה קפצתן? / רן הכהן

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורטל בן דיין

  תודה רבה על הפוסט הזה. יש לי עדיין בחילה מהמידע -שנעלם מעיני- שמעוז הוא חבר דירקטוריון במפעלי ים המלח וכימיקלים לישראל. זה לכאורה נוגד את העמדות שלו לגבי הצורות הראויות של הפרטה להן הוא מטיף, לפחות כפי שקראתי בראיונות האחרונים עמו.

 2. בעז

  מר מעוז לא צריך אותנו כדי להיאבק בפיטורים שלו. הוא יכול להגיש תביעה לבית הדין לעבודה. היא תידון עד לבית הדין הארצי וסביר יותר להניח שיגיעו בה לפשרה על מצנח זהב מנופח עוד יותר ממה שמובטח לו גם כעת. לכן, הנאום של מעוז היה דמגוגיה זולה שבה הקיפוח של המזרחים כמו גם של רבים מניצולי השואה משמש לו ולחבריו ב"שוק ההון" השערוריתי של ישראל כקרדום לחפור בו. זה דומה לפועלה של ש"ס שנצלה ומנצלת קיפוח ואני עוצר כאן, שניה לפני ההשוואה המתבקשת לחמאס בראשית דרכו בעזה, שנהנה מסיוע ומימון שכבר עלו תהיות לגביו אך אינו מכספי האיחוד האירופי אלא הוא דומה יותר למימון של למשל "אם תרצו". כסף שנאסף כביכול עבור "עניי ישראל".

 3. גדי אלגזי

  ותוך כדי כך: פינוי מאהל התקווה הושלם, כוח משטרה גדול גידר מסביב ומנע התנגדות.4 עצורים. לכל אחד מהם חיבוק.

 4. נימרוד

  אדם כלשהו, גם בעל שיעור קומה כמו מעוז, פסול בעיניי ברגע שמתנגד למחאה החברתית ותומך בכלכלה הניאו ליברלית של נתניהו.

 5. מאיר בביוף

  שלמה מעוז אינו אחד מל"ו, ואת זה יודע/ת כל אדם שמצוי באקטואליה הישראלית. הוא לא המיר את דתו הקפיטליסטית, גוואלד!, לדת המרקסיסטית. עברו אינו צח כשלג, ואין בי ספק ספקא שדבריו הונעו על ידי אינטרסים כאלה ואחרים. ועדיין, האם הדברים שהוא נשא במכללת ספיר נכונים, או שמא תלושים מן המציאות? זו השאלה האמתית.אם לשפוט על פי התגובות ההיסטריות, הוא ביטא אמת כואבת ומרגיזה.

  אם הכותב הנכבד מחפש שלמויות צרופות,מקנן בי החשש שהוא מהלך כסומא בארובה. אני, למשל, מחפש כבר שנים איזשהו היגיון צרוף לחיבור האורגני שבין השמאל האשכנזי שלנו לבין מפלס הגזענות הגואה בהתמדה אצלו. היות שאינני מוצא הסבר רציונלי לכך, פרט ליצריות עדתית חשוכה, אני מבכר קפיטליסטים מסוגו של שלמה מעוז.

 6. סמולן

  ולכן קשה להבין את מה שנראה כמו רקע רגשי קשה, קונקרטי ועדכני מאד למה שמעוז אמר. ההשערה שלי היא שמעוז לא מדבר מהבטן, אלא מהראש, ושהוא מתכנן מהלך פוליטי. אולי חשיפת-יתר ליאירקה מטה אותי בכיוון הזה. אם כן, הרי שמעוז עקף אותו בסיבוב. אולי מדובר בסעיפי פיצוי בחוזה שלו, שהובילו אותו לבצע את המעלל הלא-ראוי הזה ? (המעלל הראוי היה להתפטר ואז לתקוף)

  תכלס, מעוז אומר דברים קשים אבל לא נטולי הגיון. אני מתעלם מהבולשיט המזוקק אודות הקמפיין שאשכנזים נוקטים בו כביכול כדי להפלות מזרחים. אין לי מושג מה הסיבה לכך שמזרחים לא נמצאים בהיקפים הראויים במקומות החשובים (בראשם, נדמה, מככבות משום מה מחלקות לסוציולוגיה), אבל בבנקאות הם ממוקמים לא רע, בלשון המעטה.

  אבל בנק לאומי הוא לא סתם בנק, אלא בנק ציבורי בשליטת המדינה. ככזה, הוא בהגדרתו מכשיר חברתי. קשה לומר שבל"ל לא מוכן, למשל, להעסיק נשים במשרות בכירות. אבל הדירקטוריון שלו צריך ומן הסתם יכול לשקף עוד קצת ואריאביליות.

  זה שמעוז אמר את האמת על בל"ל – בצורה גסה ודוחה – לא אומר שהפטורים שלו מאקסלנס אינם נכונים. דירקטורים בחברות פרטיות לא חייבים חובת דיווח אמין על כל מה שהם רואים סביבם, הם לא עתונאים. אם לגליה מאור יש פטיש מביך, יהיה אידיוטי במיוחד לתקוף אותה כאשר אתה אקסלנס. גם אם זה נכון. המהלך הבל"לי הראוי הוא להקשיב למניפולטור הזה, לזהות את האמת בתעלול הרטורי שלו, לתקן את מה שצריך תיקון ולהבהיר את נכונותו של מה שלא צריך תיקון, כי הבנק עסוק גם במותג שלו, ולמותג יש גם חיים לא רציונאליים. אה, כנראה שנראה עוד מעט סרטוני תדמית בכיכוב של דמויות מזרחיות. זה גם זמן טוב להגיש מועמדות למנכלות הבנק. ירון זליכה ?

 7. עמוס

  יש לי כנראה בעיה קשה בהבעה בכתב, אם מה שהבנת מדברי הוא מה שנדמה לי מדבריך שהבנת…

  כתבתי בדיוק את דבריך – שלא צריכה להיות חפיפה בין השקפה כלכלית ומאבק אתני, ושאפשר להגן על מעוז ולהיות בחזית אחת איתו נגד דיכוי אשכנזי, ובה בעת להיות בחזית אחרת עם פועלים רוסיים (נניח) במפעלי ים המלח נגדו ונגד שותפיו

  אז מה לא היה ברור פה?

 8. יריב מ

  מעבר לניתוק המתודי בין מאבק אתני למאבק מעמדי(ניתוק שלא ממש מתקיים במציאות, אבל לעיתים יש לעשותו בכדי להפריד סוגיות מופשטות – בכך אני איתך), יש גם את עניין הרגישות הרטורית.

  כשאישיות ציבורית כמו מעוז מתבטאת נגד "האשכנזים", כאיזה אחר מוכלל, ולא, נאמר, נגד "האליטה האשכנזית", או ה"אליטיזם האשכנזי" הוא מסיט את הדיון למקום בעייתי גם אם לא במודע: מדיון ביחסי כוח קולניאליים וגזענות ממוסדת זה מתפתח ומובן ע"י חלק נכבד מהקוראים כריב בין שבטים, כיביכול שווים, בחברה הישראלית.
  יש בהתבטאות הזאת כדי לעודד קריאה שבטית: המוקד הוא לא יחסי כוח מוטים אתנית, אלא הזעם של שבט אחד כלפי שבט אחר.
  אגב, זאת צורת התבטאות מאוד פופלרית ואינטואיטיבית ואני לא פוסל אותה. השאלה היא לא אם זו התנסחות לגיטימית – היא לגיטימית, מותר להיות בוטים – אלא מה ההתנסחות הזו מקדמת ואיזה סוג של שיח ומיסגורים היא מעלה.
  אני מאמין שככל שנדייק יותר את השיח שלנו כך נשאף להתמקד לא במתיחות הבין-שבטית אלא ביחסי הכוח המתקיימים בחברה, ובדרכים להיאבק בהם מבלי לבטא עוינות מוכללת – ולו במשתמע – כלפי קבוצה רחבה כמו "האשכנזים", שרבים מהם ממילא לא נהנו נהעמדה הפריווילגית של מקורבי מפא"י ובניהם.
  עמדה כזו ביחס לשיח אנו מנסים לקדם ב"קול ההומניזם הרדיקלי"
  http://www.facebook.com/groups/radicalhumanism/

 9. רמי אדוט

  וזאת בעיה שלא נפתרת במחי ניתוח מופשט של מושגים במאתיים מילה. צודק הכותב שלא צריך לפתור את הצרימות במחיר של רדוקציה של מאבק אחד לשני, אבל גם הנחתם זה בצד זה איננה פתרון. במיוחד מפריע לי שהכותב מייחס "עיוורון" לאחרים כאשר הם מבטאים את העירוב הזה בדבריהם. מה לעשות שזאת המציאות המעורבבת שם בחוץ – אנשים הולכים עם הצבע והריח שלהם לכל מקום. רק בעולם האידיאות הדברים ברורים וחדים. כשמציאות חודרת לעולם האידיאות, אז האידיאולוג זועם באמת וכדאי להיזהר מזעמו.

 10. מאיר בביוף

  לכותב אין, חלילה, שום בעיה בהבעת דבריו. הטעות האיומה בהבנת הנקרא חתומה על שמי…אלף התנצלויות.

 11. שאול סלע

  מדובר בהשפלה של אדם לעיני כל רק בגלל דברים שאמר. היו מקרים כאלה,למשל מנחם סבידור שהיה יו"ר הכנסת והחליט כיו"ר כנסת שהצבעה חשובה לקואליציה תהיה גלויה ולא חשאית. כזכור מנחם סבידור נענש בהרבה מאוד צורות משום שהיה נאמן לתפקידו ולא למפלגה.

  אני לא חושב שיש רלוונטיות למזרחיותם של איריס חפץ ועמוס נוי בקריאת הפוסטים שהם כתבו. די לעיין במה שסש"ש כתב רבות בקדמה ששלמה מעוז ודומיו הפכו לציונים אשכנזים טובים.

  משום שעמוס כותב היטב ואני לא אני מסתפק במשנה ועמוס ייתן את הגמרא ,רשי ותוספות

 12. מענטש

  עמוס יקר,
  אני חושב שהעמדה שאתה מביע פה היא מוטעת וגם מזיקה.
  אתה קצת "מחייך לכל הכיוונים". ולא משום שאתה לא מביע עמדה אחת, אתה לא חוטא בחטא היאיר לפידיות, אבל אתה טוען שעל אותם ערכים שאתה מאמין בהם ניתן להגן מכיוונים שונים בכל זירה שנפתחת. מה שנוצר הוא כאוס ומרכוב של המצב הלא כל כך מורכב. יש דיכוי של מזרחים שהוא תופעה חברתית שקשורה קשר ישיר (אף אם סבוך) גם לקפיטליסטיות הקיצונית הזו שאותה מייצג שלמה מעוז. הלבנים בני מעמד הביניים שצעדו עם השחורים במאבק נגד אפליה גזעית ושאינם מבינים את הקשר בין עמדותיהם החברתיות-כלכליות למצבם של השחורים הם הם אחת הסיבות ששום דבר לא השתנה בעצם מהותית בארצות הברית.

 13. טוני מונטנה

  אני אוהב מאד את האתר העוקץ כי הוא מעלה על סדר היום נושאים שנדחקים לחושך בתקשורת המרבזית . אבל די נמאס לי מ מגיבים המשועממים שמזיינים תשכל באמירות אקדמיות שמזמן לא מייצגות מציאות שנים אתם כותבים ואומרים וחושבים אבל מזמן לא נפגשתם וחייתם והתערבבתם עם מושאי כתיבתכם תשעים אחוז מהאנשים שאתם מנסים לייצג לא מעניין אותם הדיון האקדמי והפולטקלי קורקט שאתם ממלאים בו את האתר החשוב הזה בואו קצת תלמדו בבתי ספר בשכונות תקימו קהילות חדשות וחזקות בפריפריה תעבדו בשכר מנימום , תעזבו את השפה הפוזאית הזו ותדברו שנבין אתכם אני שמח שאתם נהנים להתענג על עצמכם זה נכון גם גורם לסיפוק אבל אני בעד זיונים שמביאים ילדים לעולם .. אני קורא לכם להכיר במציאות כאמת. אתם כבר מזמן לא שם וכמו שאמר המשורר . שחקו כדורסל כמה מבריק שיהיה לא יכול לשחק על הדשא של מגרש הכדורגל ..

  שאו ברכה

 14. נתן.

  אכן הלב נחמץ והעיין תזיל דמעה למשמע סיפורו הנורא של שלמה מעוז.
  קשה להישאר אדיש מול הטרגדיה האנושית האדירה, הסבל והכאב שהיו מנת חלקו של הגבר המזרחי הענו והשקט הזה כאשר לא קיבלו אותו לדירקטוריון בבנק הלאומי .
  נדמה לי שמאז גרוש התימנים מכנרת לא נעשתה נבלה שכזאת.
  הדבר המעורר השראה ביותר הוא האצילות שבה התמודד מעוז עם האסון תוך שהוא חושק שיניים, נושך שפתיים וממשיך בעבודתו ככלכלן הראשי של "אקסלנט" תמורת שכר דחק של מיליון שקל בשנה.
  בכל אותה תקופה רק אלוהים לבדו ידע על הטרגדיה שהתחוללה בליבו ,עד שלבסוף לא יכול עוד לשאת את הכאב הנורא ופרץ בזעקה אדירה שהרעידה את אמות הסיפים.

  אחינו שלמה!!! אהה הגפרור שמצית את המאבק המזרחי. כולנו אחרייך!!!

 15. אהוביה מ.

  אילו הייתי קורא את דברי מעוז כטקסט בעילום שם של "אישיות בכירה" הייתי מתפעם מהאומץ שלו ודבריו הנכוחים, והיכולת לגעת באצבעות חשופות בטאבו עליו הצביעה איריס ולהטיח את האמת המטוטאת בפני הלבנוניות המדושנת עונג. ברגע שיודעים מיהו (אחד מהם) הופכים דבריו לאליה שקוץ בה. אדבוק בטקסט ואנסה להתעלם מאומרו.

 16. סמדר לביא

  תודה על הכתיבה הרהוטה על המורכבות של קואליציות בהן נשזר המצב המזרחי. זוהי מורכבות קשה לעיכול למי שאמון על הדואליזם הפשטני ישראל-פלסטין, רעים-טובים, במיוחד כשהדואליזם הזה הוא אבן שואבת לכספים וסגנון חיים של מנכל"י עמותות שלום-ברוטב-דיאלוגים-דו-קיום למיניהן. ועל כך כתבתי בין השאר במאמרי על הפמיניזם המזרחי.
  ושוב – אכן – בבקשה – לתרגם לאנגלית, השפה העריצה של הרשת. יהיה אני סמוכה ובטוחה שמהאנגלית זה יתורגם לערבית.
  בינתיים העיתונות והבלוגים העוסקים בישראל, באנגלית, כמרקחה היום בענייני החרדים בארץ. היום יום ראשון, ויש לכן הרבה שטח עיתון או אינטרנט לסוגייה.
  איזו הסחת דעת מתוחכמת, שמקורה אולי במטבחם של אלה העסוקים בייצור והכתבת 'מצב הרוח הלאומי' שלנו לצריכת חו"ל של צפון אמריקה-מערב אירופה.

 17. אבי

  שלמה מעוז צודק לגמרי בנאומו במכללה: לא צריך לתת קצבאות למובטלים.
  צריך להפריט את האוניברסיטאות ולהפוך את כל מוסדות ההשכלה הגבוהה לפרטיים כמו שהאורקל וההוגה הגדול מילטון פרידמן אומר.
  מדינות בהן יש צמיחה גבוהה יש אי שוויון ואין מה לעשות נגד זה. כדי שתהיה צמיחה צריך שאי השוויון יגדל ולכן זה בסדר שאי השוויון בישראל גדל.
  כל המחאה החברתית הייתה מיותרת וטפשית, כולה נבעה מבני האליטות שלא מסוגלים להתחרות עם יוצאי המכללות והרוסים. שלא יהיו עצלנים ושישבו בשקט ולא ימחו. חוצפנים כאלה, הרנטה מהשואה נשחקה, אז הם יוצאים לרחובות! כל המחאה סתמית וטוב שנפסקה.
  בכלל, אני לא מבין איך דפני ליף לא הסכימה עם האימרה שהמשטרה הייתה צריכה לשבור לכל יושבי רוטשילד את הראש. אלימות נגד מוחים חברתים אשכנזים זה טוב וראוי. בשיא חוצפתה, דפני לא חושבת שאלימות ברוטלית נגד מוחים אשכנזים היא צודקת!
  ועכשיו ברצינות, זה שדפני אשכנזיה לא פוסל אותה מלהנהיג את המחאה. על סף הכל, אנחנו רוצים שגם אשכנזים שלא שייכים לעשירון העליון יצטרפו למחאה ולמאבק נגד הניאו-ליברליזם. אנחנו לא רוצים להרחיק ולדחות אנשים רק בגלל מוצאם, נכון?

 18. איתי_85

  זה מה שיש כאן.

 19. כפיר כהן

  תודה עמוס על הביקורת הזו. אני ראשית רוצה לומר שיש כאן איזה עיוות בלומר שדבריו של מעוז על המחאה הם העיקר של דבריו. רוב הוידאו שהעלו לרשת עסק בעיקר בביקורת על הממסד האשכנזי-ציוני וברגע מסוים וקצר הוא פלט כמה מילים על המחאה. אני גם דרך אגב חושב שזה טוב מאוד שהוא פוטר. עכשיו, הוא יכול לבוא חשבון עם מה שהוא עצמו הדחיק במשך שנים ולתרום את הונו למאבק החברתי.כדאי שמישהו יצור איתו קשר ויבקש ממנו להתחיל לתרום למחאה. זה יהיה הצעד ההגיוני ביותר עבורו.

 20. מיכאל לינדנבאום

  לאנטישמים באירופה היתה תשובה לכל הבעיות: היהודים אשמים!
  פה בארץ ,האשכנזים-כולם בחי יוצא מהכלל- אחראים למה שקורה ב-2012 גם.
  זה שהליכוד על כל גרורותיו הניאו-ליברליות נמצא בשלטון מאז 1977 והוא שאחראי לפשעי ההפרטה ולדיכוי האכזרי של השכירים ,שחורים ולבנים גם יחד ,תוך הפיכתם לעובדי קבלן-זה כנראה פחות חשוב בעיני חלק מהאנשים.

 21. דורית לגו

  אתה יודע, כל אחד מגיב מאיפה שכואב לו, ואני – מיותרת בעיני הגנת המתנחלים שאתה מדבר עליה, ולא בגלל שאתה כן צודק או לא צודק, פשוט בגלל שממילא רוב העם הזה שלנ, מגן עליהם – גם רעיונית בהצגתם כחלוצים החדשים, גם פיזית – בשתפ של הצבא איתם, וגם וגם עוד ועוד.
  אז בשביל מה להצטרף לשם? בשביל יושר אינטלקטואלי?!
  אני חושבת שהמיעוט הקטנטן הזה שכואב את הרע שהמתנחלים עושים לאחינו הפלסטינים, יכול לבחור צד. ככה זה באהבה לפעמים, בוחרים צד.
  חוץ מזה, אני אוהבת אותך מאוד.

 22. נסים מוסק

  כמו בניזרי וקצב שנזכרו לפתע, כך גם מעוז כשלא נתנו לו את בנק לאומי.