קול יוני הנה זה בא

לעומת האג'נדה הימנית-שמרנית של קומץ יהודים אמריקאים קולניים, שדולה חדשה מבקשת להשפיע על הממשל לקדם את פתרון שתי המדינות. עדי מהלאל על ג'יי סטריט
עדי מהלאל

המאמצים להשתיק כל ביקורת על מדיניות ישראלית באשר היא והתניית החברות בקהילה היהודית האמריקאית בתמיכה בכל גחמה מדינית ישראלית, הם נושאים שעומדים בלב הוויכוח בקהילה היהודית האמריקאית. בעוד שהרוב המוחלט של הקהילה תומך באופן עקבי בעמדות מרכז-שמאל ושמאלה מן המרכז, אינו מונע מבעד מיעוט יהודי-אמריקאי, 8% ותו לא, לבטא ולדחוף עמדות ניציות במיוחד בכל הקשור לסכסוך הישראלי-הפלסטיני, ואף לגרום לכך שקולו ייחשב לקול המייצג של ככל הקהילה היהודית האמריקאית עבור הממשל האמריקאי.

המיעוט הימני מגדיר עבור כל השאר מה נחשב ל"תומך ישראל" ומה לאו. כאשר למעשה, אין ביכולת אותם כוחות ניציים, כשדולה הפרו-ישראלית אייפא"ק על נציגיה הבולטים, אפילו לטעון שהינם תומכים בישראל ללא תנאי, משום שבתקופת אוסלו של רבין ובעת ההתנתקות מעזה, הם יצאו ופעלו בגלוי נגד מדיניות הממשל הישראלי.

אברהם ג'ושוע השל ומרטין לותר קינג

עבור ישראלים בעלי קשת רחבה של דעות, הדבר נשמע מובן מאליו שתמיכה במדיניות ההתנחלות של ישראל אין משמעה "תמיכה בישראל", אלא למעשה תמיכה בימין הישראלי. אלו שמאמינים שמדיניות ההתנחלויות הינה הרסנית לישראל, היינו רוב רובה של הקהילה, מצאו במשך שנים רבות מרחב שיח יחסית מצומצם בקרב יהדות ארה"ב לבטא בחופשיות את דעתם. כל זה היה נכון עד לפני שלוש שנים, עת קמה שדולה יהודית-אמריקאית חדשה בשם "ג'יי-סטריט" המגדירה עצמה כתומכת בישראל ובשלום כאחד. מטרת השדולה החדשה היא לדחוק בממשל האמריקאי לעסוק במאמצים דיפלומטיים אגרסיביים בקרב שני הצדדים בסכסוך שמטרתם יישום בפועל של פתרון שלום המבוסס על מתווה שתי המדינות.

ג'רמי בן עמי, המייסד והעומד בראש "ג'ייסטריט" מאז הקמתה ב-2008, טוען לגבי אותם 8% קולניים בפרק החמישי בספרו "קול חדש עבור ישראל" ((A New Voice for Israel: Fighting for the Survival of the Jewish Nation, 2011), ש"לא רק שהם יצרו את הרושם של קהילה בעלת קול אחד וממוקד בישראל (למעשה יהודי ארה"ב הברית מציבים, ככלל החברה האמריקאית, את הכלכלה בראש סדר יומם ולא את ישראל כפי שמנסים לטעון אותם יהודים מן הימין, ע.מ.), אלא גם שהם גיבו אותו עם מספיק כסף וכוח פוליטי על מנת לסלף את הויכוח הארצי (האמריקאי, ע.מ.) בנוגע למדיניות חוץ והמזה"ת למעלה משנות דור."(עמ' 78). וזאת, טוען בן עמי, בניגוד לרוב יהודי ארה"ב שגדלו להעריץ דמויות כאברהם יהושע השל צועד עם מרטין לותר קינג, או לשמוע סיפורים על התפקיד המרכזי ששיחקו יהודים בארגוני העובדים בארה"ב, ולעיתים קרובות יהודים רבים אף מגדירים את יהדותם סביב המאבק בדיכוי ובחוסר צדק באשר הוא.

סניפי "ג'יי-סטריט" חדשים קמים חדשות לבקרים בכל רחבי ארה"ב וקיימים כבר בכחמישים אוניברסיטאות. בדרך כלל בקמפוסים הסניפים שלנו שייכים ל-"הלל", אולם כמו בארץ, ישנם כוחות שמנסים לדחוק קולות יוניים מהמחנה, כפי שקרה לאחרונה בברקלי. בסניף בניו-יורק, בו אני פעיל בהתנדבות מאז הקמתו לפני שנתיים לערך, הייתי שותף בהקמתה של רשת-ישראלית, שמטרתה קירוב ישראלים הגרים בעיר להיות פעילים בארגון ובפרט כדוברים מטעמו בקרב יהודי אמריקה והממשל האמריקאי.

באתר שלנו כיניתי את פעולותינו כ"הסברת שלום", וזו באמת מטרתינו: הדגשת העובדה שאנו פועלים למען שלום ישראלי-פלסטיני, מתוך שאיפה להסכם איזורי כולל, כאינטרס של כל הצדדים, בפרט זה הישראלי שלו זה אינטרס קיומי ממש. לאחרונה, ארגנו אירוע של "יוצאי צבא ישראליים מדברים" שנחל הצלחה רבה, ואנו גם מקיימים פעילויות בעברית המעוררות עניין רב.

בעת הזו אנו עוסקים בהכנות לועידה הארצית השלישית של ג'יי-סטריט בתתקיים בסוף מרץ בעיר וושינגטון. יבואו לשם אלפי פעילים מכל רחבי ארה"ב, נציגים מארגוני חברה אזרחית, חברי כנסת ישראלים (בעבר הגיעו ח"כים בטווח שבין קדימה למרץ) וכן נציגים רבים ממחנה השלום הישראלי וגם אנשי שלום פלסטינים (בשנה שעברה הגיעו בין היתר חברי "סולידריות שייח ג'ראח" ופרופסור עז א-דין אבו אל-עייש, וקיבלו אות הוקרה מיוחד על פועלם). חשוב לציין שלמרות שאיננו עוסקים לרוב בסוגיות חברתיות ובמאבקים חברתיים, ג'רמי בן-עמי היה שותף, ביחד עם יהודים ליברלים אחרים, בנסיון להדוף את אשמות השווא המגוחכות מפי ניאו-שמרנים יהודים, כאילו תנועת המחאה "לכבוש את וול סטריט" היא תנועה אנטישמית.

הכותב הוא דוקטורנט לספרות יידיש ועברית באוניברסיטת קולומביה בניויורק, ופעיל מתנדב בארגון ג'ייסטריט

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יואב

  ג'יי סטריט מהווה מפלט ליהודים ליברליים שהתעוררו בוקר אחד (סוף סוף) וגילו שאייפאק מקדמת אג'נדה ימנית שתומכת במדיניות של כיבוש, ומהווה מכשול רציני מאוד לשלום ולצדק במזרח התיכון. חזק ואמץ עדי!

 2. STOP OBAMYAHU NOW

  המלחמה באיראן, שבה מעוניינים ראשי תעשיות הנשק, עלולה לחסל את ישראל. מחיר הסטיקרPROVED IN WAR עלול להיות אלפי הרוגים רק בארץ. למרות חילוקי הדעות של השמאל ושלי עם ג'יי סטריט, נאחל להם הצלחה, בתנאי שישימו בראש מעייניהם את הפעילות למניעת מלחמה ולפירוק ההתנחלויות.

 3. מישהי

  אנשים עם מלא כסף שרוצים להחליף את הממסד השמרן העייף אייפק.

  אבל מה, תמיד ה"ממריצים החדשים" האלו יתכופפו – למעשה ישתלבו, אין באמת התנגדות לשיטה – כיעלו הלחצים הלאומניים-ציוניים וכמובן ימשיכו להיות ראש החיץ הקפיטליסטי בארה"ב.

  אותו הדבר, רק חליפה חדשה.